جان ویک؛ تمام ستارگان اکشنی که می‌توانند به این فرانچایز اضافه شوند 

۱۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۹ ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
جان ویک

هنگامی که جان ویک برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ اکران شد، بیشتر مردم آن را بازگشت کیانو ریوز به سینما می‌دانستند اما حالا با گذشت زمان، جهان این فرانچایز، بزرگ‌تر و پیچیده‌تر شده است و اکشن، بدلکاری و صحنه‌های مبارزه آن، پیشرفت کرده‌اند. در جان ویک ۳ بود که بسیاری از ستارگان مشهور دنیای فیلم‌های رزمی در صحنه این فیلم حاضر شدند.

در قسمت سوم، مارک داکاسکوس، تایگر چن،  یایان روحیان و عارف رحمان به‌عنوان قاتلانی دیگر که جان را تعقیب می‌کردند، به مجموعه اضافه شدند. جان ویک ۴ این روند را ادامه می‌دهد و دونی ین، هیرویوکی سانادا، اسکات ادکینز و مارکو زارور هم در آن حضور خواهند داشت. در حال حاضر نحوه‌ی قرارگیری آن‌ها در داستان مشخص نیست. اگرچه گفته می‌شود که شخصیت ین، دوست جان است و زارور هم یکی از قاتلان اصلی است که در تعقیب اوست.

جان ویک ۵ در ابتدا قرار بود بلافاصله بعد از قسمت چهارم فیلم‌برداری شود. اما همه‌گیری کرونا منجر به تأخیر در تولید جان ویک ۴ شد و حالا این دنباله در روندی جداگانه ساخته می‌شود. با این حال، در ادامه فرآیند آوردن ستارگان بزرگ هنرهای رزمی به هر قسمت جدید، عوامل باید برای قسمت‌های پنجم و بعد از آن هم این روند را ادامه دهند. اما کدام ستارگان می‌توانند به این فرانچایز اضافه شوند؟

مایکل جی وایت

جان ویک

مایکل جی وایت که اولین بار در فیلم ابرقهرمانی اسپاون در سال ۱۹۹۷ وارد سینما شد، امروزه به‌عنوان یکی از هنرمندان رزمی برتر فیلم‌های اکشن شناخته می‌شود. وایت در فیلم سرباز جهانی: بازگشت، استعداد خود را در اجرای نقش اشرار و به‌عنوان ابرانسانی به نام‌ سث نشان داد. او نقش مقابل ژان کلود ون دام را ایفا کرد و پس از آن در مقابل اسکات ادکینز در شکست‌ناپذیر ۲: آخرین بازمانده بازی نمود. فیلم‌های وایت در ژانر اکشن شامل آثاری مانند خون و استخوان، خیزش شاهین، تجارت پوست و تهدید سه‌گانه (فیلمی رزمی به سبک بی‌مصرف‌ها) هستند. او حتی با ساخت دنباله‌های مجموعه هرگز عقب‌نشینی نکن با نام‌های شکست و تسلیم نشو، وارد حوزه کارگردانی شد. او استعداد کمدی خود را هم در فیلم مدرن دینامیت سیاه نشان داد و حتی نقش جکسون بریگز ملقب به جکس را هم در مجموعه مورتال کمبت: میراث ایفا کرده است. وایت، هم به‌عنوان قهرمان و هم به‌عنوان شرور، حضوری بلندمدت در سینما داشته است و حتی فردی با نصف چابکی او در مبارزات اکشن هم می‌تواند به‌عنوان یک قاتل رقیب، جان ویک را به چالش بکشد.

ژان کلود ون دام

جان ویک

ژان کلود ون دام ملقب به عضله بروکسل، حرفه موفقی داشته است و اکنون به‌عنوان مدیر ارشد فیلم‌های اکشن فعالیت دارد اما شخصیت منزوی و چهره پوکر ژان، مناسب دنیای جان ویک است. ون دام برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ در فیلم بلاداسپورت ظاهر شد و پس از آن، به‌عنوان ستاره اصلی اکشن دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی در آثاری مانند کیک‌بوکسر و پلیس زمان بازی کرد. ون دام با تغییر سبک خود در سال‌های بعد، به شخصیتی سرد و غمگین تبدیل شد که سابقه رزمی بالایی دارد و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته است و این شخصیت را به‌خوبی در همکاری‌های خود با اسکات ادکینز و در بازگشتش به فرانچایز سرباز جهانی در فیلم‌های سرباز جهانی: بازسازی و سربازی جهانی: روز حسابرسی، به نمایش گذاشت. ون دام همچنین به‌عنوان ژان ویلن شرور در بی‌مصرف‌های ۲ بازی کرد و این نقش می‌تواند الگویی عالی برای حضور او در جان ویک به‌عنوان یک مدیر باشد که در پشت پرده فرمان می‌دهد اما او حتی می‌تواند در یک نبرد تن به تن، با خود جان ویک مبارزه کند.

تونی جا

جان ویک

در اوایل دهه اول قرن جدید و زمانی که به نظر می‌رسید صحنه‌های مبارزه هر فیلم اکشن از ماتریکس تقلید شده‌اند، تونی جا از ناکجاآباد پیدایش شد و همه چیز را با عملکرد بسیار قوی خود در فیلم اونگ باک: جنگجوی تایلندی تغییر داد. تاکید جا بر بدلکاری‌های مرگبار و هنرهای رزمی واقعی، یادآور فیلم داستان پلیس جکی چان در دوران اولیه حرفه او بود و جا در ادامه این روند در سال ۲۰۰۵ در اثری به نام تام یوم گونگ (که در غرب به‌عنوان محافظ منتشر شد) و دو دنباله بعدی آن، بازی کرد. به دنبال تعطیلات سینمایی در صومعه بودایی، جا با وقفه‌ای چند ساله و در سال ۲۰۱۳ و‌ با بازی در تام یوم گونگ ۲ به سینما بازگشت اما در سال ۲۰۱۵ بود که او با حضور در فیلم‌های تجارت پوست، سریع و خشمگین ۷ و اس‌پی‌ال ۲: زمانی برای عواقب (عنوان انگلیسی: منطقه کشتار ۲) گل کرد و در واقع، ۲۰۱۵ نقطه عطف او در سینما بود و در آن سال بود که او نامی برای خود دست و پا کرد. جا تا سال ۲۰۱۹ در آثاری مانند تهدید سه‌گانه و سایر فیلم‌های اکشن بازی کرد. حضور تونی جا در جان ویک ۵ خبری جالب خواهد بود و امید است که چنین اتفاقی محقق شود.

ایکو اویس

جان ویک

آیا با وجود فیلم‌های تاخت و تاز، ایکو اویس اندونزیایی اصلا نیازی به معرفی دارد؟ اوویس در اولین نقش خود، با بازی در فیلم مرانتاوی در سال ۲۰۰۹ به کارگردانی گرت ایوانز، کاری کرد تا هنر رزمی بومی اندونزی به نام پنکاک سیلات، مورد توجه فیلم‌های اکشن قرار بگیرد و در ادامه، او و ایوان با حضور در فیلم‌های تاخت و تاز ۲ و تاخت و تاز: رستگاری، سطح انتظارات را بالا بردند. این دو فیلم تبدیل به تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های اکشن تمام دوران شدند و در سال‌های بعدی، معیاری برای فیلم‌های رزمی بودند و بدون شک، مجموعه جان ویک جزء معدود فیلم‌هایی بوده است که با این دو اثر برابری می‌کند. تاخت و تاز ۳ هرگز ساخته نشد و بعدا اویس به هالیوود رفت و در فیلم جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد، نقشی فرعی ایفا کرد و سرانجام در فیلم فراتر از خط آسمانی بود که به نبرد با بیگانگان پرداخت و سپس در فیلم تهدید سه‌گانه در سال ۲۰۱۹ یکی از نقش‌های اصلی را بازی نمود. اویس همچنین در آثاری مانند هدشات و شب به سراغ ما می‌آید، به موفقیت‌های بیشتری دست یافت و سپس مهارت‌های سیلات خود را در یک مجموعه نتفلیکس به نام قاتلان وو به رخ کشید. همان‌طور که در بالا ذکر شد، دو تن از همراهان اویس در فیلم‌های تاخت و تاز، روحیان و عارف رحمان، در قسمت سوم جان ویک حضور داشتند. بنابراین خود اویس که به‌عنوان اسطوره فیلم‌های رزمی، جایگاه ویژه‌ای دارد (و به‌تازگی به‌عنوان یک مربی در فیلم چشمان مار بازی کرده است)، می‌تواند به مجموعه جان ویک بپیوندد.

تاک ساکاگوچی

جان ویک

تماشاگران غربی ممکن است تاک ساکاگوچی را به اندازه دیگر ستارگان اکشن شرقی نشناسند اما شهرت بیشتر او در ژاپن می‌تواند فرصتی برد برد برای فرانچایز جان ویک باشد. ساکاگوچی دنیای مبارزات زیرزمینی را ترک کرد تا در دهه اول قرن جدید در اولین فیلم خود، شیطان مرده بازی کند که پس از دو دهه به یک اثر کلاسیک و تأثیر‌گذار تبدیل شده است. او بعدا در فیلم‌های اکشنی مانند زنده، پلیس توکیو و دث ترنس بازی کرد. ساکاگوچی همچنین به‌تازگی نقش اصلی فیلم سامورایی دیوانه: ۴۰۰ در برابر ۱ را اجرا نمود که در آن، نقش رونین افسانه‌ای، میاموتو موشاشی را به تصویر می‌کشد که در یک نبرد ۷۷ دقیقه‌ای کاتانا، با صدها حریف روبرو می‌شود. با این وجود، این فیلم دوباره زاده‌شده در سال ۲۰۱۶ بود که موفقیتی عظیم برای او به همراه داشت و از معدود فیلم‌های اکشن قاتل‌محور است که با مجموعه جان ویک رقابت می‌کند و اگر کسی باشد که توانایی رویارویی با جان ویک را داشته باشد، شخصیت ساکاگوچی در این فیلم به نام توشیرو کورودا است. تماشاگران انگلیسی‌زبان، ساکاگوچی را در فیلم آینده زندانیان سرزمین ارواح (با حضور نیکولاس کیج) خواهند دید اما جدا از این، استعداد او به‌عنوان یک رزمی‌کار و مهارتش در به تصویر کشیدن جنگجویان خشک و رسمی، او را به فردی مناسب برای جهان جان ویک تبدیل می‌کند.

جیجا یانین

جان ویک

یانین اولین حضور خود در سینما را در نقش اول فیلم شکلات در سال ۲۰۰۸ تجربه کرد که در آن، شخصیت یک زن جوان اوتیسمی را بازی می‌کرد که به یک جنگجو تبدیل می‌شود. یانین بعدا در فیلم‌های اکشن دیگری مانند ققنوس خشمگین، تام یوم گونگ ۲ و هرگز عقب‌نشینی نکن ۲: شکست حضور پیدا کرد. متاسفانه در تهدید سه‌گانه (حتی بسیار کم‌تر از هدف سخت ۲) از او کم استفاده شد اما یانین بازیگر اصلی برخی از به یاد ماندنی‌ترین فیلم‌های اکشن تایلند مانند شکلات بوده است و به واسطه حضور در همین آثار بود که برای بازی در فیلم میلک‌شیک باروتی در کنار میشل یوه انتخاب شد. در جان ویک ۳، ما شاهد حضور هیلی بری در نقش سوفیا بودیم که یکی از دوستان جان بود. حالا جیجا یانین هم می‌تواند از طریق دانی ین، به‌عنوان یکی دیگر از دوستان جان وارد این مجموعه شود و از مهارت خود در جودو، تکواندو و موی تای در مبارزه با دشمنان بهره ببرد.

بروس خان

جان ویک

او بیشتر از هر کس دیگری در این لیست، سابقه فعالیت در کار بدلکاری دارد که از بین آن‌ها می‌توان به کار در کنار جکی چان و سامو هانگ در فیلم مدالیون در سال ۲۰۰۳ اشاره کرد اما شروع شهرت او به فیلم رزمی کره‌ای نتفلیکس به نام انتقام‌جو بازمی‌گردد، جایی که او به شدت از بزرگ‌ترین الگوی خود، بروس لی الهام می‌گیرد. همان‌طور که از عنوان فیلم مشخص است، خان در انتقام‌جو نقش یک پلیس کره‌ای را بازی می‌کند که می‌خواهد انتقام مرگ همسر و دخترش را از یک رئیس جنایتکار بگیرد که به یک زندان جزیره‌ای فرستاده شده است تا بر آن حکمرانی کند. شما از یک سو از تعداد دیالوگ‌های زیاد خان در فیلم به‌عنوان شخصیت اصلی کیم یول تعجب می‌کنید و از سوی دیگر از این شگفت‌زده می‌شوید که مردی پنجاه‌ساله در اولین تجربه سینمایی خود، به طرزی عالی نقش خود را ایفا می‌کند و مهارت‌هایش را به اجرا می‌گذارد و در طی فیلم اجازه نمی‌دهد که هیچ کس مانع او نشود. صحنه‌های اکشن انتقام‌جو حیرت‌انگیز هستند، از جمله نبرد یول با یک جلیقه در مرز ساحلی و همچنین مبارزات با شمشیر که نمونه آن‌ها را فقط در سریالی مانند ویچر می‌بینیم و همه این‌ها باورنکردنی‌تر خواهند شد اگر بدانید خان تعدادی از مهارت‌های اجرایی خود را به‌تازگی و از روی یک ویدیو یاد گرفته بود و اجرا می‌کرد. او پس از انتقام‌جو، می‌تواند مجموعه جان ویک را به لیست آثار حرفه‌ای که در آن‌ها حضور داشته است اضافه کند.

جوجو چان زتو

جان ویک

جوجو چان زتو، مبارز سابق موی تای و تکواندو، در چند سال اخیر در شرق دور، با بازی در فیلم‌های مشت اژدها و ببر خیزان اژدهای پنهان: شمشیر سرنوشت به شهرت رسیده است. بیشتر تماشاگران غربی او را به‌عنوان زن شوم در مجموعه قاتلان وو در نتفلیکس می‌شناسند. زتو در نقش زان دقیقا همان نوع شخصیت قاتل خونسردی را بازی می‌کند که مناسب فرانچایز جان ویک است و تیغه‌های مورد استفاده او، سلاحی است که جایش در این مجموعه خالی است. چان زتو به‌تازگی نقش یک قهرمان را در فیلم جیو جیتسو بازی کرد و از یک نانچاکو برای مبارزه در برابر دشمن بیگانه‌ای که هر شش سال یک‌بار برای یک مراسم آیینی به زمین می‌آمد، استفاده نمود. جوجو چان زتو چه به‌عنوان دوست و چه به‌عنوان دشمن جان، می‌تواند فاکتورهای زیادی به دنیای مجموعه جان ویک اضافه کند، هرچند احتمالا نقشی شبیه به شخصیت او در فیلم قاتلان وو، بیشتر به درد این مجموعه بخورد.

الین موسی

جان ویک

ستاره نو‌ظهور دیگر، الین موسی است که پیش از حضور در فیلم‌های مبارز خیابانی: قیامت در سال ۲۰۱۶ و مبارز خیابانی: مشت قاتل در سال ۲۰۱۴ (در نقش چارلی نش)، بدلکار آثار زیادی مانند فناناپذیران (به جای هنری کویل) و جوخه انتحار (به جای جی کورتنی) بود. شهرت و موفقیت او با بازی در نقش کرت اسلون در فیلم‌های کیک‌بوکسر: انتقام و کیک‌بوکسر: تلافی رقم خورد و بعدا با بازی در نقش جیک بارنز در فیلم رزمی علمی‌تخیلی جیو جیتسو در سال ۲۰۲۰ که یکی از بهترین فیلم‌های رزمی ژانر بیگانگان در چند سال گذشته است، نام خود را بیشتر بر سر زبان‌ها انداخت. جذابیت و مهارت او، هم برای نقش قهرمانان و هم برای نقش شروران مناسب است. نقش کرت اسلون به همان اندازه نقش او به‌عنوان عضوی از باند علیه باب اودنکرک در فیلم هیچکس، به چشم می‌آید (او در این فیلم در کنار دنیل برنهارت بازی کرد که نقشی شبیه به جان ویک دارد). خصوصیات او باعث شده است تا تعداد زیادی از طرفداران، موسی را مناسب بازی در نقش جانی کیج در مورتال کمبت ۲ بدانند اما به هر حال، او می‌تواند در قالب یک قاتل با مهارت، ضربات هلیکوپتری معروف خود را بر علیه جان ویک استفاده کند و مطمئنا گزینه‌ای عالی برای نقش‌آفرینی در جان ویک ۵ است.

به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا، ساخت پشت سر هم قسمت‌های ۴ و ۵ متوقف شد و کاملا مشخص نیست که مجموعه جان ویک تا چه مدت ادامه خواهد داشت. این که این فرانچایز روند خود را ادامه دهد یا این که در همان فیلم پنجم به کار خود خاتمه دهد، چیزی از محبوبیت آن کم نمی‌کند اما یک چیز، قطعی است. حالا که فرانچایز جان ویک در هر قسمت جدید، تعدادی از قهرمانان اکشن را به فیلم اضافه می‌کند، قطعا باید این روند را در هر چند قسمت دیگر که قرار است ساخته شود ادامه دهد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما