ثروت مارک زاکربرگ حدود ۳۰ میلیارد دلار در یک روز کاهش یافت

۱۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۹ ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

پس از عملکرد ناامیدکننده‌ی شرکت متا در درآمد سه‌ ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۱ که گزارش آن روز پنجشنبه اعلام شد، ارزش خالص ثروت «مارک زاکربرگ» بنیان‌گذار این شرکت با تقریبا ۳۰ میلیارد دلار کاهش روبرو شد. بر اساس گزارش فوربس، با دارایی خالص فعلی ۸۴٫۳ میلیارد دلار، این اولین بار است که این مرد ۳۷ ساله دیگر جزء ۱۰ فرد ثروتمند روی کره‌ی زمین از تابستان ۲۰۱۵ به شمار نمی‌آید و این در حالی است که زاکربرگ ۱۳ درصد از سهام شرکت متا که قبلا فیسبوک نام داشته را در اختیار دارد.

مدیرعامل متا با از دست دادن ۲۹٫۸ میلیارد دلار در یک روز، دومین نفری است که در بازه‌ی زمانی تنها یک روز چنین ضرر اقتصادی بزرگی را متحمل می‌شود. رتبه‌ی اول را ایلان ماسک با از دست دادن بیش از ۳۵ میلیارد دلار در یک روز پس از فروش ۱۰ درصد از سهام تسلا در اختیار دارد. بلومبرگ گزارش داده که ماسک هم مقداری از ثروت خود را هفته‌ی گذشته به ارزش خالص ۲۵٫۸ میلیارد دلار از دست داده است.

باید خاطر نشان کنیم که سهام شرکت متا پس از عملکرد نه چندان جالبش در آخرین سه‌ ماهه‌ی سال ۲۰۲۱ و البته پیش‌بینی‌اش برای درآمد پایین‌تر از انتظار در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۲، با کاهش روبه‌رو شد و حدود ۲۳۰ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد. زاکربرگ اولین بار در سن ۲۳ سالگی پس از عرضه‌‌ی اولیه و عمومی سهام فیسبوک در سال ۲۰۰۸ میلیاردر شد. با افزایش تعداد شبکه‌های اجتماعی از جمله خرید اینستاگرام و واتساپ دارایی خالص بنیانگذاران آن شرکت‌ها هم افزایش یافت.

کاهش ۲۶ درصدی از سهام شرکت متا آن هم فقط در یک روز و ضرر بیش از ۲۰۰ میلیارد دلاری این شرکت یک رکورد بسیار منفی برای شرکت مادر واتساپ و اینستاگرام به وجود آورده است. درباره‌ی اینکه زاکربرگ چگونه ثروت خود را خرج می‌کند، باید گفت که او قصد دارد تا بیشتر آن را صرف امور خیریه کند. او و همسرش «پریسیلا چان»، در سال ۲۰۱۵ متعهد به پرداخت ثروتشان به سازمان خیریه‌ای شدند که توسط بیل گیتس و وارن بافت تأسیس شد و اعضای آن موافقت کردند که حداقل نیمی از ثروت خود را به علل بشردوستانه به این خیریه پرداخت کنند. این زن و شوهر اعلام کردند که ۹۹ درصد از ثروت خود را اهدا خواهند کرد.

مدیرعامل متا در سال ۲۰۲۰ گفت که او ۳۰۰ میلیون دلار برای محافظت از برگزاری انتخابات آمریکا اهدا خواهد کرد، همچنین ۲۵۰ میلیون دلار به مرکز فناوری و مدنی و یک میلیون دلار به مرکز نوآوری و تحقیقات انتخابات کمک می‌کند. اما گزارش سه‌ ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۱ شرکت متا، نکات قابل توجه دیگری هم داشت که به‌عنوان مثال مشخص شد که شمار کاربران فعال روزانه‌ی فیسبوک برای اولین بار در تاریخ این شبکه اجتماعی کاهش یافته است.

طبق این گزارش، شمار کاربران فعال روزانه در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ به ۱۹۲۹ میلیارد کاربر رسیده و این در حالی است که در سه‌ماهه‌ی قبلی ۱۹۳۰ میلیارد کاربر به طور روزانه از این سایت استفاده می‌کردند. این غول فناوری علت چنین مقوله‌ای را رقبای سرسختی مانند تیک‌تاک و همچنین افزایش هزینه اینترنت در جهان می‌داند. علاوه بر این، شرکت مادر متا در حالی که با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند، روی هدف اصلی خود یعنی متاورس تمرکز کرده که هزینه‌های زیادی برای این شرکت در پی داشته و سرمایه‌گذاران را ناامید کرده است.

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، مدیر عامل تسلا هم کمی از ثروت خود را هفته‌ی گذشته به ارزش خالص خود ۲۵٫۸ میلیارد دلار از دست داده است. CNBC گزارش داده که سهام شرکت متا پس از پیش‌بینی درآمد کمتر از انتظار این شرکت در سه ماهه‌ی آینده کاهش یافت و همچنین اعلام کرد که تغییرات حریم خصوصی اخیر از اپل به این شرکت حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه به همراه خواهد داشت. باید دید اوضاع این شرکت بزرگ فناوری در ماه‌های آینده چه تغییری خواهد کرد.

منبع: CBNC

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar Hossein

    بخندم؟