اپل یکی دیگر از طراحان تراشه‌‌ی کلیدی خود را از دست داد

۲۴ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

شرکت اپل برای اینکه بتواند به تراشه‌ی اختصاصی خود یعنی اپل سیلیکون اصالت ببخشد، مطمئنا به تیمی از طراحان و مهندسان خبره و کاربلد برای کمک به طراحی و ساخت چیپست سفارشی خود نیاز دارد. کوپرتینویی‌ها که اخیرا یکی از مهندسان کلیدی طراح تراشه‌ی خود را از دست داده‌اند، این بار نیز در نگه‌داشتن یکی از عناصر کلیدی طراح تراشه‌ی خود ناکام ماندند و این فرد کسی نیست جز «مایک فیلیپو» که بعد از ترک اپل به شرکت مایکروسافت پیوسته است.

به گزارش بلومبرگ و به نقل از منابع آگاه مایک فیلیپو، طراح تراشه‌ی اپل، این شرکت را ترک کرده و حالا برای مایکروسافت کار می‌کند. فیلیپو به مایکروسافت کمک می‌کند تا تراشه‌های خود را بسازد، تراشه‌هایی که می‌توانند خدمات محاسبات ابری Azure را به آن‌ها ارائه دهند.

مایکروسافت که با حضور رقبای قدرتمندی مثل گوگل و آمازون با فضای رقابتی سختی در رایانش ابری  مواجه شده، منطقی است که بخواهد با ساخت سخت‌افزارهای سفارشی بیشتر که به آن‌ها کمک می‌کند از رقبا متمایز شوند، پیشنهادات بیشتری به سمت شرکت خود جذب کند. اپل پس از رفتن جانی آیو از این شرکت، مهندس ارشد ARM یعنی مایک فیلیپو را به‌عنوان معمار تراشه خود در سال ۲۰۱۹ استخدام کرد و او با توسعه‌ی برخی از فناوری‌های اساسی مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها به شهرت رسید. او قبل از اپل به‌مدت ۱۰ سال به‌عنوان معمار ارشد پردازنده در ARM فعالیت می‌کرده است. او علاوه‌بر ARM، تجربه‌ی فعالیت در AMD و اینتل را نیز دارد.

فیلیپو مسئول توسعه‌ی چندین تراشه Arm، از جمله Cortex A76، Cortex A72، Cortex A57 و تراشه‌های ۷ و ۵ نانومتری آینده بود. در واقع می‌توان گفت که فیلیپو برای برنامه‌ی اپل مبنی‌بر خودکفایی در تولید پردازنده‌های بر پایه معماری ARM به‌جای استفاده از پردازنده‌های اینتل در محصولات مک، فردی کلیدی محسوب می‌شد. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، این مهندس طراح تراشه در AMD و اینتل نیز سابقه‌ی فعالیت دارد و یک مهندس با سابقه در تیم طراحی تراشه‌ی اپل به شمار می‌آمد.

غول فناوری آمریکایی پیش‌تر نیز یکی دیگر از طراحان تراشه‌ی خود را از دست داده بود. «جف ویلکاکس»، مدیر معماری سیستم مک اپل که مسئول نظارت بر انتقال تراشه‌های مک به تراشه‌‌ی اختصاصی اپل بوده، این شرکت را ترک کرد و به دنبال ماجراجویی جدید خود به شرکت اینتل پیوست.

مایک فیلیپو

به گزارش Tom’s Hardware، اینتل جف ویلکاکس را به‌عنوان مدیر ارشد فناوری گروه مهندسی طراحی شرکت خود استخدام کرده است. او پیش از اپل عضوی از تیم فناوری اینتل بود و به‌عنوان مهندس اصلی در بخش چیپست‌های رایانه خدمت می‌کرد و قبل از آن در Magnum Semiconductor و انویدیا کار کرده است. باید دید اپل در نهایت چطور می‌تواند جایگزین مناسبی برای این دو مهندس بااستعداد و خلاق پیدا کند.

منبع: Macrumors و Ubergizmo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه