فضاپیمای سرنشین‌دار بلو اوریجین با سفر تاریخی به فضا رکوردشکنی کرد

۳۱ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فرود فضاپیمای سرنشین‌دار نیو شپرد بلو اوریجین

لحظاتی پیش فضاپیمای سرنشین‌دار نیو شپرد بلو اوریجین پس از پرتاب و اوج‌گیری تا لبه‌ی فضا با موفقیت فرود آمد تا سفرهای گردشگری فضایی چهره‌ی جدی‌تری به خود بگیرد.

ماه گذشته بود که جف بزوس ثروتمندترین فرد جهان از سفر خود به فضا همراه برادرش خبر داد. اکنون رویای همیشگی او محقق شده و فضاپیمای نیو شپرد او را به همراه سه سرنشین دیگر تا لبه‌ی فضا بالا برد تا برای لحظاتی بی‌وزنی و منظره‌ای بی‌نظیر را تجربه کنند.

پرتاب امروز در ساعت ۰۹:۱۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۷:۴۲ به وقت تهران) انجام شد. این مأموریت که NS-16 نام داشت، نخستین پرتاب سرنشین‌دار بلو اوریجین محسوب می‌شود و یک سفر فضایی رکوردشکن بود. با این پرواز جف بزوس به دومین میلیاردری تبدیل شد که با فضاپیمای شرکت خودش به فضا می‌رود. پیش از او ریچارد برانسون با فضاپیمای «اسپیس‌شیپ وی‌اس‌اس یونیتی» (Spaceship VSS Unity) ویرجین گلکتیک تا لبه‌ی فضا پیش رفته بود.

رکوردهای دیگری هم در پرتاب امروز ثبت شد تا جف بزوس چهره‌ی بلندپروازانه‌ی دیگری از گردشگری فضایی را به نمایش بگذارد. «والی فانک» (Wally Funk) و «الیور دیمن» (Oliver Daemen) دو فضانوردی بودند که با پرتاب امروز تا لبه‌ی فضا رفتند و به‌ترتیب رکورد مسن‌ترین و جوان‌ترین فضانوردان را به خود اختصاص دادند.

مسیر پرواز فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین

روند پرواز فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین
Credit: Blue Origin/AFP

فضاپیمای «نیو شپرد» (New Shepard) در این پرواز تا ارتفاع ۱۰۷ کیلومتری بالا رفت و برخلاف فضاپیمای ویرجین گلکتیک از خط کارمان هم عبور کرد. پیش از پرواز، بزوس با اشاره به ۱۵ پرتاب موفق نیو شپرد گفته بود: «ما می‌دانیم که این موشک ایمن است و اگر برای من ایمن نباشد، پس برای هیچ کس ایمن نخواهد بود.»

کپسول سرنشین‌دار نیو شپرد در ارتفاع ۷۵ کیلومتری از موشک جدا شد و بدین ترتیب با رسیدن به لبه‌ی فضا، سرنشین‌های فضاپیما برای ۳ تا ۴ دقیقه گرانش صفر را تجربه کردند و توانستند انحنای زمین را ببینند. کل مأموریت حدود ۱۰ دقیقه و ۱۹ ثانیه طول کشید و در نهایت کپسول نیو شپرد با چتر نجات در غرب صحرای تگزاس فرود آمد. کمی پیش از آن یعنی حدود ۷ دقیقه پس از پرتاب هم موشک به‌طور جداگانه با موفقیت بر روی زمین نشسته بود.

پیش از این آزمایش‌های بلو اوریجین بدون سرنشین انجام می‌شد و به گفته‌ی بزوس با توجه به تمام خودکار بودن فرآیند پرواز، لزومی به آزمایش توسط خلبان‌ها و فضانوردان حرفه‌ای نبوده است.

با تکمیل موفقیت‌آمیز نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین و فضاپیمای اسپیس‌شیپ ویرجین گلکتیک، اکنون گردشگری فضایی وارد دوران تازه‌ای شده است و انتظار می‌رود که در آینده شاهد گسترش چنین مأموریت‌هایی باشیم. علاوه بر این دو شرکت، اسپیس‌ایکس هم برنامه‌هایی برای آغاز گردشگری فضایی با یک کپسول دراگون بهینه‌شده دارد تا مسافران را برای چند روز به مدار زمین ببرد.

عکس کاور: فرود فضاپیمای سرنشین‌دار نیو شپرد بلو اوریجین

Credit: Blue Origin

منابع: The Verge, Blue Origin

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه