فهرست نامزدهای جایزه اسپریت ۲۰۲۴ اعلام شد؛ از ناتالی پورتمن تا تاد هینز

۱۹ آذر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
جایزه اسپریت 2024

نامزدهای جایزه ایندیپندنت اسپریت ۲۰۲۴ مشخص شدند که در میان آن‌ها سه فیلم «داستان آمریکایی»، «می دسامبر» و «زندگی‌های گذشته» با ۵ نامزدی پیشتاز هستند.

جایزه ایندیپندنت اسپریت در سال ۱۹۸۴ با هدف تقدیر از فیلمسازان و هنرمندان مستقل پایه‌گذاری شد. این جایزه در ابتدای شکل‌گیری تا دو سال با نام «فیندی» یا «دوستان جوایز مستقل» اهدا می‌شد، اما بعد از کمی تغییر در ساختار این مراسم، اسم آن به جایزه «ایندیپندنت اسپریت» تغییر یافت. در سال‌های اخیر مسئولان این رویداد تصمیم گرفتند بخش تلویزیون را هم به سبد جوایز خود اضافه کنند و امسال در این شاحه بیشترین نامزدی نصیب «آخرین ما» حماسه آخرالزمانی اچ‌بی‌او و مینی‌سریال پوچ‌گرایانه «من یک دوشیزه هستم» محصول آمازون شده است که هریک از این مجموعه‌ها با کسب ۴ نامزدی پیشتاز فهرست اعلام شده هستند. در این بخش فقط برنامه‌های تلویزیونی جدیدی که برای یک فصل روی آنتن رفته و بین ۱۱ دی ۱۴۰۱ (۱ ژانویه ۲۰۲۳) تا ۱۰ دی ۱۴۰۲ (۳۱ دسامبر) پخش آن‌ها خاتمه می‌یابد، مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. به همین خاطر برخی برنامه‌هایی که با بودجه کلان تولید شده‌اند هم واجد شرایط تلقی می‌شوند.

تابلو شاسی عرش مدل لست آف آس The Last of Us کد As1615

در بخش سینما این جوایز به فیلم‌هایی اهدا می‌شود که با بودجه‌ای کمتر از ۳۰ میلیون دلار تولید شده‌اند. به همین دلیل است که بسیاری از فیلم‌های مهم فصل جوایز همچون «قاتلان ماه کامل» یا «بیچارگان» در این فهرست جایی ندارند. شش فیلم داستان آمریکایی، می دسامبر، زندگی‌های گذشته، «همه ما غریبه‌ها»، «گذرگاه‌ها» و «اکنون رشد کرده‌ایم» مدعیان دریافت جایزه بهترین فیلم سال هستند. به استثنای کارگردان همه ما غریبه‌ها و داستان آمریکایی، سازندگان چهار اثر دیگر نامزد در بخش بهترین فیلم در شاخه بهترین کارگردانی نیز نامزد شده‌اند و به همراه ویلیام اولدروید به خاطر فیلم «آیلین» پنج نامزد بخش کارگردانی را تشکیل می‌دهد.

جوایز فیلم‌های مستقل اسپریت برخلاف اسکار یا بفتا در بخش بازیگری تفکیک جنسیتی ندارد و بازیگران زندگی‌های گذشته یعنی گرتا لی و تئو یو و همچنین جسیکا چستین برای «حافظه»، تریس لیست برای «مونیکا»، ناتالی پورتمن برای می دسامبر، جودی ریس برای «تولد/ تولد مجدد»، فرانتس روگوفسکی برای «گذرگاه‌ها»، اندرو اسکات برای همه ما غریبه‌ها، تیانا تیلور برای «هزار و یک» و جفری رایت برای داستان آمریکایی در این شاخه نامزد شده‌اند.

اریکا الکساندر و استرلینگ کی. براون بازیگران داستان‌های آمریکایی، نوح گالوین بازیگر «کمپ تئاتر»، گلن هاورتون بازیگر «توت سیاه»، چارلز ملتن بازیگر می دسامبر، داواین جوی راندولف بازیگر «دارندگان»، آن هاتاوی و مارین ایرلند بازیگر آیلین، بن ویشاو بازیگر «گذرگاه‌ها» و کاتالینا ساودرا بازیگر «پوسیده شدن در خورشید» در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل نامزد شده‌اند.

در قسمت بهترین فیلمنامه دیوید همینگسون برای دارندگان، کورد جفرسون برای داستان‌های آمریکایی، لورا ماس و برندن جی اوبراین برای «تولد/ تولد دوباره»، اما سلیگمن و ریچل سنوت برای «پایین» و سلین سانگ برای زندگی‌های گذشته نامزد کسب جایزه شده‌اند که منتقدان شانس زندگی‌های گذشته و داستان آمریکایی را در این شاخه بیشتر از سایرین می‌دانند.

فهرست نامزدهای جایزه ایندیپندنت اسپریت ۲۰۲۴ در بخش بهترین فیلم اول شامل «تمام جاده‌های خاکی طعم نمک» به کارگردانی رِیوِن جکسون و «تاریخ‌نگاری یک قدیس سرگردان» به کارگردانی توماس گومز بوستیلو می‌شود که برخی از منتقدان این دو فیلم را آثار بسیار قابل توجهی می‌دانند. در کنار آن‌ها «مامان زمین» به کارگردانی ساوانا لیف، «هزار و یک» به کارگردانی ای.وی راکول و «پس از ورود» به کارگردانی آلخاندرو روخاس و خوان سباستین واسکز با هم برای کسب جایزه به رقابت می‌پردازند.

در این مراسم یک جایزه تحت عنوان «جان کاساویتس» وجود دارد که به فیلم‌های ساخته شده با بودجه کم‌تر از ۱ میلیون دلار اهدا می‌شود تا حمایت ویژه‌تری از آثار بسیار مستقل صورت بگیرد. در این شاحه «دختر مصنوعی» به کارگردانی فرانکلین ریچ، «کادخو بلانکو» به کارگردانی جاستین لرنر، «فرمونت» به کارگردانی بابک جلالی، «پوسیده شدن در خورشید» به کارگردانی سباستین سیلوا و «کشور ناشناخته» به کارگردانی موریسا مالتز برای کسب جایزه تلاش خواهند کرد.

در بخش بهترین مستند هم جایزه به یکی از فیلم‌های «بای بای طبریه» ساخته لینا سوالم، «چهار دختر» ساخته کوثر بن هنیه فیلمساز سرشناس تونسی، «شهر کوکومو» به کارگردانی دی. اسمیت، «مادر همه دروغ‌ها» به کارگردانی اسماعه المدیر و «رفتن به مریخ: پروژه نیکی جووانی» ساخته جو بروستر و میشل استفنسون اهدا خواهد شد.

جایزه ایندیپندنت اسپیریت 2024

نامزدهای شاخه بهترین فیلم بین‌المللی (غیرانگلیسی‌زبان) هم شامل «آناتومی یک سقوط» ساخته ژوستین تریه از فرانسه، «سرزمین خدا» ساخته هلینور پالماسون از دانمارک/ ایسلند، «مامی واتا» ساخته سی.جی.فیری اوباسی از نیجریه، «منطقه مورد علاقه» ساخته جاناتان گلیزر از انگلستان، لهستان، آمریکا و «توتم» ساخته لیلا آویلس از مکزیک می‌شود که بسیاری عقیده دارند این جایزه به آناتومی یک سقوط خواهد رسید و شاید جدی‌ترین رقیب آن منطقه مورد علاقه باشد.

در بخش بهترین فیلمبرداری شاهد رقابت دارندگان، تمام جاده‌های خاکی طعم نمک، تاریخ‌نگاری یک قدیس سرگردان، اکنون رشد کرده‌ایم و مونیکا خواهیم بود. در قسمت بهترین تدوین نیز تدوینگران فیلم‌های پوسیده شدن در خورشید، کمپ تئاتر، اکنون رشد کرده‌ایم، «چگونه یک خط لوله را منفجر کنیم» و «پس از ورود» به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

سی‌ونهمین دوره جوایز فیلم ایندیپندنت اسپریت در تاریخ ۶ اسفند ۱۴۰۲ (۲۵ فوریه ۲۰۲۴) برگزار خواهد شد.

منبع: EW

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه