سبک مدیترانه‌ای در طراحی داخلی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
اتاق پذیرایی به سبک مدیترانه‌ای

طراحی داخلی به سبک مدیترانه‌ای، روش دکوراسیون داخلی است که در کشورهای همسایه‌ی دریای مدیترانه دیده می‌شود. این روش بهترین سبک طراحی داخلی برای گذراندن تابستانی گرم است. در سبک مدیترانه‌ای بر تفکیک فضاهای داخلی و خارجی، استفاده از مواد طبیعی و تزئینات و روشی شیک و کم‌زحمت برای دکوراسیون تمرکز می‌شود. سبک طراحی داخلی مدیترانه‌ای در قرن‌ها زندگی در امتداد سواحل زیبای مدیترانه ریشه دارد. در این مقاله، درباره‌ی زیبایی‌شناسی سبک مدیترانه‌ای، نحوه‌ی استفاده از آن، عناصر مهم طراحی، نکات مهم در این سبک و تاریخچه‌ی آن می‌خوانید.

طراحی داخلی به سبک مدیترانه‌ای چیست؟

طراحی به سبک مدیترانه‌ای نوعی از طراحی دکوراسیون ساحلی است، سبک ساحلی به سبک طراحی گفته می‌شود که بر اساس روش زندگی در کنار دریا است. سبک مدیترانه‌ای جذابیتی جاودانه دارد و می‌توان آن را ترکیبی از روش‌های کلاسیک و معاصر با دیوارهای سنگی طبیعی، تیرهای چوبی نمایان یا کف کاشی‌کاری شده دانست. معماری مدیترانه‌ای معاصر اتاق‌های بزرگ‌تر، پنجره‌های بزرگ‌تر برای مصرف بهینه‌ی انرژی و امکانات لوکس مدرن مانند استخرهای شنای ساخته شده با استفاده از مصالح قدیمی و تزئینات معماری دارد.

زمانی که طراحان داخلی درباره‌ی سبک مدیترانه‌ای صحبت می‌کنند، معمولا به زیبایی‌شناسی کشورهای جنوب اروپای همجوار با دریای مدیترانه به ویژه یونان، ایتالیا و اسپانیا اشاره می‌کنند. بااین‌حال، ۲۱ کشور با دریای مدیترانه هم‌مرز هستند. در نتیجه، سبک واقعی مدیترانه‌ای ترکیبی از سبک طراحی داخلی در همه‌ی این کشورها است. بسیاری از فرهنگ‌های مدیترانه‌ای عناصری از سبک یکدیگر را به عاریت گرفته‌اند و حساسیت جمعی مرتبط با نزدیکی آن‌ها به دریای مدیترانه را نشان می‌دهند. هر کدام از کشورهای همسایه با دریای مدیترانه قرن‌ها فرهنگ و سنت‌های طراحی متمایز از یکدیگر دارند.

عناصر کلیدی طراحی به سبک مدیترانه‌ای

برای اینکه خانه‌ یا فضای داخلی را به سبک مدیترانه‌ای دکوراسیون و طراحی کنیم، باید از چند عنصر ثابت استفاده کنیم. عناصری مانند تأکید بر طبیعت، مواد و رنگ‌های موجود در آن و استفاده از فضای باز و دریا عناصری هستند که همیشه در تمام اتاق‌ها و فضاهای طراحی‌شده به سبک مدیترانه‌ای به کار می‌روند. برای طراحی فضای داخلی به سبک مردم سواحل مدیترانه این نکات را در نظر داشته باشید:

 • طبیعت بیرون را به داخل خانه بیاورید: با طراحی فضاهای داخلی به شکلی مطبوع و نسیمی که نور طبیعی و منظره‌ی بیرون را به حداکثر می‌رساند، بر استفاده از فضاهای بیرون از خانه تأکید کنید.
 • از قوس‌ها استفاده کنید. پنجره‌ها، درها و سازه‌های قوسی شکل داخلی را اضافه یا برجسته کنید.
 • از مواد طبیعی استفاده کنید: تیرهای چوبی در معرض دید، دیوارهای سنگ طبیعی، و کاشی یا چوب سخت به کار رفته در کف اتاق‌ها می‌توانند از مواد طبیعی باشند. مواد طبیعی که در تکمیل این فضاها و دکوراسیون آن‌ها به کار می‌روند هم موادی مانند چوب، چوب خیزران، کاشی، سرامیک، سفال، آهن فرفورژه، کتان و پنبه هستند.
 • از طبیعت الهام بگیرید: از یک پالت رنگی خنثی با دیوارهای گچی سفید و روکش‌های طبیعی استفاده کنید. پالت‌های رنگی که منعکس‌کننده‌ی ‌محیط طبیعی هستند، از سبز آبی اقیانوس گرفته تا رنگ‌های زرد و طلایی خورشید بهترین انتخاب‌ها برای طراحی دکوراسیون مدیترانه‌ای محسوب می‌شوند.
 • هرچه کمتر بهتر است: فضایی را برای پذیرایی از مهمان‌ها و استراحت خانواده‌ی خود در نظر بگیرید. این فضا باید مناطق مشترک فراوان و صندلی‌های متعدد و متنوع همراه با یک میز ناهارخوری بزرگ داشته باشد.
  خانه‌ای به سبک مدیترانه‌ای

نکات مهم برای طراحی داخلی به سبک مدیترانه‌ای

برای اینکه خانه‌ای به شکل خانه‌های مردم سواحل مدیترانه داشته باشید، باید نکات مهم برای طراحی هر بخش را بدانید. در ادامه، نکات مهمی که باید برای طراحی بخش‌های مختلف خانه به سبک مدیترانه‌ای بدانید را می‌خوانید.

دیوارها

 • برای رنگ‌آمیزی دیوارها از رنگ‌های سفید یا کرم استفاده کنید.
 • برای افزودن بافت و پتینه، دیوارها یا کف‌ها را تمیز کنید.
 • برای افزودن بافت به طراحی داخلی، اجازه دهید تا عیوب طبیعی روی دیوارها نمایان باشند.
 • معماری موجود را برجسته کنید یا جزئیاتی مانند تیرک‌ها یا ستون‌های مصنوعی در معرض دید، سنگ‌کاری یا کاشی‌کاری اضافه کنید تا به فضای داخلی ساختمان خود شخصیتی جدید بدهید.

کف‌پوش‌ها

 • بسته به ترجیحات شخصی و شرایط آب و هوایی محل زندگی خود، کف‌پوش چوبی یا سرامیک و کاشی‌های عریض را انتخاب کنید.
 • از کف‌پوش چوبی یا سرامیک و کاشی‌های عریض برای ایجاد ظاهری منسجم در فضای داخلی استفاده کنید.
 • کف‌پوش‌ها را خالی بگذارید یا از فرش‌های تخت بافته شده با مواد طبیعی و رنگ‌های ملایم استفاده کنید.
 • کاشی‌های موزاییکی را امتحان کنید تا به اتاق‌ها و فضاهای مینیمالیستی خود جذابیت و طرح بیشتری اضافه کنید.

تزئینات و وسایل دکوری

 • از تزئینات یا وسایل دکوری ضروری‌تر استفاده کنید تا فضای داخلی شما چندان شلوغ به نظر نرسد.
 • تندیس‌ها و اشیای تزئینی محلی قدیمی یا دست‌ساز مانند اشیای سرامیکی، کاسه، سبد و گلدان را برای تزئین انتخاب کنید.
 • برای تکمیل تزئینات فضای داخلی از مواد خام مانند سنگ طبیعی، چوب بدون روکش، بامبو یا بتن استفاده کنید.
 • از مبلمان و اشیای تزئینی ساخته شده با مواد طبیعی مانند کنف، حصیر، نی، طناب، کنف جوت، کتان و پنبه استفاده کنید.
 • از چندین بافت مختلف برای ایجاد گرما و جذابیت بیشتر فضای خود استفاده کنید.
 • از آینه‌های پنجره مانند یا قفسه‌های کتاب قوس‌دار استفاده کنید.
 • اگر آب و هوای محل زندگی شما اجازه می‌دهد، فضای سبز مدیترانه‌ای مانند درختچه‌های زیتون یا لیمو در گلدان را انتخاب کنید. در غیر این صورت، سعی کنید شاخه‌ها یا گل‌های خشک ساده را در یک گلدانی سفالی یا پتینه قرار دهید تا فضای داخلی حال و هوایی مدیترانه‌ای پیدا کند.
 • از قفسه‌های باز در آشپزخانه برای نشان دادن ظروف، ظروف شیشه‌ای و لوازم مختلف استفاده کنید.

درها و پنجره‌ها

 • با پنجره‌های خالی و بدون پرده یا دارای پرده‌های نازک و توری از نور طبیعی حداکثر استفاده را ببرید.
 • با استفاده از درهای فرانسوی یا کشویی به تفکیک فضای داخلی و خارجی خانه کمک کنید.
 • قوس‌ها را به طراحی داخلی اضافه کنید یا با استفاده از ته‌رنگ‌ها و رنگ‌های مختلف اشکال قوس‌دار ایجاد کنید.
  سبک مدیترانه‌ای

فضاهای بیرونی

فضاهای بیرونی مانند پاسیو، بالکن یا تراس را با همان دقتی که برای تزئین فضاهای داخلی به کار می‌برید، با استفاده از مبلمان زیبا و هماهنگ با مبلمان فضای داخلی تزئین کنید.

تاریخچه‌ی طراحی داخلی به سبک مدیترانه‌ای

سبک مدیترانه‌ای حاصل برخورد فرهنگ‌هایی است که در امتداد دریای مدیترانه در طول دوره‌های مختلف پدیدار شده‌اند. از انحناها و جزئیات رنسانس ایتالیایی قرن چهاردهم گرفته تا کاشی‌های گچبری و گلی قرمزرنگ حاصل از احیای اسپانیا در قرن شانزدهم و تمام زمان‌های میانه‌ی آن تاکنون همه و همه با هم ترکیب شده‌اند تا سبک طراحی داخلی مدیترانه‌ای را ایجاد کنند.

فرهنگ‌هایی که به طور قابل توجهی به تحول این سبک کمک کرده‌اند، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، فرانسه، یونان و مراکش هستند. بسیاری از کشورهای واقع شده در امتداد مدیترانه سبک‌های طراحی و فرهنگی متفاوتی دارند. به عنوان مثال، در جنوب فرانسه که با دریای مدیترانه هم‌مرز است، سبک ریویرای فرانسوی برداشتی پر زرق و برق و احیای سبک مدیترانه‌ای محسوب می‌شود که در دهه‌ی ۱۹۳۰ پدیدار شد. این سبک در مد و فشن، طراحی هتل‌ها، تزئین فضای رستوران‌ها و فضاهای داخلی دوباره تجدید شده است. به عنوان مثال، آینه‌های قدیمی و پرطرفدار به شکل خورشید تابان از این سبک الهام گرفته شده‌اند.

ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون مدیترانه‌ای

طراحی داخلی مدیترانه‌ای با الهام از دکوراسیون و معماری در جزایر یونان، سواحل اسپانیا، ایتالیا و حتی مراکش، سرزمین‌های بسیاری را در بر می‌گیرد. این سبک طراحی که به‌خاطر هم‌جواری با دریای مدیترانه به این نام شهرت یافته را هر کسی که عاشق تزئینات داخلی است دوست دارد. کاشی‌کاری‌های ظریف، دیوارهای گچ‌بری، مبلمان پر زرق و برق، طاق‌های چوبی و تیرهای نمایان همگی حال و هوای زیبای مدیترانه‌ای را به خانه می‌بخشند. برای استفاده از این عناصر سبک مدیترانه‌ای می‌توانید از ایده‌هایی که در ادامه می‌خوانید الهام بگیرید.

عناصر نمایان و جزئیات تزئینی

وقتی صحبت از دکوراسیون مدیترانه‌ای می‌شود، باید به تزئینات پر زرق و برق فکر کنید. عناصری مانند تیرهای چوبی عریض و نمایان در سقف یا راهروهایی با سقف‌های قوس‌دار بهترین گزینه‌ها برای تزئین چنین فضاهایی هستند. قرار دادن یک لوستر باروک در مرکز این فضا هم به آن حس تاریخی و کلاسیک می‌بخشد.

استفاده از کاشی‌کاری

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید خانه را کاملا بازسازی کنید، کاشی‌کاری‌ها یا تزئیناتی که در آن‌ها از کاشی استفاده شده را به سراسر خانه اضافه کنید تا به آن حس مدیترانه‌ای بدهید. یک راه‌پله‌ی کاشی‌کاری شده با گل‌های قرمز حال و هوایی کاملا اسپانیایی دارد و گرم و جذاب است. کاشی‌های سفالی در حمام یا آشپزخانه هم می‌توانند به سادگی حال و هوای اسپانیایی را به سراسر خانه شما بیاورند.

یک بهشت ساحلی

خانه‌ای به طراحی‌شده به سبک مدیترانه‌ای می‌تواند شبیه به یک بهشت ساحلی باشد. کاشی‌های دیواری، راه‌پله‌های کاشی‌کاری شده و کف‌پوش‌های سنگ طبیعی به خانه‌ای با دیوارهایی به رنگ آبی تیره کنتراست فوق‌العاده‌ای می‌بخشد. این دکوراسیون شما را به یاد اقیانوس میندازد و حس ساحل دریا را به فضای داخلی خانه می‌آورد. کافیست به این فضا تیرهای چوبی سقفی که در معرض دید هستند اضافه کنید تا حس زندگی در جنوب اروپا را به شما بدهد.

تمرکز بر یک تابلو با منظره‌ی ساحلی

اگر یک تابلوی هنری زیبا با منظره‌ی ساحلی دارید، بهتر است که طراحی داخلی خود را حول آن تابلو انجام دهید. یک اتاق نشیمن با چنین تابلویی می‌تواند به منظره‌ای رو به فضای باز تبدیل شود. تابلو را جایی مانند پاسیو نصب کنید تا احساس فضای داخلی و خارجی ایجاد شود. تضاد دوست‌داشتنی میان اتاقی با مبلمان تیره‌رنگ و کف‌پوش ساخته شده از سنگ آهک سبک و دیوارهایی با رنگ خنثی به این فضا عمق می‌بخشد. طراحی فضای داخلی با الهام از این ایده تلاقی طراحی‌های داخلی مدیترانه‌ای و سواحل کالیفرنیا خواهد بود.

بافت‌های مختلف و گوشه‌های نرم در فضای اتاق

برای افزودن عمق و ابعاد بیشتر می‌توانید از دیوارهای گچی یا دارای تزئینات گچ‌بری استفاده کنید. وجود یک شومینه با طرح گرد و خطوط منحنی هم حال و هوای این فضا را آرامش‌بخش و متأثر از فرهنگ یونانی خواهد کرد.

استفاده از سنگ‌های طبیعی

مواد طبیعی مانند سنگ‌های گرانیتی و سنگ آهک به تلفیق فضای خارجی و داخلی در طراحی داخلی کمک می‌کنند و هر خانه‌ای را گرم و صمیمی خواهند کرد. به عنوان مثال، آشپزخانه‌ای را در نظر بگیرید که مدرن اما روستایی طراحی شده است. چنین آشپزخانه‌ای هر کسی را به یاد آشپزخانه‌های آفتابی ایتالیا میندازد. در طراحی این آشپزخانه‌ها به جای فولاد ضد زنگ یا سرامیک از سنگ‌های طبیعی استفاده می‌شود. قفسه‌هایی که از سنگ‌های طبیعی ساخته شده به هر آشپزخانه‌ای حال و هوای مدیترانه‌ای می‌بخشند.
سبک طراحی داخلی مدیترانه‌ای

یک اتاق خواب با طراحی مینیمالیستی

یک اتاق خواب با دیوارهای سفید و دیوارکوب‌های برنجی ساده شما را به یاد منظره‌ی یک اتاق خواب روستایی و فوق‌العاده در ایتالیا میندازد. در این اتاق خواب از تزئینات زیبا و مینیمالیستی استفاده کنید. سبدهای حصیری و ملافه‌های کتانی هم به این اتاق حس و حالی تابستانی می‌بخشند.

استفاده از مبلمان با طرح‌های بزرگ

اتاق نشیمن با مبلمان بزرگ و برجسته یادآور خانه‌هایی در جزایر یونان است. به این فضا تزئینات حصیری طبیعی با رنگ‌های ساده اضافه کنید تا پس‌زمینه‌ای عالی برای نقطه‌ی کانونی اتاق که می‌تواند یک مبل سکشنال بزرگ باشد ایجاد شود. این مبل اگر با رنگی مثل آبی تیره و از جنس مخمل باشد، به منظره‌ای خیره‌کننده در اتاق تبدیل خواهد شد.

تزئینات چوبی فراوان

آشپزخانه‌ای با تزئینات چوبی فراوان و میزهای مرمری بزرگ نمونه‌ی کاملی از طراحی مدرن مدیترانه‌ای است. به کار بردن تیرهای چوبی در سقف، کف‌پوش‌های چوبی طبیعی و صندلی‌های چوبی بزرگ به فضای چنین آشپزخانه‌ای رنگ‌ها و ته‌رنگ‌های چوبی متعددی می‌دهد تا حس و حالی اسپانیایی پیدا کند.

دیوارها و کف‌پوش‌های سنگی

دیوارها و کف‌پوش‌های سنگی با منظره‌ای خیره‌کننده و سقف‌های چوبی بلند نمایی بسیار شیک و البته مدیترانه‌ای ایجاد می‌کنند. فرقی نمی‌کند که چنین اتاقی در کدام نقطه از جهان باشد، طراحی به سبک مدیترانه‌ای می‌تواند آن را طوری نشان دهد که انگار در کنار دریای مدیترانه قرار دارد. فضای چنین اتاقی باز و دلنشین است و هر کسی را به نشستن و استراحت کردن فرا می‌خواند.

کلام آخر

طراحی دکوراسیون به سبک مدیترانه‌ای نوعی سبک ساحلی است که در آن فضاهای داخلی و بیرونی با یکدیگر تلفیق می‌شوند. در چنین فضایی از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و حصیر به بهترین شکل ممکن استفاده می‌شود. در نتیجه، در تمام طول سال خانه حال و هوای تعطیلات تابستانی در ساحل زیبای مدیترانه را دارد. اگر شما هم به این فکر می‌کنید که در تمام فصول سال حال و هوای خنک ساحل مدیترانه را به خانه‌ی خود بیاورید، به شما سبک طراحی داخلی مدیترانه‌ای را پیشنهاد می‌دهیم.

منبع: TheSpruceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما