۷ روش‌ کاربردی برای تشخیص اصل بودن شارژر اپل

۲۵ دی ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
شارژر اصل اپل

در دنیای امروز که هر شخصی حداقل یک گوشی موبایل دارد و این دستگاه‌ها عضوی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما انسان‌ها شده‌اند، انتخاب و خرید یک شارژر اصلی و درست اهمیتی دو چندان پیدا کرده است. از زمانی که شرکت اپل شارژر را از بسته‌بندی گوشی‌های آیفون حذف کرد، یک مشکل جدید به مشکلات کاربران آیفون اضافه شد و آن هم چیزی نبود جز تشخیص آداپتور اصلی از تقلبی آیفون. شاید در نگاه اول تصور کنید که شارژر اصلی و تقلبی در نهایت تفاوتی ندارند و قرار است که گوشی شما را شارژ کنند ولی بهتر است بدانید که اگر از شارژر اصل اپل استفاده نکنید، در نهایت گوشی موبایل شما آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر می‌بیند. قطعات گوشی‌های اپل نیز قیمت پایینی ندارند تا بتوانید آن‌ها را به راحتی تعویض کنید؛ بنابراین بهترین راه این است که از همان ابتدا به سراغ شارژهای اصلی اپل بروید. حال قبل از هر چیزی اگر شما هم به فکر خرید یک آیفون جدید هستید، دکمه‌ی زیر مختص شماست.

چرا باید از شارژر اصلی و اورجینال استفاده کنیم؟

شارژر اصل اپل

احتمالا با مطالعه‌ی بخش مقدمه‌ی این مطلب متوجه شده‌اید که با استفاده از شارژرهای تقلبی آسیب‌هایی جدی به آیفون شما وارد خواهد شد. با این وجود ما می‌خواهیم در این بخش بررسی کنیم که این آسیب‌ها چه مواردی هستند تا اهمیت شارژرهای اپل را بیشتر متوجه شویم. اولین موردی که با استفاده از شارژرهای تقلبی آسیب می‌بیند، باتری دستگاه شماست که طول عمر آن کاهش پیدا می‌کند و یا نمی‌تواند برای مدت مناسب و طولانی شارژ را نگه دارد و شاید زودتر از همیشه شارژ و یا حتی خالی شود.

شارژر دیواری 20 وات اپل مدل B/A

مورد بعدی دمای دستگاه شماست. شارژرهای تقلبی باعث می‌شوند که آیفون در زمان شارژ شدن به شدت داغ شود که با استفاده از شارژرهای اصلی هیچ وقت این مورد را تجربه نخواهید کرد. اگر دو مورد قبلی شما را قانع نکرد که شارژرهای تقلبی اصلا مناسب نیستند، بهتر است بدانید که این شارژرها به مدارهای داخلی آیفون نیز آسیب‌هایی جدی و حتی شاید جبران‌ناپذیری وارد می‌کنند. در نهایت کابل‌های شارژ فیک نیز باعث آسیب به پورت شارژ دستگاه شما می‌شوند.

برترین روش‌ها برای تشخیص شارژر اصل اپل

خرید آداپتور اورجینال

در بخش قبلی تلاش کردیم تا مهم‌ترین آسیب‌هایی که شارژرهای تقلبی به گوشی موبایل اپلی شما وارد می‌کنند را یک به یک بررسی کنیم. حال که با این آسیب‌ها آشنا شده‌اید و احتمالا دیگر نمی‌خواهید به سراغ خرید و یا استفاده از شارژرهای تقلبی بروید، بهتر است بدانید که این تازه اول ماجراست؛ چرا که شاید شما نخواهید به سراغ خرید این کالاها بروید ولی تعداد آن‌ها آن‌قدر در بازار زیاد شده که ممکن است مدل‌های تقلبی را تحت عنوان شارژر اصل آیفون خریداری کنید.

در چنین شرایطی باید خودمان دست به کار شویم و حداقل یاد بگیریم که چگونه باید شارژرهای اصلی و تقلبی اپل را از هم تشخیص دهیم. در وهله‌ی اول بهتر است بدانید که هیچ روش تضمینی برای تشخیص مدل‌های تقلبی وجود ندارد ولی شما با مطالعه‌ی تمامی موارد ذکر شده در ادامه‌ی این مطلب می‌توانید ۹۰ درصد شارژرهای تقلبی را بشناسید. در نهایت شاید ۱۰ درصد آن‌ها را نتوانید شناسایی کنید که اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، تشخیص این تعداد کم که با کیفیت بالایی از شارژر اصلی کپی شده‌اند، برای فعالان این حوزه نیز کار آسانی نیست.

شارژر دیواری 20 وات اپل مدل 20W USB-C

در چنین شرایطی منطقی‌ترین کار این است که روش‌های شناسایی شارژر اصلی و تقلبی را بشناسیم تا بتوانیم در نهایت یک شارژر اصلی را بخریم. دقت داشته باشید که برای اثبات تقلبی بودن یک شارژر، حتی یکی از موارد پایین نیز می‌تواند کافی باشد ولی برای اثبات اصل بودن یک شارژر باید تمامی موارد را چک کنید. حال برترین روش‌ها برای تشخیص شارژر اصل اپل عبارتند از:

۱) تطابق سریال نامبر

شارژر اصل اپل

اولین و ساده‌ترین موردی که باید به سراغ چک کردن آن بروید، سریال نامبر شارژر است. بر روی جعبه‌ی تمامی محصولات اپل یک سریال نامبر نوشته شده که این عدد روی کالای درون جعبه نیز به همان شکل قرار گرفته است. پس شما باید کالا را از درون جعبه خارج کنید و سریال نامبر حک شده بر روی آداپتور و جعبه را با هم تطابق دهید. اگر این دو عدد یکسان نبودند، قطعا شارژر شما فیک است.

۲) رنگ تصویر آداپتور بر روی بسته‌بندی

خوشبختانه برای بررسی این مورد حتی نیازی به باز کردن جعبه نیز ندارید و تنها نیاز است که رنگ آداپتور روی جعبه را به دقت بررسی کنید. اگر تاکنون دقت کرده باشید، عکس آداپتور بر روی جعبه‌ی شارژرهای اصل اپل کاملا سفید رنگ و بدون سایه است. از طرف دیگر در موارد کپی و تقلبی، رنگ آداپتور گاهی همراه با سایه است و گاهی سفید متمایل به زرد است.

شارژر بی سیم اپل مدل MagSafe

۳) فونت تایپی عدد ۲۰ بر روی جعبه

بررسی این مورد به دقت بالایی نیاز دارد. شما در ابتدا باید چک کنید که عدد ۲۰ با فونت درستی نوشته شده است و یا خیر. معمولا فونت استفاده شده بر روی بسته‌بندی شارژر ۲۰W در شارژرهای فیک اصلا زیبا نیست و به شارژرهای اصلی شباهتی ندارد. در نمونه‌ی اصلی عدد ۲ و ۰ کمی از هم فاصله دارند اما در آداپتور فیک این اعداد و حرف W نزدیک به هم هستند.

۴) خرید از فروشگاه‌های معتبر

خرید آداپتور اورجینال

این نکته جزو مواردی است که کار شما را آسان‌تر می‌کند. اگر شما به سراغ خرید شارژر اپل از یک فروشگاه متفرقه بروید، احتمال این که کالای مورد نظر شما اصلی نباشد افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر فروشگاه‌های بزرگ و معتبر اصولا کالاهای تقلبی را نمی‌فروشند و قطعا قبل از شما تمامی موارد را چک می‌کنند تا کالای مورد نظر اصلی باشد؛ چرا که با فروش کالای تقلبی نه تنها مشتری خود را از دست می‌دهند، بلکه اعتبار و اصالت فروشگاه خود را نیز زیر سوال خواهند برد.

۵) دفترچه‌های راهنما

در جعبه‌ی شارژرهای تولید شده توسط شرکت اپل دو عدد دفترچه‌ی راهنما قرار دارد که در نمونه‌های تقلبی گاهی دفترچه‌ی راهنمای به صورت کاملا وجود ندارد و یا این که فقط یک دفترچه‌ی راهنما درون جعبه قرار داده شده است. متاسفانه برای بررسی این مورد نیز باید جعبه‌ی آداپتور را باز کنید.

شارژر دیواری 20 وات اپل مدل ZP/A

۶) وزن جعبه

بررسی این مورد شاید برای همه‌ی افراد راحت نباشد ولی یکی از بهترین روش­‌ها برای تشخیص شارژر اصل اپل است. وزن آداپتورهای فیک سنگین‌تر از آداپتورهای اصلی است. برخی از افراد ادعا می‌کنند که وزن بسته‌بندی شارژر اپل ۸۵ گرم و وزن آداپتور آن نیز ۵۵ گرم است.

۷) نوشته‌های روی شارژر

شارژر اصل اپل

جالب است بدانید که نوشته­‌های روی محصولات اپل به‌ طور کلی محو و تار هستند؛ زیرا اپل از جوهر خاصی استفاده می­‌کند که در نهایت آسیب‌های کمتری به محیط‌ زیست وارد کند. خوشبختانه تولیدکننده‌های شارژرهای تقلبی نمی‌توانند به راحتی از این جوهر استفاده کنند و به همین دلیل نوشته‌های روی شارژرهای تقلبی اصولا پررنگ هستند.

آیا می‌توانیم سریال نامبر شارژر اپل را استعلام بگیریم؟

شارژر اصل اپل

اگر تاکنون یکی از محصولات شرکت اپل را خریداری کرده باشید، احتمالا می‌دانید که با ورود به سایت اپل و وارد کردن سریال نامبر دستگاه می‌توانید اصالت کالای مورد نظر را استعلام بگیرید. برخی از افراد برای خرید شارژرهای اپل نیز به سراغ این سایت می‌روند و با وارد کردن سریال نامبر شارژر و عدم دریافت پیام تایید شرکت اپل مبنی بر اصل بودن کالا، تصور می‌کنند که کالایی تقلبی خریداری کرده‌اند.

شارژر بی سیم اپل مدل MagSafe Duo

نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که شما نمی‌توانید برای کالاهایی همچون شارژر به سراغ این سایت بروید و در واقع این بخش از سایت اپل مختص محصولاتی مهم‌تر مثل آیفون و آیپد و موارد دیگر است. پس اگر شما هم سریال نامبر آداپتور خود را در این سایت وارد کرده‌اید و نتیجه‌ای دریافت نکرده‌اید، اصلا نگران نباشید و به سراغ روش‌هایی که در بخش قبلی ذکر کردیم بروید تا اصل و یا تقلبی بودن کالای مورد نظر را متوجه شوید.

سخن پایانی

شارژر اصل اپل

هدف ما در این مطلب معرفی تمامی روش‌های ممکن در جهت بررسی آداپتورهای شارژر شرکت اپل بود. در همین راستا به سراغ اهمیت استفاده از شارژرهای اصلی رفتیم و سپس هفت روش طلایی برای تشخیص شارژر اصل اپل را به شما معرفی کردیم. در نهایت نیز به سراغ بررسی این موضوع که آیا می‌توانیم سریال نامبر آداپتورهای اپل را از سایت آن استعلام بگیریم، رفتیم. لازم به ذکر است که قطعا روش‌های دیگری نیز برای بررسی اصل بودن شارژرهای اپل وجود دارد که شاید زیاد کاربردی نباشند و یا بسیار سخت باشند و ما ترجیح دادیم که به سراغ آن‌ها نرویم. حال شما بگویید که آیا روش کاربردی دیگری را برای تشخیص آداپتورهای تقلبی اپل می‌شناسید؟ شما همچنین می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر کاربران دیجی‌کالا مگ در میان بگذارید.

منبع: دیجی‌کالا مگ

سوالات متداول
چرا باید برای خرید شارژرهای اصلی شرکت اپل هزینه کنیم؟
زیرا با استفاده از شارژرهای تقلبی آسیب‌هایی جدی به آیفون شما وارد خواهد شد که شاید جبران‌ناپذیر باشند و در نهایت شما را مجبور کنند که به سراغ خرید یک گوشی جدید بروید!
چرا باید چنین کالاهایی را از فروشگاه‌های معتبر بخریم؟
فروشگاه‌های بزرگ و معتبر اصولا کالاهای تقلبی را نمی‌فروشند؛ چرا که با فروش کالای تقلبی نه تنها مشتری خود را از دست می‌دهند، بلکه اعتبار و اصالت فروشگاه خود را نیز زیر سوال خواهند برد.
آیا می‌توانیم سریال نامبر شارژر اپل را استعلام بگیریم؟
شما نمی‌توانید برای استعلام اصالت کالاهایی همچون شارژر به سراغ سایت اپل بروید و در واقع این بخش از سایت اپل مختص محصولاتی مهم‌تر همچون آیفون و آیپد و موارد دیگر است.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar farham

    انکر ۲۰وات بخرید.. با خیال راحت
    شارژر اصل اپل رو واقعا نمیشه تشخیص داد، مگر اینکه شخصا از نمایندگی خارج ایران خریداری کنی.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه