مدیاتک شاید در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۲ از کوالکام در فروش تراشه‌ی موبایل پیشی بگیرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

شرکت مدیاتک در سال ۲۰۲۱ با ارتقای عملکرد خود در بازار تراشه‌ی گوشی‌های هوشمند، برای چهارمین سال متوالی به رکورد درآمد ۱۷.۶ میلیارد دلاری دست یافت که این مبلغ ناشی از سرمایه‎‌گذاری در فناوری اینترنت همراه نسل پنجم (۵G)، وای فای ۶ و فناوری‌های کم مصرف بوده است. همچنین باید خاطر نشان کنیم که درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۰ به ۱۱.۵ میلیارد دلار رسید که از درآمد سال گذشته‌ی آن ۵۳ درصد بیشتر است. با این حال درآمد مدیاتک در سه‌ ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۱  ۲ درصد کاهش یافته که عمدتاً به دلیل کاهش ۹ درصدی نسبت به سه ماهه‌ی قبلی در فروش گوشی‌های هوشمند بوده است.

کاهش درآمد ناشی از فروش گوشی‌های هوشمند به دلیل کاهش فروش چیپست‌های این محصولات است که خود می‌تواند ناشی از تقاضای بالاتر از حد معمول تولیدکنندگان چینی در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۲ باشد. به دلیل محدودیت‌های عرضه، چنین شرکت‌هایی مقداری از تراشه‌های خود را ذخیره می‌کنند تا در مواقع اضطراری و افزایش تقاضا از آن‌ها بهره ببرند.

علاوه بر این‌ها شرکت مدیاتک برنامه‌های بزرگی برای سال ۲۰۲۲ دارد. با این برنامه‌ها، بار دیگر انتظار می‌رود که درآمد این شرکت به ۵.۱ میلیارد دلار افزایش یابد، که حدود ۱۰ درصد بالاتر از درآمد کسب شده این شرکت در سه‌ ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۲۱ خواهد بود. انتظار می‌رود که نیروی محرکه برای رسیدن به این مبلغ از درآمد، پردازنده‌ی پرچم‌دار Dimensity 9000 باشد. این تراشه‌ی قدرتمند که مبتنی بر لیتوگرافی ۴ نانومتری است، از معماری v9 شرکت ARM در تولید هسته‌هایش بهره برده است. پردازنده‌ی Dimensity 9000 محصولات مشتریانی مانند ویوو، اوپو و شیائومی را تأمین خواهد کرد و قرار است که اولین مدل این تراشه در ماه مارس (اسفند-فروردین ماه ۱۴۰۱) رونمایی شود.

انتظار می‌رود درآمد کل سال ۲۰۲۲ این شرکت تراشه‌سازی به دلیل عرضه‌ی محصولات بهتر و استفاده از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا، ۲۰ درصد بیشتر از سال قبل با هدف تولید سود ناخالص ۴۸ تا ۵۰ درصد باشد. مدیاتک برای تأمین ظرفیت مورد نیاز خود با شرکت TSMC همکاری کرده و به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۲ سال پربازده‌ی دیگری برای این شرکت باشد. در همین راستا انتظار می‌رود که مدیاتک با سهم ۳۹ درصدی از بازار تراشه گوشی‌های هوشمند در سه ماهه‌ی اول ۲۰۲۲، پیشتاز بازار چیپست گوشی‌ها باشد و کوالکام را با رقم ۲۹ درصدی خود شکست دهد.

این شرکت تراشه‌ساز تایوانی رشد درآمد درازمدت خود را مد نظر قرار داده که بیشتر آن‌ها همچنان توسط فروش گوشی‌های هوشمند تأمین می‌شوند. شرکت کوالکام نیز برای افزایش سود و درآمد خود بیکار ننشسته و گستره‌ی تولیدات خود را در حال حاضر به بخش‌های تولیدات خودرو، IOT، و RF (فرکانس رادیویی) افزایش داده است. باید خاطر نشان کنیم که مدیاتک برای رقابت بهتر در گستره وسیعی از محصولات، باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام داده یا مشارکت‌های جدیدی را به انجام برساند.

در حال حاضر، مدیاتک روی توسعه بخش‌های خودرو و واقعیت توسعه‌یافته (XR) تمرکز کرده است. تراشه‌های mmWave مدیاتک نیز توسط یک اپراتور جهانی تأیید شده و در نیمه‌ی دوم امسال به تولید انبوه می‌رسد. این قابلیت به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا قابلیت mmWave را به سطوح قیمتی پایین‌تری از گوشی‌های خود کاهش داده و در نتیجه رقابت برای کوالکام نیز سخت‌تر خواهد شد. این شرکت احتمال اضافه کردن مودم‌های ۵G و ماژول‌های IoT را با شرکت‌هایی مانند Quectel و Fibocom را نیز دارد. در بخش نوت‌بوک و لپ‌تاپ، با مودم‌های ۵G ،Wi-Fi 6/6E و چیپست‌های Kompanio (برای کروم‌بوک‌ها) و در مشارکت با اینتل و AMD، انتظار داریم که این شرکت پیشرفت‌های چشمگیری را تجربه کند و بتواند به روند روبه جلوی خود ادامه دهد.

منبع: Gizmochinaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما