وان‌پلاس پرچم‌دارهای خود را ۳ سال آپدیت خواهد کرد

۱۳ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۸ ۱۳ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
وان‌پلاس به‌روزرسانی اندروید

وان‌پلاس به‌تازگی رسما اعلام کرد قصد دارد گوشی‌های پرچم‌دار خود را ازین پس به مدت سه‌سال به سیستم‌عامل اندروید آپدیت کند.

در بین شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند، فقط سامسونگ و گوگل هستند که از لحاظ به‌روزرسانی، گوشی‌های خود را به مدت سه‌سال به سیستم‌عامل جدید آپدیت می‌کنند. البته این موضوع برای گوگل شامل تمام گوشی‌ها و برای سامسونگ شامل گوشی‌های پرچم‌دار و میان‌رده‌های قدرتمند می‌شود. همچنین گوشی‌های سامسونگ غیر از این‌ها هم به مدت دو سال سیستم‌عامل جدید را دریافت می‌کنند.

در این بین اما هستند شرکت‌هایی که گوشی‌های خود را تا مدت زمان طولانی به‌روزرسانی می‌کنند اما رویه‌ی آن‌ها در این زمینه اصلا مشخص نیست. یکی از همین شرکت‌ها وان‌پلاس بود، شرکتی که گوشی‌های بسیار خوبی تولید می‌کند اما از لحاظ به‌روزرسانی عملکرد پایداری نداشت. تا اینکه روز گذشته شرکت چینی رسما اعلام کرد سیاست خود را در این زمینه تغییر داده و می‌خواهد از این پس فقط پرچم‌داران خود را به مدت سه‌سال به سیستم‌عامل اندروید به‌روزرسانی کند.

علاوه بر عرضه‌ی آپدیت اندروید به مدت سه‌سال وان‌پلاس اعلام کرد از لحاظ امنیتی هم گوشی‌های خود را به مدت چهار سال پشتیبانی می‌کند. یعنی دقیقه سیاستی که سامسونگ در پیش گرفت اما سامسونگ برخی از میان‌رده‌های خود را هم در این لیست جای داد در حالی که برای وان‌پلاس فقط پرچم‌دارها اولویت دارند. لازم به ذکر است پرچم‌دارهای این شرکت از سال گذشته شامل این سیاست جدید می‌شوند، بنابراین از سری وان‌پلاس ۸ که با اندروید ۱۰ راهی بازار شدند به بعد، تمام گوشی‌های قدرتمند شرکت به مدت سه‌سال به سیستم‌عامل جدید اندروید آپدیت می‌شوند.

البته وان‌پلاس گوشی‌های میان‌رده‌ی خود را هم فراموش نکرد و سیاست جدیدی را هم در قبال آن‌ها در پیش گرفت. بدین ترتیب گوشی‌هایی نظیر وان‌پلاس نورد و نورد CE 5G قادر خواهند بود به مدت دو سال به سیستم‌عامل اندروید و به مدت سه‌سال از لحاظ امنیتی آپدیت شوند. این سیاست شامل گوشی‌های دیگر از سری نورد هم می‌شود و این یعنی وان‌پلاس نورد ۲ هر چقدر هم که قدرتمند باشد چون در دسته‌ی گوشی‌های میان‌رده قرار می‌گیرد فقط دو سال می‌تواند اندروید جدید را دریافت کند.

البته گوشی‌های اقتصادی سری نورد N فقط یک سال آپدیت اندروید را دریافت می‌کنند اما از لحاظ امنیتی به همان میزان سه‌سال از سوی شرکت پشتیبانی می‌شوند. گوشی‌های اقتصادی نورد که در حال حاضر مشمول این سیاست می‌شوند عبارت‌اند از: وان‌پلاس نورد N200 5G، وان‌پلاس نورد N10 5G و نورد N100. به طور خلاصه می‌توان سیاست جدید شرکت چینی در زمینه‌ی به‌روزرسانی گوشی‌هایش را  در زیر مشاهده کرد:

  • پرچم‌دارهای سری وان‌پلاس ۸ به بعد: ۳ سال آپدیت اندروید و ۴ سال آپدیت امنیتی
  • گوشی‌های سری وان‌پلاس نورد: ۲ سال آپدیت اندروید و ۳ سال آپدیت امنیتی
  • گوشی‌های سری وان‌پلاس نورد N: یک سال آپدیت اندروید و ۳ سال آپدیت امنیت

گوشی‌های وان‌پلاس ۷T یا سری وان‌پلاس ۷ طبق همان سیاست قدیمی فقط به دو نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل اندروید آپدیت شده و به مدت سه‌سال از لحاظ امنیتی پشتیبانی می‌شوند. مثلا وان‌پلاس ۷T با اندروید ۱۰ راهی بازار شد اما با دریافت اندروید ۱۲ کار خود را به پایان می‌رساند و مشمول آپدیت سه‌ساله نمی‌شود.

برای اینکه وان‌پلاس بتواند به این تعهد سه‌ساله‌ی آپدیت نرم‌افزاری دست پیدا کند، روش جدیدی را در پیش گرفته است. طبق گفته‌های وان‌پلاس، این شرکت در تلاش است تا از تمام پتانسیل‌های موجود در نتیجه‌ی همکاری خود با اوپو بهره ببرد. برنامه‌ای هم که در این راستا تنظیم شده شامل ادغام کدبیس رابط کاربری OxygenOS و ColorOS می‌شود.

وان‌پلاس می‌گوید تغییرات صورت گرفته در نتیجه‌ی این ادغام‌سازی اصلا به گونه‌ای نیست که کاربران متوجه آن شوند چرا که در واقع تمام این فرایندها پشت صحنه اتفاق می‌افتد. اما به نظر می‌رسد مفهوم این حرف این است که دو رابط کاربری OxygenOS (رابط گوشی‌های وان‌پلاس) و ColorOS (رابط گوشی‌های اوپو) از لحاظ قابلیت‌ها و امکانات و به طور کلی ویژگی‌های هسته‌ای مشابه خواهند بود و فقط شکل ظاهری متفاوتی خواهند داشت.

سوا از بحث آپدیت نرم‌افزاری، وان‌پلاس معتقد است رابط OxygenOS از لحاظ کیفیت و پایداری هم عملکرد بهتری خواهد داشت چرا که بر اساس پلتفرم قدرتمندتری طراحی شده است. در حال حاضر گوشی‌های کنونی رابط ادغام شده را از طریق یک آپدیت OTA دریافت می‌کنند اما گوشی‌های آینده‌ی شرکت به صورت پیش‌فرض به آن مجهز خواهند شد.

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما