درآمد غیرمنفعل چیست؟

۱۴ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

هنگامی که در مورد غرامت پاداش و مزد صحبت می‌شود، اکثر مردم از کلمه «درآمد» برای توصیف انواع این پرداخت‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، تفاوت اساسی بین درآمد فعال (غیرمنفعل) و درآمد غیرفعال وجود دارد. درک این تفاوت‌ها احتیاج به کمی مطالعه و آموزش دارد، اما ارزش آن را دارد و سواد مالی شما را افزایش خواهد داد.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که درآمد غیرمنفعل (فعال) چیست، نحوه عملکرد این نوع درآمد را شرح می‌دهیم، انواع آن را توضیح خواهیم داد و چند نمونه از درآمدهای فعال را نیز معرفی خواهیم کرد. در ادامه به تفاوت بین درآمد فعال (غیرمنفعل) و فعال می‌پردازیم و در انتها نیز ملاحظات مربوط به درآمد و زیان غیرمنفعل را ارائه می‌کنیم.

درآمد غیرمنفعل یا فعال چیست؟

درآمد فعال که به در آمد غیرمنفعل نیز گفته می‌شود، شامل هر نوع درآمدی می‌شود که خارج از حیطه درآمدهای غیرفعال قرار می‌گیرند. درک تفاوت‌های درآمدی سواد مالی شما را افزایش خواهد داد. از سوی دیگر، هنگام تشکیل پرونده‌های مالیاتی هم باید تفاوت بین آن‌ها را در نظر داشته باشید. درآمد فعال شامل هر درآمدی می‌شود که از منابع مختلف دریافت می‌کنید. برای مثال، دستمزد و حقوقی که دریافت می‌کنید در این طبقه قرار می‌گیرند.

سازوکار درآمد فعال چیست؟

سازوکار این نوع درآمد بیشتر مربوط به سیستم مالیاتی کشورهای خارجی می‌شود. درآمدهای فعال شامل مالیات می‌شوند و یک تمایز مهم هنگام تشکیل پرونده‌‌های مالیاتی هستند. به‌عنوان یک قاعده کلی، شما نمی‌توانید درآمد و زیان‌های فعال را با درآمد و زیان‌های غیرفعال جبران کنید (و برعکس). هر زیانی که در درآمد شما حاصل شده باشد، باید فقط با نوع آن درآمد مرتبط باشد. به عبارت دیگر، درآمد و زیان فعال و درآمد و زیان غیرفعال کاملاً‌ مستقل محاسبه می‌شوند.

درآمد فعال شامل چه چیزهایی می‌شود؟

درآمد غیرمنفعل شامل تعدادی از روش‌های مختلف کسب درآمد می‌شود. رایج‌ترین اشکال درآمد غیرمنفعل شامل موارد زیر می‌شود:

درآمد فعال

اگرچه درآمد غیرمنفعل را به نام درآمد فعال هم می‌شناسیم، اما درآمد فعال در واقع یکی از شاخه‌های درآمد غیرمنفعل است. درآمد فعال همان درآمدی هست که اکثر مردم هنگام شنیدن کلمه درآمد و حقوق به آن کر می‌کنند. این در واقع همان پاداش و دستمزدی است که برای انجام فعالانه‌ی یک کار دریافت می‌کنید. درآمد فعال معمولاً شامل انواع پرداخت‌های مربوط به اشتغال، از جمله دستمزد ساعتی، روزانه، هفتگی، سالانه، انعام و پورسانت می‌شود.

کار کردن و کسب درآمد در متاورس چگونه خواهد بود؟

درآمد کسب‌وکار

برای افرادی که به طور کامل صاحب یک کسب و کار هستند و یا اینکه در آن شریک هستند، درآمد یا زیان ناشی از آن کسب‌وکار به عنوان درآمد غیرمنفعل شناخته می‌شود. مدل‌های مختلفی از ساختارهای تجاری و شرکتی وجود دارد که برخی از آن‌ها شامل و برخی نیز معاف از مالیات هستند.

مدیریت فعال

درآمد مدیریت فعال نوع دیگری از درآمد غیرمنفعل است. مدیریت فعال در واقع یک نوع استراتژی مدیریت پورتفولیو در بازار سهام است. در این روش، شما (به عنوان سرمایه‌گذار) سعی می‌کنید تا با انجام یک سری خرید و فروش فعال، عملکرد بهتری از مجموعه بازار داشته باشید و بازده سرمایه‌گذاری خود را به حداکثر برسانید. این روش با روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری متفاوت است. سرمایه‌گذار در روش‌های غیرمستقیم، بدون هیچ نظارت و دخالت اضافی، سودی را در انتهای دوره دریافت می‌کند.

مثال‌هایی از درآمد غیرمنفعل

همان‌طور که بیان شد، درآمد غیرمنفعل می‌تواند شامل درآمد فعال، درآمد و سود کسب‌وکار و یا مدیریت فعال سرمایه‌گذاری باشد. برای درک عمیق‌تر مفاهیم ارائه شده، چند مثال ملموس از این نوع درآمد را ارائه می‌کنیم.

فعالیت تجاری: اگر یک مغازه، کارگاه و هرنوع کسب‌وکار و فعالیت تجاری داشته باشید یا در آن شریک باشید، درآمد و سود دریافتی شما یک درآمد غیرمنفعل (فعال) است.

معاملات فعال سهام: هر نوع فعالیت فعالانه و خرید و فروش در بازارهای سهام نیز جزو درآمد غیرمنفعل دسته‌بندی می‌شود.

اجازه خانه: اگر تنها بخشی از خانه یا مغازه خود را اجازه دهید، درآمد شما غیرمنفعل خواهد بود. البته دقت کنید، درآمد حاصل از اجاره یک خانه‌ی مجزا به عنوان درآمد غیرفعال (Passive Income) شناخته می‌شود.

دستمزد: هر نوع دستمزدی که دریافت می‌کنید (شامل حقوق، مزایا، انعام و یا پورسانت) نیز به عنوان درآمد غیرمنفعل (فعال) در نظر گرفته می‌شود.

درآمد غیرمنفعل در برابر درآمد غیرفعال

درآمد غیرمنفعل کاملاً با درآمد غیرفعال تفاوت دارد. به عبارت دیگر، دو مفهوم کاملاً‌ متضاد هستند. درحالی که می‌توانید از طریق فعالیت‌های مختلفی درآمد غیرمنفعل و فعال داشته باشید، درآمد غیرفعال تنها محدود به سرمایه‌گذاری و پروژه‌هایی است که مستلزم نظارت اندک یا بدون نیاز به نظارت هستند. برخی از مطرح‌ترین نمونه‌های درآمد غیرفعال شامل موارد زیر می‌شود:

  • اجاره املاک
  • فروش کتاب الکترونیکی یا سایر محصولات اطلاعاتی
  • انجام بازاریابی آشناسازی
  • سرمایه گذاری منفعلانه (غیرمستقیم) در بازار سهام
  • قرض دادن پول
  • کسب سود سهام از مالکیت سهام
  • به دست آوردن سود در حساب پس انداز

شما می‌توانید از روش‌های مختلفی درآمد غیرمنفعل و یا درآمد غیرفعال داشته باشید و برخی از آن‌ها ممکن است شباهت خیلی زیادی داشته باشند. هنگام تمایز قائل شدن بین این دو دسته‌بندی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • فعالیت: روشی در آن پول به دست می‌آورید نقش زیادی در دسته‌بندی نوع درآمد شما خواهد داشت. درآمد غیرفعال (Passive Income) نتیجه‌ی تنها یک کار است که به‌صورت مداوم بازدهی مالی برای شما خواهد داشت. مانند خرید یک خانه و اجاره دادن آن. این در حالی است که درآمد فعال و غیرمنفعل مستلزم تعهد ثابت است. مانند کار روزانه و حضور در محل کار.
  • مالیات: این بخش شاید در کشور ایران چندان صدق نکند. ولی یکی از نقاط تمایز بین درآمد فعال و غیرفعال، بحث‌های مالیاتی است. شما می‌توانید درآمدها و ضررهای فعال را با یکدیگر جبران و تراز کنید. از سوی دیگر، درآمدها و ضررهای غیرفعال نیز با یکدیگر خنثی می‌شوند. به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید درآمدها و زیان‌های فعال و غیرفعال را جهت رسیدن به یک حساب مالیاتی مطلوب با یکدیگر ترکیب و تراز کنید. به عنوان مثال، فردی را در نظر بگیرید که در بازار سهام خرید و فروش فعالانه انجام داده و مجموع فعالیت سالانه او ضرر بوده باشد (زیان غیرمنفعل یا فعال). از سوی دیگر، همین فرد خانه‌ای را هم اجاره داده (درآمد غیرفعال) و در انتهای سال بابت درآمد و سود ناشی از آن باید مالیات پرداخت کند. این فرد نمی‌تواند مالیات لازم برای درآمد غیرفعال خود را با زیان حاصل شده از درآمد فعال خنثی کرده و معافیت مالیاتی به دست بیاورد. چراکه دو نوع دسته‌بندی درآمدی مستقل هستند.

منبع: Indeed

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه