وقتی تاریخ انقضای لوازم آرایشی گذشت چه باید کرد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
لوازم آرایشی

معمولا بسیاری از خانم‌ها لوازم آرایشی مختلفی در کشوی میز آرایش خود دارند که گاهی اوقات، بدون توجه به تاریخ انقضا آن‌ها را به کار می‌برند. شاید دور انداختن یک ریمل بسیار دوست‌داشتنی را دوست نداشته باشید اما اثرات استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته به مراتب بدتر از آن است. اگر این محصولات برای مدتی طولانی نگهداری شوند، نه‌تنها اثربخشی آن‌ها کاهش می‌یابد، بلکه به محلی برای رشد باکتری‌ها تبدیل خواهند شد. این باکتری‌ها ممکن است به صورت شما منتقل شوند و مجموعه‌ای از مشکلات پوستی ایجاد کنند. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد باید درباره‌ی انقضای لوازم آرایشی بیشتر بدانید.

اگر از لوازم آرایشی تاریخ گذشته استفاده کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین چیزی که هنگام استفاده از لوازم آرایشی که تاریخ انقضای آن گذشته است باید در نظر بگیرید، خطرات سلامتی است. عفونت‌ها، درماتیت تماسی و قرار گرفتن در معرض میکروب‌هایی که می‌توانند به سایر مشکلات پزشکی منجر شوند، مهم‌ترین عوارضی است که استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته دارند. ممکن است بعد از استفاده از این مواد آرایشی مشکلاتی مانند پدیدار شدن جوش‌ها، سوزش و در موارد نادر  سوختگی‌های شیمیایی را هم تجربه کنید.

مواد نگهدارنده‌ی موجود در لوازم آرایشی طول عمر محدودی دارند. هنگامی که این لوازم تجزیه می‌شوند، محصول مورد نظر بیشتر مستعد رشد میکروبی می‌شود. ابتلا به عفونت‌ها به‌ویژه با استفاده از لوازم آرایشی چشم منقضی‌شده محتمل است چون در طول زمان این لوازم باکتری‌ها را در خود جای می‌دهند. محصولاتی مانند خط چشم و ریمل بسیار نزدیک به چشم و محیط مرطوب آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین موضوع هم باعث می‌شود که آن‌ها بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌هایی باشند که می‌توانند باعث التهاب چشم، گل مژه، چشم صورتی و سایر عفونت‌های چشمی شوند. در حالی که بعید است عطرها در صورت منقضی شدن ضرری ایجاد کنند، کارشناسان معتقدند که تغییر در ترکیب شیمیایی آن‌ها ممکن است باعث شود پوست نسبت به مواد آرایشی حساس‌تر شود و باعث تحریک آن شوند.

نکته‌ی دیگری که باید در نظر بگیرید کارایی لوازم آرایشی منقضی شده است. با گذشت زمان، ترکیب شیمیایی مواد آرایشی ممکن است تغییر کند. این اتفاق می‌تواند باعث شود که محصول مورد نظر به یکنواختی قبل اعمال نشود. این مشکل هم به نوبه‌ی خود ممکن است منجر به تجمع محصول آرایشی در منافذ شما و ایجاد آکنه شود. علاوه‌براین، لوازم آرایشی منقضی‌شده به خوبی قبل رنگ ندارد و کارایی لازم را نخواهد داشت.

بااین‌حال، هنوز هم نباید وحشت کنید. اگر بعد از انقضا از رژگونه یا کرم پودر استفاده کنید، ممکن است عوارض جانبی نداشته باشد. کارشناسان معتقدند که همه چیز به فرمولاسیون لوازم آرایشی بستگی دارد. محصولات آرایشی که مستقیما با چشم‌ها یا لب‌های شما تماس پیدا نمی‌کنند و محصولاتی که حاوی آب نیستند، را می‌توانید با خیال راحت پس از تاریخ انقضا استفاده کنید. چنین استفاده‌ای ایده‌آل نیست اما اگر برای به حداقل رساندن آلودگی لوازم آرایشی دقت شود، خطر عفونت ناشی از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته بسیار کم خواهد بود.

تنها محصولی که در صورت استفاده پس از تاریخ انقضا، حداقل از نظر سلامتی، ضرر بسیار کمی دارد، لاک ناخن است. فرمولاسیون لاک ناخن چندین ماده‌ی نگهدارنده برای جلوگیری از رشد باکتری دارد. بنابراین، به ندرت پیش می‌آید که فردی در اثر استفاده از لاک تاریخ مصرف گذشته دچار عفونت یا تحریک پوستی شود.

نکاتی درباره‌ی انقضای لوازم آرایشی

چگونه بفهمیم که لوازم آرایشی منقضی شده است؟

چگونه تاریخ انقضا محصولات را بفهمیم؟ کارشناسان در پاسخ به این سؤال می‌گویند که باید به لوازم آرایشی مانند غذا نگاه کنیم. استفاده از محصولات مراقبت از پوست و آرایش تاریخ مصرف گذشته می‌تواند برای سلامت پوست ما خطرناک باشد. ساده‌ترین راه برای دانستن اینکه چه زمانی سایه‌ چشم یا کانسیلر را دور بیندازید این است که به بسته‌بندی آن نگاه کنید. بیشتر آن‌ها با یک تصویر کوچک از یک قوطی با درِ باز با عددی مانند «۱۲m» عرضه می‌شوند که به این معنی است که طول عمر محصول ۱۲ ماه است. این‌ها تاریخ انقضای آرایش هستند که باید به آن‌ها دقت کنید. البته، بخش مهمی از تازگی یک محصول آرایشی به نحوه‌ی نگهداری و استفاده از آن هم بستگی دارد.

اگر نمی‌توانید برچسب تاریخ انقضا را در جایی از محصول آرایشی مورد نظر خود پیدا کنید، چند نشانه‌ی واضح وجود دارد که نشان می‌دهد باید با آن محصول خداحافظی کنید. در حقیقت، در پاسخ به این سؤال که از کجا بفهمیم تاریخ انقضا لوازم آرایشی گذشته، باید به این نشانه‌ها توجه کرد. واضح‌ترین این نشانه‌ها رشد کپک یا مخمر قابل مشاهده است. به راحتی می‌توان متوجه این موضوع شد چون روی محصول آرایشی سیاه، خاکستری یا سبز رنگی خواهد شد، درست مانند آنچه که ممکن است در نان کپک‌زده پیدا کنید. نشانه‌های دیگر یک محصول آرایشی منقضی‌شده نیز طعم یا بوی عجیب، جدا شدن قابل مشاهده در فرمول‌های مایع (مانند نشستن روغن در بخش بالایی محصول، تشکیل چندین لایه، یا لزوم تکان دادن محصول پیش از استفاده) یا تغییر رنگ مشخص است.

تاریخ انقضای محصولات آرایشی و بهداشتی چقدر است؟

بسته به اینکه در کجای صورت خود از یک محصول آرایشی استفاده می‌کنید یا فرمولاسیون آن، تاریخ انقضای محصولات آرایشی با یکدیگر متفاوت است. محصولاتی که بر پایه‌ی آب نیستند ماندگاری بیشتری دارند. محصولات بدون روغن یا آب هم طول عمر خوبی دارند. با گذشتن تاریخ مصرف هر دو نوع لوازم آرایشی، ممکن است این محصولات باکتری‌ها را در خود جای دهند و یا رنگ‌دانه‌های آن‌ها شروع به تجزیه شدن کنند. اگر بخواهیم تاریخ انقضای لوازم آرایشی را بر اساس نوع آن‌ها تقسیم‌بندی کنیم، به ترتیبی خواهد بود که در ادامه می‌خوانید.

رژ لب: ۱ تا ۳ سال

هر دو فرمولاسیون جامد و مایع رژ لب را باید بررسی کنید که آیا محصولی حاوی آب است یا خیر. اگر حاوی آب نباشد و با برس لب استفاده شود، برای حدود ۳ سال دوام می‌آورد. اگر فرمول حاوی آب باشد هم تا ۱ سال ماندگار است.

برق لب: ۱ سال

در میان محصولات آرایش لب، برق لب کمترین زمان ماندگاری را دارد. از آنجایی که برس این محصول آرایشی مستقیما لب‌های شما را لمس می‌کند، حدود ۱ سال طول می‌کشد تا خراب شود. این تنها در صورتی صادق است که برق لب محصولی بدون آب باشد. برق لب‌های ساخته شده با آب قبل از آن منقضی می‌شوند.

رژگونه: ۳ سال

رژگونه مایع، پودری یا کرمی را می‌توانید تا ۳ سال استفاده کنید، مگر اینکه لوازم مورد استفاده‌ی این محصولات مستقیما پوست شما را لمس کند و بدون آب باشد.

کانتور: ۳ سال

تاریخ انقضای این محصول آرایشی هم درست مانند تاریخ انقضای رژگونه است. یک کانتور بسته به فرمولاسیون آن می‌تواند حتی تا ۳ سال دوام بیاورد. همین امر را می‌توان در مورد محصولات برنزکننده هم اعمال کرد. این محصولات عموما در همان مناطقی که کانتور یا رژگونه به کار می‌روند، اعمال می‌شوند.

کرم پودر: ۲ سال

کرم پودر جامد یا مایع ماندگاری طولانی حدود ۲ سال دارد. البته، اگر کرم پودر مایع پیش از این مدت زمان ته‌نشین شد باید آن را دور بیندازید.

تاریخ انقضای لوازم آرایشی

سایه چشم: ۱ تا ۳ سال

سایه چشمی که حاوی هر گونه آب است، باید فقط به مدت ۱ سال استفاده شود چون از آن در نزدیکی دور چشم استفاده می‌کنید. اگر این محصول بدون آب باشد، که بیشتر سایه چشم‌های جامد را شامل می‌شود می‌تواند بین ۲ تا ۳ سال دوام بیاورد.

خط چشم: ۳ تا ۶ ماه

از آنجایی که خط چشم بسیار نزدیک به ناحیه چشم یا مستقیما روی خط آن به کار می‌رود، باید هر ۶ ماه یکبار تعویض شوند. استفاده از خطر چشم تاریخ مصرف گذشته بسیار خطرناک است چون این محصول آرایشی مستقیما با چشم‌ها در تماس است و خطر عفونت بالایی وجود دارد.

ریمل: ۳ تا ۶ ماه

ریمل هم مانند خط چشم به دلیل نزدیکی به چشم‌ها، خطر عفونت بالایی دارد. عمر مفید برخی از انواع ریمل نسبت به سایر انواع آن کمتر از این مدت است.

کانسیلر: ۶ ماه تا ۲ سال

کانسیلرهای مایع معمولا بین ۶ ماه تا ۱ سال، فرمول‌های کرمی برای ۱۲ تا ۱۸ ماه و پودری‌ها برای ۲ سال ماندگاری دارند. اگر لوازم مورد نیاز برای استفاده از کانسیلر با پوست تماس مستقیم نداشته باشند یا این محصولات کیفیت اولیه‌ی خود را از دست نداده باشند می‌توانید از آن‌ها تا ۲ سال استفاده کنید.

هایلایتر: ۶ ماه تا ۲ سال

برای استفاده از هایلایترها باید به کیفیت آن‌ها دقت کنید. بااین‌حال، طولانی‌ترین مدت ماندگاری هایلایتر ۲ سال است.

لاک ناخن: ۳ سال به بالا

از آنجایی که لازم نیست نگران مشکلات و عوارض ناشی از لاک ناخن باشید، می‌توانید استفاده از آن‌ها را تا زمانی که ته‌نشین می‌شوند یا رنگ آن‌ها روی ناخن شما عجیب به نظر می‌رسد، ادامه بدهید. به طور کلی، یک لاک ناخن خوب برای حدود ۳ سال و گاهی اوقات حتی بیشتر دوام می‌آورد.

عطر و ادکلن: ۳ تا ۵ سال

عطرها و ادکلن‌ها می‌توانند برای مدت زمان زیادی دوام بیاورند، به خصوص اگر به درستی نگهداری شوند. زمانی که رایحه‌ی عطر و ادکلن شما شروع به تغییر کرد و رایحه‌ای متفاوت احساس کردید، احتمالا زمان آن رسیده که آن را دور بیندازید.

چگونه تاریخ انقضا محصولات آرایشی و بهداشتی را تشخیص دهیم؟

تشخیص انقضای لوازم آرایشی به شما کمک می‌کند تا از سلامت و کارایی این محصولات مطمئن شوید. برای اینکه تاریخ انقضای لوازم آرایشی را بدانید در وهله‌ی اول باید به علامت قوطی در باز روی آن که عددی مانند «۱۲m» دارد یا همان نماد PAO توجه کنید، این عدد تاریخ انقضای محصول مورد نظر بعد از باز شدن را به شما نشان می‌دهد. بعد از آن باید به معیارهای دیگری که در ادامه می‌خوانید توجه داشته باشید.

انقضای لوازم آرایشی

تشخیص تاریخ انقضا از روی بارکد محصولات

شماره دسته‌ی یک محصول کلید دانستن زمان تولید آن است. معمولا می توانید این شماره را به صورت چاپ شده یا مهر شده در جایی در انتهای ظرف محصول پیدا کنید. هر برند از سیستم شماره دسته‌ی مخصوص به خود برای پیگیری تاریخ‌های تولید و انقضا استفاده می‌کند. می‌توانید از سایت‌های چک‌کننده‌ی تاریخ انقضای محصولات مراقبت از پوست مانند Checkfresh برای جستجوی اعداد دسته‌ای خاص و شناسایی زمان تولید محصول استفاده کنید. بعد از مشخص شدن تاریخ تولید محصول مورد نظر هم تاریخ انقضای آن معلوم می‌شود.

توجه داشته باشید که شماره دسته‌ی محصولات با بارکد آن‌ها متفاوت است. این دو به یکدیگر شباهت دارند اما بررسی تاریخ انقضا با استفاده از بارکد لوازم آرایشی امکان‌پذیر نیست چون اعداد بارکد معمولا ثابت هستند و بر اساس تاریخ تولید متفاوت نیستند.

هنگام خرید به صورت حضوری یا آنلاین، دقت کنید که از فروشگاه‌هایی خرید کنید که محصولات را به طور مستقیم از برندهای معتبر در اختیار شما می‌گذارند. خرید مستقیم از برندهایی که مسئولیت نگهداری از لوازم آرایشی را بر عهده دارند، یکی از راه‌های مطمئن برای تضمین دریافت محصولات تازه است، به خصوص اگر صحبت از ترکیبات فعال ناپایدار در محصولات آرایشی باشد. برندهای کوچکتر همیشه برای جستجوی تاریخ تولید و انقضای محصولات در دسترس نیستند. در این صورت، می‌توانید مستقیما با آن‌ها تماس بگیرید. به عنوان مثال، اگر درباره‌ی تاریخ انقضای یک محصول از برند کمتر شناخته شده تردید دارید، با کارشناسان پشتیبانی آن برند تماس بگیرید و از همه چیز مطمئن شوید.

سایت های معتبر برای بررسی تاریخ انقضای لوازم آرایشی

ممکن است لوازم آرایشی که به‌تازگی خریداری کرده‌اید تاریخ انقضا نداشته باشد یا تاریخ انقضای آن پاک شده باشد. در این صورت، علاوه بر توجه به نشانه‌های خراب شدن لوازم آرایشی، می‌توانید تاریخ انقضای آن را در برخی از سایت‌ها و از طریق کد درج شده روی محصولات بررسی کنید. برخی از این سایت‌ها که از بقیه معتبرتر هستند، عبارت‌اند از:

  • بیپ اسکن (Beepscan)
  • چک فرش (Checkfresh)
  • چک کازمتیک (Checkcosmetic)

این سایت‌ها با مشخص کردن نوع محصولات، برند آن‌ها و بارکد محصولات به شما می‌گویند که محصول مورد نظر شما تا چه مدت دیگر ماندگاری دارد.

کلام آخر

تاریخ انقضای لوازم آرایشی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که موقع خرید این محصولات باید به آن توجه داشته باشید. محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته نه‌تنها کارایی لازم را ندارند، بلکه ممکن است به پوست، مو و چشم‌های شما آسیب برسانند. تاریخ انقضای لوازم آرایشی به‌ویژه آن‌هایی که با اطراف چشم شما تماس دارند، اهمیت بسیاری دارد. با توجه کردن به تاریخ انقضای این محصولات و نشانه‌های سلامت آن‌ها می‌توانید مطمئن باشید که زیباتر شدن ما به قیمت از دست رفتن سلامت پوست، مو و چشم شما تمام نخواهد شد.

منابع: instyle, vogue, protocol-labبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما