اسنپدراگون ۸۹۸ با لیتوگرافی ۴ نانومتری سامسونگ تولید می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
گلکسی S22 تراشه‌ی 4 نانومتری

سامسونگ اوایل سال بعد از گوشی‌های سری گلکسی S22 رونمایی می‌کند و در همین راستا خبرها و شایعه‌ها پیرامون آن فعلا محدود هستند. اما با توجه به جدیدترین اطلاعات منتشر شده، به نظر می‌رسد سامسونگ قصد دارد پردازنده‌ی مدل‌هایی از گلکسی S22 را که قرار است در بازار آمریکا به فروش برسند (اسنپدراگون ۸۹۸) با فناوری ۴ نانومتری خود تولید کند.

سال گذشته، اولین تراشه‌ی مبتنی بر لیتوگرافی ۵ نانومتری توسط شرکت TSMC و سامسونگ تولید شد. این تراشه‌ها A14، اسنپدراگون ۸۸۸ و اگزینوس ۲۱۰۰ نام داشتند که به‌ترتیب در گوشی‌های اپل، گوشی‌های اندرویدی و نماینده‌های سامسونگ استفاده شدند. گوشی‌های آیفون ۱۲ و تبلت آیپد ایر ۲۰۲۰ هم اولین محصولاتی بودند که با تراشه‌های جدید راهی بازار شدند.

این‌طور که به نظر می‌رسد، امسال قرار است شاهد رونمایی از تراشه‌های ۴ نانومتری باشیم. تراشه‌هایی که به نظر می‌رسد به نسبت نسل گذشته پیشرفت محسوسی چه در زمینه‌ی پردازشی و چه در زمینه‌ی گرافیکی و مصرف انرژی داشته باشند. این تراشه‌ها به احتمال بسیار زیاد اواخر سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲ رونمایی می‌شوند و در گوشی‌های اندرویدی و آیفون استفاده می‌شوند.

یکی از تراشه‌هایی که قرار است با لیتوگرافی ۴ نانومتری راهی بازار شود، اسنپدراگون ۸۹۸ است که البته نمی‌دانیم آیا کوالکام واقعا چنین نامی را برای آن در نظر خواهد گرفت یا خیر اما فعلا با توجه به آنچه می‌دانیم، نام این پردازنده اسنپدراگون ۸۹۸ خواهد بود که قرار است به‌عنوان قلب تپنده‌ی بسیاری از گوشی‌های اندرویدی پرچم‌دار استفاده شود.

نکته‌ی مهم‌تر اینجاست که پردازنده‌ی یاد شده را سامسونگ قرار است تولید کند؛ شرکت کره‌ای امسال و سال آینده برنامه‌ی بسیار شلوغی خواهد داشت چرا که باید تراشه‌ی اختصاصی گوگل یعنی تنسور را هم تولید کند و از طرفی تولید تراشه‌ی اگزینوس ۲۲۰۰ هم در دستور کار آن قرار دارد. به همین خاطر است که پیش‌تر خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بسیاری از مدل‌های سری گلکسی S22 با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۹۸ راهی بازار می‌شوند چون سامسونگ وقتی برای تولید تراشه‌ی اختصاصی خود در تعداد زیاد ندارد.

گلکسی S22 تراشه‌ی 4 نانومتری

پردازنده‌ی ۴ نانومتری اسنپدراگون ۸۹۸ جانشین تراشه‌ای خواهد شد که امسال قلب تپنده‌ی بسیاری از گوشی‌های اندرویدی را نظیر گلکسی زد فولد ۳ و زد فلیپ ۳ تشکیل می‌دهد، یعنی اسنپدراگون ۸۸۸ که بر پایه‌ی لیتوگرافی ۵ نانومتری سامسونگ تولید شد. تراشه‌ی کنونی فوق‌العاده قدرتمند است اما به نظر می‌رسد کوالکام قصد دارد اسنپدراگون ۸۹۸ را با پیشرفت بیشتری به نسبت قبل راهی بازار کند. فعلا در این رابطه اطلاعات زیادی در اختیار نداریم اما گفته می‌شود تراشه‌ی جدید حدود ۲۰ درصد عملکرد بهتری خواهد داشت. اسنپدراگون ۸۹۸ هم مانند ۸۸۸ از ۸ هسته در سه دسته‌ی مختلف بهره می‌برد که شامل یک هسته‌ی بزرگ Cortex-X2، سه هسته‌ی بزرگ دیگر از نوع Cortex-A710 و چهار هسته‌ی کوچک از نوع Cortex-A510 می‌شود.

تراشه‌ی جدید مطابق برنامه‌ی چند ساله‌ی شرکت کوالکام به احتمال بسیار زیاد در آخرین ماه سال یعنی دسامبر رونمایی خواهد شد و اولین گوشی هم که به آن مجهز می‌شود به احتمال زیاد همان حوالی یا اوایل سال ۲۰۲۲ رونمایی می‌شود. سال گذشته و کمی بعد از معرفی اسنپدراگون ۸۸۸، شیائومی بود که از آن در گوشی پرچم‌دار خود استفاده کرد و کمی بعد از آن سامسونگ از این تراشه در سری گلکسی S22 بهره برد. امسال هم اگر تغییری در برنامه‌های دو شرکت به‌وجود نیاید، باید همین رویه‌ی مشابه را شاهد باشیم.

لازم به ذکر است کوالکام طی چند سال اخیر از مدل پلاس پردازنده‌های قدرتمند خود هم رونمایی می‌کرده است که از جمله این پردازنده‌ها می‌توان به اسنپدراگون ۸۵۵ پلاس، ۸۶۵ پلاس و ۸۸۸ پلاس اشاره کرد. به نظر می‌رسد سال آینده هم وضعیت همینطور خواهد بود منتها گوشی‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۹۸ پلاس باید در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ راهی بازار شوند.

برخلاف مدل استاندارد از تراشه‌ی جدید کوالکام که توسط سامسونگ تولید خواهد شد، انتظار می‌رود مدل پلاس آن توسط فناوری ساخت ۴ نانومتری TSMC تولید شود. با این حال تا سال آینده اتفاقات زیادی ممکن است رخ دهد و به همین خاطر باید منتظر ماند و دید چه پیش می‌آید.

منبع: GSMArenaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما