شیائومی به ادعای یک شرکت امنیت سایبری می‌تواند محتوای گوشی‌هایش را سانسور کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
سانسور شیائومی

۲۰۲۱ سال فوق‌العاده‌ای برای شیائومی بوده و این شرکت حتی برای مدتی توانست با کنار زدن سامسونگ در رتبه‌ی نخست بازار موبایل قرار بگیرد. حالا طبق گزارش یکی از شرکت‌های امنیت سایبری لیتوانی که زیرنظر دولت این کشور فعالیت می‌کند، حداقل یکی از گوشی‌های شیائومی از قابلیت تشخیص و سانسور اصطلاحات خاص بهره می‌برند. این شرکت به طور مشخص گوشی‌های می ۱۰T، هواوی P40 و وان‌پلاس ۸T را بررسی کرده است.

این شرکت اعلام کرده که چندین اپلیکیشن از پیش نصب شده در می ۱۰T (مانند مرورگر شیائومی) گاهی اوقات یک لیست کلمات ممنوع شده از شرکت سازنده دریافت می‌کنند. به‌عنوان مثال می‌توانیم به کلیدواژه‌های مربوط به استقلال تایوان، آزادی تبت و دیگر چیزهای این‌چنینی اشاره کنیم. گوشی شیائومی هم محتوای با این کلیدواژه‌ها را سانسور می‌کند.

گویا این مشخصه فقط برای بازار چین فعال بوده و در بازارهای جهانی کاربران با چنین سانسوری روبه‌رو نمی‌شوند. اما در این گزارش آمده که شیائومی هر زمان که خواست می‌تواند این قابلیت را فعال کند. در این گزارش به حجم زیاد داده‌های جمع‌آوری شده توسط مرورگر Mi و ارسال پیامک رمزگذاری شده از گوشی کاربر هنگام ثبت‌نام در سرویس فضای ابری شیائومی هم اشاره شده است.

سانسور شیائومی

باید خاطرنشان کنیم لیتوانی چند هفته قبل به تایوان اجازه داد که سفارت‌خانه‌ی مستقلی را در این کشور تأسیس کند و به همین خاطر تنش بین دولت لیتوانی و چین افزایش یافته است.

در رابطه با گوشی هواوی P40 هم این شرکت امنیت سایبری یک نگرانی امنیتی را مطرح کرده است. به طور مشخص، اگر یک اپلیکیشن در App Gallery هواوی موجود نباشد، این اپلیکیشن کاربران را راهی اپ استورهای ثالث می‌کند ولی بسیاری از این اپ استورها، اپلیکیشن‌های مبتنی بر بر بدافزارها دارند. البته هواوی چاره‌ای جز این کار ندارد زیرا گوشی‌های این شرکت فاقد پلی استور و سرویس‌های گوگل هستند و کاربران آن‌ها باید از منابع مختلف اپلیکیشن‌های مدنظر خود را نصب کنند.

این شرکت بعد از بررسی وان‌پلاس ۸T هیچ مشکل امنیتی پیدا نکرده ولی در نهایت از کاربران خواسته که گوشی‌های چینی خریداری نکنند که به نظر می‌رسد این توصیه بیشتر سیاسی محسوب می‌شود.

منبع: Android Authorityبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما