مایکروسافت برای تولید خودروی الکتریکی خودران با جنرال موتورز همکاری می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
شاتل پروژه‌ی اوریجین کروز جنرال موتورز

در حالی که اپل قصد دارد با همکاری هیوندای خودروی الکتریکی خودران تولید کند، مایکروسافت هم بر روی خودران جنرال موتورز سرمایه‌گذاری کرده تا شاهد رقابت دو غول فناوری، این بار در زمینه‌ی خودران‌ها باشیم.

با وجود آنکه خودران‌ها هنوز به صورت عمومی کاربرد پیدا نکرده‌اند و مردم هم اعتماد زیادی به این مفهوم ندارند اما خودروسازان و استارت‌آپ‌ها مصمم هستند که این ایده را توسعه دهند و در این راه هزینه‌ی زیادی هم صرف می‌کنند. اکنون جدیدترین برنامه‌‌ی جذب سرمایه‌ی جنرال موتورز (GM) برای شرکت «کروز» (Cruise) با گروهی از سرمایه‌گذاران از جمله مایکروسافت برای سرمایه‌گذاری بیش از ۲ میلیارد دلاری به توافق رسیده است.

البته توانایی هر فناوری تا زمانی که کار نکرده، اثبات نمی‌شود. بنابراین اگرچه هنور اتومبیل‌های خودران وجود ندارند و چندین تلاش برای ساخت آن‌ها، از جمله تلاش های اوبر موفق نبوده است، اما لزوما به‌عنوان یک طرح مفهومی صرف مطرح نیستند و شرکت‌های گوناگونی مانند تسلا به پیشرفت‌های خوبی در این زمینه رسیده‌اند. بدین ترتیب سرمایه‌گذاری بزرگترین شرکت‌های فناوری در این زمینه عجیب نیست.

لوگوی جنرال موتورز، مایکروسافت، کروز

هدف برنامه‌ی کروز جنرال موتورز تولید تاکسی‌های رباتیک برای مصرف عمومی است. اگرچه استارت‌آپ کروز برای ساخت خودروی نهایی به شرکت مادر خود، جنرال موتورز نیاز دارد اما مایکروسافت هم شریک مهمی در این پروژه خواهد بود. به گفته‌ی «دن امان» (Dan Ammann) مدیرعامل کروز، فراتر از قدرت پردازش لازم برای خودران‌ها، مایکروسافت اعتماد عمومی را در این زمینه به ارمغان می‌آورد.

او گفت: «مأموریت ما برای حمل‌ونقل ایمن‌تر، بهتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر برای همه، فقط یک رقابت فناوری نیست، بلکه یک رقابت اعتماد است. هم‌زمان با توسعه و تجاری‌سازی ناوگان اتومبیل‌های خودران و تمام الکتریکی، مایکروسافت به‌عنوان معیار طلایی قابل اعتمادسازی فناوری، قدرت ما را چند برابر می‌کند.»

طی همکاری مایکروسافت با جنرال موتورز توافق‌هایی برای استفاده از سیستم عامل ابری این شرکت یعنی «آژور» (Azure) هم انجام شده است. این کار به هوش مصنوعی آموزش‌پذیر پروژه‌ی اوریجین (Origin) کروز کمک می‌کند تا خودران‌های مسافربری (شاتل‌ها) را به صنعتی درآمدزا تبدیل کند.

«ماری بارا» (Mary Barra) مدیرعامل جنرال موتورز هم گفت: «مایکروسافت به ما در سرعت بخشیدن به تجاری‌سازی وسایل نقلیه‌ی خودران تمام الکتریکی کروز کمک می‌کند. با توجه به راه‌اندازی ۳۰ خودروی الکتریکی جدید در زمینه‌ی مشاغل و خدمات گوناگون تا سال ۲۰۲۵ با همراهی مایکروسافت از ویژگی‌های بیشتری از محاسبات ابری استفاده خواهیم کرد.»

خودران پروژه‌ی کروز جنرال موتورز

آزمایش بدون راننده‌ی خودران در پروژه‌ی کروز جنرال موتورز
Credit: Cruise

این موضوع در کنار پلتفرم رایانه‌ای «اج» (Edge) مایکروسافت موجب صرفه‌جویی گسترده در زمان توسعه‌ی پروژه‌ی کروز می‌شود. کروز در حال حاضر هزاران ساعت آزمایش را در خیابان‌های سانفرانسیسکو با خودروهای الکتریکی نیمه‌خودکار بولت (Bolt) انجام داده و ماه گذشته نخستین جابه‌جایی بدون حضور راننده پشت فرمان را به پایان رسانده است. برای پیشگیری از عدم بازگشت سرمایه، کروز باید هر چه زودتر این تجربه را با ابزارهایی که مایکروسافت و دیگران ارائه می‌دهند، ترکیب کند.

«ساتیا نادلا» (Satya Nadella) مدیرعامل مایکروسافت گفت: «پیشرفت در فناوری دیجیتال در حال ارائه‌ی تعریف جدیدی از شیوه‌ی کار و زندگی ما از جمله در جابه‌جایی مردم و کالاهاست. ما به‌عنوان خدمات ابری ترجیحی برای کروز و جنرال موتورز از قدرت رایانش آژور برای کمک به توسعه‌ی آن‌ها و راه‌اندازی خطوط اصلی حمل‌ونقل استفاده خواهیم کرد.»

با توجه به اینکه هم‌اکنون ارزش کروز ۳۰ میلیارد دلار است که تقریبا ۴۰ درصد از ارزش بازار جنرال موتورز را شامل می‌شود، مایکروسافت با این همکاری، علاوه بر ورود به عرصه‌ی خودران‌ها مانند گوگل و اپل، احتمالا به دنبال افزایش ارزش سهام خود هم هست.

عکس کاور: شاتل پروژه‌ی اوریجین در شرکت کروز جنرال موتورز

Credit: Cruise

منبع: The Driveبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. Matin

    گوگل ۱۰ سال سر این تلاش کرد و حتی تلاش گوگل رو جرمی کلارکسون تو برنامه گرند تور مسخره کرد اپل هم میخواد حدود ۶ سال تلاش کنه تا ببینه میخواد چیکار کنه شاید ترکیب کردن غول های فناوری با خودرو سازی ایده خوبی باشه ولی ماشین های خود ران پروژه آینده داری نیست و هیچ آینده ی روشنی ندارن وقتی هنوز خودرو برقی رواج پیدا نکرده توقع دارید خود ران رواج پیدا کنه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما