فایرفاکس یا مایکروسافت اج؛ کدام مرورگر در سال ۲۰۲۱ بهتر است؟

۹ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
مایکروسافت اج

افرادی که می‌خواهند از گوگل کروم به یک مرورگر دیگر مهاجرت کنند، از بین گزینه‌های مختلف با دو نام مشهور فایرفاکس و مایکروسافت اج مواجه خواهند شد.

در حالی که فایرفاکس با تمرکز گسترده بر حفظ حریم خصوصی توانسته بار دیگر توجه زیادی را جلب کند، مایکروسافت اج هم به لطف بهره‌گیری از کرومیوم که همان قلب تپنده‌ی مرورگر کروم است، موفق شده سروصدای زیادی راه بیندازد. در ادامه این دو مرورگر را از نظر ویژگی‌هایی مانند طراحی، حریم خصوصی و پرتابل بودن را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بتوانید بین این دو، بهترین مرورگر را انتخاب کنید.

طراحی

فایرفاکس

اول از همه باید به ظاهر فایرفاکس و مایکروسافت اج بپردازیم. مانند دیگر مرورگرها، در هر دو مرورگر بخش نوار آدرس در قسمت فوقانی قرار دارد و آیکون‌های مربوط به افزونه‌ها هم در سمت راست بخش فوقانی دیده می‌شوند. از طرف دیگر، آیکون‌های فایرفاکس بیشتر به چشم می‌آیند ولی رابط کاربری اج مینیمال‌تر است. روی هم رفته اگر از فایرفاکس به اج سر بزنید، تفاوت ظاهری بین آن‌ها را به سرعت تشخیص خواهید داد.

مایکروسافت اج

در رابطه با بخش جست‌وجو هم باید بگوییم که در فایرفاکس موتور جست‌وجوی پیش‌فرض، گوگل است ولی در اج کاربران به صورت پیش‌فرض با موتور جست‌وجوی بینگ مواجه می‌شوند. البته در هر دو مرورگر می‌توانید موتور جست‌وجوی دلخواه خود را تعیین کنید. در رابطه با شخصی‌سازی ظاهر مرورگر هم باید بگوییم که در هر دو محیط به امکانات چندانی دسترسی ندارید ولی تا حد محدودی می‌توانید ظاهر آن‌ها را تغییر دهید.

عملکرد و سازگاری

برخی مرورگرها سرعت بیشتری نسبت به رقبای خود دارند و این یک موضوع ثابت شده محسوب می‌شود. برای بررسی سازگاری فایرفاکس و مایکروسافت اج، از سایت HTML5Test کردیم که بیشترین امتیاز ثبت شده در این سایت ۵۵۵ است. در این سایت سازگاری مرورگرها با استانداردهای فعلی دنیای وب بررسی می‌شود. در این تست مایکروسافت اج موفق به دریافت امتیاز ۵۲۸ شد اما فایرفاکس با کسب امتیاز ۵۰۸ فاصله‌ی چندانی با آن ندارد.

فایرفاکس

بعد از بررسی سازگاری، نوبت مقایسه‌ی عملکرد این دو مرورگر است. برای این منظور، از ابزار بنچمارک WebXPRT 3 استفاده کردیم. در این ابزار در مجموع ۴۲ تست برای ارزیابی HTML، مدیریت جاوااسکریپت، دستکاری عکس و تشخیص چهره انجام می‌شود. در این آزمایش فایرفاکس با اخذ امتیاز ۱۲۱ در مقام اول قرار گرفت و اج هم توانست امتیاز ۱۱۱ را کسب کند.

برای تست بعدی، سرعت این دو مرورگر با ابزار تحت وب JetStream بررسی شد که روی هم رفته یکی از جامع‌ترین ابزارهای بنچمارک مرورگر به حساب می‌آید. در آزمایش مربوط به سرعت، اج با کسب امتیاز ۶۷ مقام اول را از آن خود کرد و فایرفاکس هم با امتیاز ۴۸ فاصله‌ی قابل توجهی با آن دارد.

مایکروسافت اج

باید خاطرنشان کنیم برخی از این تست‌ها به سخت‌افزار مربوطه هم بستگی دارد و بنابراین در سیستم‌های مختلف احتمالا با نتایج متفاوتی روبه‌رو خواهید شد. روی هم رفته طی بررسی‌های صورت گرفته، مایکروسافت اج در زمینه‌ی مدیریت منابع رم و پردازنده عملکرد بهتری دارد. اگرچه فایرفاکس هم فشار زیادی بر روی سیستم وارد نمی‌کند، اما مایکروسافت اج برای کامپیوترهای ضعیف‌تر گزینه‌ی بهتری محسوب می‌شود.

ویژگی‌ها و افزونه‌ها

مهاجرت از این دو مرورگر به یکدیگر کار بسیار راحتی محسوب می‌شود. زیرا بعد از نصب آن‌ها، به‌راحتی می‌توانید چیزهایی مانند بوکمارک‌ها، پسوردها و دیگر داده‌های مهم را منتقل کنید.

فایرفاکس

در زمینه‌ی ابزارهای مفید، فایرفاکس از امکاناتی بهره می‌برد که اج فاقد آن‌ها است. به‌عنوان مثال می‌توانیم به ابزار داخلی Pocket اشاره کنیم که به کاربران اجازه می‌دهد صفحات مختلف وب را در اکانت این سرویس ذخیره کنند. از طرف دیگر، کاربران اج برای چنین کاری باید از یک سرویس جداگانه استفاده کنند.

یکی از ویژگی‌های جذاب اج Collections نام دارد که امیدواریم به دیگر مرورگرها راه پیدا کند. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد که صفحات وب مشابه را گروه‌بندی و نام‌گذاری کنند تا برای کارهای پژوهشی به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

مایکروسافت اج

امکان ثبت اسکرین‌شات از صفحه، حالت مطالعه برای تمرکز بر مطلب و قابلیت خواندن متون، از جمله ویژگی‌هایی هستند که در هر دو مرورگر وجود دارد. از دیگر قابلیت‌های مشترک بین آن‌ها می‌توانیم به امکان ارسال صفحات وب از کامپیوتر به گوشی اشاره کنیم که قابلیت مفیدی محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مرورگرهای مدرن، بحث پشتیبانی از افزونه‌های متنوع است. در این زمینه مایکروسافت اج حرف بیشتری برای گفتن دارد زیرا در کنار افزونه‌های موجود در ویندوز استور، می‌تواند افزونه‌های کروم را هم نصب کند. از طرف دیگر، تقریبا تمام افزونه‌های مهمی که برای کروم عرضه شده، در دسترس کاربران فایرفاکس هم قرار گرفته‌اند و این مرورگر در این زمینه مشکل خاصی ندارد.

حریم خصوصی و امنیت

در عصر اینترنت، حفاظت از اطلاعات شخصی اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. بیشتر مرورگرهای مدرن از استانداردهای مرسوم برای رمزگذاری داده‌ها و ابزارهای مربوط به مسدودسازی ردیاب‌های ثالث استفاده می‌کنند. در حالت ناشناس هر دو مرورگر هم تمام اطلاعات مانند پسوردها، کوکی‌ها و تاریخچه‌ی فعالیت بعد از خروج از این حالت حذف می‌شوند.

مایکروسافت اج

در فایرفاکس و مایکروسافت اج از سه حالت برای جلوگیری از ردیابی می‌توانید بهره ببرید که هر کدام از این حالت‌ها مزایای و معایب خود را دارند. برای حالت ناشناس مایکروسافت اج توصیه می‌کنیم گزینه‌ی Always use Strict tracking prevention when browsing InPrivate را برای بهبود حریم خصوصی فعال کنید.

در مرورگر اج، قابلیت Microsoft Defender SmartScreen می‌تواند از کاربران در برابر سایت‌ها و دانلودهای مخرب محافظت کند و همچنین اپلیکیشن‌های مربوط به منابع نامطمئن را مسدود می‌کند. قابلیت Deceptive Content and Dangerous Software Protection موجود در فایرفاکس هم کارکرد مشابهی دارد و به صورت پیش‌فرض فعال است. در هر دو مرورگر می‌توانید این ابزار را به صورت دستی فعال یا غیرفعال کنید.

نتیجه‌ی نهایی

فایرفاکس طی چند سال گذشته توجه زیادی به حریم خصوصی نشان داده و بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت زیادی دارد، بهتر است از فایرفاکس بهره ببرید. علاوه بر این، باید خاطرنشان کنیم که فایرفاکس یک پروژه‌ی متن‌باز محسوب می‌شود که توسط یک سازمان غیرانتفاعی توسعه یافته است. از طرف دیگر، مایکروسافت اج به لطف بهره‌گیری از کرومیوم امکانات بسیار جذابی را پیدا کرده و بنابراین کاربرانی که از کروم استفاده می‌کنند، احتمالا با مرورگر اج راحت‌تر خواهند بود.

روی هم رفته مایکروسافت با افزودن ویژگی‌های جذاب به مرورگر خود، روزبه‌روز جذابیت آن را افزایش می‌دهد. اگرچه هر دو مرورگر از امکانات عالی، پشتیبانی از افزونه‌های متنوع و امکانات خیلی خوب برای حریم خصوصی بهره می‌برند، اما به نظر می‌رسد در بلندمدت مایکروسافت اج می‌تواند فایرفاکس و گوگل کروم را پشت سر بگذارد.

منبع: MakeUseOf

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. Avatar محمد

  باید مایکروسافت دست از ساختن مرورگر برداره چون جالب و کاربردی نمیتونه بسازه مرورگر فایرفاکس عملکرد بهتری داره و بهینه تر و تو دست تر هستش امنیتشم خوبه

 2. Avatar آرین

  ولی چن وقت پیش مایکروسافت اعلام کرده بود که جنگ مرورگرا تموم شده و برنده ی میدون Edge هه!

 3. Avatar روزبه

  فایر فاکس افزونه های بسیار کاربردی و متنوعی داره ؛ ترجیح من در ویندوز فایر فاکس هست .

 4. Avatar Reza

  نه فایرفاکس نه اج
  فقط کروم، سرعت عالی عملکرد بهتر و جدیدا مصرف رم کمتری هم نسبت به بقیه داره و واقعا هیچ‌ مرورگری نمیتونه جاشو بگیره
  ترجیح دومم شاید مایکروسافت اج باشه ولی فایرفاکس به هیچ وجه.

 5. Avatar ابراهیم شیاسی ارانی

  من اگر روزی از کروم مهاجرت کنم یا سراغ اج می روم یا حتی اپرا . گر چه اپرا دیگر قدرت قبل را ندارد.

 6. Avatar احمد

  من قبلاً از موزیلا استفاده می کردم اما بعد از استفاده از اج دیگه با موزیلا حال نمی کنم⁦: ,-)⁩
  واقعا برای سیستم های ضعیف اج بهتر است چون روی لپ تاپم تجربه کردم. هم روی گوشی و هم رایانه از اج استفاده می کنم. موفق باشید.

 7. Avatar غلوم

  من هر دو را استفاده می‌کنم و توصیه می‌کنم در هر حال از کروم دوری کنید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه