کلاسیک‌ترین بازی تاریخ؛ معرفی بردگیم نوروزی: Catan

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
Catan

دوباره سال نو و تعطیلات عید نوروز فرا رسیده و فرصت بیشتری برای فراغت و تفریح و وقت‌گذراندن با اطرافیان فراهم شده است. بعد از دو سال که تعطیلات نوروز با موج‌های مختلف ویروس کرونا همراه شده بود و به همین خاطر شما را به ماندن در خانه‌هایتان و تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی تشویق می‌کردیم – البته هنوز هم شما را به تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی تشویق می‌کنیم! – امسال دوباره شرایط برای دید و بازدید‌ از فامیل و دوستان مهیا شده است (احتمالاً بدون آجیل و تنقلات به‌خصوص پسته!). یکی از تفریح‌های مناسبی که می‌تواند در اوقات فراغت شما و اطرافیانتان را به شکل سالمی سرگرم و دور هم جمع کند، بازی‌های رومیزی است. به همین خاطر، سعی کردیم در این ایام تعدادی از بازی‌های رومیزی جذاب را معرفی کنیم. در انتخاب‌ها سعی کرده‌ایم به تعدادی از بازی‌هایی بپردازیم که هم جذابیت فراوانی داشته باشند و هم بتوانند طیف گسترده‌تری از مخاطبان را به خود جذب کنند. سعی می‌کنیم طیف بازی‌هایی که معرفی می‌کنیم، گسترده باشد اما از طرفی اولویت را برای آثاری می‌گذاریم که یاد دادن آن‌ها به خانواده و دوستان ساده‌تر باشد.

این‌بار به سراغ یکی از آثار کلاسیک و بسیار محبوب می‌رویم. در واقع، کاتان (Catan) با بیش از ۵۰ میلیون نسخه فروش پرفروش‌ترین بازی رومیزی جهان است که برای سالیان زیادی توانسته توجه بازیکنان را همچنان به خود جلب کند. کاتان که با نام «مهاجران کاتان» (Settlers of Catan) هم شناخته می‌شود، از قدیمی‌ترین بازی‌های این فهرست و احتمالاً اولین بازی رومیزی بسیار از علاقه‌مندان به این بازی‌ها است. قواعد بازی نسبتاً آسان و به راحتی قابل‌هضم است و علاوه بر آن مقدمه‌ای عالی برای برخی از مکانیک‌های پایه بازی‌های رومیزی مانند مکانیک‌های مهم مدیریت و تجارت منابع فراهم می‌کند و در عین حال هیجان زیادی را تولید می‌کند. در عین حالی که بازی مکانیک‌های ساده‌ای دارد، به واسطه‌ی بعضی از ویژگی‌هایش استراتژی‌‌ در آن اهمیت قابل‌توجهی دارد و به واسطه‌ی بعضی از مکانیک‌های تصادفی تنوع‌پذیری آن هم بالا است.

Catan

اگر با بازی کاتان آشنا نیستید، باید بگویم که همان‌طور که از اسم بازی مشخص است، بازیکنان نقش مهاجرانی را در جزیره‌ای به نام کاتان ایفا می‌کنند. شما در بازی با جمع‌آوری و تبادل منابع ارزشمندی که از زمین‌های خود به دست می‌آورید، باید جزیره‌ی کاتان و زمین‌های خود را با ساخت جاده، خانه یا حتی شهر گسترش دهید. هر بازیکنی که زودتر از بقیه بازیکنان به امتیاز ۱۰ برسد، برنده‌ی بازی خواهد بود. بازیکنان باید خود را به یک استراتژی ثابت یا فقط کسب منابع محدود نکنند و با توجه به شرایط بازی و استراتژی‌ خود بهترین اقدام‌ها را برای ساخت و ساز انجام دهند. این اثر همچنین دارای افزونه‌ها یا گسترش‌دهنده‌های مختلفی هم هست که می‌توانید با تهیه آن‌ها تجربه‌ی بازی را عمیق‌تر کنید.

Catan

کاتان نه‌تنها یک اثر سرگرم‌کننده را در مقابل بازیکنان قرار می‌دهد، بلکه اصول پایه و استانداردهای مهمی را به‌خصوص برای مکانیک‌های اقتصادی بازی‌ها بنا می‌کند که هم جذاب و هم متعادل است. همین موارد باعث شده‌اند تا کاتان الهام‌بخش بسیاری از بازی‌های بعد از خود باشد. بیهوده نیست که این بازی تاکنون جوایز بسیاری را دریافت کرده و در تاریخ نام آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازی‌های رومیزی ثبت شده است. اگرچه کاتان اثر جدیدی نیست اما تجربه‌ی یک بازی با مکانیک‌ها آسان که می‌تواند برای همه جذاب باشد، گزینه‌ای است که بهتر از در این ایام از آن غافل نشوید.

نام بازی: Settlers of Catan یا Catan
طراح: Klaus Teuber
طراح هنری: Oliver Freudenreich

بازی فکری مدل مهاجران کاتان

بازی فکری مدل افزونه دریانوردان کاتانبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما