شرکتی به اسم متا از متا (فیسبوک سابق) به خاطر تشابه اسمی شکایت کرد!

۲۹ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
شکایت متا فیسبوک

اینطور که به نظر می‌رسد، نام متا خیلی هم خاص و منحصربفرد نبوده که فیسبوک بخواهد از آن برای خود استفاده کند، چرا که ظاهرا یک شرکتی پیدا شده که ادعا می‌کند نامش از قبل از تغییر نام فیسبوک، متا (meta.is) بوده و شرکت آمریکایی هم نباید از این نام استفاده می‌کرد. به همین خاطر اکنون این شرکت که متا نام دارد می‌خواهد از فیسبوک شکایت کند.

سه‌شنبه (دیروز) اتفاق بسیار عجیبی رخ داد. یک شرکت اینستالیشن آرت یا همان هنر چیدمان که از قضا《متا》هم نام دارد، قصد دارد از متای کنونی که پیش‌تر آن را با نام فیسبوک می‌شناختیم شکایت کند. دلیل این شکایت هم استفاده‌ی بدون اجازه از نام《متا》است که شرکت هنر چیدمان اعتقاد دارد برای او بوده و فیسبوک بدون اجازه از آن استفاده کرده است.

در همین راستا در وب‌سایت این شرکت کوچک، بیانیه‌ای منتشر شد که به شرح زیر است:

در تاریخ ۲۸ اکتبر سال ۲۰۲۱, فیسبوک نام برند ما (متا) را تصاحب کرد، نامی که دوازده سال برایش زحمت کشیدیم و اشک و عرق ریختیم. اکنون، بعد از هشت ماه صحبت و تلاش محترمانه و گفت‌وگو با زبان خوش، چاره‌ای برایمان نمانده جز اینکه از فیسبوک شکایت کنیم.

آنچه که متا (meta.is) از بابتش ناراحت و نگران است این است که فیسبوک انواع و اقسام فسادهای امنیتی را انجام داده و کلی قوانین مربوط به حریم خصوصی را هم نقض کرده است. متا می‌گوید اکنون کسی حاضر به همکاری و خرید محصولات این شرکت نیست چرا که مردم تصور می‌کنند این متا، همان فیسبوک است یا ارتباطی با آن و فسادهایی که تاکنون مرتکب شده دارد.

اگرچه meta.is حق دارد و می‌توان گفت که صاحب این نام تجاری است، اما شاید باز هم در دادگاه با مشکل مواجه شود. چرا که فیسبوک قبل از اینکه نامش را به متا تغییر دهد، نام‌های تجاری مختلفی را ثبت کرد که از جمله این موارد می‌توان به نام تجاری متفاوت برای پیام‌رسانی، شبکه‌های اجتماعی و خدمات مالی اشاره کرد. حتی یک سری نام تجاری هم وجود دارند که نشان می‌دهند اصلا متا قبل از این برای یک شرکت تولید کننده‌ی اعضای مصنوعی ثبت شده است.

بنابراین به نظر می‌رسد اوضاع اندکی پیچیده‌تر از چیزی است که بشود تصور کرد. نه فیسبوک و نه متا، هیچکدام پاسخی به این خبر نداده‌اند و باید منتظر ماند و دید در نهایت چه اتفاقی رخ می‌دهد. آیا متا موفق می‌شود از نام خود حفاظت کند یا این فیسبوک است که می‌تواند با قدرت و نفوذی که دارد، برنده‌ی این دعوا باشد.

به نظر شما شکایت متا از فیسبوک به کجا خواهد رسید؟

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه