معرفی بردگیم نوروزی؛ Citadels – دژ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
Citadels

دوباره تعطیلات عید نوروز فرا رسیده و فرصت بیشتری برای فراغت و تفریح و وقت‌گذراندن با اطرافیان فراهم شده است. دو سال گذشته به خاطر اوج کرونا شما را به ماندن در خانه‌هایتان و تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی تشویق می‌کردیم – البته هنوز هم شما را به تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی تشویق می‌کنیم! –  با این حال، امسال اگرچه دوباره موج جدیدی از کرونا آغاز شده اما دوباره شرایط برای دید و بازدید‌ از فامیل و دوستان مهیا شده است (احتمالاً بدون آجیل و تنقلات!). یکی از این تفریح‌های مناسبی که می‌تواند در بعضی از این اوقات فراغت شما و اطرافیانتان را سرگرم کند، بازی‌های رومیزی است. به همین خاطر، سعی کردیم در این ایام تعدادی از بازی‌های رومیزی جذاب را معرفی کنیم که هم جذابیت فراوانی داشته باشند و هم بتوانند طیف گسترده‌تری از مخاطبان را جذب خود کنند. سعی می‌کنیم طیف بازی‌هایی که معرفی می‌کنیم، گسترده باشد اما از طرفی اولویت را برای آثاری می‌گذاریم که یاد دادن آن‌ها به خانواده و دوستان ساده‌تر باشد.

این‌بار به سراغ یکی از معروف‌ترین بازی‌های برونو فدوتی (Bruno Faidutti) می‌رویم که در بازار ایران هم شناخته‌شده است.  بله، منظورم همان بازی «دژ» یا سیتادلز (Citadels) است. این بازی از ۲ تا ۷ بازیکن پشتیبان می‌کند که می‌تواند آن را مناسب جمع‌های خانوادگی یا دوستانه کند. در بازی «دژ» در هر دور بازیکنان به‌صورت مخفی نقش‌هایی مخفی را بین ۸ نقش موجود در بازی انتخاب می‌کنند تا از قابلیت‌های آن نقش در طول آن دور استفاده کنند و بتواند طلای بیشتری به دست بیاورند و ساختمان‌های بیشتری را بسازند. بازی در پایان دوری به اتمام می‌رسد که یکی از بازیکنان توانسته باشد هشت ساختمان را بنا کند. سپس بازیکنان امتیازهای خود را حساب می‌کنند و هر بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده‌ی بازی خواهد شد.

بازی دژ

طراحی بعضی شخصیت‌ها در نسخه‌ی ایرانی

حق امتیاز تولید و انتشار بازی دژ در ایران به‌صورت رسمی توسط نشر هوپا از طراح این اثر خریداری شد و نکته‌ی جالب اینجاست که نسخه‌ی ایرانی علی‌رغم اینکه مکانیک‌های بازی را کاملاً حفظ کرده است اما طراحی بصری آن را تغییر داده است و آن را به‌گونه‌ای تصویرگری کرده است که بیشتر با فرهنگ و معماری ایرانی همخوانی داشته باشد و نتیجه‌ی نهایی هم بسیار زیبا از آب درآمده است و حتی شاید بتوانیم بگوییم که از نسخه‌ی اصلی هم بهتر شده است.

دژ یک بازی کارتی است که مکانیک‌های مختلف و جذابی اعم از مکانیک‌ بلو‌ف‌زنی و اندکی نقش مخفی و همچنین مکانیک‌های مربوط به شهرسازی در آن دیده می‌شود که ترکیب فوق‌العاده را خلق کرده است. از طرف دیگر، وجود نقش‌های مختلف که هرکدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند، می‌تواند عمق و هیجان بازی را دوچندان کند. روند بازی آسان است اما این ویژگی‌ها باعث شده شما بتوانید با استراتژی‌های مختلف هر دور بازی را دنبال کنید. یاد دادن بازی به افراد ناآشنا با بردگیم‌ها هم آسان است و می‌توانید دژ را با طیف مختلفی از افراد بازی کنید. در مجموع، تجربه‌ی بازی دژ در ایام عید نوروز می‌تواند لحظات شیرین و خوبی را برای شما رقم بزند.

بازی فکری هوپا مدل دژبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما