راهنمای خرید خاک گربه و لیتر باکس (ظرف خاک گربه)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
خاک گربه

اگر در خانه از گربه نگهداری می‌کنید می‌دانید که ایجاد یک محیط مناسب برای دفع ادرار و مدفوع گربه یکی از وظایف مهم و اصلی شما است. خرید خاک گربه مناسب، ظرف خاک استاندارد و تمیز نگه داشتن این محیط آنقدر مهم است که می‌تواند سلامت گربه‌ی شما را تضمین کند. در این مطلب از دیجی‌کالا مگ به طور کامل درباره‌ی انتخاب خاک و ظرف خاک مناسب، بهترین روش تمیز کردن آن و مناسب نگه داشتن محیط صحبت کرده‌ایم. همچنین بهترین محصولات را هم به شما معرفی کرده‌ایم تا بتوانید به راحتی انتخاب و خرید کنید.

نکات مهم برای خرید خاک بستر گربه

نکات مهم برای خرید خاک بستر گربه

برای خرید خاک گربه باید چند نکته را بررسی کنید تا خاک بدون مواد مضر برای حیوان خانگی‌تان بخرید. همچنین از نظر اقتصادی بهتر است خاک کیفیت خوبی داشته باشد و قدرت جذب آن بالا باشد تا مدت زمان استفاده از یک بسته خاک برای شما بیشتر شود. در این بخش به مهم‌ترین نکات مربوط به خرید خاک گربه اشاره کرده‌ایم.

نوع خاک

بررسی کنید که خاکی که قصد خرید آن را دارید، برای گربه‌ی شما مناسب است یا خیر. بعضی از گربه‌ها ممکن است به مدل‌ها خاصی از خاک حساسیت  داشته باشند، پس انتخاب نوع خاک مناسب بسیار مهم است. همچنین باید اندازه‌ی دانه‌های خاک را هم بررسی کنید و ببینید گربه‌ی شما در خاک دانه درشت راحت‌تر است یا دانه ریز. این را هم به خاطر داشته باشید که اسانس موجود در بعضی از خاک‌ها ممکن است برای گربه‌ی شما یا خود شما حساسیت‌زا باشد. پس در زمان خرید به عطری یا غیرعطری بودن خاک هم دقت کنید تا در زمان استفاده مشکی ایجاد نشود.

جذب بو

قابلیت جذب بو یکی از قابلیت‌های جذاب در خاک گربه است. خاک‌هایی که روی آن‌ها عبارت «کربن فعال» نوشته شده است این قابلیت را دارند. یعنی بدون اضافه کردن اسانس و عطر می‌توانند بوی ادرار و مدفوع گربه را تا حد زیادی به خود جذب کنند و مانع پخش شدن آن در فضا شوند.

قابلیت تمیز کردن

خاکی را انتخاب کنید که قدرت جذب بالایی دارد و می‌تواند ادرار را به گلوله‌های سفت تبدیل کند. اگر خاک مرغوب نباشد در زمان تمیز کردن آن همین گلوله‌های ادرار چند تکه و در تمام خاک پخش می‌شوند. این اتفاق هم باعث ماندگاری بو در خاک و هم باعث پایین آمدن عمر مفید خاک می‌شود. نکته‌ی بعدی میزان گرد و غبار خاک است. اگر خاکی انتخاب کنید که با هر بار هم زدن ابری از غبار ایجاد می‌کند، هم باعث آزار دیدن ریه و دستگاه تنفسی گربه‌تان می‌شوید و هم در زمان تمیز کردن خاک خودتان مشکل پیدا می‌کنید. پس حتما به این نکات توجه کنید و آن‌ها را خوب بررسی کنید، سپس برای خرید اقدام کنید.

عدم وجود مواد مضر

حتما قبل از خرید روی بسته‌ی خاک را بخوانید، یا اگر به صورت آنلاین قرار است خاک بخرید حتما توضیحات فروشنده را بخوانید و عکس بسته را بررسی کنید. باید مطمئن باشید که مواد مضر و سمی در تولید خاک استفاده نشده است چون وجود یک ماده‌ی سمی هم می‌تواند باعث بیماری و آزار دیدن گربه شود. در لیست زیر مهم‌ترین موادی که نباید در خاک گربه باشد را می‌بینید:

 • تالک
 • سیلیکا
 • پارابن‌ها
 • مواد شیمیایی

قیمت

معمولا خاک‌هایی که قیمت بالاتری دارند کیفیت بیشتری دارند اما در بین خاک‌های ارزان قیمت هم می‌توانید خاک گربه‌ مناسب پیدا کنید. پس بهتر است با توجه به بودجه‌تان بهترین خاک از نظر قیمتی را انتخاب کنید. البته قیمت باید آخرین نکته‌ای باشد که به آن دقت می‌کنید چون مواد تشکیل دهنده و قابلیت‌های مختلف خاک به مراتب مهم‌تر از هزینه‌ای است که برای آن پرداخت می‌کنید.

نکات مهم برای خرید ظرف خاک گربه

نکات مهم برای خرید ظرف خاک گربه

ظرف خاک گربه یا لیتِر باکس شاید به ظاهر یک ظرف پلاستیکی معمولی به نظر برسد. حتی شاید فکر کنید یک لگن پلاستیکی هم می‌تواند همان کار را انجام دهد. درست است، در لگن پلاستیکی بزرگ می‌توانید خاک گربه را بریزید و او به راحتی از آن استفاده کند اما لیتر باکس از مواد خاص و با شرایط خاصی تولید می‌شود که کار تمیز کردن را برای شما راحت‌تر می‌کند. همچنین مواد مضری که ممکن است به دلیل بازیافتی بودن پلاستیک استفاده شده در لگن پلاستیکی وجود داشته باشد در لیتر باکس وجود ندارد.

چند نکته‌ی ساده اما مهم  برای خرید ظرف خاک گربه وجود دارد که در لیست زیر می‌خوانید:

 • طراحی مناسب، اندازه و عمق: ظرف خاک باید اندازه و عمق مناسبی داشته باشد تا گربه به راحتی بتواند در آن حرکت و از آن استفاده کند.
 • مقاومت: مطمئن شوید که ظرف خاک مقاوم و پایدار است تا در اثر استفاده‌ی زیاد و کشیده شدن ناخن‌های گربه به آن دچار ترک و آسیب‌دیدگی نشود.
 • آسانی تمیز کردن: ظرف خاکی را انتخاب کنید که به راحتی شسته و تمیز می‌شود. بعضی از ظرف‌های خاک خمیدگی‌ها و سوراخ‌هایی دارند که به سختی تمیز می‌شود. همین قسمت‌ها محل جمع شدن میکروب و آلودگی است. پس در زمان خرید حتما تمام این نکات را بررسی کنید.
 • جذب بو: بعضی از مدل‌های ظرف‌ خاک گربه در قسمت بالایی درِ خود فیلتر دارند که غبار و بو را جذب می‌کند. اگر دوست دارید فضایی بدون بو داشته باشید می‌توانید این مدل‌ها را انتخاب کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که لازم است حتما فیلتر به صورت منظم تمیز و تعویض شود.

ظرف خاک در دار بخریم یا بدون در؟

ظرف خاک در دار بخریم یا بدون در؟

اگر گربه‌ی شما کوچک است یا اگر فقط یک گربه دارید می‌توانید به راحتی از یک ظرف خاک بدون سقف و در استفاده کنید. چون امکان بیرون ریختن خاک و پخش شدن آن روی زمین وجود ندارد. اما برای گربه‌هایی با هیکل بزرگ و یا خانه‌هایی که چندین گربه دارند بهتر است از ظرف خاک‌های در دار استفاده کنید. وقتی گربه بزرگ می‌شود با هر بار پنجه کشیدن در خاک می‌تواند مقدار زیادی خاک را با شتاب روی محل ادرار یا مدفوع خود پرت کند. اگر ظرف خاک در نداشته باشد مقداری از این خاک به راحتی روی زمین پخش می‌شود.

همچنین وقتی چند گربه دارید پنهان شدن آن‌ها در ظرف خاک در زمان بازی و بازی کردن در خاک را حتما تجربه کرده‌اید. همین بازی و شیطنت باعث می‌شود مقدار زیادی خاک به صورت ناخواسته روی زمین پخش شود. نکته‌ی دیگر درباره‌ی انتخاب ظرف خاک، شخصیت گربه‌ی شما است. بعضی از گربه‌ها دوست دارند به حریم شخصی‌شان احترام زیادی بگذارید.

به همین دلیل از ظرف خاک‌هایی که دیوار و سقف دارند راحت‌تر استفاده می‌کنند چون مطمئن هستند کسی آن‌ها را در حین انجام کار نمی‌بیند. پس با توجه به شخصیت، اندازه و تعداد گربه‌ها می‌توانید نوع ظرف خاک را تعیین کنید.

چگونه بوی بد ادرار و مدفوع گربه را از بین ببریم

چگونه بوی بد ادرار و مدفوع گربه را از بین ببریم

برای از بین بردن بوی خاک گربه باید کارهای زیر را انجام دهید. بهتر است تمام آن‌ها را به ترتیب و در زمان‌های مناسب انجام دهید تا هم بهداشت ظرف خاک و محیط رعایت شود و هم هیچ اثری از بو باقی نماند.

 • تمیز کردن و تعویض خاک: اگر بوی نامطبوع ادرار و مدفوع گربه از خاک استشمام می‌شود یعنی وقت آن رسیده که تمام خاک را دور بریزید و از خاک جدید استفاده کنید.
 • شست‌وشوی لیتر باکس: باید به صورت منظم و در فاصله‌های زمانی کوتاه، مثلا ماهی یک بار، ظرف خاک گربه را خوب بشویید. این کار باعث از بین رفتن بوی بد می‌شود. همچنین می‌توانید بعد از شست‌وشو از مواد جاذب بوی طبیعی مثل سرکه‌ی سفید، جوش شیرین و آب اکسیژنه هم استفاده کنید تا مطمئن شوید بو به طور کامل از بین رفته است. فقط حتما بعد از استفاده از این مواد ظرف را خوب آبکشی کنید تا چیزی روی ظرف باقی نماند. چون ممکن است به گربه آسیب برساند.
 • استفاده از محصولات بوگیر و معطر: استفاده از پودرهای جاذب بو و معطر یا بوگیرهای مخصوص لیتر باکس می‌توانند در کم کردن بوی خاک موثر باشند.
 • تهویه‌ی مناسب: بهتر است ظرف خاک گربه را در محیطی قرار دهید که تهویه‌ی مناسبی دارد.

اگر تمام این کارها را انجام دادید اما هنوز بوی بد احساس می‌کردید باید گربه‌ی خود را برای معاینه به دامپزشکی ببرید چون ممکن است مشکلی در دستگاه گوارش او وجود داشته باشد یا یک بیماری باعث ایجاد چنین بویی شده باشد.

بهترین روش شستن لیتر باکس

بهترین روش برای شستن ظرف خاک گربه از آب گرم و مایع شوینده‌ی مناسب استفاده است. ابتدا ظرف خاک گربه را از هر نوع خاک و آلودگی‌های دیگر پاک کنید. سپس آن را با آب گرم و مایع شوینده بشویید. بعد از شست‌وشو، ظرف را خوب آبکشی کنید و به خوبی خشک کنید. می‌توانید از دستمال‌های پنبه‌ای تمیز و یا دستمال کاغذی برای خشک کردن آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که از مواد شوینده‌ی قوی و حاوی مواد شیمیایی استفاده نکنید، چون ممکن است به گربه آسیب‌های جدی بزند.

بهترین روش تمیز کردن خاک گربه

بهترین روش تمیز کردن خاک گربه

تمیز کردن خاک گربه بسیار مهم است چون محیط خاک را تمیز نگه می‌دارد و مانع از درگیری گربه با بیماری‌های مختلف می‌شود. برای تمیز کردن خاک گربه به روش زیر عمل کنید:

 • بهتر است دستکش پوشیده و ماسک بزنید تا از تماس با مواد مضر خاک با پوست و دستگاه تنفسی‌تان جلوگیری کنید.
 • با بیلچه‌ی مخصوص خاک را زیر و رو کنید تا گلوله‌های ادرار و قطعات مدفوع بیرون بیایند. سپس با همان بیلچه آن‌ها را برداشته و در کیسه‌ی زباله قرار دهید.
 • اگر زمان تعویض خاک رسیده باید تمام خاک داخل ظرف را در کیسه‌ی زباله خالی کنید و لیتر باکس را به روشی که در بخش قبل توضیح دادیم بشویید.
 • وقتی ظرف خشک شد یک بسته خاک تازه در آن بریزید.
 • می‌توانید کمی پودر خوشبوکننده‌ی خاک هم روی خاک بریزید تا فضامعطر شود.
 • لازم است هر روز یک یا دو بار خاک گربه با کمک بیلچه تمیز شود تا از جمع شدن آلودگی و بیمار شدن و عفونت کردن دستگاه ادراری یا تناسلی گربه جلوگیری شود.

۵ خاک گربه با امتیاز بالا در دیجی‌کالا

خاک‌هایی که در این بخش معرفی شده‌اند بیشترین امتیاز را از خریداران دریافت کرده‌اند و جالب است بدانید که تمام خصوصیاتی که درباره‌ی خاک گربه‌ی خوب گفتیم را دارند.

۱. خاک گربه ایرفرش مدل شکسته کلاسیک c وزن ۷ کیلوگرم

این خاک بتونیت دانه شکسته‌ی کلاسیک است و در فرمولاسیون تولید آن از کربن فعال استفاده شده است. یعنی از دسته خاک‌هایی است که بو را به خود جذب می‌کند. گرد و غبار ندارد، آنتی باکتریال است و هر بسته از آن حاوی ۷ کیلوگرم خاک است.

خاک گربه ایرفرش مدل شکسته کلاسیک c وزن 7 کیلوگرم

۲. خاک بستر گربه هیوا پت مدل CL10 وزن ۱۰ کیلوگرم

این خاک که در بسته‌های ۱۰ کیلویی به فروش می‌رسد، تولید ایران است. بر اساس کامنت‌هایی که خریداران روی سایت ثبت کرده‌اند قابلیت جذب بوی خوبی دارد، قیمت آن مناسب است، گرد و غبار ندارد و گربه برای استفاده از آن به مشکل نمی‌خورد.

خاک بستر گربه هیوا پت مدل CL10 وزن 10 کیلوگرم

۳. خاک بستر گربه میوکت مدل Super Clump Scented Granule وزن ۱۰ کیلو گرم

میو کت هم تولید ایران است و در بسته‌های ۱۰ کیلوگرمی در بازار موجود است. طبق نظر خریداران این خاک گرد و غبار ندارد، قدرت جذب بالایی دارد و بوی خوبی دارد.

خاک بستر گربه میوکت مدل Super Clump Scented Granule وزن ۱۰ کیلو گرم

۴. خاک گربه ژوانیت مدل کربن اکتیو وزن ۷ کیلوگرم

ژوانیت هم یک برند ایرانی است که خاک‌های مختلفی تولید می‌کند اما خاک کربن فعال آن طرفداران بیشتری دارد. این خاک بوی بد را به خود جذب می‌کند، دانه‌های آن ریز است و به راحتی رطوبت را جذب کرده و گلوله‌های سفت ایجاد می‌کند. به همین دلیل راحت تمیز می‌شود. گرد و غبار کمی دارد و به گفته‌ی خریداران به هیچ وجه بو نمی‌گیرد.

خاک گربه ژوانیت مدل کربن اکتیو وزن 7 کیلوگرم

۵. خاک بستر گربه پتوپیا مدل p1 وزن ۱۰ کیلوگرم

آخرین خاکی که در این لیست معرفی می‌کنیم هم ایرانی است. این خاک دانه‌های ریز دارد و خریداران از کیفیت آن کاملا راضی هستند. گرد و خاک خیلی کمی دارد و باعث اذیت شدن گربه نمی‌شود. قدرت جذب بالا دارد و بوی بد نمی‌گیرد.

خاک بستر گربه پتوپیا مدل p1 وزن 10 کیلوگرم

۳ لیتِر باکس با امتیاز بالا در دیجی‌کالا

حالا نوبت به ظرف خاک گربه می‌رسد. در این بخش ۳ مدل لیتر باکس در مدل‌های مختلف با کیفیت عالی که از طرف خریداران امتیاز بالایی گرفته است را معرفی کرده‌ایم. در

۱. ظرف خاک گربه مدل Romito360

این ظرف بدون در و سقف است. ابعاد آن ۵۳x40x17 سانتی‌متر است و کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد. لبه‌های محافظی که روی این لیتر باکس قرار دارد مانع پرتاب شدن خاک به بیرون می‌شود. البته این بخش به راحتی جدا می‌شود و می‌توانید آن را خوب بشویید.

بعد از شست‌وشو هم می‌توانید با کمک قفل‌های کلیپسی که در دو طرف لیتر باکس قرار دارد، آن را در جای خود ثابت نگه دارید. همراه با این ظرف خاک یک بیلچه‌ی مخصوص ارائه می‌شود و جالب است بدانید بخش مخصوص برای قرار دادن بیلچه دارد.

ظرف خاک گربه مدل Romito360

۲. ظرف خاک گربه دنیل مدل مسقف XY-85

این ظرف از نوع در دار است و قسمت ورودی آن به صورت لولایی و از پلاستیک شفاف ساخته شده است تا گربه به راحتی رفت و آمد کند و در زمان حضور در لیتر باکس بیرون را هم ببیند.ابعاد آن ۵۶x40x40 سانتی‌متر است و یک کیلوگرم وزن دارد. در قسمت بالایی در ورودی بخش مخصوص قرار دادن فیلتر وجود دارد که می‌تواند به خوبی جلوی بخش بو را می‌گیرد.

قسمت بالایی این لیتر باکس به راحتی جدا می‌شود و می‌توانید آن را به خوبی بشویید. سپس دوباره روی بخش مخزن خاک قرار داده و با قفل‌های کلیپسی آن را سر جای خود ثابت نگه دارید.

 ظرف خاک گربه دنیل مدل مسقف XY-85

۳. ظرف خاک گربه مدل مسقف کد B13103

سومین ظرف خاک محبوب هم مسقف است و اندازه‌ی آن کمی از مدل قبلی بزرگتر است. همراه با این لیتر باکس یک بیلچه و فیلتر بو هم ارائه می‌شود. پلاستیک آن از مواد درجه یک ساخته شده و ساخت آن به شکلی است که حتی می‌توانید آن را با خود به مسافرت ببرید. قابلیت شست‌وشو دارد و قسمت سقف و مخزن خاک از هم جدا می‌شود.

بعد از شست‌وشو هم می‌توانید قسمت بالایی را با ۴ قفل کلیپسی روی مخزن خاک ثابت کنید. این لیتر باکس محصول کشور ترکیه و برای گربه‌های بالغ با هیکل بزرگتر ساخته شده است.

 ظرف خاک گربه مدل مسقف کد B13103

۶ وسیله‌ی ضروری برای لیتِر باکس

وقتی گربه دارید باید غیر از خاک و ظرف خاک گربه، وسایل دیگری هم برای تکمیل محل خاک بخرید تا مطمئن باشید گربه‌ی شما به راحتی می‌تواند از خاک استفاده کند. همچنین در اثر استفاده بو و خاک در خانه‌ی شما پخش نمی‌شود. در این بخش ۶ وسیله‌ی ضروری که حتما باید هر صاحب گربه‌ای خریداری کند را معرفی کرده‌ایم.

۱. پادری ظرف خاک گربه ژوانیت مدل ۰۱

این محصول ایرانی از جنس پلاستیک محکم و دو لایه ساخته شده است که لایه‌ی رویی آن حالت توری دارد. با قرار دادن این پادری جلوی لیتر باکس کمک می‌کنید دانه‌های خاک گیر کرده در پنجه‌ی گربه جدا شود و همانجا در این پادری باقی بماند. هر چند وقت یکبار هم می‌توانید خاک‌های جمع شده در پادری را به ظرف خاک برگردانید.

این کار هم از کثیف شدن خانه جلوگیری می‌کند و هم جلوی هدر رفتن خاک را می‌گیرد. ابعاد آن ۷۳×۵۰ سانتی‌متر است که کاملا مناسب لیتر باکس طراحی شده است. این محصول قابل شست‌وشو است.

پادری ظرف خاک گربه ژوانیت مدل 01

۲. بوگیر خاک گربه کوال مدل Cheerful

اگر ظرف خاک مسقف می‌خرید باید از این فیلترهای بوگیر و تصفیه هوا داشته باشید. ابعاد هر فیلتر ۲۰×۱۵ سانتی‌متر است و به راحتی بوی ادرار و مدفوع را به خود جذب می‌کند. همچنین مانع از خروج غبار خاک از لیتر باکس می‌شود. هر فیلتر را می‌توانید بین ۴ تا ۸ ماه استفاده کنید و سپس آن را تعویض کنید. برای شارژ و بهبود عملکرد فیلتر هم باید آن را زیر نور خورشید قرار دهید.

بوگیر خاک گربه کوال مدل Cheerful

۳. بوگیر خاک بستر گربه ژوانیت کد ۰۱۰ وزن ۷۰۰ گرم

پودر بوگیر ژوانیت می‌تواند با خاک مخلوط شده و جلوی انتشار بوی بد را بگیرد. رایحه‌ی لیمو دارد و آنتی باکتریال است. در هر بسته از این محصول ۷۰۰ گرم پودر خوشبوکننده قرار دارد.

بوگیر خاک بستر گربه ژوانیت کد 010 وزن 700 گرم

۴. اسپری ضدعفونی محیط و بدن سگ و گربه مدل Pet Disinfectant حجم ۲۵۰ میلی لیتر

وقتی گربه‌ی شما کوچک است ممکن است در حین استفاده از خاک بدن خود را به ادرار یا مدفوع آغشته کند. همچنین اگر گربه‌ی شما مریض باشد این اتفاق ممکن است پیش بیاید. این اسپری به شما کمک می‌کند بدون حمام بردن گربه و ترساندن او، محل آلوده شده را به خوبی تمیز کنید.

این محصول ضد حساسیت و بر پایه‌ی نانو نقره است. دوست‌دار محیط زیست است و می‌تواند علاوه بر ضدعفونی کردن محل آلوده شده، زخم‌هایی که در اثر بازی روی بدن گربه ایجاد می‌شود را هم ضدعفونی کند.

اسپری ضدعفونی محیط و بدن سگ و گربه مدل Pet Disinfectant حجم 250 میلی لیتر

۵. بیلچه خاک گربه ژوانیت

این بیلچه‌‌ی فلزی محصول شرکت ایرانی ژوانیت است. مقاومت بالایی دارد و می‌تواند چسبنده‌ترین گلوله‌های ادرار را به راحتی از ظرف خاک جدا کند. همچنین دل حین استفاده دچار آسیب‌دیدگی نمی‌شود. وزن آن ۳۰۰ گرم است.

بیلچه خاک گربه ژوانیت مدل 001

۶. بیلچه خاک گربه مدل Kral-PK

این بیلچه‌ی ایرنی از جنس پلاستیک ساخته شده و ۵۰ گرم وزن دارد. با کمک این محصول می‌توانید به راحتی خاک گربه را تمیز کنید.

بیلچه خاک گربه مدل Kral-PK


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما