مایکروسافت مرگ ویندوز ۱۰X را رسما تأیید کرد

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۰ ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ویندوز 10X

مدتی قبل یکی از سایت‌ها خبر کنار گذاشتن پروژه‌ی ویندوز ۱۰X را اعلام کرد و در همین رابطه مایکروسافت دیروز رسما از مرگ این پروژه خبر داد. ویندوز ۱۰X در ابتدا قرار بود به عنوان یک سیستم‌عامل سبک‌تر و ساده‌تر همراه با گجت‌های دو نمایشگره مانند سرفیس نئو به دست کاربران برسد.

اما بعد از همه‌گیری کرونا، مایکروسافت تصمیم گرفت این سیستم‌عامل را برای لپ‌تاپ‌های مرسوم آماده کند. در هر صورت حالا که پروژه‌ی ویندوز ۱۰X به آخر خط رسیده، مایکروسافت در حال برنامه‌ریزی برای آوردن بهترین بخش‌های آن به ویندوز ۱۰ است. برخی از ویژگی‌های آن هم در حال حاضر به شکل بهبود تایپ صوتی و پیشرفته‌تر شدن کیبورد لمسی راهی ویندوز ۱۰ شده است.

ویندوز 10X

مایکروسافت می‌گوید حالا آن‌ها بر روی بخش‌هایی از تکنولوژی ویندوز ۱۰X که برای آینده‌ی نرم‌افزار و سخت‌افزارهای این شرکت معقول است، تمرکز خواهند کرد. در هر صورت این اظهارنظرها نشان می‌دهد که به احتمال زیاد دیگر شاهد عرضه‌ی گجت سرفیس نئو نخواهیم بود.

ویندوز ۱۰X قرار بود در سال ۲۰۲۱ به عنوان رقیب سیستم‌عامل کروم ظاهر شود. در همین زمینه باید خاطرنشان کنیم که مایکروسافت طی سال‌های گذشته بارها تلاش کرده ظاهر ویندوز را مدرن کند و نسخه‌ی سبک‌تری از آن را به دست کاربران برساند. ویندوز RT برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ کنار اولین تبلت سرفیس منتشر شد و سپس نوبت به ویندوز ۱۰S در سال ۲۰۱۷ رسید. هر دو در زمینه‌ی ساده‌تر کردن ویندوز شکست خوردند اما ویندوز ۱۰X ویژگی‌های امیدوارکننده‌ای داشت که حالا قرار است برخی از این مشخصه‌ها راهی ویندوز ۱۰ شوند.

در ضمن روز گذشته مایکروسافت آپدیت ماه می ویندوز ۱۰ را منتشر کرد که آپدیت چندان مهمی محسوب نمی‌شود. طبق گزارش‌ها، ماه اکتبر آپدیت بسیار مهم‌تری برای ویندوز ۱۰ منتشر خواهد شد که در این آپدیت شاهد تغییرات بصری مانند تغییر شکل آیکون‌ها خواهیم بود و همچنین فایل اکسپلورر هم بهبود پیدا می‌کند.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما