چرا اپل در عرضه‌ی گوشی تاشو درنگ می‌کند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
اپل گوشی تاشو

همه‌ی ما می‌دانیم تا زمانی که یک فناوری نوپا به حدی از پایداری نرسد، اپل از آن استفاده نمی‌کند. دلایل این موضوع هم متعدد هستند. اما به نظر می‌رسد گوشی‌های تاشو که اکنون سومین سال حضورشان را در بازار شاهد هستیم باید به‌زودی بخشی از محصولات شرکت آمریکایی را تشکیل دهند. اما کمتر خبری در رابطه با آیفون تاشو می‌شنویم. پرسشی که به‌وجود می‌آید این است که چرا اپل در عرضه‌ی گوشی تاشو درنگ می‌کند؟ در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به نظرات افشاگران تا ببینیم آن‌ها در این رابطه چه می‌گویند.

در حال حاضر سامسونگ بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده‌ی گوشی تاشو در جهان به حساب می‌آید که از دو سال قبل کار خود را در این زمینه آغاز کرد و تاکنون توانست محصولات بسیار خوبی را هم با این قابلیت راهی بازار کند. شرکت‌هایی نظیر هواوی، شیائومی، اوپو و … هم به‌نوعی از محصولات تاشوی خود رونمایی کرده‌اند اما هیچ یک از این شرکت‌ها تنوعی را که در بین محصولات سامسونگ شاهد هستیم ارائه نمی‌دهند.

به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین رقبای اپل یعنی گوگل هم قرار است با گوشی تاشوی خود تحت عنوان پیکسل فولد وارد بازی شود. قبلا شنیده بودیم این اتفاق شاید کمی دیرتر رخ دهد اما گویا این‌طور نیست. بنابراین بیشتر از هر زمان دیگری اپل به آیفون تاشو نیاز دارد تا بتواند کاربران خود را خوشحال کند. اما چرا این کار را نمی‌کند؟

طبق گفته‌ی یکی از افشاگران با نام DylanDKT، اپل در حال تست مدل‌های آزمایشی گوناگون است تا بتواند بالاخره این ایده را عملی کند. این حرف را بارها و بارها از خبرگزاری‌های مختلف شنیدیم بنابراین چیز جدیدی به حساب نمی‌آید. در نتیجه به نظر می‌رسد شرکت آمریکایی قصد تولید یک گوشی تاشو را دارد اما نمی‌دانیم این گوشی مثل گلکسی زد فولد است یا گلکسی زد فلیپ و اینکه اصلا چه‌زمانی قرار است شاهد عرضه‌ی آن باشیم؟

به گفته‌ی افشاگران، اپل نمی‌داند آیا تمایل مردم به خرید گوشی‌های تاشو ثابت می‌ماند یا خیر

اپل گوشی تاشو

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره شد، اپل اصلا اهل ریسک نیست و معمولا ترجیح می‌دهد مسیر طی شده و ثابت شده توسط سایر شرکت‌ها را ادامه دهد. به همین خاطر کمتر پیش می‌آید که این شرکت در انجام کاری شکست بخورد. در تولید گوشی‌های تاشو هم گویا همین‌طور است.

با اخلاقی که از اپل سراغ داریم، قطعا سال‌ها طول می‌کشد تا اولین گوشی تاشو مجهز به سیستم‌عامل iOS را شاهد باشیم. افشاگر یادشده در این رابطه گفته که اپل قطعا روی ساخت یک گوشی تاشو مشغول کار است و تاکنون نسخه‌های آزمایشی زیادی را مورد بررسی قرار داده اما برای عرضه‌ی آن مردد است چون اصلا نمی‌داند آیا تقاضا برای خرید این گوشی‌ها مثل اکنون بالا می‌ماند یا خیر.

تمام این شک و تردید‌های اپل در حالی است که سامسونگ روز به روز با گوشی‌های تاشوی خود خوش می‌درخشد. همین چند روز پیش بود که شرکت کره‌ای در یک بلاگ‌پست اعلام کرد میزان فروش گوشی‌های تاشوی آن در سال گذشته حدودا ۴۰۰ درصد افزایش داشته است و این نشان می‌دهد حتی اگر تقاضای زیاد برای گوشی‌های تاشو ثابت نماند، سامسونگ تا جایی که توانست سود کرد. البته بعید به نظر می‌رسد این اتفاق رخ دهد چرا که گزارش شده کاربران حتی حاضر به تغییر برند گوشی خود هستند تا بتوانند گوشی‌های تاشو را خریداری کنند.

گوشی‌های تاشو عملکرد بسیار خوبی از لحاظ کیفیت ساخت و ماندگاری دارند. اگرچه این موضوع اوایل عرضه‌ی این گوشی‌ها همیشه مورد بحث قرار داشت اما سامسونگ توانست با انجام یک سری کارهای مختلف، نقاط ضعف را تا جایی که امکان داشت کاهش داده و حتی به نقطه قوت تبدیل کند. اما اپل درگیر این است که آیا گوشی‌های تاشو در آینده هم عملکرد خوبی خواهند داشت یا فراموش خواهند شد؟

به عبارتی دیگر به نظر می‌رسد که اپل خیلی به آینده‌ی گوشی‌های تاشو و بازار آن امیدوار نیست و نگران است که این بازار متزلزل و ناپایدار باشد. شاید تعداد کاربرانی که قرار است آیفون تاشو را خریداری کنند طبق بررسی‌های اپل آنقدر زیاد نباشد که شرکت آمریکایی را مجاب کند خط تولید خود را برای چنین محصولاتی اشغال کند. در واقع اپل در این زمینه دقیقا طبق این ضرب‌المثل پیش رفته که «اینکه می‌توانیم دلیل نمی‌شود انجام دهیم». این یعنی اپل توانایی ساخت گوشی تاشو را دارد اما انجام این کار را منطقی نمی‌بیند.

گلکسی زد فولد 3

البته پاسخ منطقی به این درگیری می‌تواند این باشد که مهندسین اپل آن‌قدر خود را درگیر کرده‌اند که نمی‌توانند پاسخ درستی برای اینکه باید این کار را انجام دهند یا خیر پیدا کنند. در همین گیر و دار، سامسونگ روز به روز در فروش گوشی های تاشو پیشرفت می‌کند و روز به روز هم به تعداد کاربرانی که به خرید گوشی‌های تاشو تمایل نشان می‌دهند اضافه می‌شود. شرکت کره‌ای قطعا طی چند سال آینده از گوشی‌های تاشوی میان‌رده هم رونمایی می‌کند و آن‌وقت است که شاهد افزایش چشمگیر تقاضا خواهیم بود.

البته اپل در این زمینه بسیار هوشیار است. این احتمال هم وجود دارد که شرکت آمریکایی فعلا منتظر نشسته و عملکرد سامسونگ را رصد می‌کند تا ببیند چه نقاط ضعفی بیشتر از همه شرکت کره‌ای را درگیر کرده است و چطور اپل می‌تواند هنگام عرضه‌ی محصول خود، آن‌ها را تکرار نکند. در واقع این کاری است که طی چند سال اخیر از اپل شاهد بودیم؛ صبر و در نهایت عرضه‌ی محصولی تقریبا بی‌نقص. هرچند رفرش‌ریت ۱۲۰ هرتز و اینترنت ۵G واقعا چیزی نبود که بخواهیم برای آن خیلی منتظر بمانیم. حتی حالا هم دو مدل استاندارد و مینی از جدیدترین سری گوشی‌های اپل با وجود اینکه پرچم‌دار هستند از رفرش‌ریت ۱۲۰ هرتز پشتیبانی نمی‌کنند. این بیشتر شبیه به این است که اپل بگویید «چون می‌توانیم دلیل نمی‌شود که بخواهیم انجام دهیم».

یک سری از افشاگران اما از نگرانی اپل در رابطه با طراحی آیفون‌های تاشو می‌گویند که ممکن است باعث شود کاربران طراحی کنونی را فراموش کنند. در واقع شرکت آمریکایی نمی‌خواهد کاملا یک محصول جدید طراحی کند بلکه می‌خواهد امضای کار خود را در این زمینه در گوشی تاشوی جدیدش هم حفظ کند. یک سری از افشاگران دیگر هم انتظار دارند این اتفاق در سال ۲۰۲۳ رخ دهد. در واقع ۲۰۲۳ طبق گفته‌ی این افراد، بهترین و نزدیک‌ترین حالت ممکن برای عرضه‌ی یک گوشی تاشو به حساب می‌آید.

اپل تاکنون پتنت‌های بسیار زیادی را ثبت کرده و حتی به خاطر یک سری نوآوری در طراحی گوشی تاشو جایزه هم دریافت کرده است. برای مثال در ماه نوامبر سال گذشته شرکت آمریکایی به خاطر استفاده از لولاهایی با مواد ترکیبی که جایزه دریافت کرد چرا که استفاده از چنین چیزهایی باعث شد لولاها بسیار باریک و سبک طراحی شوند.

مینگ چی‌کو انتظار دارد اپل در سال ۲۰۲۳ حدودا ۱۵ تا ۲۰ میلیون گوشی تاشو بفروشد

می‌رسیم به یکی از معروف‌ترین تحلیلگران اپل که غالبا حرف‌هایش درست از آب در می‌آیند. طبق گفته‌های این شخص باسابقه، اپل سال ۲۰۲۳ کار خود را با آیفون‌های تاشو آغاز می‌کند و تا پایان آن سال هم می‌تواند ۱۵ الی ۲۰ میلیون گوشی تاشو هم بفروشد. کو معتقد است آنچه اپل از طراحی گوشی تاشو در سر دارد بسیار شبیه به گلکسی زد فولد ۳ است تا زد فلیپ ۳ در حالی که فعلا استقبال از مدل دوم حداقل در بازار کشور کره که بسیار عالی‌تر بوده است. با این حال کو می‌گوید نمایشگر تاشوی اپل حدود ۸ اینچی بوده و اتفاقا سامسونگ هم وظیفه‌ی ساخت آن را بر عهده خواهد داشت.

کو همچنین افزود اگرچه سامسونگ در حال حاضر بخش بزرگی از بازار گوشی‌های تاشو را در اختیار دارد اما وقتی اپل وارد بازی شود قطعا می‌تواند صدر جدول را به لطف اکوسیستم فوق‌العاده‌ی خود از شرکت کره‌ای برباید. حال باید منتظر ماند و دید چه پیش خواهد آمد.

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما