نخستین مدل هواپیمای V شکل دانشگاه هلند آزمایش شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هواپیمای Flying-V دانشگاه دلفت و KLM

شرکت هواپیمایی KLM با همکاری دانشگاه فناوری دلفت هلند (TU Delft) نخستین مدل آزمایشی مقیاس کوچک هواپیمای بال-بدنه ترکیبی خود را با موفقیت آزمایش کرد.

تیمی از پژوهشگران، مهندسان و یک خلبان هواپیمای بدون سرنشین از دانشگاه دلفت، طی روزهای گذشته آزمایش اولیه‌ی این هواپیمای بال-بدنه ترکیبی را که مصرف سوختی بهینه دارد و با نام «فلایینگ-وی» (Flying-V) شناخته می‌شود، انجام دادند.

به نوشته‌ی AeroTime، پروژه‌ی Flying-V در اوایل ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) آغاز شد. پیش از انجام آزمایش پرواز اخیر در پایگاه هوایی دانشگاه دلفت که در آلمان واقع است، این هواپیما مجموعه‌ای از آزمایش‌های تونل باد و آزمایش‌های زمینی را در هلند پشت سر گذاشته است.

رئیس خط هوایی KLM درباره‌ی این هواپیما گفت: «در سال‌های اخیر KLM به پیشگام صنعت هوایی پایدار تبدیل شده است. توسعه‌ی هوانوردی به جهان کمک بسیاری کرده و به ما هم امکان ارتباط با مردم را داده است. این امتیاز، با مسئولیتی بزرگ در برابر سیاره‌ی زمین همراه است. ما این موضوع را بسیار جدی درنظر می‌گیریم و بنابراین سال‌هاست که بر پایداری سطوح گوناگون فعالیت‌های خود سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و اقدامات گسترده‌ای را انجام داده‌ایم.»

او به همکاری با دانشگاه دلفت اشاره کرد و افزود: «ما به این همکاری که به‌خوبی با استراتژی KLM هماهنگ است و به‌عنوان یک نقطه‌ی عطف مهم در مسیر توسعه‌ی هوانوردی پایدار در نظر گرفته می‌شود، افتخار می‌کنیم.»

نمونه‌ی به پرواز درآمده از هواپیمای Flying-V

نمونه‌ی به پرواز درآمده از هواپیمای Flying-V
Credit: TU Delft/KLM

به گفته‌ی KLM اساساً به‌عنوان طراحی بالقوه برای هواپیماهای آینده شکل گرفته است. این هواپیما را می‌توان با مدل پیشرفته‌ی ایرباس A350 مقایسه کرد زیرا شباهت‌های فنی بسیاری دارد. اگرچه Flying-V از A350 کوچکتر است اما دارای بال‌های یکسانی است و در یک چیدمان استاندارد می‌تواند تعداد مسافر برابر (۳۱۴ نفر) و حجم بار یکسانی را حمل کند.

KLM در این زمینه خاطرنشان کرد: «عرض بال یکسان، موجب می‌شود که Flying-V از همان زیرساخت‌های موجود در فرودگاه‌ها مانند دروازه‌های ورودی و باندها بدون مشکل استفاده کند و از سوی دیگر امکان قرارگیری این هواپیما در همان آشیانه‌های A350 باشد.»

طراحی انجام شده توسط دانشگاه دلفت برای این هواپیما، محفظه‌ی بار، محل نشستن مسافران و مخازن سوخت را در بال ادغام کرده که طبق محاسبات رایانه‌ای موجب بهبود شکل آیرودینامیکی و در نتیجه کاهش وزن هواپیما شده است. بدین ترتیب این هواپیما در مقایسه با هواپیمای A350 ایرباس، ۲۰ درصد مصرف سوخت کمتری خواهد داشت.

موتور Flying-V را می‌توان نوآورانه‌ترین بخش آن دانست. زیرا به گفته‌ی KLM این هواپیما مجهز به کم‌مصرف‌ترین موتورهای توربوفن موجود است.

اگرچه این نمونه‌ی آزمایشی فعلی هنوز از نفت سفید به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند، اما به‌آسانی به دیگر نوآوری‌ها در زمینه‌ی پیشرانش هماهنگ می‌شود. برای نمونه می‌توان از موتورهای الکتریکی تقویت‌شده در آن استفاده کرد.

کابین مسافران هواپیمای V شکل دانشگاه دلفت

چیدمان صندلی در هواپیمای Flying-V
Credit: TU Delft

KLM قصد دارد در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) و طی نمایشگاه «روزهای تجربه‌ی KLM» در فرودگاه اسخیپول آمستردام (Amsterdam Airport Schiphol) به طور رسمی از مدل مقیاس کوچک این هواپیما و همچنین بخشی از کابین داخلی و چیدمان آن در ابعاد واقعی رونمایی کند.

عکس کاور: طرح گرافیکی هواپیمای Flying-V

Credit: TU Delftبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما