۱۵ روش طبیعی برای فراری دادن پشه و مگس

۸ شهریور ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
از بین بردن پشه در منزل

پیداکردن راه‌هایی برای از بین بردن پشه در منزل و فراری‌دادن مگس به‌ویژه در فصل گرما ضروری است. با رسیدن فصل گرما سر و کله‌ی پشه و مگس هم پیدا می‌شود و شب‌های دوست داشتنی این فصل را به کابوس تبدیل می‌کند. در روزگار قدیم که خانواده‌ها شب‌های تابستان در حیاط،‌ ایوان یا پشت‌بام می‌خوابیدند از پشه‌بند استفاده می‌کردند. این وسیله‌ی ساده در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شد و آن‌ها را از گزش پشه در شب و حجوم مگس در صبح دور نگه می‌داشت. اما حالا که اغلب افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند امکان استفاده از پشه‌بند نیست و برای از بین بردن پشه در منزل و رهایی از شر مگس دست به دامن قرص‌ها و اسپری‌های شیمیایی می‌شوند.

این مواد شیمیایی حشرات را می‌کشند و به انسان هم آسیب می‌رسانند. اگر در خانه گلدان داشته باشید می‌دانید که استفاده از اسپری‌های حشره‌کش گیاهان را هم از بین می‌برد. باید بدانید که استفاده از این مواد، مخصوصا اسپری‌ها، تأثیر منفی روی اکوسیستم و لایه‌ی اوزون می‌گذارد، پس بهتر است به دنبال یک جایگزین طبیعی و بی‌خطر برای دفع این حشرات خانگی باشیم. حالا به این سوال می‌رسیم که «چکار کنیم پشه سمت ما نیاید؟»

امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم درباره‌ی راه‌های طبیعی یا غیرطبیعی ولی بی‌خطری که می‌تواند پشه و مگس را از محل زندگی‌تان دور کند صحبت کنیم. پس تا آخر این مطلب را بخوانید و خانه را در برابر این حشرات موذی ایمن کنید.

۱۰ روش برای از بین بردن پشه در منزل

پشه کوره از چی بدش میاد

پشهها حشرات ریز و لاغری هستند اما آنقدر قدرت دارند که بتوانند خواب شب را از چشمهای ما دور کنند. محل گزیدگی پشه دچار خارش و التهاب میشود و این موضوع میتواند خیلی آزاردهنده باشد. همچنین این حشرات موذی میتوانند بیماریهای خطرناکی مثل مالاریا، دانگ و تب زرد را هم به انسان منتقل کنند و این موضوع کمی نگران کننده است.

برای دور کردن پشه راههای شیمیایی مختلفی وجود دارد، یکی از آشناترین روشها استفاده از قرص پشهکش است. اما در این بخش قرار است ببینیم چطور میتوانیم با مواد طبیعی پشهها را از محل زندگی خود دور کنیم و با ساده‌ترین راه از بین بردن پشه و مگس آشنا شویم.

۱. کافور

شاید باور نکنید اما راحت‌ترین راه برای دور کردن پشه از خانه استفاده از کافور است. تمام در و پنجرهها را ببندید و یک ظرف کافور در خانه بگذارید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه متوجه میشوید که هیچ پشهای در خانه نیست. پشهها از بوی کافور متنفرند.

۲. از ببین بردن پشه با سیر

یکی از هزاران خواص سیر فراری دادن پشه است. چند حبه سیر را خرد کنید و در آب بجوشانید.

نگران بوی سیر نباشید، این بو مثل وقتی که سیر میخوریم ماندگار نیست.

آب را بعد از خنک شدن در بطری اسپری بریزید و به اطراف خانه یا هر محلی که پشه دارد بپاشید. بلافاصله پس از این کار پشهها از محل فرار میکنند!

۳. تفالهی قهوه

تقریبا در همهی خانهها تفالهی قهوه پیدا میشود، مثلا اگر صبح با موکاپات قهوه درست کردهاید میتوانید تفالهی قهوهی آن را برای فراری دادن پشهها نگهدارید. آب راکد محل تجمع و تخمگذاری پشهها است. اگر در اطراف خانهتان آب راکد وجود دارد کافیست کمی تفالهی قهوه در آب بریزید. با این کار جلوی رسیدن اکسیژن به تخمهای پشهها را میگیرید، به همین دلیل آنها به سطح آب آمده و از بین میروند.

۴. روغن اسطوخدوس

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن پشه در منزل استفاده از روغن اسطوخدوس است. پشهها از عطر روغن اسطوخدوس متنفرند و به محض پخش شدن این عطر از محل فرار میکنند. کمی روغن اسطوخدوس در خانه بپاشید تا از پشهها در امان بمانید. میتوانید این روغن را روی پوست خود بمالید یا حتی در عصاره سوز بریزید و اجازه دهید عطر آن در خانه پخش شود.

۵. دفع پشه با نعنا

نعنا هم به اندازهی اسطوخدوس برای پشهها منفور است. روغن نعنا یا نعنای تازه را در اطراف خانه قرار دهید تا پشهها فرار کنند. اگر حیاط دارید یا آپارتمانتان تراس دارد و میتوانید گلدان در آن قرار دهید، چند بوته نعنا بکارید تا پشهها به خانهی شما نزدیک نشوند.

۶. الکل

چگونه پشه را از خود دور کنیم؟ با الکل! بله الکل. خندهدار است اما پشهها بوی الکل را هم دوست ندارند. یک لیوان محلول آب و الکل در اتاق قرار دهید تا پشهها به سرعت از محل خارج شوند.

۷. یخ خشک

این روش نسبت به دیگر روشهای از بین بردن پشه در منزل تأثیر بیشتری دارد اما کمی دردسر دارد. یخ خشک را در یک ظرف قرار دهید و در خانه بگذارید. پشهها به سمت دیاکسید کربن منتشر شده از آن جذب میشوند و به دام میافتند و میمیرند. یخ خشک سرمای خیلی زیادی دارد و اگر بدون محافظ آن را در دست بگیرید منجر به یخزدگی پوست شما میشود. برای جابهجایی آن حتما از دستکش یا دستگیرهی فر استفاده کنید.

۸. روغن درخت چای

روغن درخت چای خواص ضدباکتریایی دارد و در درمان آسیبها و بیماریهای مختلف استفاده میشود. جالب است بدانید که این روغن مانند اسطوخدوس پشهها را فراری میدهد. چند قطره روغن درخت چای را با مقداری آب مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید تا پشهها بیرون بروند.

۹. برگ ریحان

پشه از چه چیزی بدش می‌آید؟ به طور کلی پشه از برگ خیلی از سبزی‌های معطر فراری است. یکی از این سبزی‌ها ریحان است. برگ ریحان به از بین بردن لارو پشهها مشهور است. برای از بین بردن پشه در منزل یک گلدان ریحان در حیاط، ورودی خانه یا محیط داخلی خانه قرار دهید. اسپری کردن روغن ریحان به دیوارها و کنجهای خانه هم میتواند همین خاصیت را داشته باشد.

۱۰. چوب پونیون

از این چوب برای شومینه استفاده میشود و با سوزاندن آن میتوانید پشهها را از خانه فراری دهید. پشهها نمیتوانند بوی سوختن این چوب را تحمل کنند و سریع از محل خارج میشوند.  

۵ روش برای فراری دادن مگسها

پشه از چی بدش میاد

مگس علاوه بر انتقال ویروس کرونا میتواند باعث ایجاد بیماریهای وبا، اشرشیا کلی، تب حصبه، اسهال خونی، سل و عفونت چشم شود.

مگسها از مزاحمترین حشرات اطراف ما هستند. این روزها که درگیر همهگیری کرونا هستیم اخباری مبنی بر امکان انتقال ویروس کرونا توسط مگسها پخش شده و همین موضوع نگرانی افراد را بیشتر کرده است. علاوه بر این به دلیل اینکه مگس به زندگی در مناطق بسیار آلوده، مانند مدفوع حیوانات و زبالهها، علاقهمند است میتواند باکتریها و آلودگیهای مختلفی را هم منتقل کند. در این بخش با راههای طبیعی فراری دادن مگسها و از بین بردن مگس ریز در خانه آشنا میشویم.

۱. گل و گیاه

ریحان، گل همیشه بهار، اسطوخدوس، برگ بو و سنبلالطیب گیاهانی هستند که مگس از آنها فراری است. با کاشتن این گیاهان در حیاط یا قرار دادن گلدان آنها در تراس میتوانید از ورود مگس به خانه جلوگیری کنید.

۲. سرکه و مایع ظرفشویی

مخلوط سرکه و مایع ظرفشویی میتواند مگسها را به دام بیندازد. در یک لیوان کمی سرکهی سیب ریخته و با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید. روی لیوان را پلاستیک بکشید و سوراخهای کوچکی روی آن ایجاد کنید. مگسها به سمت این محلول جذب میشوند، داخل لیوان میروند و یا در آن گیر میکنند یا در سرکه غرق میشوند.

۳. فلفل دلمه و آب

فلفل دلمه میتواند مگسها را فراری دهد. آن را خرد کرده و با آب مخلوط کنید و سپس محلول را به اطراف خانه اسپری کنید. خیلی زود مگسها از خانه فرار میکنند.

۴. گیاه مگسخوار

یک گلدان از این گیاه را در خانه قرار دهید تا مگسها را به سمت خود کشیده و شکار کند. با وجود گیاه مگسخوار دیگر هیچ مگسی جرأت ورود به خانهی شما را نخواهد داشت.

۵. راههای غیرطبیعی برای فراری دادن مگسها

علاوه بر روشهای طبیعی راههای دیگری هم برای فراری دادن مگسها وجود دارد. مثلا اگر مگس به فروشگاه یا رستوران شما راه پیدا کرده است میتوانید از مگسکشهای برقی که ازجمله بهترین دستگاه دفع حشرات هستند، استفاده کنید. یکی دیگر از ابزارهای به دام انداختن مگسها استفاده از جعبههای نور است. این جعبهها از خود نوری ساطع میکنند که مگس را به سمت خود جذب میکند.

مگس برای رسیدن به منبع نور وارد جعبه میشود و آنجا گیر میافتد. این جعبهها را در ورودیها، مانند کنار پنجرهها، نصب کنید تا مگسها در بدو ورود به دام بیفتند. چسبهای جذب حشرات یکی دیگر از ابزارهای از بین بردن مگس است. با چسباندن آنها در ورودی یا کنجهای خانه میتوانید مگسها را به دام بیندازید.

فرق پشه و مگس در چیست؟

فرق پشه و مگس در چیست؟

بارزترین فرق پشه و مگس غذا و روش خوردن آن است. در دهان پشه‌ها یک برآمدگی سوزنی شکل وجود دارد که «پروبوسیس» نام دارد. پروبوسیس برای نفوذ به پوست میوه‌ها، گیاهان و انسان مناسب است و از آن برای استخراج آب و خون استفاده می‌شود. مواد مغذی موجود در خون انسان برای تغذیه‌ی پشه‌های ماده در زمان تخم‌گذاری بسیار مناسب است به همین دلیل پشه‌های ماده انسان‌ها و حیوانات را نیش می‌زنند.

مگس‌ها، برخلاف پشه‌ها، ابتدا شیره‌ی گوارشی خود را به مواد غذایی ترشح می‌کنند تا غذا بافتی نرم و شبیه به مایع پیداکند، سپس آن را می‌خورند. این شیره‌ی گوارشی غذاهایی مثل میوه‌ها را تا حدی در بیرون از بدن مگس هضم می‌کند تا پس از ورود به بدن مگس، کار هضم آن سخت نباشد.

شباهت پشه و مگس در چیست؟

اولین و بارزترین شباهت پشه و مگس استفاده‌ی آن‌ها از ۱ جفت بال برای پرواز است، برعکس دیگر حشرات که از ۲ جفت بال برای درواز استفاده می‌کنند. ۲ جفت بال دیگر در پشه و مگس فقط برای حفظ تعادل است و کار پرواز را انجام نمی‌دهد. شباهت بعدی در پشه و مگس سر بزرگ و متحرک، چشم‌های مرکب بزرگ و بزرگ شدن بدن در قسمت میانی سینه است. این حشرات دهانی خرطومی شکل دارند که کار مکیدن، سوراخ کردن و اسفنجی کردن مواد غذایی را انجام می‌دهد.

فواید مگس و پشه

از بین بردن پشه در منزل

شاید با خودتان بگویید این حشرات مزاحم هیج فایده‌ای ندارند و فقط مایه‌ی آزار انسان‌ها هستند. اما باید بدانید که پشه و مگس هم مثل تمام حشرات نقش مهمی در گرده‌افشانی و بارور کردن گیاهان مختلف دارند. اما فواید مگس و پشه کمی بیشتر از گرده‌افشانی است. آن‌ها در شکل‌های لارو، بالغ بال‌دار و آبزی منبع مناسبی برای تغذیه‌ی موجودات مختلفی مثل سنجاقک‌ها،‌ لاکپشت‌ها، خفاش‌ها و پرندگان هستند. مثلا می‌دانیم که تغذیه‌ی مرغ مگس‌خوار به مگس، پشه و عنکبوت‌ها متکی است.

سخن آخر

زباله، مدفوع حیوانات، کود کشاورزی و نور چراغ را می‌توان علت وجود پشه در خانه و از عوامل جذب‌کننده مگس در نظر گرفت؛ پس با از بین بردن این عوامل میتوانید از ورود حشرات به خانه و حیاط خود جلوگیری کنید. کاشتن چند بوته اسطوخدوس و ریحان در حیاط یا قرار دادن گلدان آن‌ها در تراس یا محیط داخلی خانه می‌تواند تا حد زیادی پشه و مگس را فراری دهد. در این مطلب راه‌های بی‌ضرر و مناسبی را برای فراری دادن و از بین بردن پشه و مگس معرفی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم در صورت استفاده از این روش‌ها، تجربه‌ی خود را در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا دیگران هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

منابع: apartmentguide, healthline, mosquitonix, blog.nwf

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar پویا

  مقاله بسیار عالی بود راهکارهای خانگی و کاملا ایمن جهت دفع حشرات البته است بدون استفاده از سموم شیمیایی که مخاطرات خودش را دارد.
  و اما تجربه من به عنوان کسی که دشمنی دیرینه با حشرات داره. (کسی که اگه یک پشه توی خونه باشه شب خوابش نمیبره) حتما دستگاه حشره کش تارپادام رو استفاده کنید واقعا بی نظیره. این دستگاه با روش شبیه سازی میزبان انواع مختلف حشرات بالدار و بی بالان رو جذب می کنه. از طرفی مثل دستگاه های صوتی ادعای دور کردن حشرات رو نداره بلکه میکشه و جنازه تحویل میده توی دیجی کالا هم موجوده

 2. Avatar مجيد طاووسي

  ویتایمن b هم هست
  از قرص ویتامین B استفاده کنید

  1. Avatar ض تربتی

   (-; ناقلا پشه عاشق ویتامین ب هست. اگر پوست شما بوی ویتامین ب بدهد مثل یک لامپ نورانی پشه ها را جذب خود میکنید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه