نیمه‌ی گمشده‌ی شما بر اساس آزمون MBTI کیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
آزمون شخصیت mbti

تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اید که نیمه‌ی گمشده‌ی شما و آن کسی که زندگی شما را کامل می‌کند چه کسی می‌تواند باشد؟ قطعاً هر انسانی در زندگی‌اش به این مسئله فکر کرده است. در واقع انسان‌ها همیشه در جست‌وجوی نیمه‌ی گمشده‌ی خودشان هستند؛ شخصی که بتوانند با او یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی سالم و همیشگی را تجربه کنند.

در طول تاریخ انسان پاسخ‌ها و روش‌های بسیاری برای حل کردن این مسئله ابداع کرده؛ از طالع‌بینی و طلسم و سنجش انطباق عناصر وجودی افراد با هم گرفته تا رمل و اسطرلاب و بررسی وضعیت ستاره‌های دو نفر نسبت به هم.

اما خبر خوب در این زمینه این است که علم هم به این حوزه ورود پیدا کرده و با ابداع برخی از ابزارهای خاص برای سنجش روان‌شناختی افراد و کشف ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها، می‌تواند آینده‌ی رابطه‌ی افراد را با دقتی بسیار بالا و به شیوه‌ای کاملاً منطقی و عقلانی پیش‌بینی کند.

همان‌طور که می‌دانید آزمون MBTI یکی از پرکاربردترین ابزارهای شخصیت‌شناسی در سطح دنیا است که اطلاعات زیادی را در مورد ابعاد مختلف روانی فرد آشکار می‌سازد و برخی از قوانین کلی را در مورد سازگاری افراد باهم ارائه می‌دهد، به ویژه اینکه هر یک از تیپ‌های شخصیتی موجود در این آزمون با کدام یک از تیپ‌های شخصیتی دیگر سازگاری بیشتری دارد.

در واقع اکثر تیپ‌های آزمون MBTI به لحاظ شخصیتی جذب افرادی می‌شوند که بیشترین تفاوت را با آن‌ها دارند. گاهی اوقات هم فردی که می‌تواند به تقویت نقاط ضعف شما کمک کند، یک گزینه‌ی بالقوه‌ی عالی محسوب می‌شود.

در ادامه‌ی این مقاله از دیجی‌کالا مگ به بررسی تیپ‌های شخصیتی مختلف می‌پردازیم و میزان سازگاری و انطباق آن‌ها را در روابط بین فردی ارزیابی می‌کنیم. علاوه بر این عملکردهای شناختی آزمون مایرز بریگز و چگونگی تأثیر آن‌ها بر شخصیت افراد و سازگاری آن‌ها با دیگران را نیز بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سازگاری و اهمیت آن

زوج سازگار

بسیاری از افراد علاقه‌مندند که بدانند تیپ‌های شخصیتی مختلف چگونه با یکدیگر کنار می‌آیند. اهمیت این مسئله به این دلیل است که با درک بهتر شخصیت دیگران ما می‌توانیم با دوستان، خانواده و همکاران خود ارتباط معنادارتری برقرار کنیم.

به همین دلیل، قبل از تصمیم‌گیری‌های ارتباطی مهم مثل آشنایی برای ازدواج، بسیار اهمیت دارد که با تیپ شخصیتی خودتان و طرف مقابلتان آشنایی کافی را داشته باشید تا از بروز مشکلات ارتباطی احتمالی پیش‌گیری کنید و درک بهتری از رفتارهای یکدیگر داشته باشید.

۴ حوزه‌ی شخصیتی اصلی آزمون MBTI

معمولاً گفته می‌شود که افراد دارای تیپ شخصیتی متضاد جذب یکدیگر می‌شوند به این خاطر که مکمل یکدیگرند و نقاط ضعف یکدیگر را پوشش می‌دهند، اما برخی دیگر از محققان هم معتقدند که افرادی که ویژگی‌های شخصیتی مشابهی دارند، بهتر با هم کنار می‌آیند، به این دلیل یکدیگر را بهتر درک می‌کنند.

در راستای درک بهتر این مسئله که کدام تیپ‌های شخصیتی بهتر با یکدیگر کنار می‌آیند و کدام موارد نه، محققان مطالعات جالبی انجام داده‌اند. بسیاری از این مطالعات بر اساس شاخص ارزیابی مایرز-بریگز است که بر مبنای ۱۶ تیپ شخصیتی ارائه شده توسط کارل یونگ طراحی شده است.

بر اساس نظریه مایرز-بریگز، افراد بر اساس نحوه پردازش اطلاعات، سازماندهی افکار و الگوی تصمیم‌گیری با یکدیگر تفاوت دارند. چهار حوزه‌ی کلیدی که شخصیت هر فرد را از دیگران متمایز می‌کند شامل موارد زیر است:

برون‌گرایی/ درون‌گرایی

درونگرایی برونگرایی

این شاخص به جهت‌گیری کلی ما نسبت به جهان و نحوه‌ی بازیابی انرژی ما، اشاره دارد. افرادی که برون‌گراتر هستند از محرک‌های بیرونی به ویژه از طریق معاشرت با دیگران انرژی می‌گیرند. در مقابل، افرادی که درون‌گرا هستند به دنیای درون خود گرایش دارند و از غرق شدن در میان افکار و احساساتشان در تنهایی لذت می‌برند و انرژی می‌گیرند.

حسی/شهودی

این بعد شناختی به نحوه‌ی دریافت و جمع‌آوری اطلاعات اشاره دارد. افرادی که توانایی حسی بالایی دارند، اطلاعات را از طریق جزئیات پراکنده، داده‌های ملموس و حقایق موجود جمع‌آوری می‌کنند. آن‌ها افرادی عمل‌گرا هستند که روی زمان حال تمرکز دارند. در مقابل، افرادی که توانایی شهودی بالایی دارند، روی اطلاعات انتزاعی، معانی، احتمالات و برداشت کلی از پدیده‌ها تمرکز دارند. آن‌ها افرادی واقع‌گرا با ذهنی خیال‌پرداز هستند.

فکری/ احساسی

این بعد شناختی نحوه‌ی تصمیم‌گیری ما را تعیین می‌کند. گروه تفکرگرا بر اساس حقایق، منطق و شواهد تصمیم می‌گیرند. در مقابل، افراد احساسی بر اساس ارزش‌ها، احساسات و ایده‌های ذهنی خود تصمیم می‌گیرند.

قضاوتی/ ادراکی

این بعد شناختی نحوه سازماندهی زندگی فرد را تعیین می‌کند. افراد قضاوت‌گر ساختاربندی، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان را دوست دارند. آن‌ها به وظایف خود توجه زیادی دارند و خود را وقف اهدافشان می‌کنند. در مقابل، افراد ادراک‌گرا، افرادی پذیراتر، گشوده‌تر، انعطاف‌پذیرتر و تکانشی/خودجوش هستند. آن‌ها دوست دارند همیشه گزینه‌های مختلفی برایشان موجود باشد.

تحقیقات در خصوص سازگاری بین تیپ‌های شخصیتی MBTI

تغییرات و نوسانات خلقی

مطالعات قبلی در ارتباط با سنجش سطح رضایت زوجین نشان داده است که زوج‌هایی که شباهت‌های بیشتری با هم دارند، در دراز مدت سازگاری بیشتری هم با یکدیگر دارند. این مسئله به این دلیل است که آن‌ها به خاطر ارزش‌ها و علایق یکسانی که با یکدیگر دارند به راحتی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. حتی در مواردی که باهم اختلاف دارند نیز، آن‌ها می‌توانند از طریق گفتگوی مؤثر و درک متقابل به تفاهم برسند.

بنابراین، می‌توان گفت با وجود اینکه افرادی که دارای ویژگی‌های شخصیتی متضادی هستند در ظاهر بیشتر جذب یکدیگر می‌شوند، اما در عمل و در دراز مدت، افرادی که ویژگی‌های شخصیتی مشابهی با یکدیگر دارند، رابطه‌ی بهتر و کم تنش‌تری را تجربه می‌کنند.

قطعاً این بدان معنا نیست که فرد باید دقیقاً همانند شریک زندگی خود باشد، حتی شباهت دو عملکرد شناختی در بین زوجین برای جلوگیری از بروز تعارض و درگیری بیش از حد و تضمین یک رابطه آرام و کم تنش کافی است.

تعارضات جدی‌تر در بین زوجین معمولاً زمانی حاصل می‌شود که یکی از آن‌ها برون‌گرا باشد و دیگری درون‌گرا. علاوه بر این حسی یا شهودی بودن الگوی ادراکی ما نیز نقش غالبی در جذب شدن و برقراری ارتباط صحیح بین ما نسبت یکدیگر دارد و سبک ارتباطی مشابهی داشته دیگران دارد.

عملگرهای دیگر آزمون مایرز بریگز مثل قضاوت/درک و تفکر/احساس نیز تأثیر مهمی بر اولویت‌های زندگی ما و نحوه ارتباط ما با دیگران دارد.

انطباق و سازگاری عاطفی بین تیپ‌های شخصیتی آزمون MBTI

نوسانات خلقی

بدون شک سازگاری بین دو نفر را نمی‌توان صرفاً آر اساس منطبق بودن ویژگی‌های مربوط به تیپ شخصیتی آن‌ها سنجید. عوامل بسیار دیگری وجود دارند که برای ایجاد یک رابطه‌ی عاطفی یا دوستی موفق ضروری هستند، بنابراین علایق، تجربیات و ارزش‌های مشترک هم باید در کنار ویژگی‌های شخصیتی در نظر گرفته شوند.

در جدول زیر، سازگارترین تیپ‌های شخصیتی در دو جدول جداگانه و بر مبنای درون‌گرایی و برون‌گرایی افراد فهرست شده است.

جدول سازگاری افراد درون‌گرا با دیگران

تیپ شخصیتی تیپ‌های شخصیتی سازگار دلیل سازگاری
ISTJ ENTP, ENFP شخصیت‌های برون‌گرا و افرادی که دارای ویژگی‌های شخصیتی آرامی هستند با ماهیت نسبتا جدی تیپ ISTJ به خوبی کنار می‌آیند.
INTJ ENTP, ENFP طبیعت آرام این دو تیپ شخصیتی به آن‌ها اجازه می دهد تا با استقلال ذاتی تیپ شخصیتی INTJ به خوبی کنار بیایند و همچنین در موقعیت‌های اجتماعی از او حمایت کنند.
ISFJ ESFP, ESTP ویژگی‌های مبتنی بر برنامه‌ریزی و سازماندهی تیپ شخصیتی ISFJ در تعامل با این تیپ‌های شخصیتی برون‌گرا به خوبی به تعادل می‌رسد.
INFJ ENFP, ENTP, INTJ, INFJ این تیپ شخصیتی با طیف وسیعی از تیپ‌های شخصیتی سازگاری دارد، زیرا این افراد شنوندگان خوب و با استعدادی هستند.
ISTP ESFJ, ESTJ افراد دارای تیپ شخصیتی ISTP در زمان حال زندگی می کنند، در حالی که انواع برون‌گرا از برنامه‌ریزی لذت می برند. همین مسئله باعث ایجاد یک رابطه‌ی متعادل بین آن‌ها می شود.
ISFP ESTJ, ESFJ افراد دارای تیپ شخصیتی ISFP از ساختارمندی و نظمی که افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ESTJ یا ESFJ می تواند با خود به زندگی آن‌ها بیاورد سود می برند.
INFP ENFJ, ENTJ افراد دارای تیپ شخصیتی INFP توسط احساساتشان هدایت می‌شوند به همین خاطر این تیپ‌های برون‌گرا به طور شهودی می‌توانند آن‌ها را به خوبی درک کنند.
INTP ENTJ, ENFJ افراد دارای تیپ شخصیتی INTP به فضا نیاز دارند و این دو تیپ شخصیتی برون‌گرا به خوبی می‌دانند که چه زمانی عقب نشینی کنند و به چنین فردی فضا بدهند.

جدول سازگاری افراد برونگرا با دیگران

تیپ شخصیتی تیپ‌های شخصیتی سازگار دلیل سازگاری
ESTP ISTJ, ISFJ افراد دارای تیپ شخصیتی ESTP می‌توانند به افراد درون‌گرا کمک کنند تا از کسب تجربیات جدید همراه آن‌ها لذت ببرند. ضمن اینکه هر دو تیپ شخصیتی تحت تأثیر احساسات خود قرار نمی‌گیرند.
ESFP ISTJ, ISFJ افراد دارای تیپ شخصیتی ESFP درونگرایی تیپ‌های شخصیتی ISTJ و ISFP را به عنوان یک چالش در نظر می‌گیرند و سعی می‌کنند که یک رابطه‌ی سرگرم‌کننده و مبتنی بر همراهی با آن‌ها ایجاد کنند.
ENFP INFJ, INFJ این افراد درونگرا می‌توانند رفتارهای مبتنی بر تکانشگری تیپ شخصیتی ENFP را به تعادل برسانند.
ENTP INTJ, INFJ هم تیپ شخصیتی ENTP و هم دو تیپ درون‌گرایی که با او سازگار هستند به علم و دانش علاقه‌ی زیادی دارند.
ESTJ ISTP, ISFP این تیپ‌های شخصیتی بیش از حد احساسی نیستند، اما گرایش ESTJ به ساختارمندی، بی‌نظمی این دو تیپ درون‌گرا را متعادل می‌کند.
ESFJ ISFP, ISTP افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ  که تحت تأثیر احساسات خود هستند، برای ایجاد تعادل در زندگی خود به منطق افراد دارای تیپ شخصیتی ISFP یا ISTP نیاز دارند.
ENFJ INFP, INTP افراد دارای تیپ شخصیتی ENFJ و این دو تیپ شخصیتی درون‌گرا دقیقا به یک اندازه شهودی هستند، بنابراین می توانند به راحتی نیازهای یکدیگر را در یک رابطه برآورده کنند.
ENTJ INTP, INFP افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ به بحث درباره موضوعات عاطفی علاقه‌ای ندارند و این دو تیپ شخصیتی درونگرا این مسئله را به خوبی درک می کنند.

چند نکته‌ی مهم در مورد سازگاری بین تیپ شخصیتی

دعوای زوجین

۱. برخی از تیپ‌های شخصیتی زمانی که با تیپ‌های شخصیتی مشابه جفت می‌شوند، به احتمال زیاد رابطه‌ی خوب و پابرجایی را تجربه می‌کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، افرادی که دارای تیپ شخصیتی قضاوت‌گر و حسی هستند، یعنی (ISTJ,ISFJ,ESTJESFJ) وقتی با تیپ‌های شخصیتی که به (SJ) ختم می‌شوند، رابطه برقرار می‌کنند، در ۷۹٪ موارد از رابطه‌ی خود اعلام رضایت می‌کنند.

۲. این موضوع در مورد افراد دارای تیپ شخصیتی احساسی و شهودی یعنی (INFJ، INFP، ENFP، ENFJ) نیز به همین شکل است. یعنی در صورت ارتباط برقرار کردن این افراد با هم، میانگین نرخ رضایت از رابطه ۷۳% گزارش شده است. این افراد به طور طبیعی افرادی احساساتی هستند و زمان خود را صرف پرورش روابط خود می‌کنند.

۳. برعکس، برخی از تیپ‌های شخصیتی وقتی با تیپ‌های مشابه خود ارتباط برقرار می‌کنند، غالباً باهم سازگاری ندارند. تیپ‌های شخصیتی مبتنی بر ویژگی‌های حسی، فکری و ادراکی در هنگام برقراری رابطه با افراد دارای ویژگی‌های شخصیتی مشابه سطح رضایت خود از رابطه را تنها ۳۳ درصد گزارش کردند. با این حال این تیپ‌های شخصیتی معمولاً به حفظ روابط سالم اهمیت می‌دهند و در صورت عدم سازگاری با یکدیگر به شیوه‌ای سالم و منطقی از یکدیگر جدا می‌شوند.

۴. زوج‌هایی که گرایشات احساسی مشترک دارند، احتمال بیشتری دارد که با هم سازگاری داشته باشند.

۵. در اغلب موارد، برقراری رابطه بین یک فرد درون‌گرا و یک فرد برون‌گرا بهترین نتیجه را در پی دارد.

سازگاری بین تیپ‌های شخصیتی به لحاظ کاری

سازگاری بین همکاران

مطالعات نشان داده که تیپ‌های شخصیتی زیر غالباً در محل کارشان به خوبی با هم کار کنار می‌آیند و کارها را پیش می‌برند:

۱. تیپ‌های شخصیتی ISTJ و ESTP معمولاً به خوبی در کنار یکدیگر کار می‌کنند. این مسئله به این دلیل است که ISTJ یک شخصیت سازمان‌یافته، واقع‌گرا و توانمند در حل مسائل مختلف است و در کنار ESTP که شخصیتی تحلیل‌گر، اجتماعی و پرانرژی است، زوج کاری ایدئالی را خلق می‌کنند. به طور خلاصه، افراد دارای تیپ شخصیتی ISTJ معمولاً در پس‌زمینه فعالیت می‌کنند تا پایه و اساس کار را شکل بدهند و افراد دارای تیپ شخصیتی ESTP هم در جهت توسعه بازار و فروش محصولات کار می‌کنند.

۲. افراد دارای تیپ شخصیتی INTP و INTJ از کارهای مفهومی و انتزاعی لذت زیادی می‌برند. اگر در زمینه‌های فنی مانند معماری یا مهندسی کار می‌کنید، ممکن است این شخصیت‌ها را در بین همکاران خود زیاد بیابید. افراد دارای این دو تیپ شخصیتی هر دو بسیار منطقی هستند، اما کنجکاوی ذاتی ابعاد نوآورانه‌ی کار را به پیش می‌برد و INTJ آن ایده‌ها را با ماهیت قاطع و قدرت اجرایی خود، عملی می‌کند.

۳. افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ENFP و INFJ غالباً تیم کاری خوبی را باهم شکل می‌دهند. از آنجایی که ENFP ها افرادی خلاق هستند، معمولاً مهارت‌های ارتباطی خوبی دارند. در حالی که افراد دارای تیپ شخصیتی INFJ توانایی درک عواطف و احساسات دیگران را به خوبی دارا می‌باشند هستند و نسبت به خواسته‌ها و نیازهای دیگران حساس هستند. آن‌ها با هم یک فضای کاری معنادار و خلاقانه به وجود می‌آورند.

۴. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ معمولاً رهبرانی زبده، با قدرت تفکر انتقادی و منطقی هستند که در علوم و فنون مختلف متخصص محسوب می‌شوند. این افراد به خوبی با تیپ ESTP که در حل کردن مسائل مختلف تخصص دارند و به نظم و سازماندهی هم علاقه‌ی زیادی دارند کنار می‌آیند و با هم همکاری می‌کنند.

۵. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFP افرادی دلسوز، سازگار و مهربان هستند که به خوبی با افراد دارای تیپ شخصیتی ESFP که بسیار پرانرژی و هیجان‌طلب هستند و ذهنیت بازی دارند، کنار می‌آیند و یک تیم کاری خوب را خلق می‌کنند. آن‌ها در کنار هم قادرند آثاری خلق کنند که توجه دیگران را به خود جلب می‌کند.

۶. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP که رهبران خوبی هستند، توانایی زیادی هم در حل مسائل دارند و می‌توانند با افراد دارای تیپ شخصیتی ENFJ که به جنبه‌های عاطفی کار توجه زیادی دارند، به خوبی همکاری کنند. آن‌ها یک تیم عالی و پرانرژی شکل می‌دهند که می‌تواند ایده‌های خود را به خوبی به دیگران منتقل کند.

۷. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ افرادی جزئی‌نگر و سازمان‌یافته‌اند که حضورشان غالباً برای دیگران مفید است. آن‌ها به خوبی با افراد دارای تیپ شخصیتی INFP که مهارت‌های ارتباطی و خلاقیت خوبی دارند، می‌توانند همکاری کنند.

۸. افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ انسان‌هایی اجتماعی‌اند که به طور غریزی به خواسته‌ها و نیازهای دیگران توجه دارند. آن‌ها با افراد دارای تیپ شخصیتی ESTJ که دارای الگوی فکری منطقی هستند و رهبران ذاتی محسوب می‌شوند به خوبی می‌توانند همکاری کنند.

در صورتی که این آزمون را قبلا انجام نداده‌اید، با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید به صورت آنلاین آزمون MBTI را انجام دهید:

انجام آزمون شخصیت مایرز بریگز (MBTI)
این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: PsychReel, NCC Resources, Well+Good, Business 2 Communityبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳۳ دیدگاه
 1. Shadow Himself

  دقت کردید اکثرا intj ها و entj ها پیگیر جدی این چیزاییم
  امان از کمال گرایی🥲

 2. Shadow Himself

  به عنوان یه intj می‌دونم که ماها وقتی عاشق میشیم اول دنبال دلایل و اطلاعات میگردیم((چون ذاتن کنترل کننده ایم))
  و در نهایت یا راهی خواهیم یافت.
  یا راهی خواهیم ساخت.
  و یا ساعی راهیم خاخت.

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما