نقد انیمیشن «پاندای کونگ‌فو کار ۴»؛ وقتی کوه موش زایید!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
نقد پاندای کونگ‌فو کار ۴

«پاندای کونگ‌فو کار ۴» (Kung Fu Panda 4) جدیدترین قسمت از این مجموعه انیمیشنی محبوب، با وجود انتظارات فراوان، رضایت‌بخش نیست. در این نسخه نه اثری از خلاقیت دیده می‌شود، نه طنز و نه حتی عشق به کونگ‌فو! نقد انیمیشن «پاندای کونگ‌فو کار ۴» را در این مطلب می‌خوانید.

هشدار: در نقد انیمیشن «پاندای کونگ‌فو کار ۴» خطر لو رفتن داستان وجود دارد

داستان «پاندای کونگ‌فو کار ۴»، حول محور یافتن جانشینی برای پو به عنوان جنگجوی اژدها می‌چرخد. پو که حالا به یک استاد کونگ‌فو تبدیل شده، باید فردی را به جانشینی خود برگزیند. در همین حین، دشمنی جدید با نام آفتاب‌پرست ظهور می‌کند که قصد دارد با تصاحب فنون رزمی اساتید درگذشته‌ی کونگ‌فو، به قدرت مطلق برسد. کلیشه‌های تکراری ژانر رزمی، بار دیگر در این انیمیشن به کار گرفته شده‌اند و با داستانی روبروییم که می‌توان حدس زد چه اتفاقی قرار است در ادامه‌اش رخ بدهد. بدون کوچکترین غافلگیری و هیجانی. حتی لحظات کونگ‌فویی نابی که انتظار داشتیم در نبرد میان پو و قوی‌ترین دشمنش ببینیم را هم ندیدیم و به معنی واقعی کلمه ایده تجمیع تمام فنون دشمنان قبلی پو در آفتاب‌پرست، کوهی بود که موش زایید.

انیمیشن در بخش شخصیت‌‌پردازی هم نمره قابل قبولی نمی‌گیرد؛ پو که زمانی شخصیتی جذاب و پویا داشت، در این انیمیشن به کاراکتری تک‌بعدی و کلیشه‌ای تبدیل شده است که نه تنها لبخندی کم‌جان هم روی لبمان نمی‌نشاند که کسل‌کننده هم هست. شخصیت‌های فرعی نیز صرفاً هستند که باشند. در ابتدا کمی به بابا شعله‌پز و پدر اصلی پو، دل می‌بندیم که لااقل خط داستانی آن‌ دو هیجانی را که به دنبالش بودیم به داستان تزریق کند اما زهی خیال باطل! سفر مثلا اساطیری و با چاشنی خودشناسی دو پدر، حتی از خط داستانی تکراری پو و روباه جیب‌بر همراهش هم خالی‌تر است. از همه بدتر شرور جدید فیلم که حتی با آن ویژگی آفتاب‌پرستی که رویش کار گذاشته‌اند هم جذاب و به‌یادماندنی نیست. حداقل نه آنقدر که منتظر یا کنجکاو حضورش در صحنه‌ نبرد نهایی با پو یا ژن باشیم!

حتی نمی‌شود به طنز موجود در دیالوگ‌ها دل خوش کرد! یکی از نقاط قوت «پاندای کونگ‌فو کار»، شوخی‌ها و لحن طنز آن بود. با این حال، در چهارمین قسمت این انیمیشن شاهد شوخی‌های ضعیف و دم‌دستی هستیم که به جای آنکه خنده‌دار باشند، رقت‌انگیز هستند و فقط نشان می‌دهند چقدر چنته سازندگانش در هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید خالی است.

گروه ۵ آتشین

از طنز کم‌مایه انیمیشن که بگذریم می‌رسیم به غیبت گروه پنج آتشین. غیبتی که نمی‌توان برایش هیچ کارکرد داستانی متصور شد. گروه پنج آتشین از قسمت اول، نقشی محوری در موفقیت مجموعه «پاندای کونگ‌فو کار» داشتند. با این حال، در قسمت چهارم خبری از آن‌ها نیست. هیچ توضیح قابل قبولی هم در مورد این غیبت ارائه نمی‌شود و این موضوع خلأ بزرگی در داستان ایجاد می‌کند که با دار و دسته خلافکار زیرزمینی که ژن اجیر می‌کند پرشدنی نیست.

تمام ایراداتی که تا اینجا برشمردیم را می‌شد نادیده بگیریم اگر دست‌کم پو صاحب یک جانشین لایق می‌شد. چون همانطور که گفتیم یکی از محورهای اصلی داستان «پاندای کونگ‌فوکار ۴» یافتن جانشینی برای پو به عنوان جنگجوی اژدها است. اما پو در نهایت، بدون هیج کش و قوس قابل توجهی یک روباه جیب‌بر (ژن) را به عنوان جانشین خود انتخاب می‌کند!

اگر برگردیم به قسمت اول و چگونگی انتخاب خود پو را مرور کنیم تفاوت را کاملا حس می‌کنیم؛ قسمت یک با یک رویای محال شروع می‌شود! رویای محال کونگ فوکار شدن یک پاندا. و بعد هم پوسترها و فیگورهای گروه پنج آتشین در اتاق پو، صحبت‌ها و بحث‌هایش با باباشعله‌پز و حسرتی که در دلش است و باقی قضایا. یعنی پیش از آنکه اوگوی پیر، پو را به مقام جنگجوی اژدها برساند، سازندگان مخاطب را از نظر ذهنی آماده کرده بودند. جوری که وقتی انگشت اوگوی دماغ پو را نشانه رفت احتمالا فقط به پاپکورن خوردنتان سرعت دادید و لبخند رضایت زدید چون خیالتان راحت بود که ماجرا هر چه که باشد حلقه مفقوده‌اش عشق به کونگ فو است و بس! بنابراین حتی تکنیک‌های محیرالعقول گروه پنج آتشین هم کسی را مقهور نکرد و به بالا و پایین پریدن شیفو خندیدیم و طرف پو ماندیم.

۲
ضعیف
نکات مثبت
  • صداپیشگی برایان کرانستون در نقش پدر بیولوژیکی پو
نکات منفی
  • طراحی کلیشه‌ای صحنه‌های مبارزه
  • غیبت گروه پنج‌ آتشین
  • شخصیت‌پردازی ضعیف و طنز کم‌مایه‌ی فیلم

علاوه براین، انتخاب ژن به عنوان جنگجوی اژدها از هیچ پشتوانه‌ عاطفی قابل توجهی برخوردار نیست، به طوری که نه حس شورانگیزی را در بیننده برانگیخت و نه در ساکنان دره صلح! انیمیشن فقط در یک زمینه موفق است آن هم اینکه باعث می‌شود با گیجی بپرسیم چه کسی از دریم ورکس یک جنگنجوی اژدهای جدید خواسته بود؟!

شناسنامه انیمیشن «پاندای کونگ‌فوکار ۴» (Kung Fu Panda 4)

استودیوی سازنده: دریم ورکس
کارگردان: مایک میچل
صداپیشه‌ها: جک بلک، آکوافینا، وایولا دیویس، داستین هافمن، جیمز هنگ، برایان کرانستون
محصول: ۲۰۲۴، آمریکا
امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰
امتیاز راتن‌تومیتوز: ۸۷٪
خلاصه داستان: پو قرار است رهبر معنوی دره صلح شود و همانطور که با دشمن جدیدی به نام آفتاب‌پرست روبرو است، دنبال جانشین خود می‌گردد.

نقد فیلم «پاندای کونگ‌فو کار ۴» دیدگاه شخصی نویسنده است و لزوما موضع دیجی‌کالا مگ نیست.

منبع‌: دیجی‌کالا مگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما