برای حفاظت از عطر در فصول مختلف به چه نکاتی باید توجه کنید؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
حفاظت از عطر در فصول مختلف

حفاظت از عطر در فصول مختلف به دلیل تغییرات دما تفاوت‌های قابل توجهی دارد. همچنین نحوه‌ای که عطر را در طول فصول مختلف محافظت می‌کنید، تأثیر زیادی بر طول عمر و طراوت و تازگی عطر خواهد گذاشت. برای اینکه بتوانید عطر‌های خود را تا مدت‌ها سالم و خوشبو نگه دارید، مهم است ابتدا با عوامل تهدیدکننده سلامت عطر آشنا شوید و سپس قوانین حفاظت از عطر در فصول مختلف را یاد بگیرید.

درک تأثیر هوای سرد و هوای گرم بر عطر‌ها

تغییرات آب و هوا می‌تواند تغییراتی در شدت رایحه و میزان ماندگاری آن ایجاد کند. همچنین در صورت عدم تغییر شیوه نگه‌داری مطابق با آب و هوای فصل، نوسانات شدید دما می‌تواند به فرمول عطر آسیب برساند و کیفیت آن را کاهش دهد. زمستان مجموعه‌ای منحصر به فرد از چالش‌ها را برای عطر‌ها به ارمغان می‌آورد. در طول ماه‌های سرد، مولکول‌های عطر منقبض می‌شوند در نتیجه عطر‌ شما ممکن است پخش بوی کمتری داشته باشد. همچنین سرمای شدید ممکن است باعث جدا شدن یا کریستالی شدن ترکیبات عطر شود و رایحه را به کلی تغییر دهد. از سویی دیگر، در تابستان ممکن است عطر‌های شما سریع‌تر تبخیر شوند. اگر عطر‌های خود را در دمای بالا نگه‌داری کنید آن‌ها ممکن است تندتر یا ترش‌تر شوند و اگر از میزان بالایی مواد طبیعی تولید شده باشند، حتی احتمال کپک زدن هم وجود خواهد داشت.

عوامل تأثیر‌گذار در خراب شدن عطر

حفاظت از عطر در فصول مختلف

دما مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر عطرهاست. به همین دلیل در طول فصول مختلف، چالش‌هایی برای محافظت از عطر ایجاد می‌کند.

نور مستقیم خورشید

به طور کلی قرار گرفتن عطر و ادکلن در معرض گرما، نور روز و نور چراغ باعث از بین رفتن عطر می‌شود. نور خورشید و اشعه‌ی ماوراء بنفش آن می‌تواند عطر را تخریب کنند. اشعه‌ی ماوراء بنفش می‌تواند ترکیبات معطر درون عطر را تجزیه کند و باعث شود که آن‌ها قدرت خود را از دست بدهند. در نتیجه منجر به تغییر در خود رایحه و تغییر رنگ عطر می‌شود.

رطوبت

آب و هوای مرطوب یکپارچگی مولکولی و تعادل ظریف ترکیبات عطر‌ها را از بین می‌برد. در نتیجه طبیعی است اگر عطری که در معرض رطوبت قرار گرفته باشد، دیگر همان رایحه‌ی تازه و باطراوت روز اول خود را نداشته باشد. رطوبت بیش از حد همچنین می‌تواند به شیشه‌ و برچسب‌های عطر آسیب برساند و آن‌ها را مستعد پوسته شدن یا لک شدن کند.

 قرار گرفتن در معرض مستقیم هوا

قرار گرفتن عطر در معرض هوا می‌تواند باعث تبخیر ملکول‌های عطر شما شود. روایح عموما ملکول‌های ریزی دارند و به راحتی از شیشه عطر فرار می‌کنند! علاوه‌ بر این، هر چه هوای داخل بطری بیشتر باشد، عطر بیشتر تغییر می‌کند.

نحوه‌ی درست حفاظت از عطر در فصول مختلف

اسپری کردن عطر

حفظ دمای ثابت

سعی کنید عطر‌های خود را در مکانی نگه‌داری کنید که درجه حرارت در طول روز ثابت بماند. نگه‌ داشتن عطر در جایی به دور از نور مستقیم خورشید می‌تواند به افزایش ماندگاری عطر کمک کند. از مناطق مستعد گرما مانند طاقچه، حمام، نزدیک رادیاتور، یا روی میز آشپزخانه اجتناب کنید. در عوض، فضا‌های خنکی مانند کمد، کشو یا بوفه مخصوص عطر را انتخاب کنید. مکانی که به طور مداوم خنک و دور از نور مستقیم خورشید باشد.

مکانی خشک و بدون رطوبت را انتخاب کنید

برای محافظت از عطر خود، مطمئن شوید که محل نگه‌داری آن خشک باشد. با کنترل رطوبت، به عطر‌های خود کمک می‌کنید تا در بهترین حالت باقی بمانند. بهتر است در صورت لزوم استفاده از بسته‌های سیلیکاژل جاذب رطوبت یا هر نوع رطوبت‌گیر دیگری را در فضای نگه‌داری عطر خود در نظر بگیرید. از قرار دادن عطر‌ها در جایی که سطح رطوبت و گرما ممکن است بالا باشد، مانند کابینت حمام خودداری کنید.

رطوبت گیر سیلیکا ژل مدل RH2 وزن 1 گرم بسته 20 عددی

درپوش عطر را محکم ببندید

برای جلوگیری از قرار گرفتن عطر در معرض هوا، در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، همیشه درپوش شیشه‌ی عطر را بسته نگه دارید. این کار هم مانع از ورود هوا با هر دمایی در شیشه‌ی عطر می‌شود و هم از هدر رفتن رایحه‌ی عطرتان جلوگیری می‌کند.

عطرهای خود را در فصل گرما تکان دهید

قرار گرفتن طولانی مدت در حالت سکون و در معرض گرما و نور، احتمال تخریب عطرها را بالاتر می‌برد. بنابراین توصیه می‌شود در طول تابستان، عطر‌های خود را کمی تکان دهید. در طول چرخش منظم، از تکان دادن شدید بطری‌های عطر خودداری کنید. تکان دادن سریع بطری‌های عطر می‌تواند هوا را وارد عطر کرده و ترکیبات شیمیایی رایحه را مختل کند و ممکن است ماندگاری آن را هم تحت تأثیر قرار دهد. در عوض، شیشه‌ی عطر را به آرامی بین کف دست خود بغلتانید یا به آرامی تکان دهید.

بهترین روش نگه‌داری از عطر چیست؟

نگهداری عطر در فصول مختلف

نگه‌داری در بسته‌بندی اصلی، بهترین روش برای حفاظت از عطر در فصول مختلف است. بسته‌بندی اصلی عطر‌ها به طور خاص برای محافظت از آن‌ها در برابر عناصر خارجی طراحی شده است. این جعبه‌ها یک لایه حفاظتی اضافی در برابر نور، گرما و هوا ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها به حفظ یکپارچگی عطر و ماندگاری آن بسیار کمک می‌کنند. اگر بطری‌های عطر شیشه‌ای شفاف دارید، سعی کنید حتما آن‌ها را در جعبه‌ی اصلی خود نگه‌داری کنید. اما اگر به هر دلیلی به جعبه اصلی عطر دسترسی ندارید، از کیسه‌های مخملی استفاده کنید. کیسه‌های مخملی برای بطری‌های عطر مناسب هستند و از آن‌ها در برابر خط و خش و قرار گرفتن در معرض نور محافظت می‌کنند تا وضعیت دست نخورده و تازه خود را حفظ کنند.

نکته: اگر در داخل جعبه اصلی عطر خود رطوبت دیدید، قبل از اینکه دوباره عطر را در آن قرار دهید، بطری‌ عطر و داخل جعبه را خشک کنید.

ادو پرفیوم زنانه نیفتی مدل لالیک لامور حجم 50 میلی لیتر

بهترین روش برای حمل عطر

عوامل تاثیرگذار در حفاظت از عطر

اگر دوست دارید عطر خود را کنار ساحل یا به استخر ببرید، کیف مسافرتی ضد آب خود را فراموش نکنید. مهم است که به خاطر داشته باشید بعد از تفریحات آبی، عطر خود را در همان کیسه‌ای که حوله‌ی حمام مرطوب خود را قرار داده‌اید، نگذارید. بهتر است برای حمل عطر در مکان‌های مختلف و حتی سفر کردن، از اتومایزرها و محفظه‌های کوچک ذخیره عطر استفاده کنید. این‌ به شما کمک می‌کند شیشه‌های گران قیمت اصلی عطر را در برابر شکستگی، آسیب یا حتی دزدیده شدن محافظت کنید. اما اگر اصرار به بردن شیشه‌ی اصلی عطر خود دارید بهتر است این نکات را در نظر بگیرید:

  • بطری‌های عطر خود را در یک کیسه‌ی مسافرتی یا یک کیسه‌ی زیپ‌دار قرار دهید تا از نوسانات دما محافظت شود.
  • می‌توانید یک جعبه یا صندوقچه زیبای تیره و مات برای نگه‌داری از عطر اختصاص دهید تا عطر‌های خود را از نوسانات دما و نور خورشید در امان نگه دارید.
  • عطر‌های خود را به جای چمدان، جایی که دما ممکن است بسیار بالا رود، در کیف دستی خود نگه‌داری کنید.
  • عطر خود را محکم ببندید.
محفظه نگهداری عطر مدل Easy-Refill

آیا عطر تاریخ انقضا دارد؟

اگرچه عطر‌ها دارای برچسب تاریخ انقضا نیستند، اما در صورت نگه‌داری نادرست به راحتی خراب می‌شوند. به طور کلی یک عطر را می‌توان برای ۱ تا ۲ سال نگه داشت اما مدت ماندگاری و تازگی یک عطر به تعداد دفعات استفاده از عطر، قدرت روایح و نحوه‌ی درست حفاظت از عطر در هر فصل بستگی دارد.

  • عطر‌های با روایح مرکبات تازه یا گیاهان معطر، سریع‌تر از عطر‌های شرقی و چرمی خراب می‌شوند.
  • عطرهایی که از خزه یا پچولی در ساخت‌ آن‌ها استفاده شده است، وقتی خیلی کهنه می‌شوند، می‌توانند بوی پلاستیک بدهند.
  • عطر‌هایی با نت‌های گلی، به ویژه گل‌های سفید و همچنین رایحه‌های وانیلی در طول زمان تمایل به تیره شدن دارند.

بهتر است اگر مدت‌هاست که شیشه‌ی عطری دارید، قبل از اسپری کردن روی خود، آن‌ها را روی کاغذ‌های مخصوص عطر یا همان بلتر امتحان کنید.

آیا بهتر است عطر را در یخچال نگه‌داری کنیم؟

از آنجا که بهترین دما برای نگه‌داری از عطر، دمای زیر ۱۵ درجه سانتیگراد است، گفته می‌شود نگه‌داری از عطر‌ها در یخچال مخصوصا در تابستان، ماندگاری بالاتر بوی عطر را به همراه خواهد داشت.

سخن آخر

با اجرای نکات گفته شده، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که رایحه‌های مورد علاقه شما جذابیت اصلی خود را حفظ می‌کنند. به یاد داشته باشید، نگه‌داری مناسب نه تنها مجموعه عطر شما را حفظ می‌کند، بلکه تجربه بویایی شما را هم افزایش می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان که بخواهید، رایحه‌های فریبنده‌ی خود را با همان تاثیر اولیه تجربه کنید. بهتر است علاوه بر این که عطر خود را از تغییرات دما در امان نگه دارید، از عطر‌های مختلف برای مناسبت‌ها و فصول مختلف استفاده کنید. با استفاده از رایحه‌های مناسب هر فصل، می‌توانید خطر خراب شدن هر عطر را به حداقل برسانید.

منابع: mobilestyles, matinmartin, sylvaine-delacourteبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما