بهترین ترکیبات برای از بین بردن مورچه + ۲۰ ترفند خانگی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
از بین بردن مورچه در خانه

مورچه‌ بدون شک موجود کوچک و بی‌خطری است؛ هر چند که دیدن خطی از مورچه‌ها در کف زمین، روی دیوار و کابینت‌ها قطعاً آزاردهنده است. مورچه‌ها فوق‌العاده اجتماعی هستند و به همین دلیل بسیار سریع عمل می‌کنند. کافی است تا یک مورچه غذایی را پیدا کند، در کمترین زمان ممکن، صدها مورچه به محل غذا می‌روند. اگر شما هم از وجود این موجودات نه چندان موزی، خسته شده‌اید، کافی است دفع مورچه را سریعاً انجام دهید. در این راهنمای جامع همراه ما باشید تا به بررسی کامل راه‌های از بین بردن مورچه بپردازیم.

علت وجود مورچه‌ها در خانه

مورچه‌ها در محیط‌های شهری و در کنار ما زندگی می‌کنند. عوامل زیادی می‌توانند منجر به تکثیر آن‌ها شود. برای غلبه و دفع مورچه‌ها باید ابتدا علت آن را ریشه‌یابی کنید. به صورت کلی سه عامل اصلی می‌تواند باعث وجود و تکثیر بی‌رویه‌ی مورچه‌ها شود. طبق بررسی‌های انجام شده، عوامل غذا، آب و اقلیم منجر به تکثیر مورچه‌ها خواهند شد. در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

تأثیر غذا بر تکثیر مورچه

احتمالاً شما هم متوجه شده‌اید که مورچه‌ها، مانند انسان‌ها، موجوداتی همه چیزخوار هستند. کافی است تا ذره‌ای نان، برنج و یا حتی لاشه‌ی موجودی دیگر پیدا شود، تا مورچه‌ها سر و کله‌شان پیدا شود. مورچه‌ها از نمک گرفته تا قند، کربوهیدرات، پروتئین و… را مصرف می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که منابع غذایی غنی از کربوهیدرات، منبع انرژی عالی برای آن‌ها بوده و غذای مورد علاقه‌شان است. مورچه‌های کارگر به دنبال غدا می‌روند و سایر مورچه‌ها را از منابع غذایی احتمالی از طریق مسیرهای بویایی شیمیایی مطلع می‌کنند. برای جلوگیری از تجمع مورچه‌ها به دلیل مواد غذایی به صورت زیر عمل کنید:

 • به صورت کلی باید تمیز باشید و اگر بعد از صرف غذا، خرده نان یا برنجی باقی می‌ماند، سریعاً تمیز کنید.
 • در صورت امکان تمامی میوه‌ها و سبزیجات را در یخچال نگهداری کنید.
 • تمام مواد غذایی را در ظروف در بسته و غیرقابل نفوذ قرار دهید.

تجمع مورچه ها بر اثر مواد غذایی

تأثیر آب بر تکثیر مورچه

مورچه‌ها برای زنده ماندن نیاز به آب هم دارند. البته بسیاری از مورچه‌ها، می‌توانند آب را از طریق منابع غذایی تأمین کنند. با این حال برخی از گونه‌ها، مانند مورچه فرعون، باید نزدیک یک منبع آب قابل اعتماد باشند، به همین دلیل ممکن است مورچه‌ها نزدیک سینک آشپزخانه، توالت یا حمام لانه داشته باشند. برای کمک به جلوگیری از تجمع مورچه‌ها، مطمئن شوید که لوله‌های آب هیچ مشکلی ندارد. مورچه‌ها معمولا نمی‌توانند بدون آب زندگی کنند، بنابراین محروم کردن آن‌ها از منبع آب، باعث دفع مورچه‌ها خواهد شد.

اقلیم و ازدیاد مورچه

مورچه‌ها موجودات خونسردی بوده و برای تنظیم دمای بدن خود، به محیط متکی هستند. به صورت کلی مورچه‌ها در فصل گرم تکثیر پیدا کرده و گرمادوست هستند. در زمستان، آن‌ها ممکن است برای جلوگیری از سرما به دنبال فضای دنج خانه‌ی شما باشند. از طرفی دیگر برخی از مورچه‌ها، مانند مورچه‌های نجار، اغلب در چوب‌ها لانه می‌سازند. بهتر است که در حمام وسایل ضدآب داشته باشید. همچنین تمامی درزها و شکاف‌ها را با سیمان و گچ به خوبی بپوشانید تا مورچه‌ها دفع شوند.

۲۰ روش سریع برای از بین بردن مورچه

برای دفع سریع مورچه‌ها راهکارهای زیادی وجود دارد. اکثر این روش‌ها به کمک مواد موجود در خانه انجام می‌شود. اگر قصد دارید هر چه سریع‌تر از شر مورچه‌ها خلاص شوید، بهتر است که دست به کار شده و یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی ۲۰ روش طبیعی برای از بین بردن مورچه می‌پردازیم:

۱. از شیشه پاک کن استفاده کنید

مورچه‌ها، هنگام پیدا کردن غذا، یک سیگنال بویایی را به جا می‌گذارند. این سیگنال به عنوان نقشه عمل کرده و موجب تجمع بقیه‌ی مورچه‌ها می‌شود. استفاده از شیشه پاک کن موجب از بین بردن، سیگنال بویایی شده و از تجمع مورچه‌ها جلوگیری می‌کند. برای از بین بردن مورچه به کمک شیشه پاک کن به شیوه‌ی زیر عمل کنید:

 • شیشه پاک کن را با مایع ظرفشویی به صورت مساوی ترکیب کنید. (می‌توانید از صابون مایع هم استفاده کنید) این ترکیب را در یک بطری اسپری تمیز مخلوط کنید.
 • مخلوط را روی مناطق احتمالی تجمع مورچه اسپری کنید.
 • بعد از زدن اسپری، محل را تمیز کنید.

این مراحل را هر چند وقت یکبار که لازم است تکرار کنید.

استفاده از شیشه پاک کن برای از بین بردن مورچه

۲. دشمن مورچه‌ها: فلفل سیاه

فلفل سیاه یک بازدارنده طبیعی مورچه است. بوی فلفل سیاه تند بوده و برای مورچه آزاردهنده است. فلفل سیاه موجب مختل شدن حس بویایی مورچه‌ها می‌شود. این مختل شدن موجب دفع مورچه‌ها خواهد شد. برای استفاده از فلفل سیاه کافی است آن را روی محل تجمع مورچه‌ها بریزید. البته اگر خودتان به فلفل حساسیت دارید، بهتر است روش‌های دیگری را امتحان کنید.

۳. از روغن نعنا فلفلی استفاده کنید

در یک مطالعه مشخص شد که روغن نعنا فلفی منجر به دفع سریع مورچه قرمز می‌شود. برای استفاده از روغن نعنا فلفلی و رفع سریع مورچه‌ها، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ۱۰ تا ۲۰ قطره روغن نعنا فلفلی را با ۲ فنجان آب مخلوط کنید. این ترکیب را داخل یک بطری بریزید.
 2. مخلوط را در اطراف پنجره‌ها، درزهای خانه، درب‌ها و هر جایی که ممکن است محل تجمع مورچه باشد، اسپری کنید.
 3. اجازه دهید مخلوط خشک شود. سپس روز بعد همین کار را تکرار کنید.

توجه داشته باشید که روغن نعنا فلفلی باید دور از دسترس حیوانات خانگی مخصوصاً گربه‌ها باشد. اگر حیوان خانگی دارید، این روش را انجام ندهید.

روغن نعنا فلفلی نوشاد مدل Pepermint Oil حجم 37 میلی لیتر

۴. روغن درخت چای، روشی مؤثر برای از بین بردن مورچه

روغن درخت چای می‌تواند هم مگس‌ و هم مورچه‌ها را دفع کند. برای استفاده از روغن درخت چای مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ۵ تا ۱۰ قطره روغن درخت چای را با ۲ فنجان آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید.
 2. مخلوط را در اطراف لانه‌ی مورچه‌ها اسپری کنید. همچنین می‌توانید ترکیب را روی توپ‌های پنبه‌ای ریخته و در نزدیک لانه‌ی مورچه قرار دهید.
 3. روغن درخت چای باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرد.
 4. اگر رایحه درخت چای خیلی قوی است، سعی کنید مخلوط را با کمی آب رقیق کنید.

تجمع مورچه‌ها برای حمل مواد غذایی در خانه

۵. از بوراکس استفاده کنید

بوراکس یا بوره یک ماده سفید پودری است. این ماده اغلب به عنوان یک محصول تمیز کننده یا دافع حشرات استفاده می‌شود. برای استفاده از بوره مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستکش ایمنی بپوشید و از ماسک محافظ استفاده کنید.
 2. نصف قاشق چایخوری بوراکس + ۸ قاشق چایخوری شکر + ۱ فنجان آب گرم را به خوبی ترکیب کنید تا شکر و بوراکس حل شود.
 3. پنبه را به شکل گلوله درآورده و در مخلوط بگذارید. سپس آن را در اطراف لانه مورچه قرار دهید.
 4. بعد از استفاده به خوبی ظروف را بشویید.

بوراکس ماده‌ای شیمیایی بوده و بهتر است به دقت از آن استفاده کنید.

۶. سرکه سفید، راهکاری مناسب برای از بین بردن مورچه‌ها

سرکه سفید در همه‌ی خانه‌ها یافت می‌شود و راهکاری سریع و ارزان برای کشتن مورچه است. سرکه سفید همچنین یک ماده‌ی پاک کننده طبیعی نیز هست. برای استفاده از سرکه سفید، به شیوه‌ی زیر عمل کنید:

 1. مخلوط ۱ به ۱ سرکه و آب را داخل یک بطری اسپری بریزید.
 2. این ترکیب را روی کف زمین، کابینت، حمام و هر جایی که مکان تجمع مورچه‌هاست، اسپری کنید.
 3. می‌توانید بعد از مدتی، با دستمال کاغذی مخلوط را تمیز کنید.

توجه داشته باشید که سرکه بعد از خشک شدن، بوی کمی دارد، اما این بو برای مورچه‌ها قابل شناسایی بوده و کشنده است.

۷. آب جوش، قاتل مورچه‌ها

اگر لانه‌ی مورچه‌ها را کشف کردید، کافی است مقداری زیادی آب جوش در آن بریزید. این روش به طور مؤثر و فوری باعث کشتن مورچه‌ها می‌شود. مورچه‌ها ممکن است کوچک به نظر برسند، اما لانه‌ی مورچه‌ها بزرگ‌تر از تصور شماست، به همین دلیل مقدار فراوانی آب جوش را در لانه‌ی مورچه بریزید. این روش موجب کشتن تمامی مورچه‌ها به شکلی زجرآور خواهد شد.

۸. نمک راهکاری مناسب برای کشتن مورچه‌ها

اگر به تازگی وارد فضای جدیدی شده‌اید و یا وسایل زیادی ندارید، می‌توانید از نمک برای خلاص شدن از شر مورچه‌ها استفاده کنید. نمک، موجب کشتن مورچه‌ها می‌شود. نمک خوراکی را با آب ترکیب کرده و در یک بطری اسپری دار بریزید. سپس آن را در اطراف لانه مورچه اسپری کنید. این روش در عین ساده بودن، مؤثر بوده و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر نیست.

نمک، ماده‌ای مناسب برای رفع سریع مورچه

۹. نشاسته ذرت، راهکاری ساده برای از بین بردن مورچه

نشاسته ذرت در تمامی فروشگاه‌های مواد غذایی موجود بوده و یک راه مؤثر برای خفه کردن مورچه‌هاست. برای استفاده از نشاسته ذرت، دو روش وجود دارد:

 1. در روش اول باید نشاسته ذرت را روی کل گروه مورچه‌ها ریخته و روی آن‌ها آب بریزید. در مدت کوتاهی تمامی مورچه‌ها از بین می‌روند و در نشاسته ذرت گیر می‌کنند. می‌توانید مورچه‌های مرده را تمیز کنید.
 2. در روش دوم کافی است روی مورچه‌ها مقدار زیادی نشاسته ذرت بریزید. سپس جارو برقی را روشن کرده و تمامی مورچه‌ها را جارو کنید. توجه داشته باشید که نباید کیسه‌ی جاروبرقی سوراخ باشد.
نشاسته ذرت ضامن - 250 گرم

۱۰. تفاله قهوه راهکاری اقتصادی برای دفع مورچه

تفاله‌ی قهوه دم کرده راهکاری مناسب و بدون هزینه برای دور کردن مورچه‌هاست. برای این کار بهتر است از تفاله قهوه تازه دم شده استفاده کرده و آن را روی مناطقی که مورچه‌ها تجمع می‌کنند، بپاشید. تفاله قهوه‌ی کهنه، قدرت زیادی ندارد، به همین دلیل بهتر است که حتماً بعد از خشک شدن تفاله قهوه، دست به کار شوید.

۱۱. اسید بوریک، راهکاری شیمیایی برای از بین بردن مورچه

بر اساس یک مطالعه، اسید بوریک نوعی سم بوده که می‌تواند انواع خاصی از مورچه‌های کارگر را بکشد. برای استفاده از اسید بوریک مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از دستکش و ماسک ایمنی استفاده کنید.
 2. محلولی از نصف قاشق چایخوری اسید بوریک را با ۵ قاشق چایخوری شکر و یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. این ترکیب را هم بزنید تا به خوبی حل شود.
 3. مخلوط را روی توپ‌های پنبه‌ای ریخته و در اطراف لانه‌ی مورچه‌ها قرار دهید.
 4. بعد از استفاده تمامی ظروف را به خوبی تمیز کنید.

همچنین می‌توانید از اسید بوریک به عنوان تله استفاده کنید. برای این کار کافی است مقداری اسید بوریک را با چیزی شیرین مانند شربت افرا مخلوط کنید. سپس آن را روی یک ظرف یکبار مصرف بریزید و نزدیک لانه‌ی مورچه‌ها قرار دهید.

دور نگه داشتن اسید بوریک از حیوانات خانگی و کودکان بسیار مهم است چرا که ماده‌ی خطرناکی می‌باشد.

۱۲. از لیمو برای از بین بردن مورچه کمک بگیرید

لیمو باعث از بین بردن رد شیمیایی مورچه‌ها شده و موجب دفع سریع مورچه‌ها می‌شود. برای استفاده از لیمو کافی است مقداری آبلیموی تازه را داخل یک بطری پلاستیکی قرار دهید. سپس این ترکیب را روی محل تجمع مورچه و نزدیک لانه‌ی آن‌ها اسپری کنید. قرار دادن پوست لیمو در آشپزخانه می‌تواند باعث دور شدن مورچه‌ها شود.

۱۳. گیاهان آپارتمانی را بررسی کنید

گیاهان آپارتمانی خود را از وجود لانه‌ی مورچه بررسی کنید. خیلی اوقات لانه‌ی مورچه در زیر خاک تشکیل می‌شود. اگر در خاک گلدان شما، مورچه وجود دارد، بهتر است که گیاهان را سمپاشی کنید. برای پیشگیری از وجود مورچه‌ها در گلدان کافی است روی خاک را با پوست لیمو یا پرتقال بپوشانید.

بررسی گیاهان آپارتمانی برای جلوگیری از تجمع مورچه‌ها

۱۴. از مرکبات استفاده کنید

مرکباتی مانند پرتقال، گریپ فروت، لیموترش و لیمو شیرین، دشمن مورچه‌ها هستند. پوست مرکبات حاوی روغن اسیدی بوده و برای مورچه‌ها سمی است. برای استفاده از مرکبات کافی است پوست آن‌ها را در قابلمه‌ای پر از آب بریزید تا دم بکشد، اما نجوشد. سپس بگذارید این ترکیب خنک شود. این مایع را در یک بطری اسپری دارد بریزید و در نقاط مدنظر اسپری کنید. در صورت تماس مورچه‌ها با مایع پوست مرکبات، به سرعت از بین می‌روند. این روش عالی و طبیعی بوده و برخلاف اسپری‌ حشرات، موجب حساسیت نمی‌شود، در عین حال بوی خوبی هم دارد و از مواد دور ریختنی استفاده می‌شود.

۱۵. پوست خیار راهکاری ساده برای از بین بردن مورچه

مورچه‌ها، بوی پوست خیار را دوست ندارد! پوست خیار حاوی مواد شیمیایی است که موجب از بین رفتن سیگنال‌های بویایی مورچه‌ها می‌شود. برای این کار کافی است پوست خیار را در اطراف لانه مورچه قرار دهید. این روش یک راهکار سریع و موقت برای دفع مورچه است. باید توجه داشته باشید که استفاده از این روش می‌تواند موجب جذب آفات دیگر مانند سوسک‌ها و موش‌ها شود.

۱۶. از دارچین به عنوان دفع کننده مورچه استفاده کنید

مطالعات نشان داده که دارچین دارای ترکیبی به نام ترانس سینامالدهید است. این ترکیب به صورت طبیعی باعث از بین رفتن مورچه می‌شود. دارچین آسیاب شده را در اطراف لانه‌ی مورچه‌ها بریزید تا بوی قوی آن موجب دفع طبیعی مورچه شود. همچنین می‌توانید توپ‌های پنبه‌ای را با روغن دارچین مرطوب کرده و در نزدیکی مکان مورچه‌ها قرار دهید.

۱۷. گچ ماده‌ای مؤثر برای دفع مورچه

گچ روزهای مدرسه را به خاطر دارید؟ گچ از کربنات کلسیم ساخته شده است. وقتی گچ را در محل تجمع مورچه بریزید، منجر به تداخل حس بویایی مورچه خواهد شد. به همین دلیل مورچه‌ها نمی‌توانند سیگنال‌های بویایی را بفرستند. استفاده از گچ یک راهکار سریع و آسان است. با این حال گچ به راحتی توسط باران و آب شسته می‌شود، به همین دلیل باید مکرر آن را تمدید کنید.

گچ، روشی موثر برای از بین بردن مورچه

۱۸. از گچ و سیمان استفاده کنید

گچ به خودی خود موجب از بین رفتن مورچه می‌شود، با این حال اگر با سیمان مخلوط شود می‌تواند تمامی سوراخ‌ها، درزها و لانه‌های احتمالی مورچه را مسدود کند. برای این کار کافی است تمامی درزهای خانه را بررسی کنید یا اینکه مسیر مورچه‌ها را دنبال کنید. بعد از کشف لانه مورچه، کافی است تا ترک‌ها را با گچ و سیمان ببندید و مورچه‌ها را در لانه‌ی خود حبس کنید.

۱۹. منبع غذایی مورچه را حذف کنید

مورچه‌ها بیشتر جذب غذاهای شیرین و نشاسته‌ای، مانند شکر، عسل و شیره می‌شوند. بنابراین، یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن مورچه، حذف منابع غذایی است. برای این کار کافی است منابع غذایی را در ظروف در بسته یا پلاستیکی قرار دهید. همچنین بعد از صرف وعده غذایی، به سرعت ظروف را بشویید. خرده‌ها نان و غذا را هر روز با جاروبرقی تمیز کنید. تمامی نقاط را به خوبی تمیز کنید از زیر کابینت گرفته تا زیر کوسن مبل. همچنین سطل زباله را هر روز تخلیه کنید تا مورچه‌ها تجمع پیدا نکنند.

۲۰. از اسپری دافع حشرات استفاده کنید

اگر حوصله‌ی استفاده از ترکیبات طبیعی را ندارید، می‌توانید از راه‌های شیمیایی عمل کنید. برای این کار کافی است از انواع اسپری دافع حشرات در بازار استفاده کنید. این اسپری‌ها را مطابق با دستورالعمل استفاده کنید. اسپری دافع حشرات موجب کشتن مورچه‌ها می‌شود. همچنین به سرعت عمل کرده و شما را از شر مورچه‌ها خلاص می‌کند.

اسپری مورچه کش آتش مدل Ant-Killer حجم 500 سی سی

جلوگیری از تجمع مورچه‌ها

به هر حال پیشگیری بهتر از دفع مورچه‌هاست. با رعایت نکات زیر می‌توانید از تجمع مورچه‌ها جلوگیری کنید.

 • فوراً خرده نان، برنج و مواد غذایی را تمیز کنید.
 • بهتر است هر روز خانه را با جارو برقی تمیز کنید.
 • تمامی درزها و شکاف‌های خانه را با گچ و سیمان ببندید.
 • زباله‌ها را روزی دو بار تخلیه کنید.
 • تمامی خانه را تمیزکاری کنید، این کار را هر ماه یکبار انجام دهید.
 • ظروف را بلافاصله بعد از غذا خوردن، بشویید.
 • اگر حیوان خانگی دارید، حتماً ظرف غذای پت خود را بشویید.

راهکارهایی طلایی برای جلوگیری از تجمع مورچه در خانه

سخن پایانی

مورچه‌ها مهمان‌های ناخوانده‌ای هستند که در فصول گرم بدون دعوت وارد خانه‌ها می‌شوند. مورچه‌ها بینایی ضعیفی دارند و از طریق بویایی پیام‌های عصبی را مخابره می‌کنند، به همین دلیل یکی از بهترین راه‌ها برای دفع مورچه، مختل کردن مسیر بویایی آن‌هاست. خوشبختانه از بین بردن مورچه‌ها بسیار آسان است. به کمک این راهنمای جامع می‌توانید به راحتی تمامی مورچه‌ها را از بین ببرید.

منابع: healthline, Planet Natural

سوالات متداول
آیا مورچه‌ها خطرناک هستند؟
طبق اعلام فدراسیون ملی حیات وحش، بیش از ۱۲ هزار گونه مورچه در سراسر دنیا وجود دارد. اکثریت این گونه‌ها برای انسان‌ها، بی خطر هستند. البته باید توجه داشته باشید که مورچه‌ها ممکن است حامل باکتری‌ها باشند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۹، مورچه‌های مونوموریوم توانستند باکتری‌های بیماری زا را حمل کرده و به انسان منتقل کنند.
مورچه‌ها از چه بویی متنفرند؟
مورچه‌ها از بوی فلفل سیاه، تفاله قهوه، سرکه سفید و بعضی از روغن‌ها متنفر هستند، به همین دلیل، استفاده از این مواد راه مناسبی برای دفع سریع مورچه‌هاست.
چگونه به سرعت از شر مورچه‌ها خلاص شویم؟
اگر قصد دارید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تمامی مورچه‌های خانه خود را از بین ببرید، کافی است از اسپری‌های دافع حشرات استفاده کنید. همچنین می‌توانید بوراکس تهیه کرده و آن را جلوی لانه‌ی مورچه‌ها بریزید.
چطور می‌توانم مورچه و موریانه را تشخیص دهم؟
مورچه و موریانه بسیار شبیه هم هستند، با این حال تفاوت‌هایی دارند. موریانه‌ها معمولاً بدنی سفید تا قهوه‌ای روشن دارند. اگر بال داشته باشند، معمولا بال کمرنگ و شفاف دارند. در حالیکه مورچه‌ها رنگ مشکی یا قهوه‌ای دارند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما