مقایسه دوربین وان پلاس نورد با آیفون SE 2020

۹ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۰ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
مقایسه دوربین وان پلاس نورد با آیفون SE 2020

وان پلاس اخیرا از گوشی میان‌رده خود با نام وان پلاس نورد رونمایی کرد. یکی از بهترین گوشی‌های بازار که کاربران با بودجه متوسط می‌توانند از قابلیت‌های خوب آن بهره‌مند شوند. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مطلب به مقایسه دوربین این محصول با یکی دیگر از میان‌رده‌های قدرتمند بازار یعنی آیفون SE 2020 بپردازیم تا ببینیم در نهایت کدام یک از آن‌ها می‌توانند عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

وان پلاس گوشی‌های سری وان پلاس ۸ را با امکانات بسیار خوب اما قیمت بالا معرفی کرد. از آن جایی که در سال ۲۰۲۰ بسیاری از کاربران به گوشی‌های ارزان قیمت تمایل پیدا کردند، این شرکت تصمیم گرفت میان‌رده‌ای را با نام وان پلاس نورد راهی بازار کند که از اینترنت ۵G پشتیبانی کرده و قابلیت‌های خوبی نیز دارد.

اپل اما کمی قبل‌تر از نسل دوم گوشی آیفون SE رونمایی کرد. میان‌رده کوچکی که در بطن خود، قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به پردازنده A13، سیستم عامل iOS با امکان بروزرسانی حداقل ۴ سال و ۳ گیگابایت رم اشاره کرد که آن را از لحاظ سرعت و قدرت، هم‌تراز با پرچم‌دارهای اندرویدی قرار می‌دهد.

هر دوی این محصولات از دوربین قدرتمندی بهره می‌برند اما یکی از تفاوت‌های عمده آن‌ها نیز دقیقا در همین بخش خلاصه می‌شود. جایی که نماینده وان پلاس به ۴ دوربین و نماینده اپل هم تنها به یک دوربین مجهز شده‌اند. از آن جایی که هر دو محصول تقریبا در یک محدوده قیمتی قرار دارند (آیفون حدودا ۱۰۰ دلار گران‌تر است) و نمی‌توان آن‌ها را از لحاظ سخت‌افزاری مقایسه کرد، بنابراین تصمیم گرفتیم به بررسی دوربین‌ آن‌ها پرداخته تا ببینیم کدام یک در این بخش عملکرد بهتری خواهد داشت.

اما قبل از پرداختن به مقایسه بهتر است نگاهی داشته باشیم به مشخصات دوربین این دو محصول روی کاغذ. آیفون SE در مجمع تنها دو دوربین دارد و وان پلاس نورد ۶ دوربین. از طرفی نماینده اپل پردازنده بسیار قدرتمندتری دارد و بارها ثابت شده آیفون‌ها در فرایند پردازش تصویر عملکردی خارق‌العاده دارند.

نام محصول وان پلاس نورد ۵G آیفون SE 2020
دوربین اول ۴۸ مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال و گشودگی دیافراگم f/1.8 ۱۲ مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال و گشودگی دیافراگم f/1.8
دوربین دوم ۸ مگاپیکسلی فوق عریض با گشودگی دیافراگم f/2.3 و زاویه ۱۱۹ درجه
دوربین سوم ۵ مگاپیکسلی سنجش عمق با گشودگی دیافراگم f/2.4
دوربین چهارم ۲ مگاپیکسلی ماکرو با گشودگی دیافراگم f/2.4
دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی در کنار سنسور فوق عریض ۸ مگاپیکسلی با زاویه ۱۰۵ درجه ۷ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.2
کیفیت فیلم‌برداری ۴K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه / ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰/۶۰/۲۴۰ فریم بر ثانیه ۴K با سرعت ۲۴/۳۰/۶۰ فریم بر ثانیه / ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰/۶۰/۱۲۰/۲۴۰ فریم بر ثانیه
کیفیت فیلم‌برداری دوربین سلفی ۴K با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه ۱۰۸۰P با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه

دوربین اصلی

در این مقایسه، با هر دو گوشی در محیط داخل و خارج خانه عکاسی شده تا عملکرد آن‌ها به طور دقیقی مورد بررسی قرار گیرد. آیفون SE و وان پلاس نوردی که در این مقایسه روبروی هم قرار گرفتند، از آخرین بروزرسانی نرم‌افزاری بهره‌مند بوده و در حالت استاندارد و پرتره تست شدند.

توجه داشته باشید در نهایت این شما عزیزان هستید که تصمیم می‌گیرید کدام محصول عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت. نتیجه اعلام شده بعد از بررسی هر تصویر صرفا شخصی است و کاربران می‌توانند نظر متفاوتی در رابطه با آن داشته باشند.

نمونه تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد
نمونه تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
نمونه تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
نمونه تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد

در تصاویر بالا، دو گوشی در نور روز مورد بررسی قرار گرفتند. همانطور که مشاهده می‌کنید، در حالی که هر دو محصول از لحاظ حفظ جزئیات و محدوده دینامیکی عملکرد خوبی از خود به جای گذاشته‌اند، اما آیفون SE در سایه، رنگ‌ها و جزئیات بیشتری را به نمایش گذاشت.

نمونه تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد
نمونه تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
نمونه تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
نمونه تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد

تصویر اول، در محیط داخل خانه به ثبت رسیده تا عملکرد دو گوشی در شرایط نوری تیره‌تری بررسی شود. منبع نور در این تصویر، پنجره و لامپ روشن درون خانه بود. وان پلاس نورد در تلاش برای کاهش نویز، تصویر نرم‌تری را ثبت کرده در حالی که آیفون SE توانست آن را در حالت متوازن نگه دارد. تصویر گل صورتی نیز برای تست توانایی دوربین این دو گوشی در نمایش رنگ‌ها به ثبت رسید و در نهایت این آیفون بود که توانست هم از لحاظ جزئیات و هم از لحاظ نمایش طبیعی رنگ‌ها، عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

نمونه تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد
نمونه تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
نمونه تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد

هدف از تصویر اول که از یک پل در راه بسیار دور به ثبت رسیده، توانایی دو دوربین در نمایش جزئیات بوده که ظاهرا نماینده وان پلاس توانست بالاخره رقیب خود را با اختلاف بسیار ناچیزی پشت سر بگذارد. تصویر دوم صرفا برای بررسی محدوده دینامیکی وان پلاس و آیفون به ثبت رسید که در نهایت نماینده اپل توانست با میزان عالی از نوردهی، در تیره‌ترین نقطه تصویر هم جزئیات را به خوبی به تصویر بکشد. البته تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد هم کیفیت و نمایش رنگ فوق‌العاده‌ای داشته و حتی می‌تواند از نظر بسیاری‌ها، بهتر از نمونه ثبت شده توسط SE باشد.

دوربین سلفی

در نهایت اما به دوربین سلفی می‌رسیم. جایی که وان پلاس نورد نه تنها از لحاظ مگاپیکسل، بلکه از لحاظ تعداد هم رقیب خود را پشت سر می‌گذارد. اما آیا این موضوع تاثیری روی کیفیت هم داشته؟

نمونه تصویر ثبت شده توسط دوربین سلفی آیفون وان پلاس نورد
نمونه تصویر ثبت شده توسط دوربین سلفی آیفون SE 2020
نمونه تصویر ثبت شده توسط دوربین سلفی آیفون SE 2020
نمونه تصویر ثبت شده توسط دوربین سلفی آیفون وان پلاس نورد

با نگاهی به تصاویر بالا می‌توان به خوبی دریافت که بافت صورت در نمونه ثبت شده توسط آیفون SE بهتر به نمایش درآمده اما رنگ پوست در تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد، دقیق‌تر و به حالت طبیعی نزدیک‌تر است.

عکاسی در شب

تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد

آیفون SE از حالت شب پشتیبانی نمی‌کند بنابراین این تصویر در حالتی به ثبت رسیده که هر دو گوشی با دوربین اصلی خود در حالت استاندارد قرار داشتند. با این حال باز هم وان پلاس نورد تصویر رنگارنگ و جذاب‌تری را به نسبت رقیب خود به ثبت رساند اما از طرفی آیفون SE کمی تصویر روشن‌تری ثبت کرد.

تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد
تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020

در تصویر بالا هم همه چیز در حالت عادی خوب و مساوی به نظر می‌رسد اما اگر روی عکس‌ها بزرگ‌نمایی کنید متوجه می‌شوید نمونه ثبت شده توسط نورد نویز بیشتری دارد.

فوکوس روی سوژه در حالت شب

تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد

در تصویر بالا هر دو گوشی در فوکوس روی سوژه کمی مشکل داشتند اما نماینده چینی توانست اندکی تصویر روشن‌تری ثبت کند. سوا از این مسئله، از لحاظ کیفیت دو گوشی تقریبا در یک سطح قرار داشتند.

عکاسی از محیط نورانی در شب

تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد

هنگامی که در طول شب از محیطی نورانی نظیر مغازه‌ها با چراغ‌های LED روشن عکاسی می‌کنید، هم وان پلاس نورد و هم آیفون SE 2020 از لحاظ محدوده دینامیکی و کنتراست تصویر عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش می‌گذارند. با این حال تفاوت‌هایی هم بین آن‌ها دیده می‌شود. مثلا سایه‌ها در وان پلاس نورد کمی تیره‌تر است (کنتراست بیشتر) اما در عین حال جزئیات به خوبی حفظ شده‌اند. به طور کلی در این قسمت هر دو گوشی عملکرد عالی از خود به نمایش گذاشتند.

سلفی در شب؛ محیط تاریک

تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد
تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020

در تصاویر بالا تفاوت چشم‌گیری را بین دو گوشی شاهد هستیم. عکس‌ها در شرایطی به ثبت رسیدند که نور بسیار کمی در محیط وجود داشت. وان پلاس برای کاهش نویز، بیش از حد از تکنیک حذف نویز استفاده کرد؛ در نتیجه تصویر از حالت طبیعی خارج شده و کمی مصنوعی به نظر می‌رسد. در طرف مقابل نماینده اپل گویا اصلا تلاشی جهت حذف نویز انجام نداد. بنابراین آنقدر نویز در تصویر وجود دارد که نمی‌توان روی آن حساب کرد.

هر دو گوشی در این قسمت عملکرد بدی از خود به نمایش گذاشتند اما با توجه به قیمتی که دارند قابل توجیه است. با این اوصاف اگر قرار باشد یک برنده در این بخش داشته باشیم، قطعا وان پلاس نورد خواهد بود چرا که تصویر ثبت شده توسط آن شاید مصنوعی‌تر باشد اما حداقل نویز خاصی در آن وجود نداشته و برای اشتراک گذاری نیز مناسب‌تر است.

سلفی در شب؛ محیط روشن

تصویر ثبت شده توسط وان پلاس نورد
تصویر ثبت شده توسط آیفون SE 2020

اما اگر تصویر را در محیط روشن‌تری ثبت کنیم، می‌بینیم که هر دو گوشی می‌توانند بیشتر توانایی‌های خود را به نمایش بگذارند. با این حال باز هم وان پلاس بیش از حد از تکنیک حذف نویز استفاده کرد و در نتیجه باز هم شاهد خارج شدن تصویر از حالت طبیعی هستیم. آیفون SE اما اندکی نویز را به جان خرید ولی تصویری را ثبت کرد که هم طبیعی‌تر است و هم جزئیات صورت به شکل دقیق‌تری در آن به نمایش درآمده‌اند. همچنین اگر به نوشته سمت راست سوژه هم دقت کنید متوجه می‌شوید که در کنترل نقاط روشن نماینده اپل عملکرد بهتری داشت.

فیلم‌برداری

فوکوس خودکار


آیفون SE 2020


وان پلاس نورد

در ویدئوی بالا، قابلیت فوکوس خودکار در دو گوشی در کیفیت ۴K و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه مورد بررسی قرار گرفته. (ویدئو با کیفیت ۱۰۸۰p در وب‌سایت آپلود شده است). هر دو گوشی در فوکوس روی سوژه بسیار خوب و سریع هستند. اما از لحاظ نمایش رنگ‌ها وان پلاس کمی متمایل به قرمز و آیفون نیز متمایل به زرد است. همچنین مانند تصاویر ثبت شده، در ویدئو هم نماینده وان پلاس سایه‌ها را تیره‌تر به نمایش می‌گذارد.

تست لرزشگیر


آیفون SE 2020


وان پلاس نورد

نماینده آیفون در ثبت ویدئویی بدون لرزش عملکرد ضعیف‌تری داشت اما رنگ‌های طبیعی‌تری را به نمایش گذاشت. در طرف مقابل اما وان پلاس نورد در نمایش رنگ‌های زیبا و درخشان و جزئیات بیشتر عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داد. از آن جایی که شخص در این ویدئو می‌دود، بنابراین شاید نتوان به طور حتم وان پلاس نورد را در بخش لرزشگیر بهتر دانست. با این حال نتیجه‌ای که از این ویدئو حاصل شده چیزی جز این را نشان نمی‌دهد.

فیلم‌برداری با دوربین سلفی


آیفون SE 2020


وان پلاس نورد

در فیلم‌برداری با دوربین سلفی، آیفون SE 2020 به شکل کاملا محسوسی از لحاظ طبیعی‌تر بودن تصویر و رنگ پوست و جزئیات صورت، وان پلاس نورد را پشت سر گذاشت. حتی کیفیت صوتی ویدئوی ضبط شده توسط این گوشی نیز بهتر از رقیب چینی‌اش بود (به ادعای شخص بررسی کننده). البته وان پلاس هم عملکرد بسیار خوبی داشت و نمی‌توان کیفیت ویدئوی ثبت شده توسط آن را بد در نظر گرفت. صرفا آیفون عملکرد بهتری از آن به نمایش گذاشت.

فیلم‌برداری در نور شب


آیفون SE 2020


وان پلاس نورد

اگر با این گوشی‌ها در نور شب به فیلم‌برداری بپردازید، هیچ کدام عملکرد خوبی از خود به نمایش نمی‌گذارند. در هر دو ویدئو نویز و تاری محسوسی وجود دارد ولی با در نظر گرفتن محدوده قیمتی، می‌توان عملکرد آن‌ها را رضایت بخش دانست. با این حال اگر قرار باشد بین این دو یک برنده را انتخاب کنیم، آن محصول آیفون SE خواهد بود چون در کنترل نقاط روشن عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت و لذا جزئیات در آن بیشتر به چشم می‌آمد.

وان پلاس نورد یا آیفون SE 2020؟ شما بگویید!

اگرچه وان پلاس با در اختیار داشتن دوربین‌های اضافی، در شرایط گوناگون قطعا کاربردی‌تر است اما اگر بخواهیم در رابطه با کیفیت صحبت کنیم، صرفا باید دوربین‌های اصلی را در نظر بگیریم. آیفون SE شاید دوربین‌های زیادی نداشته باشد و در شرایط گوناگون دست کاربر بسته بماند، اما از لحاظ کیفیت واقعا عالی است و نمی‌توان کار خوب و تحسین‌برانگیز اپل را نادیده گرفت. از طرفی وان پلاس نورد هم به عنوان یک میان رده با قیمت کمتر از ۵۰۰ دلار واقعا عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت.

حال با در نظر گرفتن همه موارد بالا، فکر می‌کنید کدام یک از آن‌ها عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت؟

منبع: Android Authority ,PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امير محمد مقدسي

    من شخصا وان پلاس نورد رو ترجیح میدم