چرا خرید آیپد پرو M1 منطقی‌تر از مدل M2 است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
آیپد پرو M1

چند روز قبل اپل از نسل جدید آیپد پرو رونمایی کرد که اگرچه هر دو مدل پرو از چیپست M2 بهره می‌برند، ولی به غیر از این مشخصه تفاوت خاصی با نسل قبلی ندارند. به همین خاطر در این مطلب می‌خواهیم این بحث را مطرح کنیم در این شرایط مدل‌های آیپد پرو M1 جذابیت بیشتری دارند.

دوربین سلفی نسل دهم آیپد در حاشیه‌ی طولانی‌تر اطراف نمایشگر تعبیه شده تا کاربرانی که از آیپد به طور افقی استفاده می‌کنند، مشکلی برای تماس‌های تصویری نداشته باشند. با وجود اینکه بسیاری از کاربران از تبلت به همین شکل بهره می‌برند، ولی این مشخصه راهی مدل‌های جدید آیپد پرو نشده است. طی ماه‌های گذشته گزارش‌هایی در مورد پشتیبانی این مدل‌های جدید آیپد پرو از قابلیت شارژ بی‌سیم منتشر شد ولی در نهایت این مشخصه هم به واقعیت تبدیل نشده است.

در نهایت مهم‌ترین مشخصه‌ی آیپد پرو تازه‌نفس همین استفاده از چیپست M2 است که در واقعیت این تراشه هم ارتقای مهمی نسبت به نسل قبلی محسوب نمی‌شود. اگرچه این تراشه سرعت بیشتری ارائه می‌کند، ولی این اختلاف چندان محسوس نیست و بیشتر کاربران متوجه این موضوع نخواهند شد. به طور مشخص، پردازنده‌ی استفاده شده برای M2 حدود ۱۵ درصد سریع‌تر از نسب قبلی محسوب می‌شود. در ضمن باید خاطرنشان کنیم که بیشتر اپلیکیشن‌های iPadOS فشار خیلی زیادی به تراشه وارد نمی‌کنند و بنابراین عملا امکان استفاده از نهایت توان این تراشه برای بیشتر کاربران وجود ندارد.

آیپد پرو M1

اگرچه پردازنده‌ی گرافیکی حدود ۳۵ درصد سریع‌تر شده، ولی در این مورد هم فقط تعداد محدودی از اپ‌ها می‌توانند از نهایت توان پردازنده‌ی گرافیکی استفاده کنند. در این میان باید به افزایش دقت مربوط به قلم اپل پنسل اشاره کنیم که صرفا مدل‌های آیپد پرو M2 از این مشخصه بهره می‌برند. به لطف این قابلیت، کاربران با دقت بیشتری قادر به نوشتن و طراحی با آیپد پرو خود هستند. این مشخصه هم برای گروه محدودی از کاربران جذاب است اما اکثریت کاربران از آن استفاده نخواهند کرد.

ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از وای‌فای ۶E و افزایش باندهای ۵G هم برای عموم کاربران مشخصه‌های مهمی به حساب نمی‌آیند. از سوی دیگر همان دوربین‌ها و نمایشگر نسل قبلی مورد استفاده قرار گرفته و در این زمینه شاهد هیچ تغییری نیستیم.

خریدن کدام مدل منطقی‌تر است؟

با توجه به تمام نکات مطرح شده، کاملا روشن است که در حال حاضر خرید مدل M1 بسیار منطقی‌تر از مدل M2 است. زیرا از یک طرف تراشه‌ی M1 توان سخت‌افزاری بسیار بالایی را ارائه می‌دهد و از سوی دیگر می‌توانید از جدیدترین و مهم‌ترین ویژگی‌های iPadOS 16 مانند قابلیت Stage Manager هم استفاده کنید.

در بازار ایران هم زمانی که آیپد پرو M2 عرضه شود تا ماه‌ها قیمت بالاتر از حد انتظار خواهد داشت ولی هم‌اکنون قیمت مدل M1 به تعادل رسیده است.

خرید آیپد پرو M1 از دیجی‌کالا

منبع: ۹To5Mac

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما