چرا سلامت روان بسیاری از بزرگسالان پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا بهبود یافته است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
واکسیناسیون کرونا

این روزها افراد نظرات متفاوتی درباره‌ی واکسن کرونا دارند. بعضی از افراد معتقدند که همه‌ باید واکسن کرونا را بزنند و از این طریق از خود در برابر این ویروس موذی محفاظت کنند. بعضی دیگر هم از ترس عوارض جانبی خطرناک، از زدن واکسن خودداری می‌کنند. آنچه مطالعات نشان می‌دهند این است که واکسیناسیون کرونا منجر به افزایش سلامت روانی بسیاری از افراد و کاهش نگرانی درباره‌ی ابتلا به این ویروس منحوس شده است. این در حالی است که افرادی که واکسن کرونا نزده‌اند، از لحاظ روانی در وضعیت خوبی نیستند.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که واکسیناسیون کرونا باعث شده افراد این امید را پیدا کنند که پایان پاندمی کرونا نزدیک است. در حقیقت واکسن کرونا باعث شده افراد برای مقابله با این ویروس قدرت پیدا کنند. آیا واکسن کرونا را زده‌اید؟ آیا بعد از اینکه واکسن زدید، خیالتان راحت شد و آرامش خاطر پیدا کردید؟ نتایج یک مطالعه‌ی منتشر شده نشان داد که بسیاری از افراد بعد از دریافت واکسیناسیون کرونا آرامش خاطر را تجربه کردند. امروز در دیجی‌کالا مگ با ما همراه باشید تا درباره‌ی رابطه‌ی بین واکسیناسیون کرونا و افزایش سلامت روانی صحبت کنیم.

رابطه‌ی بین دریافت دوز اول واکسن کرونا و افزایش سلامت روحی

عده‌ی زیادی از افراد گزارش کرده‌اند که بعد از دریافت دوز اول واکسن کرونا کاهش احساس افسردگی و اضطراب را تجربه کردند. نشان داده شده افرادی که واکسن کرونا نزده‌اند، دچار استرس و اضطراب زیادی هستند. در یک مطالعه محققان به بیش از ۸ هزار نفر در ایالت متحده‌ی آمریکا پرسشنامه‌هایی در رابطه‌ با واکسیناسیون کرونا و وضعیت روحی دادند. در این پرسشنامه‌ها از افراد درباره‌ی میزان استرس و اضطرابشان بعد از دریافت واکسیناسیون سؤالاتی پرسیده شده بود.

محققان پاسخ‌ها‌ی شرکت‌کنندگان را تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که دریافت دوز اول واکسن کرونا منجر به افزایش سلامت روانی افراد می‌شود. شرکت‌کنندگانی که واکسن کرونا زده بودند، چهار درصد کمتر در معرض ابتلا به افسردگی خفیف قرار داشتند. علاوه بر این احتمال ابتلا به افسردگی شدید ۱۵ درصد در آن‌ها کاهش پیدا کرد. نشان داده شد کسانی که واکسن کرونا نزده بودند، بیشتر از قبل دچار احساس ناراحتی و افسردگی شدند. محققان همچنین عنوان کردند افرادی که بعد از دریافت واکسیناسیون کرونا آرامش خاطر را تجربه کردند، کسانی بودند که احتمال مرگ یا به‌شدت مریض شدن در آن‌ها بالا بود.

آیا واکسیناسیون کرونا باعث بازگشت امید می‌شود؟

آیا واکسیناسیون کرونا باعث بازگشت امید می‌شود؟

درصد زیادی از افراد در دوران پاندمی کرونا با ناامیدی دست و پنجه نرم می‌کنند.

آینده‌ی نامعلوم، از دست دادن شغل، دوری از اعضای خانواده، مرگ عزیزان و… همگی باعث شده‌اند بسیاری از افراد در زمان قرنطینه دچار افسردگی شوند. محققان عنوان می‌کنند علت اینکه افراد بعد از دریافت واکسیناسیون کرونا افزایش سلامت روحی را تجربه می‌کنند این است که واکسیناسیون به افراد امید می‌دهد.

ویروس کرونا باعث بیشتر شدن علائم اضطراب، علائم افسردگی و علائم مرتبط با تروما شده است. طی دوران پاندمی کرونا دیدیم که تقریبا همه‌ی افرادی که اطرافمان هستند، احساس ناراحتی و اضطراب می‌کنند. بعد از ماه‌ها عدم قطعیت، ناامیدی و ناراحتی به نظر می‌رسد واکسن کرونا پایانی برای پاندمی کرونا باشد.

یکی از محققان بیان می‌کند که اضطراب معمولا با از دست دادن کنترل و احساس بی‌قدرتی در ارتباط است. انجام اقداماتی مانند واکسن زدن می‌تواند مانند یک پادزهر با احساس بی‌قدرتی مبارزه کند. در دسترس بودن واکسن کرونا باعث شده افراد خوش‌بین‌تر از قبل شوند.

نتایج یک مطالعه‌ی آمریکایی نشان داد که افراد در شروع دوران پاندمی کرونا افزایش قابل‌توجه فشار روانی را تجربه کردند. واکسیناسیون به دلیل اینکه نگرانی درباره‌ی ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد، منجر به افزایش سلامت روانی می‌شود. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که دریافت واکسیناسیون کرونا حتی ممکن است وضعیت اقتصادی را هم تغییر دهد. افراد بعد از اینکه واکسن زدند می‌توانند به شغل خود برگردند و به‌طور مستقیم با همکاران خود در ارتباط باشند.

کلام پایانی

نتایج مطالعات و گزارش‌های مختلف نشان می‌دهند که دریافت واکسن کرونا منجر به بهبود سلامت روانی می‌شود. اینکه در دوران پاندمی کرونا احساس ناراحتی، ناامیدی، افسردگی و عصبانیت کنید، کاملا طبیعی است، چون دارید به وضعیت نابسامان موجود واکنش نشان می‌دهید. خوشبختانه ادعا می‌شود که واکسن کرونا می‌تواند پایانی برای پاندمی دوران کرونا و تمام احساس‌های منفی ناشی از آن باشد. واکسیناسیون کرونا می‌تواند از طریق برگرداندن امید منجر به افزایش سلامت روحی شود. شما از طرفداران واکسن کرونا هستید یا از مخالفان آن؟ علت موافق یا مخالف بودن خود را در بخش کامنت‌ها با ما و مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: health lineبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما