آیپدهای مجهز به نمایشگر OLED باریک‌تر، سبک‌تر و باکیفیت‌تر خواهند بود

۲۱ تیر ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۰ ۲۲ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آیپدهای اپل نمایشگر OLED

اینطور که به نظر می‌رسد، اپل قصد دارد در طراحی آیپدهای مورد انتظار خود از فرایند ساخت نمایشگر OLED جدید و پیشرفته‌ای استفاده کند که اجازه می‌دهد محصول سبک‌تر و باریک‌تر از قبل باشد.

مینگ‌چی کو، یکی از موثق‌ترین و معتبرترین تحلیل‌گران حوزه‌ی فناوری که به عنوان افشاگر هم فعالیت می‌کند، سال گذشته گفته بود که نخستین آیپد مجهز به نمایشگر OLED در سال ۲۰۲۲ راهی بازار می‌شود. اما بعدا متوجه شدیم این برنامه از دستور کار اپل خارج شد و شرکت در سال ۲۰۲۲ همچنان می‌خواهد از فناوری قدیمی استفاده کند.

اپل در حال حاضر سه تأمین‌کننده در بخش نمایشگر دارد که هر سه‌ی آن‌ها روی فناوری جدید پنل OLED کار می‌کنند. اینطور که به نظر می‌رسد، این سه شرکت دقیقا برای تأمین نیازهای اپل به سراغ چنین فناوری ساختی رفته‌اند و این نمی‌تواند اتفاقی باشد. در واقع همه چیز دارند دست به دست هم می‌دهند تا به این نتیجه برسیم که آیپدها با نمایشگر OLED در راه هستند.

برای مثال، فناوری ساخت سامسونگ باعث می‌شود نمایشگر دوام بیشتری داشته باشد و میزان روشنایی هم دو برابر شود. LG هم خود را آماده می‌کند تا سفارشات لازم را برای تأمین نمایشگر OLED برای آیپدها دریافت کند و حتی گفته می‌شود میزان تولید را در آن شرکتی که نمایشگرهای یادشده را تولید می‌کند دو برابر افزایش داده تا به میزان دقیق آیپدها برسد. در نهایت هم می‌رسیم به BOE که داستان زیادی با اپل داشته اما در نهایت توانست توجه شرکت آمریکایی را به خود جلب کند. این شرکت هم ظاهرا توانسته هر طور که شده خود را به جمع برترین‌ها برساند و در نتیجه برای تأمین نمایشگر آیپدها واجد شرایط شود.

علاوه بر این‌ها، اخیرا هم شنیده بودیم که سامسونگ خط تولید جدیدی را برای تولید نمایشگر OLED با فناوری ساخت بسیار پیشرفته راه‌اندازی کرده که نمایشگرهای تولید شده در آن هم مخصوصا برای اپل در نظر گرفته شده‌اند. پایگاه خبری ET News در این رابطه گفته:

اپل برای نخستین بار از آیپد مجهز به نمایشگر OLED با فناوری ساخت جدید رونمایی خواهد کرد. فناوری جدید به گونه‌ای است که به لطف آن شرکت‌ها می‌توانند از طریق فرایند شیمیایی، قطعات اضافی را حذف کرده و لایه‌های ترانزیستور را باریک‌تر طراحی کنند. در نهایت هم این نمایشگر باریک‌تر و سبک‌تر از قبل خواهد بود […]

در کنار این فناوری جدید، اپل همچنین می‌خواهد از یک لایه‌ی پوششی جدید در فرایند ساخت این نمایشگر استفاده کند که باعث افزایش دوام آن می‌شود. سامسونگ و LG احتمالا تأمین‌کنندگان پنل OLED آیپدها خواهند بود.

اپل در حال حاضر در کنار شرکت‌های اصلی تأمین‌کننده‌ی نمایشگر، در مرحله‌ی تولید نسخه‌ی آزمایشی نمایشگر OLED برای آیپدها قرار دارد و چون این نخستین باری هم هست که دارد از چنین فناوری در تبلت‌هایش استفاده می‌کند، چندین نمونه‌ی آزمایشی را ساخته و بارها آن‌ها را مورد تست و بررسی قرار می‌دهد.

آیپدهای اپل نمایشگر OLED

با تمام این تفاسیر، به نظر می‌رسد امسال قرار نیست شاهد این محصولات جذاب باشیم. طبق اطلاعات منتشر شده، اپل در نظر دارد در سال ۲۰۲۴ از نخستین آیپد مجهز به نمایشگر OLED رونمایی کند تا بدین ترتیب مدت زمان انتظار کشیدن کاربران این شرکت باز هم افزایش پیدا کند.

البته ET News که در رابطه با فناوری ساخت جدید نمایشگر OLED توضیحاتی را ارائه داد، در این باره که اپل چه زمانی قصد رونمایی از نخستین آیپدها با این نمایشگر را دارد حرفی نزد و فقط گفت که اپل برنامه دارد نمایشگرهای کوچک و بزرگ زیادی تولید کند و این یعنی بسیاری از آیپدها قرار است نمایشگری با فناوری OLED داشته باشند.

فعلا جدیدترین خبرها به سال ۲۰۲۴ به عنوان تاریخ رونمایی از نخستین آیپد مجهز به نمایشگر OLED اشاره دارند. ناگفته نماند خیلی بعید است امسال شرکت آمریکایی از آیپدهایی با این نمایشگر رونمایی کند. با این حال باید منتظر بمانیم ببینیم طی روزها یا حتی ماه‌های آتی، چه خبرهای بیشتری در این رابطه منتشر می‌شود.

منبع: ۹to5Mac

برچسب‌ها :
دیدگاه شما