قسمت اول افسانه‌ی زلدا گران‌ترین بازی تاریخ شد

۲۶ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
بازی افسانه‌ی زلدا

بازی‌های کلاسیک نینتندو با رکورد گران‌ترین نسخه‌ی کلکسیونی بازی‌های ویدیویی بیگانه نیستند و این بار نوبت به زلدا رسیده است تا رکوردی را به نام خود ثبت کند. یک کارتریج از بازی «افسانه‌ی زلدا» (The Legend of Zelda) که بسته‌بندی آن دست‌نخورده و مهر و موم باقی‌ مانده است، با فروش در یک مزایده گران‌ترین بازی ویدیویی تاریخ شد.

جمعه‌ی گذشته نسخه‌ی مهر و موم شده‌ی اولین قسمت بازی «افسانه‌ی زلدا» با قیمت ۸۷۰ هزار دلار به فروش رفت. فروخته شدن این نسخه از «افسانه‌ی زلدا» با چنین قیمتی باعث شده است که رکورد گران‌ترین بازی تاریخ به زلدا برسد. در گذشته، این رکورد در اختیار یکی از نسخه‌های مهر و موم‌ شده‌ی بازی «سوپر ماریو برادرز» بود که در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ با قیمت ۶۶۰ هزار دلار فروخته شد. هر دو بازی توسط Heritage Auctions فروخته شده‌اند.

این معامله نسبت به مزایده‌های قبلی انجام‌شده برای «افسانه‌ی زلدا» بسیار بیشتر است و اختلاف عظیمی بین آن‌ها وجود دارد. قبل از این معامله، یکی از کارتریج‌های قدیمی دیگر بازی در سپتامبر ۲۰۲۰ با قیمت ۵۰ هزار و ۴۰۰ دلار به فروش رفته بود. فروش جدید تقریبا ۱۷ برابر این رقم است.

نسخه‌ی 870 هزار دلاری زلدا

این همان نسخه‌‌ی خاص و کمیابی است که ۸۷۰ هزار دلار بابت آن پرداخت شده است!

این سؤال پیش می‌آید که چرا شاهد این افزایش قیمت عظیم در این نسخه‌ی کلکسیونی بوده‌ایم؟ این نسخه توسط کارخانه‌ بسته‌بندی شده است و امتیاز و سطح بسته‌بندی آن توسط Wata با امتیاز ۹ از ۱۰ بوده است. فارغ از این موضوع، بخش زیادی از قیمت بالای بازی دلیل دیگری دارد. این تنها نسخه‌ای از بازی است که متعلق به یکی از اولین تولیدهای قسمت اول بازی افسانه‌ی زلدا بوده است و برای مزایده در سایت مربوطه قرار داده شده است و همین موضوع آن را بسیار نادر کرده است.

در بیانیه‌ای که درباره‌ی این نسخه منتشر شده است، اعلام شده: «به‌صورت گسترده این باور وجود دارد که نسخه‌ای که از بازی زلدا در جمعه فروخته شد، یکی از دو نسخه‌ی دست‌نخورده و باز نشده‌ای است که توسط Wata بسته‌بندی شده است.» این کارتریج یک نسخه‌ی نادر از بازی افسانه‌ی زلدا است که فقط برای چند ماه در اواخر سال ۱۹۸۷ تولید شده و پس از آن با نسخه‌ی دیگری جایگزین شده است. در واقع، می‌توان گفت این نسخه قدیمی‌ترین نسخه‌‌‌ای است که بسته‌بندی آن دست‌نخورده است و کسی می‌توانست به آن دسترسی پیدا کند.

بازی Zelda

نمی‌دانم با این توضیحات قانع شده باشید یا نه اما به هر حال این خود جای بسی تأمل دارد که چرا یک بازی ویدیویی هرچقدر هم که بخواهد نسخه‌ی نادر و مخصوص کلکسیون باشد، با چنین قیمت هنگفتی فروخته شود. لازم هم نیست فقط ارزش پول خودمان را در نظر بگیریم، به‌صورت کلی هم هرچه فکر می‌کنم، ۸۷۰ هزار دلار رقم بسیار عظیمی است که توجیه هزینه کردن آن برای چنین چیزی به نظر محال می‌آید.

منبع: Polygon

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه