۱۲ قهرمان هالیوود که پدرانی شیطان‌صفت داشتند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
پدران شیطانی سینما

واضح است که خانواده در شکل‌گیری شخصیت و تربیت فرزندان مهم‌ترین نقش را دارد. براساس این موضوع، یک شخصیت قهرمان هم باید تحت تاثیر تربیت و فضایی که در آن رشد یافته به جایگاهی که دارد رسیده باشد. اما این موضوع شبیه یک تیغ دو لبه است، یعنی گاهی تربیت نادرست فرزندی را به راهی درست می‌کشاند و او تبدیل به یک انسان خوب و پیشرو می‌شود. گاهی هم یک کودک از تربیت ناصحیحی که داشته وسیله‌‌ای می‌سازد تا از همه انتقام بگیرد و به یک شرور تبدیل می‌شود. این اصل در شکل‌گیری شخصیت‌های داستان فیلم‌های مشهور جهان هم دیده می‌شود و همیشه یکی از خطوط اصلی شکل‌گیری درام، محیط رشد یافتن یک کودک است که او را به چه راهی می‌کشاند. در سینما شخصیت‌های زیادی وجود دارند که تحت نظارت یک پدر شیطان‌صفت رشد کرده‌اند و تبدیل به یک قهرمان، شرور یا ابرقهرمان ‌شده‌اند. در اینجا قرار است ۱۲ مورد از این شخصیت‌ها را مرور می‌کنیم.

۱. گامورا در فیلم «انتقام جویان: جنگ ابدیت» (Avengers: Infinity War)

گامورا و پدرش در انتقام جویان

شخصیت گامورا یک زن ابرقهرمان در کتاب‌های کمیک مارول کمیکس است. وقتی سرگذشت این کاراکتر را بررسی می‌کنیم، او را یک دختر یتیم می‌یابیم که توسط تانوس، یکی از ابرشرورهای قدرتمند دنیای مارول بزرگ شده و آموزش دیده. گامورا تحت نظارت تانوس به یک زن قدرتمند تبدیل می‌شود که بر بسیاری از شخصیت‌های شرور دنیای انتقام‌جویان غلبه می‌کند. اما قدرتی که تانوس به گامورا داده در نهایت باعث می‌شود که این دختر بر علیه پدرخوانده‌اش اقدام کند و در تلاش برای به دست آوردن مقام او باشد. اما تانوس با وجود اینکه شخصیتی منفی و سنگدل دارد، گامورا را دستگیر می‌کند تا هم اهمیتش را ثابت کند و هم جلوی کارهای توطئه‌آمیزش را بگیرد. در بسیاری از فیلم‌های مربوط به «انتقام‌جویان» زوئی سالدانا نقش گامورا را بازی کرده و با تصویر او این شخصیت در ذهن طرفداران مارول ماندگار شده.

۲. دنی تورنس در فیلم «درخشش» (The Shining) و «دکتر اسلیپ» (Doctor Sleep)

کودکی دنی تورنس و پدرش جک در فیلم درخشش

یکی از مشهورترین پدران شیطان‌صفت هالیوود، شخصیت جک تورنس در فیلم «درخشش» ساخته استنلی کوبریک در سال ۱۹۸۰ است. کردی که با همسر و فرزندش دنی در هتلی مرموز اقامت می‌کنند و این اقامت او را به سمت کارهای شیطانی می‌برد. جک نیکلسون با بازی فوق‌العاده خود در نقش جک این کاراکتر را جذاب و فراموش نشدنی کرده. اما دنی فرزند کوچک جک، تمام کارهای وحشتناک پدر و شرایط ترسناک هتل را در روح و ذهن خود ذخیره می‌کند. پس از سال‌ها در ۲۰۱۳ استیون کینگ نویسنده رمان «درخشش»، دنباله‌ای برای این داستان نوشت و با نام «دکتر اسلیپ» منتشر کرد. کمپانی برادران وانر ساخت آن را در سال ۲۰۱۹ به پایان رساند و پس از ۴۰ سال، دنی تورنس در قالب یک مرد میان سال با بازی ایوان مک‌گرگور به سینماها بازگشت. این پسر هنوز از آسیب‌های روحی که پدرش به او و زندگیش وارد کرده رنج می‌برد، اما مانند کودکی از توانایی تله‌پاتی برخوردار است. دنی اما مانند پدرش شرور نیست و حتی از توانایی‌اش در راه درست و کمک به افراد دیگر استفاده می‌کند.

۳. پیتر کویل در فیلم «نگهبانان کهکشان» (Guardians of the Galaxy)

پیتر کویل در سری فیلم های انتقام جویان

پیتر پسری است که توسط دزدان فضایی ربوده شده و به کهکشان‌ها رفته است. او در آنجا پس از سال‌ها متوجه می‌شود که پدرش ایگور باعث مرگ مادرش شده، یعنی با شیطان‌صفتی، توموری را در مغز مادر پیتر جا گذاشته تا او بمیرد. حالا پیتر کویل پدرش را کنار گذشاته و به ابرقهرمان‌ها در آسمان‌ها پیوسته. «نگهبان کهکشان‌» براساس کتابی به همین نام که از سری داستان‌های مارول کامیکس برداشت شده، در سال ۲۰۱۴ ساخته شد و یکی از فیلم‌های پر فروش گیشه در آن سال بود.

۴. ماتیلدا در فیلم «ماتیلدا» (Matilda)

ماتیلدا و پدرش در فیلم ماتیلدا

«ماتیلدا» که براساس رمانی به همین نام ساخته شده است، داستان دختری باهوش را روایت می‌کند که در یک خانواده عجیب و تنبل رشد پیدا کرده. ماتیلدا عاشق مطالعه و کشف و آگاهی است، اما پدر و مادرش مدام او را از کتاب خواندن منع می‌کنند و مجبور می‌شود با دیگر اعضای خانواده تلویزیون و دیگر تفریحات مخرب داشته باشد. در واقع این داستان بازتابی از دهه ۹۰ میلادی آمریکا و شکل تربیت غلط بسیاری خانواده‌ها در آن دوران بود که محبوبیت تلویزیون به اوج خود رسیده بود. اما ماتیلدا راه خودش را ادامه میدهد و در این مسیر معلمی دارد به نام خانم هانی که از حمایت‌هایش بهره می‌برد. در آخر اما مشخص می‌شود که پدر ماتیلدا یک مرد خلافکار و کلاهبردار است که اف بی آی از مدتی قبل او را تحت نظر دارد. خانواده فراری می‌شوند اما ماتیلدا از ماندن با خانواده خلافکارش سر باز می‌زند و خانم هانی او را به فرزندی قبول می‌کند.

۵. پسر جهنمی در فیلم «پسر جهنمی» (Hellboy)

پسر جهنمی

پسر جهنمی (نام اصلی آنانگ اون راما) فرزند یک ساحره و یک شیطان بنام عزازیل است. مادر او از نوادگان شاه آرتور، از نسل پادشاهان انگلستان است. پدر پسر جهنمی یعنی عزازیل معتقد بود که پسرش وارث حاکمیت بر جهنم را دارد و به همین خاطر تاج آخرالزمان را در زمان کودکیش برای او به ارث گذاشت و هر وقت پسر جهنمی نام واقعی خود را میگوید شاخ هایش رشد کرده و تاج بر روی سر او ظاهر میشود،پسر جهنمی یک نیمه شیطان است، با ۲ متر قد و دارای پوستی قرمز، دم بلند، شاخ های تراشیده شده است. بدن پسر جهنمی به دلیل اینکه او در جهنم بدنیا اومده در برابر هرگونه حریق و یا آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی دارد. این ویژگی‌های پسری است که نتنها از یک پدر شیطان صفت بلکه از نسل خود شیطان به وجود آمده. این شخصیت برگرفته از کتاب‌های کمیک دارک هوس است که تا به حال سه نسخه سینمایی از آن در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۹ ساخته شده.

۶. لوک اسکای واکر در فیلم «امپراتوری ضربه می‌زند» (The Empire Strikes Back)

لوک اسکای واکر در جنگ ستارگان

لوک اسکای واکر خلق شده توسط جورج لوکاس و شخصیت اصلی داستان‌های دنباله‌دار «جنگ ستارگان» است. او بدون اینکه درباره پدر واقعیش چیزی بداند بزرگ شده. پس از یک برخورد تصادفی با یکی از بزرگان امپراطوری، متوجه می‌شود که پدرش یک ژنرال بوده که در یکی از جنگ‌های میان ستاره‌ای کشته شده. اما این موضوع واقعیت ندارد. داستان وقتی تراژیک می‌شود که لوک با دارث ویدر شوم روبرو می‌شود.  ویدر شخصیت شرور «جنگ ستارگان» است و لوک را به مبارزه می‌طلبد. اما پس از مدتی لوک متوجه می‌شود که ویدر پدر اوست. ویدر سعی می‌کند لوک را برای از بین بردن امپراطوری قانع کند، اما لوک با پدر مخالف است و از او جدا می‌شود.

۷. بورلی مارش در فیلم «آن» (It)

بورلی مارش در فیلم آن

شخصیت بورلی مارش برگرفته از رمان «آن» نوشته استیون کینگ است که تا به حال چند اقتباس سینمایی و یک مینی سریال از روی آن ساخته شده. این داستان یک ماجرای فراطبیعی ترسناک است و شخصیت اصلی آن دختری به نام بورلی است که در منطقه فقیر نشینی از یکی از شهرهای آمریکا زندگی می‌کند. علاوه بر مشکلاتی که در اطراف این دختر وجود دارد او از حضور یک پدر دائم‌الخمر رنج می‌برد که مدام از او سواستفاده جنسی می‌کند. اما بورلی در همین شرایط رشد می‌کند و به یک طراح مد موفق تبدیل می‌شود.

۸. کوین لومکس در فیلم «وکیل مدافع شیطان» (The Devil’s Advocate)

شخصیت کوین لومکس در فیلم وکیل مدافع شیطان

کوین وکیل بسیار موفقی است که با وجود اینکه می‌داند موکلش متهم به کودک زاری است اما از او دفاع می‌کند. پس از آن طی یک اتفاق با مردی در نیویورک آشنا می‌شود به نام جان میلتون که به او پیشنهاد کاری خوبی می‌دهد. اما مهاجرت کوین به نیویورک عاقبت خوبی ندارد و میلتون به همسر کوین تعرض می‌کند. خودکشی همسر کوین پس از این ماجرا باعث می‌شود که او در پی انتقام باشد اما متوجه می‌شود که میلتون پدر اوست. پدری که یک شیطان واقعی است. در نهایت میلتون با قدرتی که دارد باعث می‌شود که کوین خودکشی کند.

۹. اولین مولوری در فیلم «محله چینی‌ها» (Chinatown)

اولین مولوری در فیلم محله چینی ها

فیلم «محله چینی‌ها» از آثار بدون رقیب تاریخ سینما است. داستان این فیلم درباره بازپرسی به نام جیک گیتس است که توسط زنی که ادعا می کند اولین مولوری است استخدام می شود تا خیانت شوهرش را رسوا کند. اما این پرونده در نهایت، باعث مرگ شوهر اولین مولوری می‌شود و پس از این مرگ مشخص می‌شود که زن اصلااولین مولوری نبوده. جیک گیتس، با همراهی اولین مولوری واقعی ماجرا قتل همسر او را پیگیری می‌کنند. در این میان اما ماجرایی تازه شکل می‌گیرد و پای پدر اولین مولوری به داستان باز می‌شود. مردی خبیث که به دنبال کلاهبرداری است و در کودکی به اولین تجاوز کرده.

۱۰. هری پاتر در فیلم «هری پاتر» (Harry Potter)

هری پاتر

داستان زندگی هری پاتر برای طرفداران این پسر جادوگر مشخص است. پدر و مادر واقعی او هر دو از شاگردان هاگوارتز بودند و توسط ولدمورت کشته شدند. اما هری در خانه خاله و شوهر خاله خود رشد کرده. زن و مردی که بسیار او را مورد آزار قرار داده‌اند. جای خواب او را در یک کمد گذاشته‌اند و مدام او را از علایقش دور نگه‌داشته‌اند. والدینی که هری زیر نظر آنها بزرگ شده می‌توانستند زندگی او را تغییر دهند و هری را تبدیل به یک بچه بدسرپرست سرخورده کنند. اما هری پاتر راه زندگیش را با ورود به مدرسه جادوگری عوض کرد.

۱۱. ری در فیلم «جنگ ستارگان» (Star Wars)

ری در فیلم جنگ ستارگان

ری یکی از شخصیت‌های اصلی مجموعه دنباله‌دار «جنگ ستارگان» است که از سال ۲۰۱۵ به داستان این سری فیلم‌ها اضافه شده. این کاراکتر در ابتدا زباله‌گرد و رها شده بود و انگار هیچ پدر و مادری نداشت. اما در فیلم «خیزش اسکای واکر» که در سال ۲۰۱۹ ساخته شده، ری متوجه می‌شود که در واقع نوه امپراطور پالپاتین است. او نوه کسی است که بر کهکشان‌ها فرمانروایی می‌کند. ری در واقع فرزند پسر پالپاتین است، پسری که انگار یک شبیه‌سازی شکست خورده از خود این فرامانروا بوده.

۱۲. وسلی گیبسون در فیلم «تحت تعقیب» (Wanted)

ویسلی گیبسون در فیلم تحت تعقیب 2008

«تحت تعقیب» اقتباسی است از کتابی به همین نام از مجموعه‌های کمیک استریپی. این فیلم داستان مردی ناکام است که تصمیم می‌گیرد برای انتقام از جهان در گروهی به نام برادران عضو شود. گروهی که از او یک قاتل می‌سازد. پس از مدتی وسلی گیبسون متوجه می‌شود مردی به نام کراس که با همه افراد گروه برادران مشکل دارد و قرار است کشته شود، پدرش است. مردی که به نظر شرور می‌آید اما در واقعیت آدم خوبی است.

منبع: Rankerبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما