درباره‌ی پرچم‌داران سری وان‌پلاس ۹ چه می‌دانیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
گوشی وان‌پلاس 9

وان‌پلاس قرار است نیمه‌ی اول امسال از پرچم‌داران سری وان‌پلاس ۹ به‌عنوان جدیدترین و قدرتمندترین گوشی‌های خود رونمایی کند. تا به این لحظه اطلاعات خوبی در رابطه با این گوشی‌ها منتشر شده و در همین راستا تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی آن‌ها بپردازیم و ببینیم از پرچم‌دارهای جدید شرکت چینی باید چه انتظاری داشته باشیم.

در حال حاضر جدیدترین گوشی پرچم‌دار وان‌پلاس، وان‌پلاس ۸T نام دارد. محصولی که از لحاظ سخت‌افزاری کاملا مشابه سری وان‌پلاس ۸ بوده در حالی که با قیمت بسیار مناسبی هم راهی بازار شد. امسال اما جدیدترین پرچم‌دار این شرکت با نام وان‌پلاس ۹ راهی بازار خواهد شد. سال‌های گذشته، وان‌پلاس در عرضه‌ی گوشی‌های خود برنامه‌ی منظمی نداشت. مثلا یک پرچم‌دار حوالی ماه می رونمایی می‌شد در ماه اکتبر، سری T از همان پرچم‌دار را شاهد بودیم. کمی بعد، مدل پرو از پرچم‌دارهای شرکت رونمایی می‌شد.

این برنامه‌ریزی کمی باعث سردرگمی کاربران شده بود اما در سال ۲۰۲۰، وان‌پلاس سیاست جدیدی را در پیش گرفت تا بدین ترتیب نظم بیشتری به تاریخ رونمایی از پرچم‌دارهای خود ببخشد. برای مثال ابتدا شاهد رونمایی هم‌زمان از وان‌پلاس ۸ و ۸ پرو بودیم که به نسبت گوشی‌های سال‌های قبل، شباهت بیشتری به یکدیگر داشتند. مثلا هر دو گوشی با نمایشگری خمیده، دوربین سلفی حفره‌ای و مشخصات فنی مشابهی راهی بازار شدند. وان‌پلاس ۸T هم درست در زمان معینی راهی بازار شد اما برخلاف سال‌های قبل، خبری از مدل پرو نبود. بعد از وان‌پلاس ۶T، این اولین باری بود که طی این دو سال، مدل پرو از پرچم‌دارهای سری T حذف شد.

به نظر می‌رسد وان‌پلاس امسال هم همین سیاست را در قبال پرچم‌داران سری ۹ در پیش خواهد گرفت. طی روزها و هفته‌های اخیر هم خبرهای زیادی در رابطه با گوشی‌های این سری منتشر شده؛ بنابراین تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی تمام خبرها و شایعه‌های مربوط به این گوشی‌ها بپردازیم تا ببینیم باید چه انتظاری از آن‌ها داشته باشیم.

قیمت سری وان‌پلاس ۹

اگرچه جدول زمانی رونمایی از پرچم‌داران وان‌پلاس همیشه مشخص بود، اما وقتی به قیمت آن‌ها می‌رسیدیم دائما شاهد تغییراتی بودیم. تغییرات قیمتی هم معمولا به صورت افزایشی بود. اما برای حدس قیمت این محصولات باید در رابطه با مدل‌های مختلفی که از آن‌ها منتشر می‌شود هم اطلاعاتی داشته باشیم. سال گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت چینی برخلاف گوشی‌های قبلی خود، مدل پرو را در سه میزان حافظه‌ی داخلی راهی بازار می‌کند. پیش‌تر گوشی‌های این شرکت تنها در ۲ مدل ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایتی عرضه می‌شدند اما به نظر می‌رسد وان‌پلاس ۹ پرو امسال در مدلی با ۵۱۲ گیگابایت هم راهی بازار می‌شود.

اما این همه‌ی ماجرا نیست. وان‌پلاس امسال قصد دارد در کنار دو مدل استاندارد و پرو از یک مدل E هم رونمایی کند که احتمالا همان پرچم‌دار مقرون‌به‌صرفه‌ی شرکت خواهد بود و احتمالا از لحاظ دوربین، پردازنده، کیفیت نمایشگر و جنس بدنه، از دو مدل دیگر ضعیف‌تر است. البته هنوز نمی‌دانیم این گوشی چه مشخصات فنی دارد اما تمام خبرها از این موضوع حکایت دارند که وان‌پلاس ۹E ارزان‌ترین گوشی این سری خواهد بود. با در نظر گرفتن تمام این موضوعات و همچنین خبرها و شایعه‌های اخیر، می‌توانیم بگوییم قیمت این پرچم‌دارها به شرح زیر است:

نام گوشی وان‌پلاس ۹ وان‌پلاس ۹ پرو وان‌پلاس ۹E
مدل ۱۲۸ گیگابایتی ۶۹۹ دلار ۷۹۹ دلار ۵۹۹ دلار
مدل ۲۵۶ گیگابایتی ۷۹۹ دلار ۸۹۹ دلار ۶۹۹ دلار
مدل ۵۱۲ گیگابایتی ندارد ۹۹۹ دلار ندارد

این‌طور که به نظر می‌رسد، قرار نیست قیمت پرچم‌دارهای وان‌پلاس کاهش زیادی داشته باشد. به‌خصوص اینکه شرکت تصمیم گرفته آن‌ها را در مدل‌های مختلفی هم راهی بازار کند تا بدین ترتیب تعادل قیمتی خوبی را بین همه‌ی آن‌ها بوجود بیاورد. همچنین با وجود مدل‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای چون وان‌پلاس ۹E، دست کاربران برای انتخاب یک گوشی قدرتمند بسیار بازتر از قبل خواهد بود.

طراحی و نمایشگر

نام گوشی وان‌پلاس ۹ وان‌پلاس ۹ پرو وان‌پلاس ۹E
اندازه و نوع نمایشگر ۶٫۵۵ اینچ تخت ۶٫۷۸ اینچ خمیده ۶٫۵۵ اینچ تخت
وضوح تصویر ۱۸۰۰ × ۲۴۰۰ ۱۴۴۰ × ۳۱۶۸ ۱۸۰۰ × ۲۴۰۰
فناوری نمایشگر امولد امولد امولد
نرخ تازه‌سازی تصویر ۹۰ هرتزی (یا ۱۲۰ هرتزی) ۱۲۰ هرتزی ۹۰ هرتزی

در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰، اولین تصویر از ماکت گوشی وان‌پلاس ۹ منتشر شد که نشان می‌داد این محصول روی پنل پشتی خود از سه دوربین بهره می‌برد و یک دوربین سلفی به صورت حفره‌ای در قسمت چپ-بالای نمایشگر تعبیه می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد مدل استاندارد این سری درست مانند وان‌پلاس ۸T از نمایشگری تخت بهره می‌برد.

مدل پرو اما از تعداد دوربین‌های بیشتری بهره می‌برد. طبق آخرین گزارش‌ها، این گوشی به چهار دوربین روی پنل پشتی مجهز خواهد شد که احتمالا کیفیت بیشتری هم به نسبت مدل‌های به‌کار رفته در وان‌پلاس ۹ خواهند داشت. از لحاظ طراحی پنل جلویی نباید فرقی بین این گوشی با پرچم‌داران سری ۸ وجود داشته باشد. بنابراین انتظار می‌رود این محصول هم از نمایشگری خمیده با دوربین سلفی تعبیه شده به صورت حفره‌ای بهره ببرد. همچنین گفته می‌شود این نمایشگر ۶٫۷۸ اینچی است. لازم به ذکر است مدل پرو احتمالا تنها گوشی این سری خواهد بود که از استاندارد ضد آب IP68 بهره می‌برد.

در رابطه با وان‌پلاس ۹E هم خبر زیادی منتشر نشده اما گفته می‌شود این محصول از دو مدل دیگر کوچک‌تر خواهد بود. اینکه منظور از کوچک‌تر دقیقا چه اندازه‌ای است هنوز مشخص نشده. شاید وان‌پلاس ۹E در واقع یک پرچم‌دار مینی برای رقابت با آیفون ۱۲ مینی باشد. محصولی که هنوز شرکت‌های اندرویدی سعی می‌کنند با تولید آن ریسک نکنند؛ چرا که هم فرایند پیچیده‌تری دارد و هم تقاضا برای آن به قدری نیست که هزینه‌ی ساخت بالای آن را توجیه کند. با این حال فعلا خبرها از شباهت نمایشگر مدل استاندارد و E خبر داده‌اند.

از آنجایی که این روزها شرکت‌ها در تلاشند قیمت پرچم‌دارها را برای جلب رضایت کاربران کاهش دهند، این احتمال وجود دارد که وان‌پلاس بر خلاف سیاست گذشته‌ی خود، تنها مدل پرو را به نمایشگر ۱۲۰ هرتزی مجهز کند. بعید به نظر می‌رسد دو مدل دیگر را با نمایشگرهای ۶۰ هرتزی ببینیم چون شرکت چینی حتی در میان‌رده‌ی خود (وان‌پلاس نورد) هم از نمایشگر ۹۰ هرتزی استفاده کرده. در بدترین حالت، احتمالا مدل استاندارد و E با همین نمایشگر ۹۰ هرتزی راهی بازار می‌شوند تا قیمت کمتر آن‌ها توجیه شود. در بهترین حالت هم می‌توان اینطور در نظر گرفت که تنها مدل E به نمایشگر ۹۰ هرتزی مجهز می‌شود.

مشخصات فنی، باتری و شارژر

مشخصات فنی پرچم‌داران سری وان‌پلاس ۹ هنوز به صورت کامل فاش نشده اما بدیهی است که در آن‌ها شاهد استفاده از جدیدترین و قدرتمندترین پردازنده‌ی حال حاضر (برای گوشی‌های اندرویدی) یعنی اسنپدراگون ۸۸۸ استفاده می‌شود. البته به نظر می‌رسد در وان‌پلاس ۹E از پردازنده‌ی ضعیف‌تری چون اسنپدراگون ۸۷۵ استفاده شود که از لحاظ قدرتی، مشابه اسنپدراگون ۸۶۵ پلاس است. همچنین ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی داخلی از نوع UFS 3.1 هم احتمالا مدل پایه‌ی پرچم‌داران اصلی را تشکیل می‌دهد.

با توجه به شایعه‌های اخیر، به نظر می‌رسد وان‌پلاس ۹ به یک باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعتی مجهز می‌شود. یعنی در واقع از این نظر تفاوتی با وان‌پلاس ۸T نخواهد داشت. در رابطه با دو گوشی دیگر هنوز اطلاعاتی منتشر نشده اما به نظر می‌رسد مدل پرو با در نظر گرفتن اندازه‌ی نمایشگر آن، اندکی از لحاظ باتری به نسبت مدل استاندارد وضعیت بهتری خواهد داشت.

در رابطه با شارژر هم باید گفت احتمالا وان‌پلاس این سه محصول را به همراه شارژر درون جعبه راهی بازار می‌کند. چرا که شرکت چینی فعلا در جایگاهی قرار ندارد که بخواهد چنین ریسکی را انجام دهد و شارژر را از درون جعبه حذف کند. طبق شنیده‌ها، برای مدل پرو شارژر ۶۵ واتی در نظر گرفته می‌شود و این  احتمال هم وجود دارد که برای دو گوشی دیگر هم همین شارژر درون جعبه قرار بگیرد.

رندر وان‌پلاس 9
رندر وان‌پلاس 9

به نظر می‌رسد آنچه که این سه را در این بخش متمایز می‌کند، قابلیت‌هایی نظیر شارژر بی‌سیم و فناوری شارژ معکوس است که در مدل پرو به بهترین شکل ممکن پیاده خواهند شد. فعلا گفته می‌شود این گوشی در حالت بی‌سیم می‌تواند با سرعت خیره‌کننده‌ی ۴۵ وات شارژ شود که بیشتر از سرعت بسیاری از شارژرهای سیمی پرچم‌دارهای امروزی است. همچنین این میزان یک پیشرفت فوق‌العاده به نسبت سرعت ۳۰ واتی شارژر بی‌سیم وان‌پلاس ۸ پرو به حساب می‌آید.

پشتیبانی از شارژ معکوس هم به کاربر این امکان را می‌دهد تا گجت‌های دیگر را با چسباندن به پنل پشتی گوشی شارژ کند و این می‌تواند به خصوص برای دارندگان گجت‌های پوشیدنی بسیار کاربردی باشد. به صورت کلی، خبرهای موجود در رابطه با باتری این گوشی‌های وان‌پلاس را می‌توان به صورت خلاصه در جدول زیر مشاهده کرد.

نام گوشی وان‌پلاس ۹ وان‌پلاس ۹ پرو وان‌پلاس ۹E
ظرفیت باتری ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۴۷۵۰ میلی‌آمپر ساعت ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت
سرعت شارژر سیمی ۶۵ وات ۶۵ وات ۶۵ وات
سرعت شارژر بی‌سیم مشخص نیست ۴۵ وات ندارد
فناوری شارژ معکوس مشخص نیست بله ندارد

دوربین

وان‌پلاس معمولا شرکتی نبوده که در بخش دوربین تمرکز ویژه‌ای بگذارد و هر سال گوشی‌های این شرکت در حد و اندازه‌های یک پرچم‌دار معمولی در این بخش ظاهر می‌شدند. سری وان‌پلاس ۸ هم از این قاعده مستثنی نبودند اما به نسبت نسل قبل، پیشرفت بسیار خوبی داشتند. با این حال به نظر می‌رسد امسال، اگرچه پیشرفتی در وضعیت دوربین‌ها به‌وجود می‌آید اما در مقایسه با سری پرچم‌دارهای قبلی آنقدری زیاد نیست که آن را انقلابی بدانیم. هرچند پیت لاو، مدیرعامل شرکت مدعی شد امسال توجه زیادی به این بخش خواهد شد.

با این حال به نظر می‌رسد حداقل مدل پرو تغییرات گسترده‌تری داشته باشد تا بدین ترتیب بتواند با پرچم‌دارهای قدرتمند بازار رقابت تنگاتنگی داشته باشد. متأسفانه این ادعا بر اساس حدس و گمان است و اگر بخواهیم بر اساس شایعات و خبرهایی که پیش‌تر منتشر شد حرف بزنیم باید بگوییم تمام گوشی‌های این سری احتمالا از یک دوربین اصلی با قابلیت‌های مشابه بهره خواهند برد و تفاوت‌ها فقط در دوربین‌های دیگر خلاصه می‌شوند.

رندر وان‌پلاس 9 پرو
رندر وان‌پلاس 9 پرو
رندر وان‌پلاس 9 پرو

فعلا در رابطه با مشخصات دوربین مدل استاندارد خبرهای زیادی منتشر نشده اما در گزارش‌های اخیر آمده که مدل پرو احتمالا به یک دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی با فناوری ترکیب پیکسلی ۴ به ۱، دوربین فوق عریض ۴۸ مگاپیکسل، تله‌فوتوی ۸ مگاپیکسلی با قابلیت بزرگ‌نمایی ۳ برابری و احتمالا یک لنز ماکرو، فیلتر رنگ یا سنجش عمق مجهز خواهد شد. در این بین، دو دوربین اول احتمالا در مدل استاندارد هم به‌کار خواهد رفت در حالی که برای وان‌پلاس ۹E، اندازه‌ی دوربین فوق عریض به ۱۶ مگاپیکسل کاهش پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است به گفته‌ی افشاگر معروف چینی، Digital Chat Station، نه وان‌پلاس ۹ و نه مدل پرو از این سری به لنز پریسکوپی مجهز نمی‌شوند. این بدان معنی نیست که لزوما خبری از بزرگ‌نمایی به صورت اپتیکال در این گوشی‌ها نخواهد بود. لنز پریسکوپی اما امکان بزرگ‌نمایی بیشتری را فراهم می‌کند که گویا وان‌پلاس قصد استفاده از آن را در هیچ یک از پرچم‌دارهای سری ۹ خود ندارد.

نام گوشی وان‌پلاس ۹ وان‌پلاس ۹ پرو وان‌پلاس ۹E
دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی ۴۸ مگاپیکسلی ۴۸ مگاپیکسلی
دوربین دوم ۴۸ مگاپیکسلی فوق عریض ۴۸ مگاپیکسلی فوق عریض ۱۶ مگاپیکسلی فوق عریض
دوربین سوم مشخص نیست ۸ مگاپیکسلی تله‌فوتو با بزرگ‌نمایی ۳ برابری ۵ مگاپیکسلی ماکرو
دوربین چهارم مشخص نیست سنجش عمق/فیلتر رنگ/ماکرو ۲ مگاپیکسلی سنجش عمق
دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسلی ۱۶ مگاپیکسلی ۱۶ مگاپیکسلی

تاریخ عرضه

در حال حاضر حدود یک ماه تا زمان رونمایی و عرضه‌ی رسمی سری وان‌پلاس ۹ زمان باقی مانده. شایعاتی هم در این رابطه منتشر شده که اگر قرار باشد به آن‌ها استناد کنیم، باید گفت احتمالا در ماه مارس سال ۲۰۲۱ (اسفند – فروردین)، شاهد رونمایی از این گوشی‌ها خواهیم بود. این حدود یک ماه زودتر از زمانی است که سری وان‌پلاس ۸ رونمایی شدند. به نظر می‌رسد این تصمیم وان‌پلاس با در نظر گرفتن شرایط کنونی و همچنین عرضه‌ی زودهنگام پرچم‌داران سامسونگ بسیار منطقی است. اگر هم قرار باشد مشکلی در زمان عرضه وجود داشته باشد، نهایتا تا قبل ماه مه (اردیبهشت – خرداد) این اتفاق رخ خواهد داد و نه دیرتر.

در رابطه با مدل وان‌پلاس ۹E یا لایت (هرآنچه که وان‌پلاس قرار است گوشی جدید خود را بنامد) هم باید گفت شایعاه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه شرکت چینی می‌خواهد آن را ابتدا در کشورهای هند و چین عرضه کرده و سپس آن‌ها را وارد بازار اروپا کند. به نظر می‌رسد در بدترین حالت، این گوشی‌ وارد بازار آمریکا نخواهد شد و در بهترین حالت هم این اتفاق کمی دیرتر رخ می‌دهد.

منبع: PhoneArena Android Authorityبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما