گران‌ترین فورد موستانگ جهان در آستانه فروش

۲۲ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فورد موستانگ

فورد موستانگ یکی از مشهورترین ساخته‌های فورد و یکی از نمادهای خودروسازی آمریکا است. نسخه‌های کلاسیک این خودرو نیز محبوبیت بسیاری بین خودرودوستان دارند و هرکدام از این نسخه‌ها به قیمت گزافی به فروش می‌رسند.

به‌تازگی یک دستگاه فورد موستانگ شلبی GT350R در یک حراجی به مبلغ سه میلیون و ۸۵۰ هزار دلار آمریکا به فروش رسیده است. این رقم بالاترین میزان پرداختی برای خرید یک فورد موستانگ در تاریخ است.

پیش از این رکورد گران‌ترین فورد موستانگ تاریخ در اختیار یک مدل بولیت بود که در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ به مبلغ سه میلیون و ۷۴۰ هزار دلار به فروش رسیده بود. با این وجود به نظر می‌رسد که موستانگ شلبی خاص‌تر از موستانگ بولیت است.

آنچه این فورد موستانگ را خاص‌تر از دیگر نسخه‌ها می‌کند، شهرت آن به‌عنوان نخستین موستانگ شلبی ساخته شده در تاریخ است. این خودرو طعم پیروزی در مسابقات را نیز چشیده و البته نخستین GT350R تاریخ نیز هست.

فورد موستانگ در مسابقات رانندگی

بخش دیگری از شهرت این فورد موستانگ شلبی به راننده آن در مسابقات باز می‌گردد. این خودرو توسط راننده افسانه‌ای تیم فورد یعنی کن مایلز رانده شده و به پیروزی رسیده است. بسیاری این خودرو را خاص‌ترین موستانگ شلبی تاریخ می‌دانند.

سرآغازی برای افتخار

در سال ۱۹۶۵ میلادی و در روز ولنتاین، در مسیر مسابقه Green Valley واقع در تگزاس این خودرو با شماره سریال ۵R002 هنگام استارت از خط مسابقه به پرواز در آمد و در مطبوعات آن زمان به پرواز ماستنگ مشهور شد.

این رویداد نقطه آغازی برای شکوه و جلال این فورد موستانگ خاص بود. این خودرو تا سال ۱۹۶۹ در مسابقات مختلفی شرکت کرد و توسط افراد مختلفی رانده شد. این خودرو برای اهداف آزمایشی و تحقیقاتی نیز توسط شرکت شلبی مورد استفاده قرار گرفت.

این خودرو پس از کسب پیروزی‌های متعدد در مسابقات، سرانجام به یکی از مهندسان بخش عملکرد فورد به‌عنوان ماشین تست و به قیمت ۴۰۰۰ دلار فروخته شد. این خودرو طی سال‌های مختلف مالکان بسیاری را به خود دید.

فورد موستانگ در موزه شلبی

استیو ولک یکی از مالکان طولانی مدت این خودرو بود که به مدت ۱۴ سال فورد موستانگ شلبی افسانه‌ای را تحت تملک داشت و آن را در موزه شلبی نگهداری می‌کرد. این خودرو در سال ۲۰۱۰ به جان آتزباخ فروخته شد که یکی از هواداران سرسخت شلبی بود.

آترباخ وقت و هزینه زیادی را صرف بازسازی این خودرو کرد و آن را به مشخصات مسابقه‌ای که بر اساس آن ساخته شده بود بازگرداند. برای مدتی نیز این خودرو در دفتر مرکزی فورد قرار داشت و علاقمندان قادر به مشاهده آن بودند.

منبع: AUTOCAR

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه