۳ دلیل برای خرید مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ (و ۲ دلیل برای نخریدن)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
مک‌بوک ایر 15 اینچ

مدتی قبل اپل از مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ رونمایی کرد که ترکیبی عالی از عملکرد خیلی خوب، نمایشگر باکیفیت و عمر باتری بالا است. با وجود اینکه این نسخه عملا مدل بزرگ‌تر مک‌بوک ایر M2 است که سال گذشته راهی بازار شد، ولی بدون شک یکی از بهترین لپ‌تاپ‌های ۱۵ اینچی موجود در بازار محسوب می‌شود و موفق شده از همین حالا توجهات زیادی را جلب کند.

با وجود تمام مزایایی که این لپ‌تاپ ارائه می‌دهد، لزوما برای تمام کاربران گزینه‌ی مناسبی نیست. در این مطلب به ۳ دلیل برای خرید این لپ‌تاپ‌ می‌پردازیم و ۲ دلیل هم برای نخریدن آن مطرح می‌کنیم. همچنین در نهایت یک نکته هم مطرح می‌کنیم که قبل از خرید باید آن را در نظر بگیرید.

دلایل برای خریدن

نمایشگر بزرگ‌تر

مک‌بوک ایر 15 اینچ

نمایشگر ۱۵ اینچی این لپ‌تاپ، بدون شک یکی از مهم‌ترین مزایای مک‌بوک ایر جدید محسوب می‌شود. با استفاده از نمایشگر بزرگ‌تر، برای کارهای مختلف و حتی تماشای فیلم به فضای بیشتری دسترسی دارید و در نتیجه با تجربه کاربری بهتری روبرو می‌شوید. در ضمن مانند مدل ۱۳ اینچی، این مدل هم از نمایشگر بسیار باکیفیتی استفاده می‌کند و بنابراین از نظر کیفیت با یکی از بهترین نمایشگرها روبرو هستیم.

نمایشگر ۱۵.۳ اینچی این لپ‌تاپ با رزواوشن ۲۸۸۰ در ۱۸۶۴ می‌تواند تصاویر روشن و با رنگ‌های بسیار جذابی را نمایش دهد. این یعنی انواع محتوا در این نمایشگر با جلوه‌ی جذاب‌تری ارائه می‌شود. همچنین بزرگ‌تر بودن نمایشگر نسبت به پنل ۱۳ اینچی به معنای آن است که جزئیات انواع محتوا را بهتر می‌توانید مشاهده کنید.

حداکثر روشنایی این نمایشگر به ۴۷۳ نیت می‌رسد و ۱۱۱.۴ درصد از فضای رنگی sRGB و ۷۸.۹ درصد از فضای رنگی DCI-P3 را پوشش می‌دهد. طبق بررسی‌های صورت گرفته، نمایشگر مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ از نظر دقت رنگی عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد و اگرچه از نظر کیفیت تفاوت خاصی با مدل ۱۳ اینچی ندارد، اما ارائه‌ی همان کیفیت در ابعاد بزرگ‌تر، جذابیت این لپ‌تاپ را به طور قابل توجهی افزایش داده است.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MGN63 2020 LLA-M1 8GB 256SSD

اقتصادی‌تر از مدل‌های مک‌بوک پرو

مک‌بوک ایر 15 اینچ

قبل از معرفی مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ اگر می‌خواهید از مک‌بوک بزرگ‌تر از ۱۳ اینچ استفاده کنید، چاره‌ای جز خرید مک‌بوک پرو ۱۴ یا ۱۶ اینچی نداشتید. مهم‌ترین مشکل این دو مدل این است که به ترتیب با قیمت پایه ۲۰۰۰ و ۲۵۰۰ دلار به فروش می‌رسند. طبیعتا تمام کاربران به امکانات سخت‌افزاری مدل‌های پرو نیازی ندارند و این تفاوت قیمت برای بهره‌گیری از چند اینچ اندازه‌ی بزرگ‌تر اصلا منطقی نیست. خوشبختانه مدل ۱۵ اینچی مک‌بوک ایر می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ با قیمت پایه ۱۳۰۰ دلار مدل بسیار بهتری برای کاربرانی است که می‌خواهند از مک‌بوک دارای نمایشگر بزرگ‌تر بهره ببرند. بنابراین با توجه به این موضوع، افرادی که عمدتا دنبال بهره‌گیری از نمایشگر بزرگ‌تر هستند، طبیعتا خرید این مدل نسبت به مدل‌های پرو بسیار منطقی‌تر خواهد بود.

عمر باتری طولانی

مک‌بوک ایر 15 اینچ

اپل می‌گوید مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ می‌تواند عمر باتری ۱۸ ساعته ارائه کند. اگرچه طبق بررسی‌های صورت گرفته عمر باتری این لپ‌تاپ کمتر از ادعای اپل است، اما در هر صورت همچنان یکی از بهترین لپ‌تاپ‌ها از نظر عمر باتری محسوب می‌شود.

بر اساس بررسی سایت  Tom’s Guide که باتری این لپ‌تاپ را با کارهای رایج و روشنایی ۱۵۰ نیت نمایشگر بررسی کرده، باتری استفاده شده در مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ موفق شده عمر باتری ۱۴ ساعت و ۵۹ دقیقه ارائه کند. برای مقایسه باید بگوییم که در همین تست، مک‌بوک پرو ۱۳ و ۱۶ اینچی به ترتیب عمر باتری ۱۸ ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای و ۱۸ ساعت و ۵۶ دقیقه‌ای ارائه کرده‌اند. بنابراین با وجود اینکه عمر باتری این مدل به پای مدل‌های پرو مک‌بوک نمی‌رسد، اما احتمالا کمتر کاربر بابت این موضوع ناراضی خواهد بود. باید خاطرنشان کنیم در همین تست، باتری مک بوک ایر ۱۳ اینچی موفق شده ۱۴ ساعت و ۶ دقیقه دوام بیاورد.

لپ تاپ 13.6 اینچی اپل مدل MacBook Air-B M2 2022-M2 8GB 256SSD

دلایل برای نخریدن

عملکرد مشابه نسبت مدل ۱۳ اینچی

مانند مدل ۱۳ اینچی، مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ هم از چیپست M2 استفاده می‌کند. بنابراین طبیعتا از نظر قدرت پردازشی تفاوت زیادی با مدل ۱۳ اینچی ندارد. اگرچه نتایج بنچمارک‌های Geekbench 5 که در این دو مدل استفاده شده نتایج مشابهی را نشان می‌دهد، اما در تست‌های مربوط به عملکرد در زمینه‌ی برنامه‌هایی مانند فتوشاپ و Premiere Pro، مدل ۱۵ اینچی تا حدی عمکلرد بهتری دارد. البته این تفاوت عملکردی چندان محسوس نیست و بنابراین بسیاری از کاربران این موضوع را احساس نخواهند کرد.

امکان اتصال به فقط یک مانیتور

اگر می‌خواهید مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ را به بیش از یک مانیتور وصل کنید، متاسفانه خبر بدی برای شما داریم. این لپ‌تاپ مانند مدل ۱۳ اینچی، فقط به یک مانیتور اکسترنال با رزولوشن ۶K و رفرش‌ریت ۶۰ هرتز وصل می‌شود. با توجه به اینکه هر دو مدل ۱۵ و ۱۳ اینچی عملا یک لپ‌تاپ هستند، عدم پشتیبانی از مدل ۱۵ اینچی از امکان اتصال به ۲ مانیتور چندان جای تعجب ندارد. با این حال اگر اپل این مشخصه را برای مدل ۱۵ اینچی ارائه می‌داد، به یک مزیت مهم برای آن تبدیل می‌شد.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Pro MNEQ3 2022

یک نکته‌ی مهم

در کمال تعجب، اپل برای مدل پایه مک‌بوک ایر از حافظه SSD کندتری استفاده کرده است. طبق بررسی‌ها، حافظه SSD مدل ۵۱۲ گیگابایتی سرعت خواندن و نوشتن فوق‌العاده‌ای ارائه می‌کند. ولی اپل برای مدل ۲۵۶ گیگابایتی فقط از یک چیپ NAND استفاده کرده و این در حالی است که مدل ۵۱۲ گیگابایتی دارای دو چیپ NAND است و به همین خاطر عملکرد بهتری از نظر SSD ارائه می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ خریداری کنید، حتما به این موضوع توجه کنید.

خریدن یا نخریدن؛ مساله این است

مک‌بوک ایر ۱۵ اینچی یک لپ‌تاپ انقلابی نیست اما برای بسیاری از کاربران، بهترین لپ‌تاپ اپل محسوب می‌شود. در کنار قدرت پردازشی مناسب، نمایشگر ۱۵ اینچی باکیفیت می‌تواند انواع محتوا را به بهترین شکل نمایش دهد. بنابراین فارغ از اینکه از لپ‌تاپ می‌خواهید برای چه کاری استفاده کنید، به احتمال زیاد این مدل به‌خوبی می‌تواند نیازهای شما را برطرف کند.

اما در نهایت واقعیت این است که این مدل تفاوت زیادی با مدل ۱۳ اینچی ندارد و بنابراین بسیاری از نقاط قوت و ضعف مدل ۱۳ اینچی به این مدل هم راه پیدا کرده است. روی هم رفته اگر دنبال لپ‌تاپ ۱۵ اینچی هستید و استفاده از سیستم‌عامل ویندوز برای شما اهمیت خیلی زیادی ندارد، بدون شک باید خرید این مدل را در نظر بگیرید.

منبع: Tom’s Guide

سوالات متداول
آیا مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ از همان چیپست نسل جدید مدل ۱۳ اینچی استفاده می‌کند؟
بله هر دو مدل دارای چیپست M2 هستند.
آیا مک‌بوک ایر ۱۵ اینچ به فقط ۱ مانیتور وصل می‌شود؟
بله در این زمینه تفاوتی با مدل ۱۳ اینچی ندارد.
آیا حافظه SSD مدل ۲۵۶ گیگابایتی این لپ‌تاپ کندتر از مدل‌های دیگر است؟
اپل برای حافظه SSD مدل ۲۵۶ گیگابایتی از فقط یک چیپ NAND استفاده کرده که همین اقدام منجر به پایین آمدن سرعت شده است.
راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما