۸ روش کاربردی برای افزایش عمر باتری آیفون

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
عمر باتری آیفون

چه دوست داشته باشیم یا نه، گوشی‌های هوشمند به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی بسیاری از کاربران تبدیل شده است. به همین خاطر عمر باتری گوشی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر از جمله کاربران آیفون هستید، در این مطلب به روش‌های کاربردی برای افزایش عمر باتری آیفون می‌پردازیم.

دوری از گرما و سرمای شدید

باتری موجود در گوشی نسبت به گرما و سرمای زیاد به‌شدت حساس است. به همین خاطر اگر برای مدت طولانی در معرض گرما یا سرمای شدید قرار بگیرد، این موضوع می‌تواند عمر مفید باتری را کاهش دهد یا منجر به تخلیه‌ی سریع‌تر شارژ شود. بنابراین اگر می‌خواهید باتری آیفون شما عمر بیشتری داشته باشد، باید از گرما و سرمای شدید دوری کنید. البته در مورد سرما حساسیت کمتری وجود دارد و معمولا باتری‌ها نسبت‌ به گرمای شدید حساس‌تر هستند. بر اساس اعلام اپل، باتری آیفون بین دمای منفی ۲۰ درجه تا ۴۵ درجه سلسیوس با مشکل خاصی روبرو نمی‌شود. اما در مناطق گرمسیر ایران که در تابستان به‌شدت گرم می‌شوند، بهتر است به این موضوع توجه نشان دهید.

شارژ هوشمندانه

عمر باتری آیفون

برای شارژ کردن باتری آیفون لازم نیست بعد از تمام شدن کامل شارژ چنین کاری را انجام دهید و از سوی دیگر هم لازم نیست همیشه باتری را به طور کامل شارژ کنید. به طور کلی توصیه می‌شود فقط مقداری که نیاز دارید باتری را شارژ کنید. برای یادآوری باید بگوییم که عمر مفید هر باتری مبتنی بر تعداد محدودی چرخه‌ی شارژ است. بنابراین هر بار که شارژ باتری را از ۰ یا نزدیک ۰ درصد به ۱۰۰ درصد می‌رسانید، یک چرخه‌ی شارژ کامل صورت می‌گیرد و عمر مفید آن کاهش پیدا می‌کند.

همچنین توصیه می‌کنیم برای باتری آیفون، قابلیت Optimized Battery Charging را فعال کنید که می‌توانید این گزینه را در تنظیمات مربوط به آیفون پیدا کنید. با این کار، آیفون ابتدا نحوه‌ی استفاده شما از گوشی را بررسی می‌کند تا مثلا اگر قبل از خواب آیفون را به شارژر وصل می‌کنید، برای ساعات زیاد شارژ باتری در حد ۸۰ درصد باقی می‌ماند و قبل از بیدار شدن شما، شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 11 ZPA تک سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت

آپدیت سیستم‌عامل

به طور کلی بهتر است همواره جدیدترین آپدیت‌های iOS را نصب کنید زیرا اپل همواره بهینه‌سازی‌های مختلفی را با آپدیت‌های جدید iOS برای کاربران ارائه می‌کند. البته طبیعتا تمام این آپدیت‌ها قرار نیست بهینه‌سازی‌های مهمی داشته باشند ولی برخی از آن‌ها در این زمینه مفید واقع می‌شوند.

بررسی وضعیت سلامت باتری

عمر باتری آیفون

یکی از مفید‌ترین قابلیت‌های آیفون، بررسی وضعیت سلامت باتری است. به طور مشخص با مراجعه به بخش تنظیمات گوشی، می‌توانید به راحتی میزان درصد سلامت باتری را مشاهده کنید. درصد موردنظر نشان می‌دهد که باتری آیفون شما نسبت به روز اول، چند درصد از ظرفیت اولیه را حفظ کرده است. با بررسی این اطلاعات و در صورتی که عمر باتری بیش از انتظار کاهش پیدا کرده باشد، می‌توانید نحوه‌ی استفاده از باتری و شارژ کردن آن را تغییر دهید تا بتوانید عمر مفید آن را افزایش دهید.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 Pro Max تک سیم‌ کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 6 گیگابایت - اروپا نات اکتیو

بهره‌گیری از قابلیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی

عمر باتری آیفون

اگرچه قابلیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی معمولا در زمان‌هایی که شارژ باتری بسیار کاهش پیدا کرده مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در شرایط مختلف هم می‌تواند مثمر ثمر واقع شود. به طور کلی معمولا زمانی که شارژ باتری به کمتر از ۲۰ درصد می‌رسد، پیامی مبنی بر فعال کردن این مشخصه برای کاربر نمایش داده می‌شود تا بتواند برای مدت طولانی‌تری از گوشی استفاده کند. اما به طور کلی اگر فکر می‌کنید قرار است ساعت‌های زیادی به برق دسترسی نداشته باشید، با استفاده از این قابلیت با خیال راحت‌تری از گوشی استفاده خواهید کرد.

استفاده از پاوربانک

زمانی که ساعت‌های طولانی به برق مستقیم دسترسی ندارید، بهره‌گیری از پاوربانک به شما اجازه می‌دهد که از خالی شدن کامل شارژ باتری جلوگیری کنید. بار دیگر باید یادآوری کنیم که خالی شدن کامل شارژ باتری اصلا خوب نیست و این کار دوام باتری را به طور قابل توجهی پایین می‌آورد. اما زمانی که پاوربانک در اختیار داشته باشید، به راحتی می‌توانید از خالی شدن باتری آیفون جلوگیری کنید.

کالیبره کردن باتری

عمر باتری آیفون

گوشی شما برای بررسی وضعیت باتری، از ترکیبی از مدارها و نرم‌افزارهای مختلف استفاده می‌کند. اما به مرور زمان، وضعیت واقعی باتری و وضعیتی که در گزارش‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد، ممکن است از حد تعادل خارج شود. به همین خاطر برخی توصیه می‌کنند که هر چند ماه یک بار بهتر است باتری گوشی را کالیبره کنید.

برای این کار بهتر است شارژ باتری را به پایین‌تر از ۱۰ درصد برسانید و سپس آن را ۱۰۰ درصد شارژ کنید. با انجام همین کار ساده، گوشی می‌تواند وضعیت باتری را دقیق‌تر گزارش دهد. با توجه به اینکه فقط هر چند ماه یک بار باید این کار را انجام دهید، عملا فشار چندانی به گوشی وارد نمی‌کنید.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone SE 2022 JA تک سیم کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت

تغییر تنظیمات گوشی

در کنار راهکارهایی که در این مطلب به آن‌ها پرداختیم، برای افزایش عمر باتری آیفون می‌توانید برخی از تنظیمات گوشی را هم تغییر دهید. به‌عنوان مثال می‌توانیم به راهکارهای زیر اشاره کنیم که هرکدام از این اقدامات، به طور اندکی وضعیت باتری را بهبود می‌بخشند.

  • زمان مربوط به روشن بودن نمایشگر را کاهش دهید.
  • روشنایی نمایشگر را پایین بیاورید.
  • قابلیت نمایشگر همیشه روشن مدل‌های پرو آیفون ۱۴ را غیرفعال کنید.
  • در صورت استفاده‌ی آیفون از نمایشگر OLED، حالت تاریک را فعال کنید.
  • اپلیکیشن‌هایی که باتری زیادی مصرف می‌کنند را غیرفعال کنید.
  • صدا و ویبره برای کیبورد را غیرفعال کنید.
  • زمانی که به بلوتوث، وای‌فای و GPS نیاز ندارید، آن‌ها را خاموش کنید.

به غیر از موارد مربوط به نمایشگر، باقی نکات ذکر شده در زمینه‌ی افزایش عمر باتری آیفون معجزه نمی‌کنند اما در هر صورت نمی‌توانیم تاثیر این اقدامات را به طور کامل کتمان کنیم.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 CH دو سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت - نات اکتیو

تعویض باتری در صورت وجود مشکلات زیاد

در نهایت هرچقدر هم مراقب باتری آیفون باشید، بعد از چند سال استفاده عمر آن به طور محسوسی کاهش پیدا می‌کند و چاره‌ای جز تعویض باتری ندارید. با توجه به اینکه معمولا کاربران آیفون از این گوشی‌ها بیشتر از گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌کنند، به همین خاطر تعویض باتری آیفون پدیده‌ی شایع‌تری به حساب می‌آید. خوشبختانه تعویض باتری آیفون کار سختی نیست و کافی است به مراکز تعمیر مراجعه کنید. فقط توصیه می‌کنیم از کیفیت بالای باتری جدید مطمئن شوید تا بعد از تعویض به این‌ زودی‌ها دچار مشکل نشوید.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
برای افزایش عمر باتری آیفون انجام چه کارهایی بهتر است؟
در این زمینه می‌توانیم نکات‌های زیادی را مطرح کنیم اما در کل کارهای ساده‌ای مانند پایین آوردن روشنایی نمایشگر و جلوگیری از خالی شدن کامل شارژ باتری، می‌توانند تاثیر زیادی داشته باشند.
آیا بهره‌گیری از پاوربانک برای افزایش عمر باتری آیفون موثر است؟
بله زیرا با پاوربانک دیگر شارژ باتری آیفون شما به طور کامل خالی نمی‌شود.
راهنمای خرید گوشی موبایل
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما