هر آنچه از فیلم «مگالوپلیس» فرانسیس فورد کاپولا می‌دانیم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
مگالوپلیس

به احتمال زیاد «مگالوپلیس»، جاه طلبانه‌ترین فیلم فرانسیس فورد کاپولاست. این فیلم داستان معماری را روایت می‌کند که می‌خواهد شهر نیویورک را پس از وقوع یک فاجعه‌ی ویرانگر که تقریبا شهر را با خاک یکسان کرده مجددا به عنوان یک آرمان شهر بازسازی کند.

کاپولا نوشتن فیلم ‌نامه‌ی این فیلم منحصربه‌فرد را در دهه‌ی ۱۹۸۰ آغاز کرد و برای سالیان سال تمام تلاشش را به کار گرفت تا بتواند فیلم رویایی‌اش را به ثمر برساند، اما در نهایت، غیرقابل ‌پیش‌بینی بودن صنعت فیلم و تغییر شرایط سبب گردید که هالیوود فرانچایزهایی با چندین دنباله را به پروژه‌های عظیمی مانند فیلم نامه‌ی او ترجیح دهد و لذا فرانسیس فورد کاپولا نیز دیگر امیدش را برای ساخت فیلم رویایی‌اش از دست داد.

کاپولا در تمام دوران حرفه‌ای خود، از عملکرد هالیوود انتقاد کرده و تمام توان خود را به کار گرفت تا به واسطه‌ی ساخت فیلم‌هایش بتواند روندی را که این صنعت در پیش گرفته تغییر دهد. بی‌شک بر کسی پوشیده نیست که او بهترین و تاثیرگذارترین فیلم‌های تمام دوران هالیوود را کارگردانی کرده و از هر نظر یک کارگردان عالی و تمام عیار محسوب می‌شود، اما برخی از پروژه‌های او مانند «از صمیم قلب» سبب بدنام شدن این کارگردان بزرگ شدند. مشکلات مالی کاپولا و نیاز به حمایت از خانواده‌اش باعث شد که او برای سال‌ها به ساخت فیلم‌هایی روی بیاورد که فیلم ‌نامه نویسان دیگر داستانشان را به رشته‌ی تحریر درآورده بودند.

اما هم اکنون کاپولا در سن ۸۲ سالگی به ثروت و ثبات مالی لازم دست یافته و می‌تواند فیلم‌های شخصی خود را بسازد. فیلم‌هایی که از نظر او هنر واقعی سینما را به مخاطب نشان می‌دهند. به گفته‌ی خود این کارگردان، فیلم «مگالوپلیس» با تمام فیلم‌هایی که تاکنون در هالیوود به نمایش در آمده متفاوت است و می‌توان آن را انقلابی در صنعت فیلم‌های هالیوودی در نظر گرفت. او بر این باور است که این پروژه نقطه‌ی اوج تمام دانش و اطلاعاتی است که او در طول سالیان متمادی فیلم سازی‌اش آموخته و میراثی است که برای نسل‌های آینده از خود به جای خواهد گذاشت.

چرا ساخت مگالوپلیس اینقدر طول کشید؟

مگالوپلیس

در اوایل دوران کاری کاپولا، او از نظر مالی دچار مشکلات شدید شد و تصمیم گرفت کارگردانی فیلم‌هایی را که توسط استودیو سرمایه ‌گذاری می‌شدند و احتمال موفقیت تجاری بیشتری داشتند، بر عهده بگیرد و بنابراین همین امر سبب شد که پروژه‌ی «مگالوپلیس» کاپولا برای سالیان سال به تعویق بیفتد. زیرا هیچ استودیویی از پروژه‌ای که به دلیل پیچیدگی‌های زیاد و چشم انداز فوق‌العاده وسیعش به عنوان یک ریسک مالی تمام عیار تلقی می‌شود، حمایت نخواهد کرد.

علاوه‌براین، این فیلم از نظر موضوعی با بهترین فیلم‌های ساخته شده توسط کاپولا، مانند پدرخوانده، بسیار متفاوت بود. اما حالا که کاپولا سن و سالی دارد تصمیم گرفته دوباره این پروژه را دنبال کند و ثروتی را که از حرفه‌ی فیلم ‌سازی به دست آورده همراه با تجارت بی‌نظیرش در عرصه‌ی ساخت فیلم‌های هالیوودی به کار گیرد تا فیلمی را بسازد که از نظر خودش به بهترین و به یاد ماندنی‌ترین فیلم هالیوود تبدیل خواهد شد.

بودجه‌ی مورد نیاز برای مگالوپلیس چقدر است: چرا فرانسیس فورد کاپولا می‌خواهد تا به این حد برای فیلمش هزینه کند؟

مگالوپلیس

کاپولا که به چشم انداز خود اطمینان دارد، بودجه بلندپروازانه‌ی ۱۲۰ میلیون دلاری را برای فیلمش در نظر گرفته و می‌خواهد تمام این بودجه را خودش به تنهایی تامین نماید. او از خطر کردن نمی‌ترسد زیرا خانواده‌اش از نظر مالی در رفاه هستند و فرزندانش به تنهایی توانسته‌اند بر روی پای خود بایستند و به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنند.

علاوه‌براین، کاپولا قصد دارد برای این فیلم که بهترین اثر اوست سنگ تمام بگذارد زیرا تصور می‌کند که این فیلم ‌نامه ارزش هزینه کردن را دارد. هر چند این اولین باری نیست که کاپولا بودجه‌ی لازم برای فیلمش را خودش به تنهایی تامین می‌کند. در دهه‌ی ۱۹۷۰، او ۳۰ میلیون دلار برای تولید فیلم «اینک آخرالزمان» هزینه کرد که در آن زمان نیز ریسک قابل توجهی بود و ممکن بود سبب شود همه چیزش را از دست بدهد. با این حال، این فیلم با فروش ۱۰۰ میلیون دلاری و برنده شدن دو جایزه اسکار ثابت کرد که ارزش هزینه کردن را داشته است.

بازیگران فیلم مگالوپلیس چه کسانی هستند

مگالوپلیس

روند تولید فیلم «مگالوپلیس» فرانسیس فورد کاپولا در پاییز ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد و قرار است بازیگرانی همچون آدام درایور، فارست ویتاکر، ناتالی امانوئل، جان ویت و لارنس فیشبرن در نقش‌های اصلی این فیلم ظاهر شوند و به نقش آفرینی بپردازند.

داستان مگالوپلیس در رابطه با چه موضوعی است؟

مگالوپلیس

فیلم «مگالوپلیس» فرانسیس فورد کاپولا که در سال‌های دور اتفاق می‌افتد داستان معماری را دنبال می‌کند که در رویاهای خود می‌خواهد نیویورک را به یک مدینه‌ی فاضله تبدیل نماید. با این حال، دیدگاه او با ارزش‌های محافظه ‌کارانه‌ی شهردار فاسد شهر در تضاد هستند. لذا این سیاست‌مدار تلاش می کند تا به واسطه‌ی جنایات سازمان یافته و توطئه‌های شرورانه‌اش، نقشه‌ها و شهرت معمار داستان ما را خدشه‌دار نماید. یکی از منابعی که کاپولا برای این فیلم از آن الهام گرفته، تاریخ روم باستان است.

او معتقد است که اگر جامعه‌ی معاصر به مسائلی مانند نابرابری و تخریب محیط زیست توجه بیشتری نکند، درست مانند امپراتوری روم در ۱۵۴۵ سال از هم فرو خواهد پاشید و برای همیشه نابود خواهد شد. کاپولا امیدوار است که این فیلم بتواند در راستای آگاهی جامعه گام‌های تازه‌ای را بردارد و مردم را تشویق کند که در رابطه با مسائل زیست محیطی و اجتماعی بیشتر بیندیشند و از تخریب محیط زیست جلوگیری نمایند زیرا سیاره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم به گونه‌ای خانه‌ی ما محسوب می‌شود.

پیش بینی تاریخ انتشار مگالوپلیس

مگالوپلیس

فرانسیس فورد کاپولا قصد دارد فیلم «مگالوپلیس» را همچون یک فیلم کلاسیک بسازد که متعلق به زمان خاصی نباشد و بتواند تمامی بینندگان بزرگ‌سال را در هر گروه سنی‌ای به سمت خود جذب نماید، بنابراین بینندگان ممکن است مجبور شوند مدتی برای اکران فیلم صبر کنند.

تاریخ اکران پیش‌بینی‌ شده برای این فیلم چیزی بین سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ است. فیلم کنونی کاپولا، تحت عنوان «اینک آخرالزمان» که هم اکنون به عنوان یک فیلم سینمایی برجسته مورد ستایش قرار می‌گیرد نیز در زمان خود به همین اندازه بلندپروازانه و جسورانه بود و لذا مگالوپلیس می‌تواند نویدبخش موفقیت احتمالی بعدی او باشد و شاید به شاهکاری در عرصه‌ی فیلم‌سازی کاپولا مبدل شود. بنابراین مطمئنا چنین فیلمی ارزش صبر کردن را دارد. لذا چند سال آینده قطعا برای طرفداران این کارگردان سال‌هایی پر از هیجان خواهند بود زیرا آن‌ها باید در انتظار فیلمی باشند که شاید بتواند به یکی از بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم تبدیل شود.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما