LG G5 در برابر Galaxy S7 Edge؛ عکاسی در نور کم

۲۴ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
عکاسی در نور کم - G5 در برابر S7

پرچم‌داران امسال ال‌جی و سامسونگ یعنی LG G5 و Galaxy S7 Edge هر دو به دوربین‌هایی فوق‌العاده خوب مجهز هستند که به نظر می‌رسد بتوانند عکاسی با موبایل در نور کم را تا حد زیادی بهبود بخشند. GSMArena برای این‌که تصور بهتری از عملکرد این دوگوشی در شرایط نوری بد به دست دهد مقایسه‌ای عملی میان آن‌ها انجام داده است. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا نتایج این مقایسه را باهم بررسی کنیم.

مشخصات دوربین LG G5 و Galaxy S7 Edge

پیش از ورود به مقایسه عملی ابتدا اجازه دهید نگاهی سریع به مشخصات دوربین هرکدام از گوشی‌ها که آن‌ها را برای عکاسی در نور کم مناسب می‌کند بیندازیم. گلکسی S7 Edge از یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با پیکسل‌های درشت ۱٫۴ میکرونی و دیافراگم باز f/1.7 بهره می‌برد و برای بهبود عملکرد در شرایط نوری نامناسب به لرزشگیر اپتیکال تصویر یا OIS هم مجهز است. گلکسی S7 Edge با بهره‌گیری از پیکسل دوتایی (Dual Pixel)‌ بر پایه‌ی تکنولوژی تشخیص فاز (Phase Detection) فوکوس خودکار بسیار سریعی ارائه می‌کند. البته عملکرد این نوع فوکوس خودکار رابطه‌ی مستقیمی با شرایط نوری دارد. بنابراین ممکن است در شرایط نور کم سرعت و دقت فوکوس خودکار گلکسی S7 Edge افت کند. درهرحال بهتر است پیش از نتیجه‌گیری ابتدا نتایج آزمایش عملی را بررسی کنیم. ذکر این نکته لازم است که به دلیل یکسان بودن دوربین گلکسی S7 Edge و S7 نتایج این آزمایش به‌طور کامل در مورد مدل کوچک‌تر هم صدق خواهد کرد.

LG G5 در برابر Galaxy S7 Edge

در سوی دیگر LG G5 دو دوربین در پشت خود دارد. در این مقایسه‌ی خاص به‌جای دوربین واید ۸ مگاپیکسلی از دوربین اصلی با سنسور ۱۶ مگاپیکسلی استفاده شده است. دوربین اصلی LG G5 به دیافراگم باز با عدد مشابه f/1.8 مجهز شده و از لرزشگیر اپتیکال تصویر یا OIS هم بهره می‌برد. LG G5 همچنین از تکنولوژی فوکوس خودکار لیزری با سرعت بسیار بالا بهره می‌برد که به‌ویژه برای شرایط نور کم کاملا مناسب است. البته فراموش نکنید که به دلیل قدرت و برد کم نور لیزر LG G5 (برای پیشگیری از آسیب احتمالی به چشم) این نوع فوکوس تنها برای سوژه‌هایی که در فاصله‌ی نسبتا کمی قرار داشته باشند قابل‌استفاده است. در نتیجه هنگام عکاسی از مناظر نسبتا وسیع LG G5 ناچار به استفاده از تکنولوژی فوکوس خودکار کمکی تشخیص کنتراست (Contrast Detection) خواهد بود که به میزان قابل‌توجهی از تشخیص فاز کندتر است و احتمال خطای آن در نور کم وجود دارد.

عکاسی منظره هنگام غروب خورشید

اولین نمونه‌های این مقایسه درست لحظاتی پیش از غروب خورشید گرفته شده است. در هر صحنه یک عکس با استفاده از قابلیت HDR و یک عکس بدون HDR گرفته شده تا عملکرد دوربین گوشی‌ها در هر دو حالت قابل قیاس باشد. در ثبت تمام عکس‌های این آزمایش هیچ تنظیم دستی به کار نرفته است تا گوشی‌ها کاملا خودکار در مورد فوکوس و نوردهی صحیح تصمیم‌گیری کنند.

در عکاسی از مناظر هنگام غروب آفتاب و بدون استفاده از حالت HDR دوربین LG G5 عملکرد بهتری در تشخیص نوردهی مناسب، حفظ جزئیات و تشخیص صحنه از خود نشان داده است. در نمونه‌ی اول LG G5 موفق شده صحنه را با نوردهی بهتری ثبت کند؛ با نگاهی به چمن‌های دور در فلزی فاضلاب جزئیات بیشتر تصویر هم مشهود است. عکس ثبت‌شده توسط گلکسی S7 Edge اندکی تیره است و جزئیات ظریف تصویر در اثر پردازش بیش‌ازحد کم شده. در نمونه‌ی دوم دوربین G5 صحنه را بهتر تشخیص داده و موفق شده با نوردهی مناسب غروب خورشید را به‌خوبی ثبت کند. در مقابل S7 Edge نوردهی را برای پیش‌زمینه تنظیم کرده و در نتیجه آسمان بیش‌ازحد روشن است.

عکاسی غروب خورشید - LG G5 01

LG G5 – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک

عکاسی غروب خورشید - Galaxy S7 01

Galaxy S7 Edge – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک

عکاسی غروب خورشید - LG G5 02

LG G5 – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو

عکاسی غروب خورشید - Galaxy S7 02

Galaxy S7 Edge – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو

با فعال کردن حالت HDR شرایط برای S7 Edge بهتر شده. ولی همچنان G5 در صحنه‌ی اول جزئیات بیشتر و در صحنه‌ی دوم تراز رنگی مطلوب‌تری ارایه می‌کند. هرچند در صحنه‌ی دوم S7 Edge‌ موفق به حفظ کردن جزئیات بیشتری شده است.

عکاسی غروب خورشید - Galaxy S7 01 HDR

LG G5 – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک HDR

عکاسی غروب خورشید - Galaxy S7 01 HDR

Galaxy S7 Edge – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک HDR

عکاسی غروب خورشید - LG G5 02 HDR

LG G5 – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو HDR

عکاسی غروب خورشید - Galaxy S7 02 HDR

Galaxy S7 Edge – عکاسی منظره هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو HDR

عکاسی شهری هنگام غروب خورشید

در این شرایط هم LG G5 بدون استفاده از حالت HDR عملکرد بهتری داشته. در صحنه‌ی اول که مربوط به دو ساختمان بلند است G5 با استفاده از حساسیت پایین‌تر (ISO 50) و سرعت شاتر کندتر موفق شده علاوه بر نوردهی بهتر و ثبت دقیق‌تر رنگ‌ها، جزئیات بیشتری را هم در کل تصویر حفظ کند. با چرخاندن دوربین به سمت پیاده‌روی خیابان اوضاع برای S7 Edge از این هم بدتر شده است. عکس ثبت‌شده توسط S7 Edge به دلیل خطا در تنظیم فوکوس صحیح محو و فاقد جزئیات است. در مقابل G5 با ثبت محدوده‌ی پویای بسیار خوب، میزان بالای جزئیات ظریف و رنگ‌های دقیق بار دیگر درخشیده. البته اندکی نویز در تصویر G5 دیده می‌شود ولی قطعا یکی از دلایل حفظ جزئیات بیشتر خودداری از اعمال کاهش نویز شدید است.

عکاسی شهری - LG G5 01

LG G5 – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک

عکاسی شهری - Galaxy S7 01

Galaxy S7 Edge – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک

عکاسی شهری - LG G5 02

LG G5 – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو

عکاسی شهری - Galaxy S7 02

Galaxy S7 Edge – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو

روشن کردن حالت HDR بار دیگر به S7 Edge کمک کرده تا عملکرد بهتری داشته باشد. در حالت HDR گلکسی S7 Edge عکس‌های بسیار مطلوبی گرفته ولی بازهم G5 با ثبت جزئیات بیشتر و رنگ‌های دقیق‌تر برتری خود را حفظ می‌کند. در نمونه‌ی یک میدان دید عمودی بازتر S7 Edge یکی از برتری‌های آن محسوب می‌شود. در نمونه‌ی دو G5 با استفاده از حساسیت بالاتر تصویری روشن‌تر و دلچسب‌تر ثبت کرده است.

عکاسی شهری - LG G5 01 HDR

LG G5 – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک HDR

عکاسی شهری - Galaxy S7 01 HDR

Galaxy S7 Edge – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی یک HDR

عکاسی شهری - LG G5 02 HDR

LG G5 – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو HDR

عکاسی شهری - Galaxy S7 02 HDR

Galaxy S7 Edge – عکاسی شهری هنگام غروب خورشید – نمونه‌ی دو HDR

عکاسی در شب (فضای خارجی)

هنگام عکاسی در شب بدون استفاده از حالت HDR همچنان LG G5 برتری خود را تا حدودی حفظ می‌کند. در نمونه‌ی اول که با استفاده از سه‌پایه ثبت شده است بار دیگر G5 با استفاده از حساسیت پایین‌تر (ISO 500 در برابر ISO 800) و سرعت شاتر کمتر (۱/۱۰ در برابر ۱/۳۰) نسبت به S7 Edge توانسته است تصویری با جزئیات بیشتر، نویز کمتر، رنگ‌های بهتر ثبت کند. در نمونه‌ی دوم که بدون سه‌پایه گرفته شده G5 تصمیم گرفته از حساسیت بیشتری نسبت به S7 Edge (ISO 800 در برابر ISO 400) استفاده کند. در نتیجه عکس G5‌ روشن‌تر ولی پرنویزتر و عکس  S7 Edgeتیره‌تر ولی نرم‌تر است.

lg_g5_night_01_thumb

LG G5 – عکاسی در شب – نمونه‌ی یک

عکاسی شب - Galaxy S7 01

Galaxy S7 Edge – عکاسی در شب – نمونه‌ی یک

عکاسی شب - LG G5 02

LG G5 – عکاسی در شب – نمونه‌ی دو

عکاسی شب - Galaxy S7 02

Galaxy S7 Edge – عکاسی در شب – نمونه‌ی دو

در شب با روشن کردن حالت HDR گلکسی  S7 Edgeموفق شده بر LG G5 برتری بیابد. طبیعتا دوربین هر دو گوشی در این حالت جزئیات بیشتری را در بخش‌های تیره ثبت کرده است. در نمونه‌ای که با استفاده از سه‌پایه گرفته شده G5 با استفاده کردن از حساسیت بیشتر (ISO 450 در برابر ISO 320) به تصویری روشن‌تر ولی نویزی‌تر رسیده و تصویر S7 Edge تیره‌تر ولی نرم‌تر است. در این مورد می‌توان عملکرد هر دو گوشی را هم‌تراز ارزیابی کرد و ترجیح دادن هر کدام از عکس‌ها به سلیقه‌ی فرد بستگی دارد. ولی با کنار گذاشتن سه‌پایه اوضاع کاملا به نفع S7 Edge تغییر می‌کند. در عکس ثبت‌شده توسط G5 می‌توان آثاری از محوشدگی در اثر لرزش (Motion Blur) را مشاهده کرد. عکس ثبت‌شده توسط S7 Edge همچنان تیره‌تر است ولی با نویز کمتر و برخورداری از میزان جزئیات بسیار خوب و رنگ‌های دقیق و مطلوب این بار S7 عملکرد بهتری از خود نشان داده.

عکاسی شب - LG G5 01 HDR

LG G5 – عکاسی در شب – نمونه‌ی یک HDR

عکاسی شب - Galaxy S7 01 HDR

Galaxy S7 Edge – عکاسی در شب – نمونه‌ی یک HDR

عکاسی شب - LG G5 02 HDR

LG G5 – عکاسی در شب – نمونه‌ی دو HDR

عکاسی شب - Galaxy S7 02 HDR

Galaxy S7 Edge – عکاسی در شب – نمونه‌ی دو HDR

عکاسی در شب (فضای داخلی)

با ورود به فضای داخلی یک رستوران دوربین S7 Edge با اختلاف بسیار زیادی بهتر از G5 عمل کرده. هرچند رنگ‌ها اندکی غلیظ هستند ولی در کل عکس ثبت‌شده توسط دوربین Galaxy S7 Edge با برخورداری از جزئیات بیشتر و نویز کمتر به‌مراتب بهتر از عکس LG G5 است.

عکاسی فضای داخلی - LG G5

LG G5 – عکاسی در فضای داخلی

عکاسی فضای داخلی - Galaxy S7

Galaxy S7 Edge – عکاسی در فضای داخلی

نتیجه‌گیری

عکاسی در نور کم با هر دو گوشی LG G5 و Galaxy S7 Edge کار آسانی است. هر دو برای این‌که به‌خوبی از پس شرایط نوری بد برآیند به لرزشگیر اپتیکال و دیافراگم باز مجهز هستند. گلکسی S7 Edge هنگام عکاسی در فضای داخلی با نور بسیار کم عملکرد به‌مراتب بهتری از خود نشان داد ولی اگر این مورد را کنار بگذاریم تقریبا در تمام شرایط دیگر G5 کم‌وبیش بر S7 برتری داشت. بنابراین اگر درنهایت قرار باشد یک برنده برای این رقابت تعیین شود این مقام (البته با اختلافی اندک) باید به G5 برسد. ولی باز هم قابل‌ذکر است که دوربین هر دو گوشی به‌خوبی برای مدیریت کردن شرایط نوری بد مجهز شده و هیچ‌کدام از آن‌ها شما را ناامید نخواهد کرد.

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۴ دیدگاه
 1. Avatar محمد

  هردو گوشی باج به هم نمیدن من خودم g5 دارم خیلی راضیم.

 2. Avatar محمد

  آدم اگه بخواد برای دوربین گوشی بخره بره دوربین بخره بهتره……من s7edge دارم عالیه.اصلا سامشونگ با ال جی قابل مقیاس نیست.

 3. Avatar مهدی

  شما چی رو نگاه میکنید تمام عکسهای ال جی تاره و وضوح نداره.شما به نور ظاهری عکس نگاه میکنید؟؟؟!!به اون ساختمانی که تاج داره نگاه کنید به نور چراغ راهنمایی دقت کنید به جزییات دقت کنید کلا عکسهای ال جی تاره و جزییات رو هم نشان نمیده .ماشاالله به این کارشناسی!!!استاد از اول به جزییات عکسها نگاه کن نه به نور بیش از اندازه عکس.

  1. Avatar Life's Good

   ان شا الله برای کارشناسی های بعدی حتما از شما استفاده می کنند دوست عزیز!!!

 4. Avatar احسان نیک

  دوست من شما چرا هی میگی پرفومنس بیاد پرفو منسی وجود نداره فقط ۱۰ معرفی شد که قبلا تو شایعات گفتن پرفومنسه اسمش که شرکت نذاشت این اسمو و همون Htc10 اکتفا کرد و خلاص

 5. Avatar Ali

  خوب پس رقیب p9 در عکاسی معلوم شد lg g5

  1. Avatar مرتضی

   شوخی نکن….P9 صرفا تبلیغاته… حتی این دوربین را برای تست DXO نفرستادند… چون میدونند هیچ حرفی برای گفتن نداره… تصاویر تستی هم منتشر شده توسط هواوی, کیفیت متوسط به پایین را نشون میده در این دوربین. فعلا که htc صدره تا X Performance بیاد و جایش را بگیره… Z5 که گوشی سال قبل سونی است رده سوم را داره و با امتیاز ۸۷ و یک امتیاز کمتر از htc. دوربین Xperia X Performance بدون تردید با نوآوریهایی چون تعقیب سوژه و حفظ فوکوس روی سوژه و نیز عکسبرداری بلادرنگ پس از فشار کلید فیزیکی و….که اولین بار است که در یک گوشی هوشمند معرفی میشود, صدر جدول بهترین دوربین موبایل را تصاحب خواهد کرد.

 6. Avatar احسان نیک

  بابا سام هم گوشی الکی گرون و هم تکراری تمام گوشیاش مثل هم هستن و از لحاظ دوربینم مثل هم متاسفانه سام همیشه دوربیناش اب رنگی بودن و هستن اصلان توی اون عکسای غروب انگار روز بود خیلی عکس غیر طبیعی بود و لی ال جی دمش گرم عالی درسته پرچمدارش کمی زشته ولی خداییش دوربین قوی داره توپ ????

 7. Avatar sam

  بی شک جی۵ قدرتشو نشون داد ، واقعا یکی دو سروگردن از اس۷ و ایفون ۶ اس قوی تره … من از موقعی که دوربین جی۳ رو دیدم و باهاش کار کردم و عکس حرفه ای انداختم بهش ایمان اوردم که چندسال بعد جی۴ اومد و دوربینش با ایفون رقابت میکرد و بعضی جاها خیلی بهتر هم میبود ! دوربین گوشیای سامسونگ به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوربینای سری جی الجی نیستن و فقط بخواطر اسم برندش و تبلیعات زیادش مردم فکرمیکن گوشی بالاتر از سری گلکسی نیست !!! زهی خیال باطل

 8. Avatar ابراهيم

  ولی خدائیش از وقتی عکسهای ۶s را دیدم هزارتا مقاله هم در مورد سامسونگ و الجی و اج تی سی و هوآوی (لیکا) و … بخونم بازم دلم میگه آیفون سخت افزارش حرف نداره شاید توی سیستم عامل کم بیاره که قطعا پایینتره اما کیفیت سخت افزارش حرف نداره، طول عمر باتری، کیفیت صفحه نمایش، دوربین، قدرت آنتن دهی، سرعت شارژ و دشارژ همه اینا واقعا وسوسه کنندست که یه آیفونم کنار گوشیت داشته باشی.
  از دیجی کالا میخام که دوربین برندهای دیگه را هم بررسی کنه من یه ایسوس زنفون دارم واقعا عکساش معرکست مخصوصا توی تنظیمات دستی حرف نداره

 9. Avatar sepehr

  برتری دوربین الجی در عکسها مشخصه. سامسونگ با s7 گند زد. هیچ پیشرفت خاصی نسبت به s6 نکرده. فقط اومد بگه منم هستم.

 10. Avatar عباس

  ال جی دوربین خوبی داره (البته شاید بهتر باشه مزایای دیگر دوربین های این دو گوشی مثل عکاسی واید ال جی و فوکوس سریع سامسونگ را نیز در رقابت دوربین ها شرکت داد) اما مشکل اصلی ال جی دوربین آن نیست. مشکل فعلی ال جی مشکل چند سال پیش سامسونگ است که روی بخش هایی از گوشی تمرکز خاص داشته و بخش های دیگری را رها می کند. به نظرم در حال حاضر بهترین گزینه در آندروید که از همه نظر متناسب باشد گلگسی اس ۷ است. طبیعتا برای کاربردهای خاص و افراد خاص گزینه هایی مثل ال جی و نکسوس جذاب هستند. امیدوارم ال جی در آینده مانند سامسونگ به بلوغ برسه چون رقابت بین این شرکت ها هرچقدر نزدیک تر باشد به نفع مشتری است.

  1. Avatar سعید

   انصافا خدایی دم الجی گرم توی شب و همه ی عکسا بهتره هم جزیاتش و هم طبیعی تر بودنش ایول از الجی خوشم اومد دوربینش که فوق العادس و بهترین دوربین سال و پوزه سامسونگ باری دیگر به خاک مالیده شد توسط الجی.

 11. Avatar امیر

  این است G5
  دم ال جی گرم.هرچند ظاهر گوشی رو خوب طراحی نکرده ولی از سخت افزار چیزی کم نزاشته
  یک نقد هم بر دیجیکالا:
  تو دو عکس( عکاسی در شب – نمونه‌ی دو) با اینهمه اختلاف تصویر از کنار موضوع با بی اهمیتی رد شدید ولی در عکس آخر اینهمه موضوع رو بزرگ کردید! واقعا چرا؟
  هرچند عکس G5 در تصویر اخر خوب نیست و احساس میشه تصویر کدر هست (حتی G4 هم اینطور بد عکس نمیگیره) و بنظر میاد لنز دوربین کثیف بوده ولی عکس S7 هم تصویر خوبی نداره و به ایرادات عکس از قبل حاله های دور لامپها و از بین رفتن جزئیات عکس در قسمتهای تیره اشاره نکردید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه