مایکروسافت ۲ قابلیت جدید به مرورگر اج اضافه می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

مایکروسافت در حال برنامه ریزی برای اضافه کردن دو قابلیت جدید به مرورگر اج مبتنی‌بر موتور کرومیوم است. این شرکت قصد دارد تا یک ردیاب قیمت را به مرورگر اج خود اضافه کند و در ویژگی جدید دیگر کاربران می‌توانند در صورت افشای رمزهای عبور آنلاین به راحتی آن‌ها را تغییر دهند. قابلیت ردیابی قیمت که به‌زودی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت، برای ردیابی محصولاتی که اخیراً مشاهده کرده‌اید طراحی شده و تغییرات قیمت را به شما اطلاع می‌رساند.

مایکروسافت با مرورگر اج خود روی بهبود تجربه‌ی خرید کاربران تمرکز زیادی کرده و قبلاً نیز قابلیت‌هایی مانند مقایسه‌ی قیمت، تاریخچه‌ی قیمت و کوپن‌های داخلی را در اختیار کاربران این مرورگر قرار داده است. «لیات بن زور» مدیر اجرایی مایکروسافت که بر روی طرح «زندگی مدرن» این شرکت کار می کند، توضیح داد: «این ویژگی جدید به‌زودی ارائه می‌شود و در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. بنابراین شما همانطور که معمولاً در فروشگاه‌های آنلاین اسکرول می‌کنید، مرورگر اج مایکروسافت به شما اطلاع می‌دهد که آیا هر یک از کالاهایی که اخیراً مشاهده کرده‌اید، با تغییر قیمت همراه بوده یا نه»

هنوز مشخص نیست که مایکروسافت چگونه با نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی محصولاتی که به صورت آنلاین جستجو می‌کنید و قیمت‌های مرتبط با آن‌ها مقابله خواهد کرد. مایکروسافت به طور سنتی تعدادی کنترل‌کننده متمرکز بر حریم خصوصی را در مرورگر اج ارائه می‌دهد، بنابراین انتظار داریم گزینه‌های مشابهی را در اینجا ببینیم. حال که صحبت از حریم خصوصی و امنیت شد، بد نیست بدانید که مایکروسافت قصد دارد تا یک ابزار رمزعبور کاربردی را به مرورگر اج اضافه کند.

مایکروسافت در حال اجرای آزمایشی یک ویژگی جدید در مرورگر اج است که تغییر رمزهای عبور شما را در صورت افشای آنلاین آن‌ها، آسان می‌کند. این مرورگر گذرواژه‌های لو رفته را کنترل می‌کند و اگر به آن اجازه‌ی دسترسی دهید، به‌زودی می‌توانید مستقیماً به صفحه‌ی تغییر رمزعبور یک سایت برای تغییر اطلاعات هویتی خود نظیر نام کاربری و کلمه‌ی عبور منتقل شوید.

سپس مایکروسافت اج یک رمزعبور جدید، منحصر به فرد و قوی را برای شما ایجاد می‌کند. «بن زور» می‌گوید: «تغییر آسان رمزعبور تنها در تعداد محدودی از سایت‌ها برای شروع در دسترس است، اما ما با جدیت تلاش خواهیم کرد تا این فهرست را در ماه‌های آینده گسترش دهیم و تعداد سایت‌های بیشتری را به این قابلیت کاربردی مجهز کنیم.»

گفتنی است مایکروسافت در آپدیت اخیری که برای کاربران  ویندوز ۱۱ منتشر کرده، اقدام به مسدودکردن ابزار EdgeDeflector کرده است. این ابزار به کاربران اجازه می‌داد تا بازشدن اجباری برخی از پیوند‌ها در مرورگر اج را دور بزنند. مایکروسافت در ویندوز ۱۱ فرایند تغییر مرورگر پیش‌فرض را سخت‌تر از گذشته کرده است.

با این وجود برای ترغیب کاربران برای استفاده از مرورگر اج، تنها به این روش بسنده نکرده و حتی اگر مرورگر پیش‌فرض خود را تغییر دهید، برخی از پیوند‌های داخلی ویندوز مانند بخش جستجو و ویجت‌ها همچنان به مرورگر اج هدایت می‌شوند. کاربران در عین نارضایتی، از این امر ناخوشنود بوده و آزادی عمل در انتخاب مرورگر دلخواه را از آنان سلب کرده است.

در واقع مایکروسافت مکانیزمی ترتیب داده است که این دست از پیوندها در محیط ویندوز شِل با استفاده از پروتکل «:microsoft-edge» فراخوانی شوند، این پروتکل صرفا توسط مرورگر اج قابل شناسایی است. اما سایر پیوند‌هایی که پروتکل فوق در ابتدای آن‌ها قرار ندارد با همان مرورگر پیش‌فرض باز می‌شوند.

این ابزار با دستکاری پروتکل فوق به پروتکل‌های رایج مانند https که در ابتدای لینک‌ها وجود دارند، این محدودیت را دور می‌زند. به‌نظر می‌رسد در آپدیت اخیر ویندوز ۱۱ این مسیر که درواقع به دلیل وجود یک باگ بوده، مسدود شده و با وجود دستکاری آن، پیوند‌ها همانند سابق در مرورگر اج باز می‌شوند، گرچه این توسعه‌دهنده اعلام کرده است که محدودیت جدید نیز قابل خنثی‌شدن است اما ممکن است باعث مختل‌شدن عملکرد عادی سیستم‌عامل شود بنابراین برنامه‌ای برای آپدیت کردن ابزار خود ندارد.

همچنین این شرکت نیز اخیرا، سرویس جدید خود برای تکمیل خودکار فرم‌ها روی سایر پلتفرم‌ها را رونمایی کرد. این سرویس اولین‌بار در مرورگر مایکروسافت اج استفاده شده است. سرویس تکمیل خودکار مایکروسافت به‌عنوان افزونه‌ از برنامه Microsoft Authenticator وارد عمل می‌شود. این افزونه کاری انجام می‌دهد که مرورگرها حین تکمیل فرم‌ها به‌دست کاربران، ذخیره‌سازی و پرکردن خودکار آن‌ها را در دفعات بعدی به کاربران پیشنهاد می‌دهند.

منبع: TheVergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما