کولر گازی معمولی در برابر اینورتر؛ کدام برای خرید بهتر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
تهویه مطبوع؛ کولر گازی

در فصل تابستان یکی از گزینه‌هایی که باید در نظر گرفت، تهویه مطبوع محیط زندگی و کار است و اگر به فکر استفاده از کولر گازی باشید، حتما به تفاوت مدل‌های معمولی و اینورتر فکر کرده‌اید.

احتمالا دوست ندارید که مثل یک بطری آب سرد، عرق کنید؛ با این حال در تابستان هوا بسیار گرم است و برای خنک شدن محیط، معمولا نیاز به خرید یک دستگاه تهویه مطبوع (AC) خوب مانند کولر گازی خواهید داشت اما بین کولر گازی معمولی و اینورتر کدام یک مناسب است؟ در این‌جا به چند تفاوت مهم این دستگاه‌ها می‌پردازیم که می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین مدل متناسب با نیازتان کمک کند.

۱. فناوری

فناوری کولر گازی

یک کولر گازی معمولی و یک کولر گازی اینورتر (Inverter)، هوا را به شیوه‌ی متفاوتی خنک می‌کنند، چون در حقیقت از کمپرسور متفاوتی بهره می‌برند. یک کمپرسور معمولی تهویه مطبوع، برای تنظیم دما پیوسته روشن و خاموش می‌شود. زمانی که اتاق خیلی گرم است روشن می‌شود و سپس وقتی اتاق به اندازه‌ی کافی خنک شد، خاموش می‌شود. این چرخه‌ی روشن و خاموش را مرتب تکرار می‌کند تا دما را ثابت نگه دارد.

عملکرد کمپرسور در کولر گازی اینورتر اما متفاوت است. این دستگاه برای صرفه‌جویی در انرژی و کنترل دقیق دما از فناوری پیشرفته‌تری استفاده می‌کند. دستگاه تهویه مطبوع اینورتر دارای یک کمپرسور با سرعت متغیر است که بر اساس میزان نیاز به خنک کردن اتاق، سرعت را تغییر می‌دهد.

کولر گازی 9 هزار تی سی ال مدل TAC-09CHSA1/XA41

هنگامی که یک کولر گازی اینورتر را روشن می‌کنید، کمپرسور به آرامی شروع به کار می‌کند و سرعتش را افزایش می‌دهد تا به دمای مناسب برسد. فناوری اینورتر همچنین تغییرات دمایی را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود دمای خنک در اتاق پایدارتر و دلپذیرتر باشد.

۲. مصرف برق

مصرف برق کولر گازی

کمپرسور بخش مصرف‌کننده‌ی انرژی در کولر گازی غیر اینورتر است که به صورت خاموش و روشن کار می‌کند. این بخش در تمام مدتی که روشن است، با سرعت کامل فعال است و انرژی مصرف می‌کند. بنابراین دستگاه تهویه مطبوع معمولی، یک وسیله‌ی خانگی است که برخلاف مکانیسم صرفه‌جویی در مصرف برق تهویه مطبوع اینورتر، می‌تواند به سرعت هزینه‌ی برق را زیاد کند.

از نظر مصرف انرژی، کولر گازی اینورتر اغلب نسبت به کولر گازی معمولی بهینه‌تر است، چون از چرخه‌های روشن و خاموش مکرر که باعث هدر رفتن انرژی می‌شود، جلوگیری می‌کند. همچنین دمای پایدارتری را حفظ و از نوسانات دما که می‌تواند باعث فرسودگی دستگاه شود، جلوگیری می‌کند. اما به این معنی نیست که یک کولر گازی اینورتر همیشه از برق کمتری نسبت به کولرهای گازی ساده استفاده می‌کند چون عوامل دیگری هم دخیل هستند که باید در نظر گرفته شوند.

اگر در اتاق بزرگی می‌مانید که واقعا داغ می‌شود، احتمالا باید یک کولر گازی اینورتر قوی‌تر و بزرگ‌تر بخرید که نسبت به یک کولر گازی معمولی کوچک‌تر، برق بیشتری مصرف خواهد کرد. اما اگر فقط برای مدتی از هر روز، از کولر گازی معمولی خود استفاده کنید و آن را خیلی سرد نکنید، ممکن است نسبت به استفاده از کولر گازی اینورتر در تمام روز با ایجاد سرمای زیاد، صرفه‌جویی انرژی بیشتری داشته باشید.

۳. سطح نویز

سر و صدا و نویز صوتی کولر گازی

چرا سطح نویز اهمیت دارد؟ به این دلیل که یک کولر گازی پر سروصدا می‌تواند کیفیت خواب شما یا تمرکز هنگام کار یا مطالعه را تحت تأثیر قرار دهد و از طرفی آسایش و بهره‌وری شما را هم کاهش می‌دهد.

وقتی کمپرسور یک کولر گازی معمولی روشن است، مقداری نویز تولید می‌کند اما سطح نویز آن با خاموش شدن کمپرسور به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. همین نوسانات مکرر سطح سروصدا می‌تواند ناراحت‌کننده و آزاردهنده باشد.

کولر گازی ال جی مدل NA128SK1 12000

در مقابل، چون کمپرسورهای تهویه مطبوع اینورتر هرگز متوقف نمی‌شوند، سطح نویز پایدارتر و البته کمتری نسبت به کولرهای گازی معمولی دارند. در واقع، صدایی که تولید می‌کند، با صدای یخچال یا نسیم ملایمی که از پنجره می‌وزد، قابل مقایسه است.

بنابراین، بسیار بعید است که یک کولر گازی اینورتر باعث اختلال در خواب، کار یا تماشای تلویزیون شود. این دستگاه‌ها فقط شما را خنک و راحت نگه می‌دارند.

۴. قیمت

قیمت کولر گازی

مطمئنا نمی‌خواهید که هنگام خرید یک کولر گازی از قیمت بالای آن عرق کنید! به همین دلیل است که باید هزینه‌ی اولیه‌ی آن را که برای خرید می‌پردازید و هزینه‌ی جاری که برای مصرف انرژی بر اساس قبض برق می‌پردازید، در نظر بگیرید. نقطه‌ی مطلوب جایی در این بین است، که می‌توانید از یک کولر گازی خوب و مقرون‌به‌صرفه لذت ببرید.

هزینه‌ی اولیه کولر گازی اینورتر معمولا بالاتر از یک کولر گازی معمولی است. چون اینورتر فناوری و اجزای پیشرفته‌تری نسبت به مدل‌های معمولی دارد. اما با توجه به اینکه کولر گازی اینورتر انرژی کمتری مصرف می‌کند و بیشتر از یک کولر گازی معمولی دوام می‌آورد، هزینه‌های جاری آن پایین‌تر خواهد بود.

اگر از پرداخت قبض‌های سنگین برق متنفرید، عاشق یک کولر گازی اینورتر خواهید شد. این دستگاه می‌تواند قبض برق شما را در مقایسه با یک کولر گازی معمولی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد. البته، پس‌انداز واقعی شما به چند چیز از جمله اندازه و برند کولر گازی، آب‌وهوای بیرون و میزان نیاز شما به خنک‌سازی محیط بستگی دارد.

۵. تعمیر و نگهداری

تعمیر و نگهداری و سرویس کاری کولر گازی

به طور کلی، یک کولر گازی اینورتر به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به مدل‌های معمولی نیاز دارد. به این دلیل که مدل اینورتر قطعات متحرک کمتر و استهلاک کمتری در کمپرسور دارد. اما با توجه به چرخه‌های روشن و خاموش پیوسته، چنین چیزی در مورد مدل‌های معمولی با فشار مکانیکی و اصطکاک بیشتر روی کمپرسور، صدق نمی‌کند. همه‌ی این‌ها می‌تواند منجر به خرابی بیشتر و نیاز به تعمیر بیشتر در طول زمان شود.

منبع تغذیه هم یکی از عوامل مهمی است که بر هزینه و میزان نیاز به تعمیر و نگهداری در کولر گازی تأثیر می‌گذارد. یک مدل اینورتر حتی با نوسانات ولتاژ و قطع برق می‌تواند به راحتی کار کند. اما در صورت تغییر ناگهانی ولتاژ به صورت افزایشی یا کاهشی، یک کولر گازی معمولی به آسانی می‌تواند آسیب ببیند که در نتیجه منجر به هزینه‌های تعمیر یا تعویض هم خواهد شد.

کولر گازی 32 هزار اینورتر تی سی ال مدل TAC-32CHSA1/XAD1IT3

برای اطمینان از عملکرد و کارایی بهینه، باید طبق دفترچه راهنمای دستگاه خود عمل کنید و از اشتباهات رایج به ویژه در روزهای تابستان، اجتناب کنید.

البته این را هم باید در نظر داشته باشید که هر دو نوع معمولی و اینورتر، نیاز به تمیز کردن و سرویس‌دهی منظم دارند. برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار و گرفتگی، باید حداقل ماهی یک بار فیلترها، کویل‌ها و دریچه‌ها را تمیز کنید. فراموش نکنید که با یک تکنسین تماس بگیرید تا حداقل یک بار در سال کولر گازی خود را بررسی و سرویس کنید و بتوانید هر مشکلی را قبل از بدتر شدن تشخیص دهید و رفع کنید.

صرفه‌جویی انرژی یا هزینه‌ی اولیه؟

کولر گازی مثل پیتزا نیست. شما نمی‌توانید یکی را سفارش دهید و بلافاصله از آن لذت ببرید. بنابراین پیش از خرج کردن پول با ارزش خود برای داشتن نسیمی خنک در محیط خانه یا دفتر کار، باید به دقت فکر کنید. مهم‌ترین مواردی که باید پیش از تصمیم‌گیری برای خرید در نظر بگیرید، شامل این موارد است:

  • آیا احتمال دارد در تمام طول روز از کولر گازی استفاده کنید یا فقط برخی اوقات مثلا هنگام خواب آن را روشن می‌کنید؟
  • در منطقه‌ای با آب‌وهوای گرم زندگی می‌کنید یا سرد؟
  • اتاق شما بزرگ است یا کوچک، دنج است یا محیط باز و در معرض هوای آزاد دارد؟
  • می‌خواهید چقدر برای خرید تهویه مطبوع هزینه کنید؟
  • چقدر می‌توانید پول بیشتری برای قبض و تعمیر و نگهداری بپردازید؟

بسته به پاسخ شما به این موارد، باید بتوانید تصمیم بگیرید که یک کولر گازی معمولی بخرید یا یک کولر گازی اینورتر.

منبع: Make Use Of

پرسش‌های متداول درباره‌ی تفاوت کولر گازی معمولی با اینورتر
آیا کولر گازی معمولی با اینورتر تفاوتی دارد؟
بله. تفاوت این دو مدل در حقیقت به تفاوت در فناوری به کار رفته در آن‌ها برمی‌گردد. مدل‌های اینورتر سرعت کمپرسور را برای تنظیم دما کم و زیاد می‌کنند ولی مدل‌های معمولی به صورت مکرر کمپرسور را خاموش و روشن می‌کنند تا دما را در سطح مطلوب حفظ کنند.
کولر گازی معمولی بهتر است یا اینورتر؟
این موضوع بستگی به نیاز شما دارد اما در مجموع می‌توان گفت کولر گازی اینورتر مصرف انرژی پایین‌تر و بازدهی بالاتری دارد.
قیمت کولر گازی اینورتر بیشتر است یا معمولی؟
معمولا تهویه مطبوع با فناوری اینورتر قیمت اولیه‌ی بالاتری دارد اما با توجه به صرفه‌جویی بیشتر در مصرف انرژی، هزینه‌های جاری آن کمتر است و بنابراین در بلندمدت مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما