چرا نقش‌آفرینی‌های آنلاین بزرگ‌ترین غافلگیری صنعت بازی در سال ۲۰۲۱ بودند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
وارکرفت فاینال فانتزی 14

بازی‌های آنلاین چند نفره کلان (MMO: Massive Multiplayer Online) براساس تعداد کاربران زیاد زنده هستند. به همین دلیل تمام تلاش خود را کرده تا کاربران را نگه دارند. معروف‌ترین نمونه در این ژانر فاینال فانتزی ۱۴ (Final Fantasy 14) است. البته در حال حاضر نمی‌توان آن را خریداری کرد. فاینال فانتزی ۱۴ بسیار فراتر از انتظارات عمل کرد. این بازی حتی توانست دنیای وارکرفت (World of Warcraft) را پشت سر بگذارد. این بازی در تابستان به حدی معروف شد که حتی سازندگان آن هم انتظار این اتفاق را نداشتند.

کمبود مواد نیمه رسانا در این مدت تأثیر بسیاری در دنیای تکنولوژی داشته است. از کارت گرافیکی گرفته تا ماشین‌ها همگی نتوانستند به میزان درخواست کاربران پاسخ دهند. این کمبود روی فاینال فانتزی ۱۴ هم تأثیر داشت. یعنی سرورهای این بازی نمی‌توانند از این تعداد بازیکن پشتیبانی کنند. اسکوئر اینکس و نائوکی یوشیدا (Naoki Yoshida) یک پست عذرخواهی در این مورد منتشر کردند. مشکل اصلی بازی این است که برای تجربه آن باید مدت زیادی را در صف بگذرانید.

در حال حاضر وضعیت فاینال فانتزی ۱۴ اصلا مناسب نیست. بازی‌های آنلاین چند نفره کلان همواره تکنولوژی را به چالش می‌کشند. همیشه هم شرکت‌ها تمام تلاش خود را می‌کردند تا از پس آن بربیایند. متأسفانه امسال به علت مشکلات بسیار نتوانستند از این چالش عبور کنند. ویروس کرونا اثر زیادی روی دنیای فاینال فانتزی داشته است. سازندگان گفتند که این ویروس مانع از این شده که به خارج از ژاپن رفته و سرورهای بیشتری را روشن کنند. در نتیجه، هر بازیکن برای وارد شدن به این بازی باید ساعت‌ها منتظر بماند. حتی امکان دارد در انتها با یک ارور روبه‌رو شود.

بازی‌های سبک چند نفره آنلاین کلان

بازی‌های MMO مخاطبان خاص خود را داشته و همچنین اکثرا از یک سبک گیم‌پلی استفاده می‌کنند.

سال ۲۰۲۱ به طور کلی اثبات کرد که سبک آنلاین چند نفره کلان همچنان زنده است

با وجود مشکلات بسیار اسکوئر اینکس نشان داد که طرفداران فاینال فانتزی همچنان به این مجموعه پایبند هستند. نکته‌ی جالب اینجاست که قبل از مشکلات، طرفداران فاینال فانتزی اثبات کردند که بیشتر از دنیای وارکرفت هستند. بازی آنلاین چند نفره کلان بلیزارد در این مدت چندان خوب عمل نکرده است. به‌خصوص در بخش داستانی و همین‌طور اضافه کردن بخش‌های بیهوده به بازی که باعث افت آن شده است. آخرین بسته الحاقی بازی جهان وارکرفت به نام Shadowlands نتوانست ناراحتی طرفداران از جنگ برای ازراث (Battle for Azeroth) را از بین ببرد. همچنین با توجه به مشکلات بسیار بلیزارد و اکتیویژن در این مدت بسیاری از بازیکنان از وارکرفت جدا شده‌اند.

اگر شما کمی سابقه این دو بازی را بررسی می‌کردید، افت وارکرفت و اوج فاینال فانتزی ۱۴ کمی مشخص بود. در این میان بازی جهان تازه (New World) عرضه شد. این بازی توانست در ۴ ماه اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کند. بسیاری از منتقدان از این بازی خوششان نیامد. به همین علت به طور کلی نمره بالایی کسب نکرد. این انتقادات مانع از پیشرفت جهان تازه نشد. در حال حاضر این بازی بیش از ۱۰۰ هزار کاربر در استیم دارد. بسیاری از افراد هم آن را در توییچ تماشا می‌کنند. جهان تازه اولین بازی آنلاین چند نفره کلان ساخته شده توسط آمازون (Amazon) بود. با اینحال با توجه به مشکلاتش در زمان عرضه نتوانست آن‌طور که باید توجه منتقدین را جلب کند. با این حال استقبال بسیار خوبی از آن شد.

بازی چند نفره آنلاین کلان

بازی دنیای جدید با وجود مشکلات بسیار طرفداران زیادی دارد.

دستینی ۲ (Destiny 2) هم ماجرای مخصوص خود را دارد. این بازی در سبک آنلاین چند نفره کلان و شوتر است. آخرین بسته الحاقی آن به نام ملکه جادوگر (The Witch Queen) قرار است در ابتدای سال ۲۰۲۲ عرضه شود. این بسته جدید قول‌های زیادی درباره‌ی داستان‌سرایی و سیستم‌های جدید داده است. دستینی ۲ در این مدت تلاش بسیاری کرد تا اتفاقات بدی که برایش افتاد را اصلاح کند. برای مثال بازیکنان از این بازی چیز بیشتری از یک شوتر عادی می‌خواستند و اکتیویژن با پشتیبانی خوب از آن توانست از پس این خواسته بر بیاید.

همچنین در آینده هم ما شاهد بازی‌هایی مثل Guild Wars 2، جنگ ستارگان: جمهوری قدیمی (Star Wars: The Old Republic) و نمونه‌های دیگر در این سبک خواهیم بود. نکته‌ی مثبت درباره‌ی سبک آنلاین چند نفره کلان این است که این بازی‌ها همواره پویا هستند. به این معنا که همواره در حال به روزرسانی بوده و کم پیش می‌آید که با یک مشکل گسترده روبه‌رو شوند. این بازی‌ها به درجه‌ای از بلوغ رسیده که شما به‌راحتی می‌توانید با هر سلیقه‌ای یک گزینه را برای خود برگزینید. در حال حاضر سبک آنلاین چند نفره کلان قطعا از بین نخواهد رفت. حتی کوچک هم نخواهد شد. در اصل همان‌طور که گفته شد سال ۲۰۲۱ اثبات کرد که سبک آنلاین چند نفره کلان در یک وضعیت خوب قرار دارد.

فراز و نشیب بازی‌های چند نفره آنلاین کلان

موفقیت سریع فاینال فانتزی ۱۴ و افت دنیای وارکرفت نکات جالبی را به ما آموخت. اینکه بازیکنان توجه زیادی به نکات ریز و درشت بازی‌های آنلاین چند نفره کلان دارند. همچنین از این سبک بازی بسیار بیشتر از بازی‌های داستانی تک نفره استقبال می‌شود. این بازی‌ها حالت زنده دارند و نیاز به افراد زیادی دارند تا ادامه دهند. از طرفی با رویدادهای مختلف سعی می‌کنند تا کاربران را راضی نگه دارند. اگر فاینال فانتزی ۱۴ ساختش ۸ سال طول نمی‌کشید وضعیت بسیار متفاوت می‌بود. به دلیل اینکه تیم سازنده تلاش بسیاری در زمینه داستان‌سرایی برای آن کردند.

بسته الحاقی Endwalker ادامه داستان A Realm Reborn است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. این بسته الحاقی جدید داستان بازی را به اتمام می‌رساند. دنیای Eorzea و جنگجویان بسیار آن با دشمنان زیادی مقابله کرده‌اند. نکته اینجاست که هیچ کدام از این دشمنان کل دنیای این بازی را تحت تأثیر قرار نمی‌داد.

بازی چند نفره آنلاین کلان

آخرین بسته الحاقی فاینال فانتزی ۱۴ داستان بازی را خاتمه خواهد داد.

برای افراد با تجربه در فاینال فانتزی ۱۴، بسته الحاقی یک فرصت دوره است. دوره‌ای از پیشرفت داستان بازی و کاراکترهای آن در این مدت اکثر این بسته الحاقی شما را مجبور خواهد کرد تا دشمنان قدیمی، دوستان قدیمی و حتی مکان‌های قبلی را ملاقات کنید. مانند بسته الحاقی Shadowbringers، این بسته الحاقی جدید هم از بسیاری از رازهای بزرگ بازی پرده برداری می‌کند. در اصل Endwalker یک انتها برای بازی فاینال فانتزی ۱۴ و تشکر از طرفداران است. به دلیل اینکه این افراد فاینال فانتزی ۱۴ را زنده نگه داشتند. Endwalker یک جشن برای دنیایی است که سال‌هاست برای بسیاری از افراد خانه خطاب شده است.

همچنین برای بسیاری از افراد این دنیا ممکن است مقصد باشد. به دلیل اینکه بسیاری هنوز علاقه دارند تا فاینال فانتزی ۱۴ را دوباره تجربه کنند. شاید این بازی در ابتدای کار زیاد جذاب نباشد. به‌خصوص اینکه روند آن بسیار کُند بوده و رویدادهای زیادی هم در آینده نخواهد داشت. بازی زمانی خود را نشان می‌دهد که شما بخش دلخواه خود را بیابید. خواه داستان باشد یا یک فعالیت جداگانه.

بسیاری از افراد حتی این بازی را تا اواخر آن هم دوست نخواهد داشت. با این حال در فاینال فانتزی ۱۴ همواره چیزی وجود دارد تا شما را جذب کند. نکته جالب اینجاست که حتی طرفداران سبک جهان باز هم از این بازی لذت خواهند برد. به دلیل اینکه یک بخش برای استخراج و ساخت وسایل مختلف دارد. همچنین ساخت یک کاراکتر به هرگونه که دوست دارید هم لذت‌بخش است. شما می‌توانید اوج خلاقیت خود را در طراحی کاراکتر به کار ببرید.

هرکس برای تجربه این بازی دلیل خود را دارد

هرکس برای تجربه این بازی دلیل خود را دارد. از طرفی بسیاری از افراد هم برای تجربه جدید به آن باز خواهند گشت. به همین دلیل است که سبک آنلاین چند نفره کلان بسیار پرطرفدار شده است. با افزایش محبوبیت استریم‌های توییچ در سال ۲۰۲۱، این سال برای سبک آنلاین چند نفره کلان بسیار خوب بود. چیزی که این سبک را محبوب کرده، راحتی جمع کردن دوستان و تجربه کارهای مختلف با آن‌ها است.

محبوبیت سریع فاینال فانتزی ۱۴ و جهان جدید نشان داد که سبک آنلاین چند نفره کلان رشد می‌کند و سازگار می‌شود. حتی بازی‌های دیگر هم از این ژانر الگو می‌گیرند. رشد سرویس‌های گیمینگ آنلاین و حتی دنیای پویای بازی فورتنایت (Fortnite) تا حدی به بازی‌های آنلاین چند نفره کلان مرتبط است. در سال ۲۰۲۱ بسیاری از افراد فهمیدند که سیاهچال‌ها و موج‌های دشمنان چه هستند. این ماجرا در سال ۲۰۱۰ که دنیای وارکرفت اوج گرفت صدق نمی‌کرد. البته این بازی در سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۲ میلیون بازیکن به خود جذب کرد.

بازی چند نفره آنلاین کلان

بازی دنیای وارکرفت با توجه به مشکلات خودش و شرکت سازنده محبوبیت خود را از دست داد. با این حال این بازی یکی از بهترین نمونه‌ها در سبک چند نفره آنلاین کلان است و می‌توان گفت که بزرگ‌ترین عنوان در این سبک است.

با توجه به اتفاق چند سال اخیر، مردم از یک بازی‌ چند خواسته دارند. اینکه به وقت آن‌ها احترام بگذارد، به آن‌ها آزادی عمل بدهد و اجازه بدهد تا با دوستان آن را تجربه کنند. وارکرفت نتوانست با مشکلات موجود این انتظارات را برآورد کند. از طرفی با توجه به شرایط نامساعد اکتیویژن و بلیزارد بسیاری از بازیکنان از وارکرفت جدا شدند. با اینکار اثبات کردند که از فضای کاری نامناسب پشتیبانی نخواهد کرد. در اینجا بود که فاینال فانتزی ۱۴ و جهان جدید خودی نشان دادند. این بازی‌ها دقیقا چیزی بودند که مردم نیاز داشتند.

قطعا بازی‌های سبک آنلاین چند نفره کلان بدون مشکل نیستند. قطعا هم مثل یکدیگر نیستند. برای مثال روند کُند این سبک به همراه عرضه‌های دیر به دیر باعث می‌شود تا برخی از افراد از این بازی‌ها جدا شوند. قطعا اگر شما برای این بازی‌ها وقت بگذارید دوباره به آن باز خواهید گشت. حتی شده برای نوستالژی باز هم به آن نگاهی خواهید انداخت. بازی‌های فاینال فانتزی ۱۴ و جهان تازه جای پای خود را در سبک آنلاین چند نفره کلان محکم کرده‌اند. با وجود اینکه اختلاف زمانی زیادی این دو بازی با هم دارند، باز هم اثبات می‌کنند که سبک آنلاین چند نفره کلان اهمیت بسیاری در دنیای گیمینگ دارد.

منبع: PCgamer.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما