حفره‌ی اسرارآمیز عظیمی با عرض ۵۰۰ سال نوری در کهکشان راه شیری کشف شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از حفره‌ی عظیم در ابرهای مولکولی صورت‌های فلکی برساوش-گاو

ستاره‌شناسان حفره‌ی عظیمی در کهکشان راه شیری کشف کرده‌اند که تصور می‌شود میلیون‌ها سال پیش پس از یک انفجار عظیم ستاره‌ای شکل گرفته است و می‌تواند کلید دستیابی به نقش ابرنواخترها در زایش ستارگان باشد.

چندی پیش بود که دانشمندان یک شکستگی عجیب را در یکی از بازوهای راه شیری شناسایی کردند. اکنون یک مطالعه‌ی جدید که ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) در نشریه‌ی Astrophysical Journal Letters منتشر شده، از کشف یک منطقه‌ی خالی عظیم در کهکشان ما خبر می‌دهد. این حفره‌ی حبابی-شکل ۵۰۰ سال نوری عرض دارد و میان مناطق تشکیل‌دهنده‌ی ستاره‌ها در صورت‌های فلکی «برساوش» (Perseus) و «ثور» (Taurus) یا «گاو» قرار گرفته است.

تصور می‌شود که خوشه‌های ستاره‌ساز از گاز و گردوغبار، که به ابرهای مولکولی معروف هستند، به صورت پی‌درپی از یک ابرنواختر یا انفجار ستاره‌ای یکسان که حدود ۱۰ میلیارد سال پیش پایان یافته است، شکل گرفته‌اند. به گفته‌ی پژوهشگران این کشف جدید ممکن است اطلاعات بیشتری درباره‌ی نقش ابرنواخترها در تشکیل ستاره‌ها فراهم کند.

«شموئل بیالی» (Shmuel Bialy) نویسنده‌ی اصلی این مطالعه از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان (CfA) گفت: «در سطح این حباب غول‌پیکر، صدها ستاره وجود دارند یا در حال شکل‌گیری هستند.»

او افزود: «ما دو نظریه داریم. یا یک ابرنواختر در هسته‌ی این حباب منفجر شده و گاز را به بیرون هل داده است تا چیزی را که امروز ابرحباب برساوش-ثور (Perseus-Taurus Supershell) می‌نامیم شکل دهد یا مجموعه‌ای از ابرنواخترها که طی میلیون‌ها سال رخ داده‌اند، به مرور این حفره را گسترش داده‌اند.»

شکل‌گیری ابرحباب برساوش-ثور از انفجار ابرنواختری

شبیه‌سازی چگونگی شکل‌گیری ابرحباب برساوش-ثور از یک انفجار ابرنواختری
Credit: Jasen Chambers/Center for Astrophysics, Harvard & Smithsonian

محققان با استفاده از داده‌های فضاپیمای نقشه‌بردار ستاره‌ای «گایا» (Gaia) آژانس فضایی اروپا برای نخستین بار توانستند نقشه‌ی ابرهای مولکولی ابرحباب برساوش-ثور را به‌صورت سه‌بعدی ترسیم شکل دهند و این حفره‌ی عظیم را که در نقشه‌های دوبعدی قبلی این منطقه مبهم بود، آشکار کنند.»

«کاترین زاکر» (Catherine Zucker) دیگر نویسنده‌ی این مطالعه از CfA هم گفت: «ما چندین دهه قادر به مشاهده‌ی این ابرها بودیم اما هیچ‌گاه شکل، عمق یا ضخامت آن‌ها را نمی‌دانستیم. همچنین مطمئن نبودیم که این ابرها در چه فاصله‌ای قرار دارند. اکنون با درصد اندکی عدم قطعیت می‌دانیم که در کجا هستند و این به ما امکان می‌دهد که حفره‌ی عظیم را تشخیص دهیم.»

این تیم نقشه‌ی سه‌بعدی ابرهای مولکولی را با استفاده از یک نرم‌افزار مد‌سازی داده با نام «گلو» (Glue) تهیه کرد که توسط «آلیسا گودمن» (Alyssa Goodman) دیگر همکار این مطالعه توسعه داده شد. تیم تحقیقاتی مناطق تشکیل ستاره را نقشه‌برداری کرد تا دریابد که گاز و گردوغبار آزاد شده در طول انفجار ستاره‌ای چگونه خود را در ابرهای مولکولی قرار می‌دهند و ستارگان جدیدی ایجاد می‌کنند.

یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که ابرهای مولکولی برساوش و ثور در نتیجه‌ی یک موج شوک ابرنواختری شکل گرفته‌اند و نشان‌دهنده‌ی تأثیرات قدرتمند چنین انفجارهای ستاره‌ای هستند. بیالی تأکید کرد: «این نشان می‌دهد که وقتی یک ستاره می‌میرد، ابرنواختر آن زنجیره‌ای از رویدادها را ایجاد می‌کند که در نهایت ممکن است منجر به تولد ستاره‌های جدید شود.»

عکس کاور: طرحی گرافیکی از حفره‌ی عظیم در ابرهای مولکولی صورت‌های فلکی برساوش-گاو
Credit: Alyssa Goodman/Center for Astrophysics, Harvard & Smithsonian

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ دیدگاه
 1. افشین

  آقا این عکسی که گذاشتید عکس کهکشان راه شیری نیست بلکه عکس کهکشان مارپیچ هست.

  1. اگر منظور شما از کهکشان مارپیچ، کهکشان گرداب است، باید گفت که گرداب بازوهای کشیده‌تری دارد و با داشتن یک همدم به‌خوبی از این تصویر مجزا می‌شود. این تصویر یک طرح گرافیکی از کهکشان راه شیری (از نوع کهکشان‌های مارپیچی) هست که توسط مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان مرتبط با همین مقاله‌ی پژوهشی منتشر شده و طرح اصلی هم برگرفته از پروژه‌ی تلسکوپ جهانی (WWT) هست. البته که گاهی طرح گرافیکی کهکشان‌ها بسته به نوع پردازش می‌تواند مشابه هم دیده شود.

 2. پیمان

  سلام.بارصد کردن اونم مجهز و پیشرفته ترین تلسکوپ ها که در نقاط بسیار خاص و بسیار بالاتر از سطح دریا هستن و …. .

 3. سهیل

  ی حسی میگه این سیاه‌چاله‌ها و این داستانایی ک هرچن‌وقت ۱بار توشون پیدا میشه فقط و فقط ی راهی ب آینده یا گذشتس ک فقط هنوز بلد نیستیم چجوری استفاده کنیم یابهتر بگم هنوز حتی نمیدونیم واسه چ کارین.البته این نظر شخصی منه فقط

 4. Mehrdad

  کهکشان راه نوری کلا عرضش ۱۰۰ سال نوری چجوریه یه حفره پیدا کردن ۵۰۰ سال نوریه

  1. با پژوهش‌های گوناگون، برآوردهای متفاوتی از عرض کهکشان راه شیری وجود داره اما چیزی که بیش‌تر گفته میشه «۱۰۰ هزار» سال نوری هست.

  2. ARSHIA

   ۱۰۰ هزار سال نوری هست

  3. پیتر بیشرف

   کهکشان راه شیری ۱۰۰ هزار سال نوریه

  4. ایرج

   مهرداد جان میشه یک بیستم عرض کهکشان کجاش ایراد داره؟

 5. ستاره

  اسم گازوگردوغبار ستاره ساز باید ازترجمه یا واژه اصلی حذف شود.وازگان جدیدی بایدجایگزین شود.
  انهاذرات یا ژنها ی هوشمند هستند.نه گردوغبارمعمولی.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما