مک‌بوک پرو با M2 پرو یا M2 مکس؛ کدام را انتخاب کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
مک‌بوک پرو M2

آیا بین خرید مک‌بوک پرو M2 و مک‌بوک پرو مکس M2 مردد و دو به شک هستید؟ در این یادداشت، ضمن بررسی مقایسه‌ای بین مشخصات این دو محصول، درباره‌ی هر یک از مک‌بوک‌ها هم اطلاعات مختصر و مفیدی را ارائه می‌دهیم.

در ماه ژانویه‌ی سال ۲۰۲۳ بود که شرکت اپل از پردازنده‌های جدید M2 Pro و M2 Max رونمایی کرد. در همین حین، اپل دو مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی جدید را مبتنی بر این دو پردازنده عرضه می‌کند. اگر با توجه به مشخصات و قیمت هر دو محصول هنوز نتوانسته‌اید یک تصمیم درست برای خرید بگیرید، هیچ عیبی ندارد؛ چراکه هم مدل M2 Pro و هم M2 Max هر دو قدرتمند بوده و واقعا انتخاب یک مدل از این دو مورد، کار آسانی نیست. در این مطلب، دو دستگاه را از لحاظ مشخصات فنی، عملکرد و قیمت بررسی کرده تا به شما کمک کنیم بهترین تصمیم را بر اساس نیازهای خود بگیرید. با این حال، در نهایت این شما هستید که بر اساس نیاز خود بهترین تصمیم را خواهید گرفت.

مک‌بوک پرو M2 در مقایسه با مدل مکس M2 از جنبه‌ی مشخصات فنی

 

مک‌بوک پرو M2

همان‌طور که قبلا هم به آن اشاره کرده‌ایم، هر دو پردازنده‌ی M2 پرو و مکس قوی هستند. اگرچه، تفاوت‌های کلیدی بین دو محصول وجود دارد که می‌توان به آنها اشاره کرد. مدل M2 Pro از پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای و پردازنده‌ی گرافیکی ۱۹ هسته‌ای بهره می‌برد. این موضوع در حالی است که مدل M2 Max هم پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای دارد اما از بابت پردازنده‌ی گرافیکی، این مدل ۳۸ هسته‌ای است. به طور کلی هر دو چیپ، تعداد هسته‌های بیشتری را نسبت به مدل‌های M1 ارائه می‌دهند، هر چند مدل M2 Max با شش هسته‌ی بیشتر در بحث پردازنده‌ی گرافیکی، در مقایسه با نسل قبلی در M2 Pro سه برابر بهتر است.

اگر نمی‌دانید نانومتر چیست، این عبارت در واقع یک واحد برای اندازه‌گیری طولی محسوب می‌شود. چیپست M2 Pro شرکت اپل در یک فرایند پنج نانومتری ساخته می‌شود. این قطعه‌ی جدید در مجموع چهل میلیارد ترانزیستور دارد که تقریبا بیست درصد بیشتر از چیزی است که در مدل M1 Pro دیده‌ایم. پهنا باند ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه و با حداکثر ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی یکپارچه‌ با تاخیر کم عرضه می‌شود.

پردازنده در مدل M2 Max دوازده هسته‌ای است که در مقایسه با نسل قبلی که تنها ۱۰ هسته داشته، به همراه یک پردازنده‌ی گرافیکی تا ۳۸ هسته و یک نورال انجین ۱۶ هسته‌ای عرضه می‌شود. مدل M2 Max تقریبا ۶۷ میلیارد ترانزیستور دارد. با این چیپ، پهنا باند در ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه، عددی دو برابر M2 Pro و چهار برابر یک چیپ M2 وجود دارد. همچنین، این پردازنده از ۹۶ گیگابایت حافظه‌ی یکپارچه هم بهره می‌برد. پردازنده دقیقا شبیه به M2 Pro است اما پردازنده‌ی گرافیکی به طرز چشمگیری قدرتمندتر بوده و از یک کش L2 بزرگتر استفاده می‌کند.

مک‌بوک پرو

مک‌بوک پرو M2 در مقایسه با مدل مکس M2 از جنبه‌ی عملکرد

مزیت اصلی M2 Max نسبت به M2 Pro در پردازنده‌ی گرافیکی است. اگر به نتایج تست Geekbench 5 نگاه کنیم، ما می‌توانیم تفاوت پردازنده مدل M2 Pro را با مدل دوازده‌ هسته‌ای M2 Max مقایسه کنیم که به شدت ناچیز است.

مک‌بوک پرو M2

البته، وقتی ما عملکرد گرافیکی را بین دو چیپست مورد آزمایش قرار می‌دهیم، وجود یک تفاوت حیرت انگیز کاملا واضح است. مدل M2 Max با توجه به این آزمون ۳۵ درصد بهتر است. شرکت اپل مدل M2 Pro را تا حداثر ۱۹ هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی محدود کرده است. این موضوع در حالی است که M2 Max می‌تواند تا ۳۸ هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی را داشته باشند. بنابراین، برای آن دسته از کاربرانی که به دنبال توانایی‌های گرافیکی قدرتمند هستند، مدل M2 Max حداکثر قدرت بالقوه‌ی قطعه را نشان می‌دهد.

مک‌بوک پرو M2

مک‌بوک پرو M2 در مقایسه با مدل مکس M2 از جنبه‌ی قیمت

هر دو مدل M2 Pro و مکس جزء پردازنده‌های سیلیکونی بالا رده‌ی اپل محسوب می‌شوند که قیمت بسیار زیادی هم دارند. البته، تفاوت میان این دو قطعه به طور واضحی وجود دارد. در حال حاضر شما می‌توانید یک مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی با پردازنده‌ی M2 Pro را با قیمت ۲۰۰۰ دلار خریداری کنید. همچنین، استفاده از CPU ۱۲ هسته‌ای این قطعه برای شما سیصد دلار هزینه‌ی بیشتر به دنبال دارد.

نسخه‌ی M2 Max با ۳۰ الی ۳۸ هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی به ترتیب ۲۹۰۰ و ۳۱۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده است. به عبارتی دیگر، بین دو مدل M2 پرو و مکس، یک تفاوت تقریبا هزار دلار وجود دارد. این‌که آیا ارزش دارد شما هزار دلار هزینه‌ی بیشتری را پرداخت کنید، کاملا به نوع کار و فعالیت شما بستگی دارد.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Pro M2 MNEJ3 2022 LLA

آیا در صورت داشتن مک‌بوک پرو M1 نیاز به ارتقا خواهد بود؟

با وجود این‌که مدل‌های مک بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچ عملکرد چشمگیری روی کاغذ نشان می‌دهند، در عمل ارتقای چیپست‌ها نتایج آنچنان شگفت انگیزی را نشان نمی‌دهند. هر دو مدل‌های مک‌بوک پرو به نظر شبیه به هم بوده و قابلیت‌های یکسانی را به مخاطب ارائه می‌دهند. البته اضافه شدن پورت HDMI و همچنین پشتیبانی از استاندارد وای-‌فای ۶E از محل این بحث جدا است. بنابراین، ارتقا به مدل دارای جدیدترین چیپ M2 کاملا به استفاده‌ی کاربر بستگی دارد. اگر یک فرد به طور مستمر به انجام کارهای گرافیکی سنگین مثل ویرایش ویدیو، رندر گرافیکی و سایر موارد پرداخته و از طرفی، عمر بهتر باتری، مولفه‌ی خوبی برای خرید به نظر می‌رسد، طبیعتا خرید مک‌بوک دارای پردازنده‌ی M2 Max پیشنهاد می‌شود. با این حال، این توصیه صرفا برای افرادی است که جز‌ء طرفداران دو آتشه و پر و پا قرص محصولات اپل به شمار می‌روند؛ در غیر این صورت، کاربران عادی چندان برای‌شان اهمیت ندارد که هسته‌ی گرافیکی دارای چند هسته است.

آیا مک‌بوک پرو M2 برای شما بهتر است یا مدل مکس M2؟

مک بوک پرو

 

همان‌طور که قبلا هم به آن اشاره کرده‌ایم، شما باید به این مسئله دقت کنید که از مک‌بوک پرو جدید قرار است برای چه کارهایی استفاده کنید. اگر شما درباره‌ی قطعه‌ی CPU اطلاعات مختصر و مفیدی در اختیار داشته و قصد دارید از لپتاپ خود کارهای سنگین نظیر ویرایش ویدیو یا برنامه‌نویسی را انجام دهید، قطع به یقین مدل M2 Pro برای شما انتخاب به مراتب بهتری خواهد بود. همان‌طور که در نتایج دیده‌ایم، به سختی می‌توان در این زمینه بین دو پردازنده تفاوت قابل توجهی را رویت کرد. بنابراین بهتر است به جای صرف هزینه برای پردازنده، روی ارتقای رم یا حافظه‌ی ذخیره‌سازی متمرکز شوید.

اگر می‌خواهید فعالیت‌های گرافیکی نظیر مدل‌سازی و رندر گرفتن سه بعدی گرافیکی را از دستگاه طلب کنید، مدل M2 Max با ۳۰ الی ۳۸ هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی احتمالا برای شما انتخاب بهتری خواهد بود

از طرفی دیگر، اگر می‌خواهید فعالیت‌های گرافیکی نظیر مدل‌سازی و رندر گرفتن سه بعدی گرافیکی را از دستگاه طلب کنید، مدل M2 Max با ۳۰ الی ۳۸ هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی احتمالا برای شما انتخاب بهتری خواهد بود. اگر فکر می‌کنید هر دو فعالیت‌های پردازنده محور و گرافیک محور جزء کارهای روتین شما با لپتاپ محسوب می‌شود، بهتر است یک مک‌بوک را خریداری کنید که صرفا چیپ M2 ساده بدون پس‌وند و پیش‌وند را داشته باشد. اگر به هر نحوی انجام کارهای گرافیکی بر کارهای CPU محور بیشتر می‌چربد، خرید مدل M2 Max توصیه می‌شود.

اپل سیلیکون در حال ایجاد یک انقلاب در دنیای پردازنده‌هاست. این حقیقت که شرکت اپل، دیگر به اینتل وابسته نیست موجب شده تا اپل با آزادی بیشتری روی مک‌ها کار کند. بنابراین، سازنده‌ها می‌توانند با خیالی آسوده و با انجام کارهای پژوهشی به این موضوع بپردازند که کدام چیپ برای کدام سخت افزار مطلوب‌تر است. با تمامی این تفاسیر، در حال حاضر در همین اندازه می‌دانیم که مدل M2 پرو و M2 مکس تفاوت‌های غیر چشمگیری حداقل در بحث CPU از خود نشان می‌دهند. آیا در آینده مدل‌های متفاوت‌تری از اپل خواهیم دید که میزان تفاوت‌ها را بیشتر می‌کند؟ آیا راندمان و قدرت عملکرد مک‌بوک‌ها به‌واسطه‌ی استفاده از چیپ‌های جدید M2 به طرز قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند؟ آیا چیپ‌های جدید M2 روی روند خنک‌سازی سیستم اثر مثبت یا از سمت دیگر اثر منفی می‌گذارد؟ متاسفانه برای پاسخ به این دسته از سوالات باید منتظر ماند تا خط تولید محصولات مبتنی بر معماری پردازنده‌ی جدید M2 وارد فاز بیشتر و متنوع‌تری شود.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Pro M2 MNEJ3 2022

منبع: makeuseof

 

سوال و جواب‌های رایج درباره‌ی مک‌بوک پرو M2
آیا ارتقای مک‌بوک پرو M1 به مدل M2 Pro یا M2 مکس بهتر است؟
اگر یک فرد به طور مستمر به انجام کارهای گرافیکی سنگین مثل ویرایش ویدیو، رندر گرافیکی و سایر موارد پرداخته و از طرفی، عمر بهتر باتری، مولفه‌ی خوبی برای خرید به نظر می‌رسد، طبیعتا خرید مک‌بوک دارای پردازنده‌ی M2 Max پیشنهاد می‌شود.
چه تفاوتی بین مک‌بوک M2 Pro و M2 Max وجود دارد؟
مدل M2 مکس از لحاظ پردازنده‌ی گرافیکی دارای تعداد هسته‌‌های بیشتری است.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما