موشکافی تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها؛ ۳۹ رمز و نکته‌ی پنهان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۲ دقیقه
ماتریکس رستاخیز‌ها

تریلر پیچیده، تفکر‌برانگیز و جذاب ماتریکس رستاخیزها به تازگی منتشر شده است. ماتریکس که با استقبال بی‌نظیر تماشاگران در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، ژانر علمی‌تخیلی را متحول کرد و جلوه‌های ویژه ابتکاری، کونگ فو و فلسفه را با هم ترکیب نمود و به یک ترکیب برنده تبدیل شد.

ماتریکس با بازی کیانو ریوز در نقش نئو، به یک المان فرهنگی تبدیل شد. خم شدن به عقب، کت‌های چرمی بلند و قرص‌های رنگ روشن، ناگهان معانی کاملا جدیدی به خود گرفتند و اینجا در سال ۲۰۲۱، حتی افرادی که هیچ علاقه‌ای به سینمای پاد آرمانشهری ندارند، فرضیه اصلی فرانچایز ماتریکس را درک می‌کنند.

حتی دو دنباله نه‌چندان هیجان‌انگیز نیز نتوانست جذابیت فیلم اصلی را کاهش دهد و در ۱۸ سال گذشته، درخواست‌های زیادی برای ساخت آثار بیشتر مطرح شد و همیشه شایعاتی مربوط به ساخت دنباله، اسپین‌آف یا بازسازی فیلم در راس اخبار بوده است. سرانجام ساخت ماتریکس ۴ در آگوست ۲۰۱۹ تایید شد و ریوز در کنار ترینیتی با بازی کری آن ماس و تعدادی دیگر از بازیگران تازه‌وارد که شامل یحیی عبدالمتین، جاناتان گروف، جسیکا هنویک و نیل پاتریک هریس می‌شوند، در این فیلم حضور خواهند داشت. لانا واچوفسکی به تنهایی کارگردانی فیلم را بر عهده خواهد داشت و لیلی در پروژه ماتریکس رستاخیزها حضور ندارد.

تکه‌هایی از داستان از تصاویر لوکیشن فیلم‌برداری و تریلرهای پشت صحنه، مشخص شده است اما در سبک معمول ماتریکس، هر پاسخ فقط سوالات بیشتری ایجاد می‌کند. اما اکنون اولین تریلر فیلم ماتریکس رستاخیزها منتشر شده است. فعلا نمی‌توان درباره طرح داستان و شفافیت آن سخت گفت اما تصاویر مجلل، سکانس‌های جذاب و فلش‌بک‌های مربوط به فیلم ۱۹۹۹، برای افزایش هیجان مخاطبان، کافی است. قرص قرمز را بخورید و نگاهی اولیه به ماتریکس رستاخیزها بیاندازید.

۳۹. فیلم یک ماتریکس است اما کدام نسخه از آن؟

ماتریکس رستاخیز‌ها

انقلاب چ‌های ماتریکس با آتش بس نئو به پایان رسید و انسان‌ها توانستند از شبیه‌سازی خارج شده و دوباره وارد دنیای واقعی زایون شوند. اما به نظر می‌رسد این موضوع عملی نشده است، زیرا تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها در سان فرانسیسکو امروزی شروع می‌شود که به وضوح یک ماتریکس دوباره تقویت شده است. سوال اصلی این است که اینجا کدام ماتریکس است. آیا این همان نسخه‌ای است که در آخرین لحظات انقلاب‌های ماتریکس نشان داده شد یا این که دنیای جعلی دیگری است که داستان فیلم چهارم به طور کلی در آن شبیه‌سازی اتفاق می‌افتد؟

۳۸. سرنخ‌های میز روانپزشک – گربه‌های سیاه و قرص‌های آبی

این تریلر، صحنه‌هایی از داخل مطب یک روانپزشک معمولی نشان می‌دهد. یک ظرف شیشه‌ای از قرص‌های آبی دیده می‌شود که فورا نگاه مخاطب را به خود جلب می‌کند و این قرص‌ در فیلم اصلی ماتریکس، نمادی از رعایت و پذیرش بود. عجیب‌تر این است که یک گربه سیاه هم روی میز وجود دارد. طرفداران، شاید گربه سیاه را به عنوان یکی از اولین ایراداتی که نئو پس از ملاقات با مورفئوس، به آن توجه کرده بود، به خاطر بیاورند. همین‌طور یک گربه سیاه دیگر نیز پس از مرگ نئو در ماتریکس بازسازی‌شده، مشاهده شد. با نگاهی کلی به قضیه، شاید بتوان گفت که حیوان خانگی روانپزشک در ماتریکس رستاخیزها در واقع همان حیوان سال ۱۹۹۹ است (البته نه در زندگی واقعی) و احتمالا ما واقعا دوباره همان جایی هستیم که همه چیز در آن‌جا شروع شد.

در پشت میز، چند عنوان کتاب وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها تخته خالی استیون پینکر با عنوان کامل تخته خالی: انکار مدرن طبیعت انسان است. این موضوع سرنخ دیگری است که نشان می‌دهد نئو خود واقعی‌اش را انکار می‌کند.

۳۷. نئو دوباره همان توماس اندرسون است

 

تراپیست (بعدا بیشتر درباره او صحبت می‌کنیم) از شخصیت کیانو ریوز با نام توماس یاد می‌کند و نئو در فیلم جدید دوباره با همان نام به زندگی ادامه می‌دهد. خیلی زود در تریلر مشخص می‌شود که نئو در ماتریکس رستاخیزها آن‌چه را که در طول ۳ فیلم گذشته اتفاق افتاده، فراموش کرده است و اکنون مغالطه دنیای شبیه‌سازی شده پیرامون خود را پذیرفته است. این که آیا این فرد، نسخه قدیمی و برنامه‌نویس ریوز از فیلم اصلی ماتریکس است یا این که یک آواتار جدید است، مشخص نیست و برای فهمیدن آن باید صبر کرد.

۳۶. نئو برانگیخته شده است

ماتریکس رستاخیز‌ها

پزشک توماس او را متهم به برانگیختگی می‌کند که یک کلمه بسیار هدفمند و با مفهومی بسیار تیزبینانه است. ماتریکس همیشه مورد تفسیر اجتماعات مختلف قرار گرفته است و به نظر می‌رسد قسمت جدید نیز از این قاعده مستثنی نیست. برانگیخته شده یک اصطلاح تحقیرآمیز است که برای تمسخر افرادی که ابراز صدمه، احساس یا همدلی می‌کنند، به کار می‌رود و جالب این‌جاست که همیشه مقایسه‌ای بین فردی که از کلمه برانگیخته شده استفاده می‌کند و فردی که با دادن قرص آبی به نئو سعی دارد او را از حقیقت دور کند، وجود دارد. آیا لانا واچوفسکی می‌تواند قرص قرمز خود را از افراد راست‌گرایی که آن را تصاحب کرده‌اند پس بگیرد؟

۳۵. شخصیت تراپیست نیل پاتریک هریس

شخصیت تراپیست، فردی فوق‌العاده مهم است. به نظر می‌رسد نیل پاتریک هریس در ماتریکس رستاخیزها قصد دارد خاطرات نئو را سرکوب کند و فرد برگزیده را به یک شهروند سازگار تبدیل نماید. همسویی او با ماتریکس از طریق عینک‌های آبی رنگش (همرنگ قرص‌ها) نشان داده می‌شود و لحن تحقیر‌آمیزش نشان‌دهنده این است که او برای کمک به توماس اندرسون پولی دریافت نمی‌کند. دکتر به بیمار خود می‌گوید که دیوانه، واژه‌ مناسبی برای استفاده نیست و با صدایی آرام و محو، به صحبت‌های خود ادامه می‌دهد.

۳۴. رویاهای کیانو ریوز

توماس در تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها درباره دیدن رویاهایی مکرر و پشت سر هم صحبت می‌کند و روی صدای او، تصاویری از کیانو ریوز نشان داده می‌شود که در خیابانی قدم می‌زند و خیلی سریع، سایه‌ای آشنا از رنگ سبز براق و دیجیتالی او را احاطه می‌کند. این صحنه کم و بیش تایید می‌کند که خود واقعی نئو در توماس اندرسون دفن شده است و همه خاطرات، قدرت‌ها و ویژگی‌هایی که می‌شناسیم و دوست داریم، در حال فراموش شدن هستند. فعلا مشخص نیست که نئو چگونه حافظه خود را از دست داده است. آیا این موضوع فقط نشانه‌ای از رستاخیز اوست که هنوز توضیح داده نشده است؟ یا اتفاق شوم‌تری در حال رخ دادن است؟

۳۳. چشمان ماتریکسی قاتل

ماتریکس رستاخیز‌ها

وقتی توماس اندرسون رویاهای ماتریکسی خود را به یاد می‌آورد، یک مونتاژ سریع از تصاویر عجیب و غریب از صفحه نمایش عبور می‌کند. با نگه داشتن تصویر، می‌توانیم قاتل ریش‌داری را ببینیم که اسلحه‌ای به طرف کیانو ریوز نشانه گرفته و چشمانش پر از کدهای ماتریکسی است. آیا این ویژگی ارتقا یافته ماتریکس جدید است؟ آیا می‌توان ساکنان ماتریکس را بدون این که ماموران بر آن‌ها تسلط پیدا کنند کنترل کرد؟

۳۲. بازگشت صحنه‌های تیراندازی‌ منحصر به فرد

در صحنه بعدی، نئو سعی می‌کند گلوله قاتل فوق را بگیرد. این تصویر، بازگشت دو عنصر اصلی در ماتریکس رستاخیزها را تیید می‌کند. اولین عنصر این است (هرچند مطمئنا آخرین مورد نیست) که نئو قدرت‌های قدیمی خود را بازیابی می‌کند. مهم‌تر از همه، این سکانس، واضح‌ترین استفاده تریلر از سبک تیراندازی منحصر به فرد با توقف زمان است که در آن، صحنه به صورت اسلوموشن می‌شود. این سبک توسط فیلم ماتریکس در سال ۱۹۹۹ مشهور شد. بدیهی است که این سبک در سال ۲۰۲۱ بسیار معمول‌تر است اما هنوز همان جلوه را دارد و مانند سابق، موج گلوله بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده است.

۳۱. ماشین‌ها برمی‌گردند (و نئو را زنده می‌کنند؟)

در بین رویاهای نئو، تصاویری از انسان‌ها وجود دارد که درست مانند سه‌گانه اصلی ماتریکس، به غلاف باتری متصل شده‌اند. حشرات فلزی بر روی بدنی رنگ پریده می‌خزند و این تصویر دوباره همان زیبایی‌شناختی واچوفسکی‌ها را زنده می‌کند. این تصویر، همه شک و تردیدهای طولانی مدت درباره تاثیر پیروزی نئو را برطرف می‌کند. ماشین‌ها برمی‌گردند و انسان‌ها دوباره تبدیل به منبع انرژی آن‌ها می‌شوند. احتمالا دوباره در ماتریکس رستاخیزها شاهد همان اتفاقات دردناک باشیم و انگار یک نفر، دکمه آبی بزرگ تنظیم مجدد را فشار داده است. جالب‌تر این است که به نظر می‌رسد این ماشین‌های خاص، نئو را بازسازی می‌کنند و احتمالا این شروران داستان، قصد بازگرداندن کاراکتر برگزیده را دارند.

۳۰. آیا یحیی عبدالمتین، مورفئوس است؟

ماتریکس رستاخیز‌ها

مونتاژ خاطرت نئو در تریلر، همچنین شامل نگاهی اولیه به شخصیت یحیی عبدالمتین است و آن‌قدر سریع می‌گذرد که کافی است پلک بزنید تا نتوانید آن را ببینید. همه گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که این بازیگر نقش نسخه جوان‌تر مورفئوس (که قبلا لارنس فیشبرن نقش او را بازی کرده بود) را بازی می‌کند و عینک آفتابی گرد کوچک او نیز تاییدی بر این موضوع است.

۲۹. دست دادن درخشان نئو و ترینیتی

در مرحله بعد یک تصویر سریع از دو دست به هم چسبیده به همراه نوری روشن نشان داده می‌شود. اگرچه این صحنه به طور جداگانه مفید و حائز اهمیت نیست اما تصویری است که باید برای بعد به یاد داشته باشید…

۲۸. بازگشت کری آن ماس در نقش ترینیتی

رگبار تصاویر فوق‌العاده سریع تریلر ماتریکس رستاخیزها علاوه بر معرفی یحیی عبدالمتین، نگاهی به کری آن ماس در قالب شخصیت ترینیتی می‌اندازد، البته فقط از پشت. او لباس‌های چرمی و موهایی براق دارد و قطعا خود ترینیتی است و طرفداران ماتریکس، به خوبی او را می‌شناسند. همچنین توجه داشته باشید که ترینیتی پشت تلفن نشسته است که نقطه ورود و خروج انسان‌های آزاد برای سفر بین ماتریکس و دنیای واقعی است. اگر احساس می‌کنید که دچار دژاوو شده‌اید، طبیعی است، چرا که یک تصویر بسیار مشابه این تصویر، در فیلم اولیه ماتریکس استفاده شده است. در آن سکانس، ماموران بالای سر ترینیتی حاضر می‌شوند و او در یک اتاق تاریک، رو به دیوار و کنار یک تلفن نشسته است.

۲۷. بیدار شدن نئو از ماتریکس

ماتریکس رستاخیز‌ها

در صحنه دیگری از تریلر که مستقیما از فیلم ماتریکس در سال ۱۹۹۹ برداشته شده است، کیانو ریوز که مویی بر سر ندارد، در غلاف باتری و در جهانی واقعی از خواب بیدار می‌شود. نور قرمز تنها تفاوت عمده با قبل است اما زاویه وسیع‌تر دوربین نشان می‌دهد که کپسول نئو مستقیما در مقابل کپسول دیگری قرار گرفته است. آیا ماشین‌ها می‌توانند بدن‌های تازه متولد شده نئو و ترینیتی را در دنیای واقعی در کنار یکدیگر قرار دهند؟ در واقع نئو با میل و رغبت وارد شبیه‌سازی شده است تا عشق واقعی خود را پیدا کند. به هر حال، عجیب است که ماتریکس رستاخیزها بسیاری از تصاویر خود را از فیلم اول وام گرفته است. آیا نئو حافظه خود را به دست می‌آورد یا تاریخ در حال تکرار شدن است؟

۲۶. جفرسون ایرپلین – خرگوش سفید

آهنگ تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها قطعه خرگوش سفید از جفرسون ایرپلین است که شامل چندین اشاره هوشمندانه (البته که تصادفی، زیرا این آهنگ در سال ۱۹۶۷ منتشر شد) به دنیای ماتریکس است. گریس اسلیک با الهام از آلیس در سرزمین عجایب، درباره دنیایی می‌خواند که در آن، یک قرص شما را بزرگ‌تر و قرص دیگر شما را کوچک‌تر می‌کند و برخی از قرص‌ها نیز هیچ کاری انجام نمی‌دهند که همین متن می‌تواند نشان دهد که نئو در حال حاضر در نوعی جهان دارونما وجود دارد. البته عنوان خرگوش سفید اشاره‌ای به جمله معروف «خرگوش سفید را دنبال کن» دارد و توماس اندرسون در فیلم اصلی و هنگامی که برای اولین بار از ماتریکس آزاد شد، این جمله را شنید.

۲۵. سانفرانسیسکو و حمام کردن نئو

به لطف محل فیلمبرداری، ما از قبل می‌دانستیم که سان فرانسیسکو فضایی کلیدی در ماتریکس رستاخیزها است و تریلر نشان می‌دهد که توماس در این شهر زیبا زندگی می‌کند. تصویر بعدی به طرز عجیبی کیانو ریوز را نشان می‌دهد که در حال حمام کردن با یک اردک پلاستیکی روی سرش است. این تنها یک نمونه از تصاویر ملایم‌تر و سورئال ماتریکس رستاخیزها در مقایسه با فیلم‌های گذشته است.

۲۴. دیدار مجدد نئو و ترینیتی

ماتریکس رستاخیز‌ها

اولین تصویر تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها، نئو و ترینیتی را دوباره در کنار هم نشان می‌دهد اما آن‌ها حتی یکدیگر را هم نمی‌شناسند. اکثر مخاطبان با توجه به دیدار نئو با تراپیست، تصور می‌کردند که فقط نئو است که دوست قدیمی خود را به خاطر نمی‌آورد اما این صحنه جدید، ظاهاً در یک کافه شبیه‌سازی‌شده رخ می‌دهد و مشخص می‌کند که ترینیتی نیز از فراموشی خاطرات رنج می‌برد. هر دو شخصیت یکدیگر را فراموش کرده‌اند و احتمال این فرضیه وجود دارد که رستاخیز، آن‌ها را بازنشانی کرده است. این تریلر همچنین تمرکز ویژه‌ای روی دست دادن آنها دارد که بار دیگر بعدا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما مطمئن هستیم که ترینیتی یک باریستای عالی است اما تخصص او بیشتر در نجات جهان است.

۲۳. نئو درگیر قرص‌های آبی شده است (اما این درگیری را متوقف می‌کند)

در ادامه گفتگو با نیل پاتریک هریس و دیدن ظرف قرص‌های آبی او، نئو را می‌بینیم که مشتی از قرص‌های آبی را قورت می‌دهد که احتمالا توسط تراپیست او تجویز شده‌اند. شاید مقادیر زیاد قرص آبی برای حفظ قدرت این فرد برگزیده در ماتریکس ضروری باشد. اما در صحنه‌های بعدی، قهرمان داستان، قرص‌های خود را داخل سینک ظرفشویی می‌اندازد و فرایند بازسازی ذهن خود را آغاز می‌کند.

۲۲. تفسیر اجتماعی ماتریکس تغییر کرده است

فناوری از زمان انتشار فیلم انقلاب‌های ماتریکس در سال ۲۰۰۳ بسیار پیشرفت کرده است و بدیهی است که تفسیر اجتماعی از آن زمان به بعد، نیاز به به روز رسانی دارد. در این تصویر نئو را می‌بینیم که توسط افرادی که به تلفن‌های هوشمند، نمایشگرها و سایر دستگاه‌های خود خیره شده‌اند، احاطه شده است و این صحنه، جهت‌گیری و منبع الهام فیلم ماتریکس رستاخیزها را نشان می‌دهد. احتمالا مخاطبان باید منتظر موضوعاتی مربوط به حریم خصوصی داده‌ها، اتکای بیش از حد به فناوری، از دست دادن ارتباطات انسانی و غیره باشند. شاید احیای شبیه‌سازی ماتریکس تنها به این دلیل امکان پذیر باشد که انسان‌ها بسیار به ماشین‌های خود وابسته شده‌اند.

۲۱. ارجاع به فیلم اصلی ماتریکس از طریق آینه دیدزنی

ماتریکس رستاخیز‌ها

نئو وارد کافه‌ای می‌شود و زنی را می‌بیند که در حال خواندن کتاب آلیس در سرزمین عجایب به قلم لوئیس کارول است. این اثر کلاسیک ادبی به شدت فیلم اصلی ماتریس واچوفسکی‌ها را تحت تاثیر قرار داد و عناصر مشترک آن‌ها شامل خرگوش‌های سفید، آینه دیدزنی، سوراخ خرگوش و قرص‌ها هستند. نئو در اصل، همان آلیس است و به سمت ناشناخته‌های عجیب می‌رود و وجود مجدد این کتاب در ماتریکس رستاخیزها، نئو را به یاد زمانی می‌اندازد که برای اولین بار در آنجا آزاد شد.

۲۰. شخصیت پریانکا چوپرا – اوراکل جدید؟ ساتی؟ یا هر دو؟

صاحب کتاب کسی نیست جز پریانکا چوپرا که یکی از شخصیت‌های ماتریکس رستاخیزها است. تراپیست نئو، نیل پاتریک هریس از عینک آبی استفاده می‌کند اما عینک این زن قرمز رنگ است و نشان می‌دهد که او می‌تواند به نئو در کشف حقیقت کمک کند و کتاب آلیس در سرزمین عجایب نیز اثباتی بر این ادعاست. اگر چوپرا به کیانو ریوز کمک کند، می‌توان تایید کرد که او نقش نسخه پیرتر ساتی را بازی می‌کند که جوانی بود که در پایان انقلاب‌های ماتریکس مجددا ماتریکس را راه‌اندازی کرد و اگر چوپرا نقش ساتی را بازی کند، می‌تواند در عین حال، شخصیتی دیگر به نام اوراکل جدید باشد.

۱۹. نئو یک پیرمرد است

در ادامه مجموعه تصاویر کاملا مبهم اما خیره کننده تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها، نئو را می‌بینیم که در کنار آینه ایستاده و با چهره‌ای بسیار متفاوت، به آینه خیره شده است. این تصویر می‌تواند ثابت کند کیانو ریوز در واقع نقش نئو را بازی نمی‌کند، بلکه یک ساختار ماتریکسی است که از ویژگی‌های فرد برگزیده تقلید می‌کند. این موضوع توضیحی برای وجود کتاب تخته خالی در مطب تراپیست است و و نشان می‌دهد که نئو از مرگ برنگشته است و فقط خاطرات او به صورت تکه تکه در قالب شخصیتی جدید، پدیدار می‌شوند.

۱۸. یک قرص قرمز – زمان پرواز

ماتریکس رستاخیز‌ها

سرانجام در این صحنه از تریلر، اولین تصویر مناسب یحیی عبدالمتین در نقش احتمالی مورفئوس را می‌بینیم. عبدالمتین با اتصال شخصیت گذشته و حال مورفئوس، درست مانند لارنس فیشبرن در سال ۱۹۹۹، یک قرص قرمز و یک قرص آبی به نئو می‌دهد. این بازیگر تازه‌وارد همچنین به نئو می‌گوید که زمان پرواز فرا رسیده است که یادآور ظهور قدرت‌های نئو برای اولین بار در فیلم اول است. عبدالمتین مانند پریانکا چوپرا، پیراهنی قرمز بر تن دارد که نشان می‌دهد او یکی از قهرمانان داستان است و در ادامه نئو نیز به درستی طعم توت فرنگی (قرص قرمز) را انتخاب می‌کند.

۱۷. شخصیت جسیکا هنویک در ماتریکس ۴

چهره جدید بعدی در تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها جسیکا هنویک است. ما هنوز نام شخصیت او را نمی‌دانیم اما هنویک به عنوان راهنمای افراد فعالیت می‌کند و تتوی خرگوش سفید او نیز نشان از این موضوع دارد. در فیلم ماتریکس به نئو گفته شد که خرگوش سفید را دنبال کند و او تتویی را پیدا کرد که در نهایت او را به سمت ترینیتی کشاند. هنویک، حقیقت را به نئو ارائه می‌دهد و او را از دریچه نورانی رد می‌کند اما باید به موهای آبی رنگ او توجه داشته باشید که نمادی از بدی است. آیا شخصیت هنویک یک مامور دوگانه است؟ آیا او نسخه ۲۰۲۱ سایفر است که در فیلم اصلی به مورفئوس خیانت کرد؟

۱۶. عبور کردن نئو از آینه

بدیهی است که آینه‌ها در ماتریکس رستاخیزها بسیار مهم هستند. اگرچه هنوز برای تعیین اهمیت موضوعی آن‌ها خیلی زود است. با این حال، در نگاه اولیه، آینه‌ها به عنوان یک درگاه بین مناطق مختلف ماتریکس عمل می‌کنند. هنویک نئو را از در پشت بام به رستورانی شیک می‌برد و صحنه بعد، آینه‌ای را نشان می‌دهد که صحنه تئاتر را به واگن یک قطار متصل می‌کند. بازتاب موج‌دار آینه نیز یکی دیگر از تصاویر برگرفته شده از سال ۱۹۹۹ است. در آن فیلم، نئو پس از خوردن اولین قرص قرمز خود، یک آینه مایع را لمس کرد و از این طریق، آواتار دیجیتال خود را تثبیت کرد. اما سوال این‌جاست که آیا گروه مقاومت زایون کاربرد دیگری برای بازتاب آینه پیدا کرده است؟

۱۵. آیا ترینیتی دلیل زنده ماندن نئو است؟

ماتریکس رستاخیز‌ها

یحیی عبدالمتین به نئو می‌گوید: «تنها چیزی که برایت اهمیت دارد هنوز اینجاست.» و این احتمالا کلیدی‌ترین دیالوگ تریلر است. این بدان معناست که ترینیتی پس از مرگش در انقلابهای ماتریکس، بخشی از ماتریکس باقی ماند و نئو به نوعی در جستجوی او به شبیه‌سازی بازگشت. پس مشخص می‌شود که چرا نئو در دنیای واقعی از خواب بیدار می‌شود اما ظاهرا باز هم بازگشت به ماتریکس را انتخاب می‌کند و همچنین معلوم می‌شود که چرا باز هم توماس اندرسون، فرد برگزیده است. فقط اوست که می‌تواند ترینیتی را ببیند.

۱۴. نئو و ترینیتی یک‌دیگر را به یاد می‌آورند (عرق ماتریکسی)

به نظر می‌رسد که نئو و ترینیتی، پس از صحنه کافه، سرانجام در یک صحنه عاشقانه، یکدیگر را به یاد می‌آورند. نئو صورت ترینیتی را لمس می‌کند و خاطرات او از عشق ترینیتی دوست‌داشتنی دوباره برمی‌گردند. دوربین روی صورت آن دو، زوم کرده است و ما می‌توانیم عرق صورت ترینیتی را ببینیم که به شکل کدهای سبز ماتریکسی است. یکی از احتمالات این است که نئو در حال لمس یک طرح و مدل است اما احتمال دیگر این است که با توجه به عرق‌های ماتریکسی، ترینیتی ماتریکس رستاخیزها، شاید ساختاری از ماتریکس است و خود ترینیتی نیست.

۱۳. بازگشت نئو و مورفئوس به دوجو

در یکی دیگر از صحنه‌های بازسازی شده از فیلم اصلی ماتریکس، کیانو ریوز و یحیی عبدالمتین در یک دوجوی آموزشی با هم روبه‌رو می‌شوند و احتمالا قصد دارند نیروهای نئو را دوباره بیدار کنند. در هنگام دوئل، عبدالمتین به آشنایی قبلی خود با نئو اشاره می‌کند و با گفتن هر جمله، جذابیت بیشتری به کاراکتر مورفئوس جوان می‌افزاید. نئو در نهایت، در مبارزه پیروز می‌شود و در نتیجه، ثابت می‌کند که توانایی‌های او کاملا بازگردانده شده‌اند.

۱۲. شهر ماشینی صحیح و سالم است

ماتریکس رستاخیز‌ها

اگر با دیدن غلاف‌های باتری انسان، به طور کامل قانع نشدید، در ادامه، تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها شهر ماشینی را نشان می‌دهد که صفر و یک نامیده می‌شود و به منابع نیروی غول‌پیکر خود متصل است. این منظره نشانگر این است که ماشین‌ها یا از معامله خود با نئو چشم پوشی کرده‌اند یا روشی پیدا کرده‌اند که بدون زیر پا گذاشتن آتش بس، بشریت را تحت سلطه خود درآورند.

۱۱. آیا جهان واقعی تخریب می‌شود؟

بعد از تصویر شهر ماشینی، دنیای بسیار متفاوتی نشان داده می‌شود که احتمالا سان‌فرانسیسکوی ویران شده است که مدت‌هاست رها شده است. سکانس‌های دنیای واقعی سه‌گانه ماتریکس اصلی واچوفسکی‌ها، عمدتا به پایگاه زیرزمینی زایون و راهروهای سرد و عظیم آن محدود می‌شد. در تریلر جدید، یک شهر انسانی ویران شده نشان از این دارد که فیلم ماتریکس رستاخیزها، سطح سیاره زمین پس از آخرالزمان را فراتر از گذشته بررسی‌ می‌کند. سان فرانسیسکوی ویران شده نیز به عنوان آینه‌ای از زندگی نئو در داخل ماتریکس عمل می‌کند.

۱۰. هنویک در برابر ماموران

جسیکا هنویک به وضوح نقشی کلیدی در ماتریکس رستاخیزها دارد و تقریبا همان ترینیتی دوران جدید است. او در یک صحنه از تریلر، از ماموران مسلح پلیس فرار می‌کند و هنگام فرار، از یک پنجره بیرون می‌آید و بخشی از ساختمان را خراب می‌کند. هنویک مانند اعضای تیم مورفئوس در فیلم ۱۹۹۹، از قوانین ماتریکس به نفع خود استفاده می‌کند و حرکات آکروباتیک او (پرش از ماشین پلیس) بر جذابیت صحنه می‌افزاید.

طبیعتا این افراد، افسران پلیس معمولی نیستند و در واقع موجودیت آن‌ها توسط ماموران ماتریکس تسخیر شده است. آن‌ها لباس‌های شیک و رسمی، عینک‌های تیره و چهره‌ای شرور دارند. بازگشت ماموران به ماتریکس رستاخیزها نشان می‌دهد که ضدقهرمانان فیلم بار دیگر، ماشین‌ها هستند و ماموران در خدمت آن‌ها هستند تا ماموریتشان را انجام دهند.

۹. نئو در برابر جاناتان گروف

ماتریکس رستاخیز‌ها

در صحنه‌ای کوتاه، شاهد تپانچه‌ای هستیم که توسط دشمنی با تصویر محو، روی سر نئو نگه داشته شده است. مهاجم ناشناس به طرز مشکوکی شبیه شخصیت جاناتان گروف در ماتریکس رستاخیزها است که در مدت زمان تقریبا ۴۰ ثانیه، با او بیشتر آشنا می‌شویم. این شخصیت هر کسی که باشد، باید بدانیم که به عنوان ضدقهرمان ماتریکس رستاخیزها، قدرت زیادی دارد، چرا که به زانو درآوردن نئو کار آسانی نیست.

 ۸. اتاق انتقال ماتریکس

در صحنه‌ای زودگذر اما احتمالا حیاتی، پلیس به تماشاخانه‌ای حمله می‌کند که به نظر می‌رسد به اتاق انتقال قهرمانان فیلم تبدیل شده است. این فضا و کنسول شبیه به تانک نبوکدنصر است و آینه نیز به عنوان درگاهی به نقاط دیگر (در شکل قطاری شلوغ) عمل می‌کند. به طرز عجیبی صحنه‌هایی از فیلم اصلی ماتریکس در پس‌زمینه پخش می‌شوند و کیانو ریوز جوان روی دیوار نمایش داده شده می‌شود. آیا این اتفاقات بخشی از بازیابی حافظه نئو است؟ یا ماتریکس رستاخیزها پروژه‌ای فیلم در فیلم است.

۷. صحنه‌های نبرد نئو، مورفئوس و ترینیتی

در صحنه‌های مونتاژ اکشن این تریلر که مشابه آن‌ها در همه تریلرها وجود دارد، می‌بینیم که نئو درگیر نبردی تن به تن است، مورفئوس هم‌زمان با دو اسلحه شلیک می‌کند (این همان صحنه قبلی است اما طولانی‌تر شده است) و ترینیتی در حال مبارزه با چندین مامور است. این تصاویر همان چیزهایی است که از فیلم ماتریکس انتظار دارید. در یک لحظه عجیب، ترینیتی را می‌بینیم که فریاد می‌کشد و ظاهری شبیه ارواح پیدا می‌کند. این اتفاق نشانگر یک قدرت جدید در فرانچایز ماتریکس است و شاید اشاره‌ای به این موضوع باشد که در دنباله بعدی، ترینیتی به جای نئو، فرد برگزیده خواهد بود.

۶. آینه مایع مورفئوس به گذشته او اشاره داردماتریکس رستاخیز‌ها

در ادامه داستان آینه‌های ماتریکس رستاخیزها، شخصیت یحیی عبدالمتین، آینه‌ای مایع را در حمام لمس می‌کند و وقتی آینه به سمتش می‌چرخد ​​شوکه می‌شود. با توجه به شوکه شدن او (و عدم وجود سایه‌ها)، شاید این صحنه نمایانگر داستان اصلی مورفئوس باشد و لحظه‌ای را نشان دهد که او از ماتریکس جدا گردید و به واقعیت تبدیل شد. این اتفاق، نه‌تنها تغییر کاراکتر لارنس فیشبرن را توجیه می‌کند، بلکه می‌تواند به این معنی باشد که در ماتریکس رستاخیزها یک حلقه زمانی ایجاد می‌شود که در آن، نئو مورفئوسی را آزاد می‌کند که نئویی را آزاد می‌کند که مورفئوس را آزاد کرده است…

۵. مورفئوس در راهرویی مانند راهروی فیلم تلقین (و پوشیدن لباس مبدل مامور)

ماتریکس به دلیل نوآوری خود مشهور است اما لانا واچوفسکی در این صحنه کمی از کریستوفر نولان الهام گرفته‌ است و عبدالمتین و هنویک در راهرویی چرخشی با ماموران مبارزه می‌کنند، از دیوارها بیرون می‌آیند و مانند افراد شرور فیلم تلقین، بر جاذبه غلبه می‌کنند. در فیلم تلقین و در زمان سرقت رویا، شاهد سکانسی مشابه با حضور جوزف گوردون لویت هستیم. همچنین توجه داشته باشید که عبدالمتین در اینجا مانند یک مامور لباس پوشیده است و احتمالا در قالب یک ماموریت نفوذی در حال مبارزه است.

۴. نئو ماتریکس را در هم می‌شکند

کیانو ریوز و جسیکا هنویک با شکستن پنجره آسمان‌خراش بیرون می‌پرند و به سمت زمین پرواز می‌کنند. این صحنه بسیار شبیه سقوط ترینیتی در فیلم ماتریکس: بارگذاری مجدد و همچنین شبیه زمانی است که نئو در تمرینات رزمی خود با مورفئوس، از ارتفاع پرید و افتاد. اما این بار، این دو نفر توهم ماتریکس را در هم می‌شکنند و خود را در محاصره کدهای سبز می‌بینند. این اتفاق می‌تواند به این دلیل باشد که نئو فرد برگزیده است یا این که شبیه‌سازی جدید، از ثبات کمتری نسبت به قبل برخوردار است اما تصاویر خرد شده، باز هم تاکیدی بر مضمون آینه‌ها در فیلم ماتریکس رستاخیزها است.

۳. قدرت واقعی نئو و ترینیتی – دست دادن و توقف گلوله‌هاماتریکس رستاخیز‌ها

ما می‌دانستیم که دست دادن نئو و ترینیتی مهم است. هنگامی که نئو و ترینیتی دست یکدیگر را می‌گیرند (پس از به یاد آوردن یک‌دیگر)، یک نور قوی، گروهی از دشمنان آن‌ها را به اطراف پرت می‌کند. به نظر می‌رسد بر خلاف قسمت‌های قبلی و انجام دادن حرکات قهرمانانه‌ انفرادی، این بار، قدرت واقعی آن‌ها در مشارکت با یکدیگر در ماتریکس رستاخیزها است. همچنین جالب است که در این فیلم، نور نئو جایگزین توانایی‌های معمول او می‌شود. او از این درخشش برای متوقف کردن گلوله‌ها (هم در اینجا و هم در صحنه‌های قبلی تریلر) استفاده می‌کند. مشخص نیست که چرا قدرت نئوی برگزیده تغییر کرده است. شاید این مسئله به دلیل تعلیق پس از رستاخیز باشد یا شاید نشانه دیگری است که نشان می‌دهد این نئو، نئوی اصلی نیست اما به هر حال، دستان جادویی او پیش از این نیز در همین تریلر مورد اشاره قرار گرفته بود، جایی که او در یک صحنه، دست خود را به سمت خورشید می‌گیرد و تصویر نورانی می‌شود.

۲. تعقیب و گریز حماسی نئو و ترینیتی

آخرین بخش تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها شامل یک تعقیب و گریز حماسی است و نئو و ترینیتی از تعقیب کنندگان سرسخت خود فرار می‌کنند. در این صحنه شاهد موتورها، هلیکوپترها و انفجارهایی عظیم هستیم و درنهایت نئو و ترینیتی سوار هلیکوپتر می‌شوند و این دو عاشق به بالای یک آسمان‌خراش می‌روند. بسیاری از این سکانس‌ها، به ویژه تعقیب و گریز موتور سیکلت و پرش نهایی، با فیلم‌برداری شگفت‌انگیزشان، تأچاثیری فوق‌العاده دارند و با بازسازی‌ سکانس‌های فیلم ۱۹۹۹ نشان می‌دهند که چرا همه عاشق ماتریکس هستند.

۱. شخصیت شرور جاناتان گروف – آیا او اسمیت است یا همان معمار معروف؟

قبل از پایان هیجان طرفداران، تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها با نمایش تصویر کوتاهی از شرور اصلی احتمالی فیلم به پایان می‌رسد. مردی که نقشش را جاناتان گروف بازی می‌کند، مستقیما به ماتریکس اشاره می‌کند و به نئو می‌گوید که از جایی که همه چیز شروع شد، بازگشته است. شایعات حاکی از آن است که گروف ممکن است نقش مامور اسمیت جدید را بازی کند (هوگو ویوینگ قبلا بیان کرده بود که در این دنباله حضور ندارد) اما رفتار و گفتار او بیشتر مانند کاراکتر معمار است و دفتر او در برج و اطلاعاتش از واقعیت، تاییدی بر این موضوع است. همچنین موهای آبی رنگ گروف ادامه دهنده تم رنگی نشان داده شده در ماتریکس رستاخیزها است. این شرور به بازگشت نئو به عنوان توماس اندرسون به ماتریکس اشاره می‌کند اما شاید جملات گروف به معنای دیگری باشند. به هر حال، بعد از این همه سال، کیانو ریوز (و لانا واچوفسکی) به همان جایی که همه چیز در آن آغاز شد، ماتریکس، بازگشتند.

منبع: Screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. شهاب

    اجازه بدین مورد شماره ۱۹ رو ازتون نپذیرم.
    تصویری که در آینه می بینه بسیار شباهت به مامور اسمیت داره که به نظرم به خاطر سرایت ویروس اسمیت توی بدنش در آخرین قسمت، هنوز درون ذهن نئو وجود داره..
    به جز این مقاله بسیار جالبی بود. با سپاس

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما