بازی‌های ویدیویی تنها بخش سود ده کونامی بوده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
کونامی

از روزگاری که کونامی تعدادی از محبوب‌ترین مجموعه‌ بازی‌های ویدیویی را خلق می‌کرد، مدت‌ها گذشته است. با این وجود، با نگاهی به گزارش مالی کونامی به این نکته پی خواهیم برد که در این زمان هم همچنان بخش سرگرمی‌های دیجیتال کونامی تنها بخش سود ده کونامی نسبت به سال مالی گذشته این شرکت ژاپنی بوده است.

به‌تازگی شرکت کونامی گزارش مالی این سه‌ماهه‌ی اخیر را منتشر کرده است که در آن نتایج جالب و عجیبی دیده می‌شود. با توجه به این گزارش، درآمد کونامی به ۱۹۱٫۹ میلیارد ین (۱٫۸ میلیارد دلار) برای این ۹ ماه اخیر که به دسامبر ۲۰۲۰ ختم می‌شود، رسیده است. این آمار نشان از کاهش ۰٫۶ درصدی نسبت به همین بازه‌ در سال قبلی است.

با این حال، با نگاه به بخش سرگرمی‌های دیجیتال این شرکت، متوجه می‌شویم که این بخش عملکرد خوبی را از خود ثبت کرده است. درآمد این بخش در این بازه حدود ۱۴۴٫۶ میلیارد ین (۱٫۳ میلیارد دلار) بوده که در مقایسه با درآمد ۱۰۸.۷ میلیارد ینی (۱٫۰۳ میلیارد دلاری) سال گذشته با رشد ۳۳٫۱ درصدی همراه بوده است. این یعنی سود عملیاتی بخش با افزایش ۷۵٫۳ درصدی مواجه بوده است و به ۵۰٫۹ میلیارد ین (۴۸۲٫۸ میلیون دلار) رسیده است.

بخش عمده‌ای از عملکرد بسیار خوب در بخش سرگرمی‌های دیجیتال به خاطر بازی موبایلی Professional Baseball Spirits A بوده است که به‌‌خصوص در گوشی‌های اندرویدی موفقیت عظیمی را برای کونامی به همراه داشته است. این بازی که امسال سالگرد ۵ سالگیش را جشن گرفته، در کنار نسخه‌ی موبایلی بازی فوتبالی معروف کونامی یعنی eFootball Winning Eleven 2021 دو اثری بوده‌اند که توانستند بهترین عملکردها را در میان آثار کونامی از خود ثبت کنند. همچنین بر اساس گزارش کونامی، بازی Momotaro Dentetsu – Showa Heisei Reiwa mo Teiban که در نوامبر ۲۰۲۰ منتشر شده بود، توانسته تا ژانویه ۲۰۲۱ حدود ۲٫۵ میلیون نسخه فروش داشته باشد.

برخلاف عملکرد بخش سرگرمی‌های دیجیتال کونامی، درآمد همه‌ی بخش‌های دیگر با کاهش همراه بوده است. بخش سرگرمی‌های تجاری با ۳۱٫۷ درصد کاهش، بخش گیمینگ و سیستم‌ها با ۴۸٫۸ درصد کاهش و بخش ورزشی این شرکت با ۴۳٫۹ درصد کاهش نسبت به سال قبل مواجه شده است.

در ماه ژوئن ۲۰۲۰ شرکت کونامی بخش جدیدی را تأسیس کرد که به انتشار بازی‌هایی که از استودیوهایی غرب آمده یا برای آن‌ها ساخته‌ شده، می‌پردازد. به نظر می‌رسد که با این روال نباید چندان به بازگشت کونامی به روزهای خوشش در صنعت بازی‌های ویدیویی امیدوار باشیم؛ زمانی که آن‌ها بعضی از آثار تحسین‌شده‌ی بزرگ صنعت را خلق می‌کردند. با این حال شایعه‌های زیادی درباره‌ی برگشت بعضی از بازی‌های بزرگ این شرکت از جمله سایلنت هیل و متال گیر سالید به‌ گوش می‌خورد. شایعه‌هایی که در صورت تحقق صحیح آن‌ها، می‌تواند برای گیمر و به‌خصوص طرفداران ای بازی‌های بسیار خوشایند باشد. در حال حاضر تنها بازی بزرگ کونامی که هنوز عرضه‌ی آن ادامه دارد، مجموعه‌ بازی PES است که البته این اثر هم سال قبل نسخه‌ی کاملا جدیدی نداشت. گویا فروش خوب بخش سرگرمی‌های دیجیتال و بخش بازی‌های موبایلی این شرکت برای مدیران آن خوشایند بوده اما افت در بقیه بخش‌ها این تلنگر را به آن‌ها وارد کرده باشد.

منبع: Gameindusstry.biz

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. آریا

    از وقتی که کوجیمارو اخراج کرد بخش گیمش برای من یکی که نابود شد و بنظرم هر کاریم بکنع نمی تونه به اون روزایی که کوجیما بود برگرده رسما گور خودشو کند

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما