شرکت‌های اندرویدی چند سال گوشی‌های خود را آپدیت می‌کنند؟

۱۷ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۵ دقیقه
آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

در این مطلب به بررسی سیاست شرکت‌های اندرویدی مختلف در زمینه‌ی آپدیت نرم‌افزاری گوشی‌های هوشمند می‌پردازیم تا ببینیم وضعیت آن‌ها در این بخش چگونه است.

یک گوشی اندرویدی خریداری کرده‌اید اما نمی‌دانید این محصول تا چه مدت از لحاظ نرم‌افزاری توسط شرکت سازنده پشتیبانی می‌شود؟ برایتان خیلی مهم است که قبل از خرید یک گوشی، از مدت زمان آپدیت شدن آن به سیستم‌عامل جدید مطلع باشید؟ این مطلب دقیقا با هدف کمک به شما و پاسخ به پرسش‌هایتان در نظر گرفته شده است که در آن، سیاست ۱۸ مورد از شرکت‌های اندرویدی مختلف در زمینه‌ی آپدیت نرم‌افزاری گوشی‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

گوشی‌های اندرویدی معمولا در مقایسه با آیفون‌ها، مدت زمان بسیار کمتری آپدیت می‌شوند. همین موضوع سبب شده کاربرانی که گوشی اندرویدی خریداری می‌کنند، همیشه در رابطه با اینکه محصول مورد نظرشان چند سال دیگر آپدیت می‌شود سردرگم باشند. آن دسته از افرادی هم که آیفون می‌خرند، غالبا خیالشان از این بابت راحت است، حتی اگر هم ندانند تا چند سال دیگر گوشی‌شان آپدیت دریافت می‌کند چون مدت زمان پشتیبانی از محصولات اپل حدودا ۵ سال است و قطعا کسی گوشی ۵ سال قبل اپل را خریداری نمی‌کند (نباید خریداری کند) که در نهایت هیچ آپدیتی دریافت نکند.

اما همانطور که گفته شد، در دنیای اندروید اوضاع آنقدرها هم ساده نیست. خصوصا اینکه با اهمیت پیدا کردن آپدیت‌های نرم‌افزاری، یک سری از شرکت‌ها سیاست خود را هم در این زمینه تغییر داده‌اند. در نتیجه تصمیم به نگارش این مطلب گرفتیم و امیدواریم پاسخی باشد به پرسش‌های شما. اما قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم، جا دارد مسأله‌ی آپدیت را توضیح دهیم. اصلا آپدیت‌ها چه هستند و از کجا می‌آیند و آیا ما به آن‌ها نیاز داریم؟

شرکت‌هایی هم که قرار است در این مطلب به بررسی وضعیت آپدیت آن‌ها بپردازیم عبارت‌اند از:

 • ایسوس
 • گوگل
 • HMD/نوکیا
 • آنر
 • هواوی
 • موتورولا
 • وان‌پلاس
 • اوپو
 • پوکو
 • ریلمی
 • ردمی
 • سامسونگ
 • سونی
 • TCL
 • ویوو
 • شیائومی
 • ZTE

آپدیت‌ها چه هستند و از کجا می‌آیند؟

How To Update Android TV Firmware - 2022 Guide

همانطور که گفته شد، قبل از اینکه به بررسی سیاست شرکت‌های اندرویدی در آپدیت نرم‌افزاری گوشی‌ها بپردازیم، قصد داریم تعریفی از خود آپدیت داشته باشیم. در دنیای اندروید، دو نوع آپدیت وجود دارند که یکی از آن‌ها عمده و دیگری هم امنیتی است. آپدیت عمده در واقع همان آپدیت نرم‌افزاری است که سیستم‌عامل گوشی شما را از یک نسخه به نسخه‌ی دیگر ارتقا می‌دهد. حجم این آپدیت‌ها معمولا بیشتر از ۱ گیگابایت است و غالبا تغییرات نرم‌افزاری زیادی را روی گوشی اعمال می‌کنند.

اما از آن طرف آپدیت‌های امنیتی که مدت زمان بیشتری برای گوشی عرضه می‌شوند، حجم بسیار کمی دارند (کمتر از ۵۰۰ مگابایت) و هیچ تغییر خاصی را روی عملکرد گوشی اعمال نمی‌کنند. وظیفه‌ی این آپدیت‌ها همانطور که از نامشان پیداست، بهبود سیستم امنیتی دستگاه است که در ابتدا به صورت ماهانه، بعدها به صورت دو ماه یک‌بار، فصلی و در نهایت هر یک سال یک‌بار عرضه می‌شود تا زمانی که دیگر روند انتشار آن متوقف می‌شود.

معمولا به آپدیتی که گوشی را از یک نسخه اندروید مثل ۱۲ به ۱۳ ارتقا می‌دهد، ارتقا و به آپدیت‌های امنیتی هم پچ می‌گویند. هرچند نام آن‌ها خیلی اهمیت زیادی در این مطلب ندارد.

اما سیستم‌عامل اندروید را چه شرکتی طراحی می‌کند؟ گوگل، پشت طراحی این سیستم‌عامل محبوب و معروف قرار دارد. تمام آنچه که شما در یک گوشی اندرویدی م بینید، حاصل زحماتی است که تیم توسعه‌ی شرکت آمریکایی در طول یک سال می‌کشند. البته که شرکت‌های اندرویدی در نهایت با اعمال پوسته‌های نرم‌افزاری خود که رابط کاربری نامیده می‌شوند جلوی دیده شدن تمام آپدیت و تغییراتی که گوگل در نظر داشته شما ببینید را می‌گیرند اما با این حال زیرساخت کلی سیستم‌عامل اصلا تغییر نمی‌کند و همان چیزی است که شرکت سازنده در نظر دارد.

اگر شرکت سازنده‌ی گوشی شما گوگل باشد، آپدیت‌های نرم‌افزاری و پچ‌ها مستقیما برایتان عرضه می‌شود، اما اگر شرکت سازنده شخص ثالث باشد، آپدیت‌ها در درجه‌ی نخست برای آن‌ها فرستاده می‌شود. این شرکت‌ها هم با اعمال تغییراتی روی ظاهر این سیستم‌عامل، آن را مطابق سلیقه‌ی خود در آورده و برای گوشی‌های‌شان عرضه می‌کنند.

بنابراین اینکه یک گوشی اندرویدی تا چه اندازه آپدیت شود، اصلا ربطی به گوگل ندارد و در واقع به شرکت سازنده‌ی گوشی شما بستگی دارد که تا چه اندازه گوشی شما را جدی بگیرد. به عبارتی ساده‌تر، برخی از شرکت‌ها طبق تمایل خود، یک سری از گوشی‌ها را بیشتر و یک سری دیگر را هم کمتر آپدیت می‌کنند و به طور کلی یک رویه‌ی مشخص در این زمینه وجود ندارد. حال بیایید نگاهی داشته باشیم به هدف اصلی این مطلب یعنی بررسی مدت زمانی که شرکت‌های اندرویدی گوشی‌های خود را از لحاظ نرم‌افزاری آپدیت می‌کنند.


۱. ایسوس

ایسوس 2021

ایسوس غالبا گوشی‌های خود را به مدت دو سال از لحاظ نرم‌افزاری و دو سال از لحاظ امنیتی آپدیت می‌کند.

ایسوس یک شرکت تایوانی فعال در زمینه‌ی تولید گوشی هوشمند است که بیشتر آن را به خاطر فعالیت در حوزه‌ی کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌شناسیم. اما این شرکت تصمیم گرفته در بازار گوشی‌های هوشمند هم توانایی‌های خود را محک بزند و اتفاقا عملکرد خوبی هم در زمینه‌های مختلف این حوزه، خصوصا گوشی‌های گیمینگ دارد.

این شرکت سالانه گوشی‌های زیادی را راهی بازار نمی‌کند؛ همین مورد شاید سبب شود برخی‌ها تصور کنند پس شرکت تایوانی باید برای همین گوشی‌های کم خود، سنگ تمام گذشته و مدت زمان زیادی آن‌ها را آپدیت کند چون هر سال باید فقط برای عرضه‌ی آپدیت برای تعداد کمی از گوشی‌ها کار کند. اما متأسفانه اینطور نیست.

طبق سیاست ایسوس، پرچم‌دارهای جدید دو سال آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی دریافت می‌کنند. این سیاست با عرضه‌ی سری ذن‌فون ۸ که شامل دو مدل استاندارد و فلیپ می‌شود در پیش گرفته شد. البته این دو سال به معنای این نیست که شما دو سال بعد از خرید این گوشی‌ها (در همان سال عرضه) آپدیت دریافت می‌کنید. واقعیت این است که ایسوس عملکرد بسیار کندی در ارائه‌ی آپدیت‌های نرم‌افزاری برای گوشی‌هایش دارد. این یعنی شاید شما یک گوشی جدید از شرکت را در سال ۲۰۲۲ خریداری کنید اما تا سال ۲۰۲۵ طول بکشد تا روند دریافت فقط دو نسخه از اندروید برایش به اتمام برسد. بنابراین این دو سال یعنی دریافت دو نسخه‌ی جدید اندروید.

برای مثال ذن‌فون ۸ سه ماه بعد از عرضه‌ی نسخه‌ی رسمی اندروید ۱۲ به این سیستم‌عامل آپدیت شد اما ذن‌فون ۷، حدودا هشت ماه بعد از عرضه‌ی نسخه‌ی رسمی اندروید ۱۱ توانست آن را دریافت کند. بنابراین در این زمینه عملکرد ثابت و مشخصی از سوی شرکت تایوانی ندیده‌ایم.

دو سال، مدت زمان حداقلی آپدیت نرم‌افزاری گوشی‌هاست که گوگل آن را اجباری کرده است. به عبارتی دیگر، ایسوس سیاست خود را با حداقل مدت زمان آپدیت نرم‌افزاری گوشی‌های اندرویدی تطابق داده و طبق آن پیش می‌رود. برای شرکتی که گوشی‌های کمی در بازار دارد، این میزان پشتیبانی کم است، اما از شرکتی که گوشی‌های معمولی‌اش در بازار طرفداران زیادی ندارند، انتظار زیادی هم نداریم.

۲. گوگل

گوگل در حال حاضر به مدت سه‌سال از گوشی‌های جدید خود از لحاظ نرم‌افزاری و امنیتی پشتیبانی می‌کند با این تفاوت که سری پیکسل ۶، پنج سال آپدیت امنیتی دریافت می‌کند.

گوگل خودش سازنده‌ی اندروید است و انتظار داریم بیشترین مدت زمان پشتیبانی نرم‌افزاری را هم داشته باشد که اینطور نیست. شرکت آمریکایی از سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، گوشی‌های خود را به مدت سه‌سال از لحاظ نرم‌افزاری و امنیتی پشتیبانی می‌کرد. این میزان از مدت زمان آپدیت نرم‌افزاری تمام شرکت‌های اندرویدی هم بهتر بود. به خصوص اینکه عملکرد پایدار و باثبات گوگل هم هر سال چاشنی کار قرار می‌گرفت تا همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش برود.

گوشی‌های گوگل همیشه نخستین گوشی‌هایی هستند که اندروید را بلافاصله بعد از عرضه‌ی رسمی دریافت می‌کنند. آپدیت‌های امنیتی هم اوایل هر ماه برای آن‌ها عرضه می‌شود.

البته در سال ۲۰۲۱ شرکت آمریکایی تصمیم گرفت اندکی سیاست خود را تغییر دهد. با عرضه‌ی سری پیکسل ۶ به بازار، گوگل تصمیم گرفت تغییری در مدت زمان آپدیت نرم‌افزاری آن‌ها به وجود نیاورد، اما پشتیبانی امنیتی را تا به ۵ سال افزایش دهد. گوگل حتی یک وب‌سایت مخصوص هم دارد که نشان می‌دهد دقیقا در چه زمانی، مدت زمان پشتیبانی آن از محصولاتش به پایان می‌رسد. با تمام این تفاسیر، این شرکت در رده‌ی دوم بهترین شرکت اندرویدی از لحاظ آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی قرار دارد.

۳. HMD گلوبال / نوکیا

HMD معمولا گوشی‌های نوکیا را به مدت دو سال از لحاظ نرم‌افزاری و دو یا سه سال از لحاظ امنیتی آپدیت می‌کند.

HMD که با امید سر پا کردن دوباره‌ی نوکیا آن را خریداری کرد، در زمینه‌ی آپدیت نرم‌افزاری عملکرد نسبتا خوبی دارد. گوشی‌های شرکت فنلاندی با اندرویدی راهی بازار می‌شوند که تقریبا می‌توانیم بگوییم شبیه به همان اندروید استوک نصب شده روی گوشی‌های پیکسل است. همین موضوع هم در نخستین دوره‌های عرضه‌ی گوشی‌های نوکیا زیر نظر HMD باعث شد شرکت آپدیت‌ها را خیلی زود برای محصولاتش منتشر کند چون نیازی به اعمال تغییرات اساسی روی آن‌ها نبود.

اما متأسفانه HMD ظاهرا خود را سرگرم یک چیز دیگر کرده چون نوکیا باز هم به فراموشی سپرده شده است. نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده اما نوکیا یک گوشی را رونمایی می‌کند و تصمیم می‌گیرد بیش از ۶ ماه بعد آن را راهی بازار کند. همین موضوع هم سبب شده کاربران هیچ رغبتی برای خرید محصولات این برند از خود نشان ندهند.

HMD با بی‌رغبت شدن مردم ظاهرا رغبت خود را برای ارائه‌ی زودهنگام آپدیت‌ها برای گوشی‌هایش از دست داده اما با این حال سیاست آپدیت دوساله خوشبختانه هنوز سر جایش هست. اخیرا یک وب‌سایتی هم طراخی شده تا به مردم در فهمیدن مدت زمان دریافت آپدیت توسط شرکت سازنده کمک کند. طبق اطلاعات منتشر شده در این وب‌سایت، تقریبا می‌توانیم بگوییم تمام گوشی‌های جدید شرکت، حداقل دو سال از لحاظ امنیتی آپدیت می‌شوند و برای برخی دیگر هم این میزان به سه سال می‌رسد.

به صورت کلی وضعیت نوکیا در این زمینه اصلا خوب نیست و اگرچه تا دو سال گوشی‌هایش را آپدیت می‌کند اما این روند آنقدر طول می‌کشد که اصلا شاید گوشی را در این مدت تعویض کنید.

۴. آنر

آنر در حال حاضر گوشی‌های خود را به مدت دو سال از لحاظ امنیتی و نرم‌افزاری آپدیت می‌کند.

آنر که سال‌ها به عنوان زیرمجموعه‌ی هواوی به تولید گوشی مشغول بود، بعد از تحریم این شرکت محبوب تصمیم گرفت از آن جدا شده و به صورت مستقل به تولید گوشی‌های هوشمند بپردازد. از آن زمان تاکنون شرکت چینی فقط تعداد محدودی گوشی هوشمند را راهی بازار کرده و در زمینه‌ی آپدیت آن‌ها هم عملکرد درخشانی ندارد.

آنر در حال حاضر گوشی‌های خود را به مدت دو سال از لحاظ نرم‌افزاری و امنیتی پشتیبانی می‌کند. حتی پرچم‌داران این شرکت یعنی سری مجیک ۴ هم شامل این قانون می‌شوند،‌ علی‌رغم اینکه کاربران برای خرید آن‌ها باید مبلغ بسیار بیشتری را در مقایسه با یک گوشی اقتصادی بپردازند.

البته آنر هنوز هم بعد از گذشت بیش از یک سال دارد تلاش می‌کند تا روی پای خودش بایستد و دوران تحت نظر هواوی را پشت سر بگذارد. بنابراین شاید در آینده‌ای نزدیک، سیاست بهتر و جذاب‌تری را برای آپدیت گوشی‌هایش در پیش بگیرد. فعلا که گوشی‌های این شرکت فقط دو سال آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی دریافت می‌کنند.

۵. هواوی

هواوی نوا 10

هواوی هیچ سیاست مشخصی در قبال آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی گوشی‌هایش ندارد، خصوصا اینکه سه سال است تحریم نرم‌افزاری شده است.

هواوی از سال ۲۰۱۹ تاکنون، اجازه‌ی استفاده از نسخه‌ی رسمی اندروید را در گوشی‌های خودش ندارد. این یعنی حتی اگر از اندروید استفاده کند، کاربران آن از دسترسی به سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های گوگل نظیر جیمیل، کروم، یوتیوب و… محروم خواهند ماند. البته که راه‌هایی برای دور زدن این محدودیت‌ها وجود دارد اما دیگر خبری از دریافت آپدیت و مواردی مثل این نیست.

هواوی برای جبران این موضوع، سیستم‌عامل اختصاصی خود را تحت عنوان هارمونی توسعه داد و با یک سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری، تصمیم گرفت نظر توسعه‌دهندگان را برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل جلب کند. از این سیستم‌عامل در حال حاضر در گوشی‌های این شرکت که در بازار چین فروخته می‌شوند استفاده می‌شود اما گوشی‌های عرضه شده به بازار جهانی همچنان از اندروید با رابط کاربری EMUI بهره می‌برند که هر هیچ یک از آن‌ها، اپلیکیشن‌ها و خدمات گوگل در دسترس قرار ندارند.

وضعیت هواوی بعد از تحریم‌ها کاملا آشفته شد. برای مثال هواوی P50 پرو که پرچم‌دار سال ۲۰۲۲ شرکت چینی به حساب می‌آید، با اندروید ۱۱ به عنوان سیستم‌عامل پیش‌فرض راهی بازار شد در حالی که چندین ماه قبل از آن، نسخه‌ی رسمی اندروید ۱۲ در دسترس قرار داشت. تا کنون هم هیچ برنامه‌ی مشخص یا بیانیه‌ای در رابطه با اینکه چه زمانی این گوشی اندروید ۱۲ را دریافت می‌کند شاهد نبوده‌ایم.

بدتر اینکه هواوی آنقدر از آینده‌اش نامطمئن است که نمی‌تواند یک سیاست ثابت را در راستای ارائه‌ی آپدیت‌های نرم‌افزاری برای گوشی‌هایش در نظر بگیرد. این شرکت در پاسخ به مدت زمان پشتیبانی نرم‌افزاری از P50 پرو گفت: «تا زمانی که که گوشی چرخه‌ی حیات خود را طی می‌کند، آپدیت برایش به صورت منظم عرضه می‌شود» که این حرف می‌تواند معنای زیادی داشته باشد. به صورت کلی باید بگوییم اگر آپدیت نرم‌افزاری برایتان مهم است، گوشی‌های هواوی شاید انتخاب خوبی برایتان نباشند.

۶. موتورولا

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

پرچم‌داران موتورولا تا دو سال از لحاظ نرم‌افزاری و امنیتی پشتیبانی می‌شوند (گاهی اوقات حتی سه سال آپدیت امنیتی) و گوشی‌های میان‌رده و اقتصادی هم معمولا یک سال آپدیت نرم‌افزاری و دو سال آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند.

موتورولا اگرچه رویای تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ را در سر می‌پروراند اما حداقل در بخش نرم‌افزار که هیچ شباهتی به یک شرکت بزرگ با رویاهای بزرگ ندارد. موتورولا حتی قانون گوگل را مبنی بر آپدیت حداقل دوساله‌ی گوشی‌ها پشت گوش انداخته و امیدوار هم هست موفق شود. آن هم در شرایطی که این روزها آپدیت نرم‌افزاری اهمیت بسیار زیادی برای کاربران دارد.

موتورولا آنقدر در این زمینه جدی نبود که وقتی در سال ۲۰۲۰، از سری موتو اج رونمایی کرد، طی یک بیانیه‌ی رسمی اعلام کرد فقط یک سال از لحاظ نرم‌افزاری و دو سال از لحاظ امنیتی آن را پشتیبانی می‌کند. بعد از انتقادات فراوانی که از سایت‌ها و کاربران مختلف به این شرکت وارد شد، تصمیم گرفت این میزان را به دو سال افزایش دهد.

شاید باور نکنید اما موتورولا سال بعد و با عرضه‌ی سری اج ۲۰ باز هم خواست آن‌ها را فقط یک سال آپدیت نرم‌افزاری کند اما با اعتراض کاربران این میزان به دو سال افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۲۲، موتورولا که دیگر درس خوبی گرفته بود، تصمیم گرفت گوشی‌های پرچم‌دار سری اج ۳۰ را تا دو سال از لحاظ آپدیت‌های نرم‌افزاری و سه سال هم از لحاظ امنیتی پشتیبانی کند که به نظر می‌رسد این میزان برای پرچم‌داران بعدی هم حفظ خواهد شد. البته برای سری اج ۳۰ هم یک سری استثنائات عجیب و غریب وجود دارد. ظاهرا تمام گوشی‌های این سری شامل این قانون نمی‌شوند.

موتورولا از گوشی‌های اقتصادی خود هم فقط یک سال از لحاظ نرم‌افزاری و دو سال از لحاظ امنیتی پشتیبانی می‌کند تا سر پا بودن خود را مدیون لطفی باشد که کاربران به این شرکت می‌کنند. در سال ۲۰۲۲، شرکتی مثل موتورولا نباید با اعتراض مواجه شود، بلکه کاربران باید آن را مثل LG تحریم می‌کردند اما ظاهرا این شرکت از این همه فرصتی هم که به آن داده می‌شود، نمی‌خواهد استفاده کند تا به جمع شرکت‌های اندرویدی اضافه شود که در ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری ضعیف تلقی می‌شود.

با این حال اگر از یک گوشی ساخت موتورولا استفاده می‌کنید، می‌توانید به وب‌سایت مربوط به آپدیت نرم‌افزاری این شرکت سری زده تا از وضعیت آپدیت گوشی خود مطلع شوید.

۷. وان‌پلاس

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

پرچم‌داران وان‌پلاس به مدت سه‌سال آپدیت نرم‌افزاری و چهار سال هم آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند. میان‌رده‌های سری نورد یک سال کمتر از این میزان و مدل‌های اقتصادی از سری نورد N‌ هم دو سال کمتر از آن یعنی یک سال آپدیت نرم‌افزاری و دو سال امنیتی دریافت می‌کنند.

در مقایسه با بسیاری از شرکت‌های اندرویدی دیگر، وان‌پلاس نه تنها سیاست مشخصی در ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری دارد بلکه یک تفاوت هم بین پرچم‌دارها و گوشی‌های اقتصادی‌اش قائل می‌شود. به این صورت که هرچه پول بیشتری پرداخت کنید، آپدیت بیشتری دریافت می‌کنید.

گوشی‌های پرچم‌دار این شرکت از سری ۸ تا ۱۰ که جدیدترین محصولات وان‌پلاس به حساب می‌آیند، واجد شرایط دریافت سه نسخه از اندروید هستند. این یعنی وان‌پلاس ۱۰ پرو که با اندروید ۱۲ در دسترس قرار گرفت، اگر سیاست شرکت تغییری نکند، با دریافت اندروید ۱۵ به کار خود پایان خواهد داد که یک تعهد بسیار خوب از سوی شرکتی غیر از گوگل است.

با این حال وقتی یک میان‌رده خریداری می‌کنید باید یک سال انتظار پشتیبانی کمتری را داشته باشید. متأسفانه وان‌پلاس برخلاف سامسونگ، فکر می‌کند کسی که پول بیشتری می‌دهد باید آپدیت بیشتری دریافت کند و نه قابلیت‌های بهتر و بیشتر. این وضعیت برای اقتصادی‌های سری نورد N از این بدتر هم می‌شود به این صورت که خریداران آن‌ها فقط یک نسخه اندروید را دریافت می‌کنند.

متأسفانه عملکرد وان‌پلاس در بهینه‌سازی این آپدیت‌های نرم‌افزاری هم خیلی خوب نیست. شرکت چینی به عرضه‌ی آپدیت‌های پرباگ برای گوشی‌هایش شهره است و هنگام عرضه‌ی اندروید ۱۲ برای سری وان‌پلاس ۹ هم حسابی کاربران خود را اذیت کرد. با این حال از لحاظ مدت زمان پشتیبانی، وضعیت خوبی دارد و جای شکرش باقی است.

۸. اوپو

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

پرچم‌داران اوپو به مدت سه‌سال آپدیت نرم‌افزاری و چهار سال هم آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند. میان‌رده‌های شرکت یک سال کمتر از این میزان و مدل‌های اقتصادی هم دو سال کمتر از آن یعنی یک سال آپدیت نرم‌افزاری و البته سه سال امنیتی دریافت می‌کنند. یک سری از گوشی‌های خیلی ارزان‌قیمت هم اصلا آپدیت نمی‌شوند.

اوپو و وان‌پلاس یسایت تقریبا مشابهی دارند چرا که دو شرکت خواهر به حساب می‌آیند. تیم تحقیق و توسعه‌ی هر دو شرکت یکی است و حتی رابط کاربری گوشی‌های آن‌ها که در چین عرضه می‌شوند هم یک کد واحد دارد. بنابراین جای تعجب ندارد که می‌بینیم سیاست مشابهی در ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی برای گوشی‌های خود در پیش گرفته‌اند؛ یعنی در واقع همان هرچه پول بدهی آش می‌خوری.

گوشی‌های سری فایند X این شرکت که بالارده به حساب می‌آیند، سه سال آپدیت نرم‌افزاری و چهار سال آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند. گوشی‌های سری F، رینو، K و فایند لایت/نئو هم تا دو سال از لحاظ نرم‌افزاری و چهارسال از لحاظ امنیتی آپدیت می‌شوند، یک سری از گوشی‌های سری A هم فقط یک سال آپدیت نرم‌افزاری و سه‌سال امنیتی دریافت می‌کنند. اینکه می‌گوییم یک سری به این خاطر است که برخی از گوشی‌های سری A اصلا آپدیت نمی‌شوند.

اگرچه عملکرد اوپو در ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری برای کاربران گوشی‌های اقتصادی‌اش اصلا خوب نیست، اما دو نکته‌ی مثبت وجود دارد؛ نخست، ارائه‌ی آپدیت امنیتی طولانی مدت است و دوم هم اعلام این سیاست به عموم مردم. حداقل هنگام خرید می‌دانیم وضعیت گوشی‌های اوپو چگونه است.

۹. پوکو

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

پوکو هیچ تعهد عمومی به آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی گوشی‌هایش ندارد، اما بسیاری از گوشی‌های این شرکت دو سال از لحاظ نرم‌افزاری و امنیتی آپدیت می‌شوند.

پوکو یکی از زیرمجموعه‌های شیائومی به حساب می‌آید که عملکرد آن در تولید گوشی‌های ارزان‌قیمت اما باکیفیت بسیار عالی است و اتفاقا کاربران زیادی هم در کشور ما دارد. اما متأسفانه سیاست آن از لحاظ آپدیت نرم‌افزاری اصلا مشخص نیست.

شرکت چینی طی بیانیه‌ای در رابطه با این موضوع گفت: «سیاست آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی ما مطابق با توافقی است که با گوگل داشته‌ایم». پرسشی که به وجود می‌آید این است که من به عنوان یک خریدار اصلا چه می‌دانم پوکو با گوگل چه توافقی داشته و چه اتفاقاتی در این بین افتاده است؟ مادامی که یک عدد ثابت اعلام نشود، وضعیت نامشخص باقی می‌ماند.

از طرفی گوگل اصلا کاری به این ندارد که شرکت‌ها تا چه مدت می‌خواهند گوشی‌های خود را آپدیت کنند. البته گوگل گفته حداقل این میزان باید دو سال باشد اما حتی این قانون را هم اجباری نکرده است. به نظر می‌رسد پوکو می‌خواهد از تعهد فرار کند به همین خاطر اینطوری کاربرانش را مشغول نگه می‌دارد.

با این حال تجربه نشان داده این شرکت دو سال گوشی‌های خود را از لحاظ نرم‌افزاری و امنیتی آپدیت می‌کند. این فرایند طول می‌کشد اما قطعا انجام می‌گیرد. اخیرا پوکو اعلام کرد که دارد با گوگل صحبت می‌کند تا بتواند گوشی‌های بالارده‌ی خود را به مدت سه‌سال از لحاظ نرم‌افزاری و چهار سال هم از لحاظ امنیتی پشتیبانی کند. اما این هم قول نبوده و نمی‌دانیم چه زمانی عملی می‌شود.

نتیجه این است که اگر می‌خواهید گوشی پوکو خریداری کنید و آپدیت نرم‌افزاری هم برایتان اولویت و اهمیت زیادی دارد، احتمالا حداقل دو سال آپدیت دریافت خواهید کرد. البته اگر فرقی بین بالارده‌ها و پایین‌رده‌ها وجود نداشته باشد چون این میزان بیشتر برای پرچم‌دارهاست. به صورت کلی پوکو به عنوان یکی از شرکت‌های اندرویدی خوب در ساخت گوشی در زمینه‌ی آپدیت نرم‌افزاری عملکرد خوبی ندارد.

۱۰. ریلمی

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

گوشی‌های ریلمی صرف نظر از مدل، دو سال آپدیت نرم‌افزاری و سه‌سال آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند.

ژانویه‌ی ۲۰۲۲ بود که ریلمی بالاخره به قول خود وفا کرد. برخلاف دو شرکت خواهر یعنی اوپو و وان‌پلاس که اهمیت بیشتری برای پرچم‌دارها قائل هستند، ریلمی تصمیم گرفته فرقی بین گوشی‌هایش قائل نشود اما با حداقلی‌ها به کار خود ادامه دهد. این یعنی دو سال ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری و سه‌سال آپدیت امنیتی.

البته ریلمی یکی از شرکت‌هایی است که برخلاف وان‌پلاس و اوپو، خیلی در زمینه‌ی تولید پرچم‌دارهای قدرتمند فعالیت گسترده‌ای ندارد. همین موضوع هم سبب شده بسیاری از گوشی‌های آن در بازار همان میان‌رده باشند و ارائه‌ی دو سال آپدیت نرم‌افزاری و سه‌سال امنیتی برای یک میان‌رده هم خوب ارزیابی می‌شود. بنابراین در مقایسه با یک سری از شرکت‌های اندرویدی مشابه، سیاست ریلمی در ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری نسبتا خوب ارزیابی می‌شود.

۱۱. ردمی

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

ردمی هیچ تعهد خاصی به آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی گوشی‌هایش ندارد، اما بسیاری از گوشی‌های این شرکت یک سال از لحاظ نرم‌افزاری و امنیتی آپدیت می‌شوند.

ردمی هم مثل پوکو، یکی دیگر از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی شیائومی به حساب می‌آید که در زمینه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند میان‌رده و اقتصادی عملکرد خوبی دارد و حتی گوشی‌های بالارده‌ی آن هم به لطف قیمت پایین، طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارند.

اما این شرکت محبوب، از لحاظ نرم‌افزاری وضعیت خوبی ندارند. از لحاظ امنیتی همه چیز خوب پیش می‌رود و حتی گوشی‌های قدیمی از سری ردمی ۷، ۸ و ۹ هم همچنان تحت پوشش شرکت قرار دارند اما از لحاظ نرم‌افزاری وضعیت اصلا خوب نیست.

اگر یکی از گوشی‌های ردمی را خریداری کردید، مخوصا میان‌رده‌ها و اقتصادی‌ها، انتظار داشته باشید یک بار آپدیت عمده دریافت کنید. البته با خرید یک پرچم‌دار شاید دومین آپدیت را هم بعد از کلی انتظار دریافت کنید اما فقط می‌توانیم در رابطه با یک سال پشتیبانی، مطمئن باشیم.

۱۲. سامسونگ

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

سامسونگ گوشی‌های جدید خود را چهار سال از لحاظ نرم‌افزاری و پنج سال از لحاظ امنیتی پشتیبانی می‌کند. برخی از گوشی‌های قدیمی شرکت کره‌ای هم سه سال آپدیت نرم‌افزاری و سه/چهار سال آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند. هیچ گوشی جدید سامسونگ، از سه‌سال آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی کمتر پشتیبانی نمی‌شود.

در حال حاضر هیچ شرکتی به آن اندازه که سامسونگ گوشی‌هایش را آپدیت می‌کند، از دستگاه‌های خود پشتیبانی نمی‌کند. تنها رقیب شرکت کره‌ای اپل است که آن هم اصلا اکوسیستم مجزایی دارد. در دنیای گوشی‌های اندرویدی، حتی گوگل هم رقیب سامسونگ نیست.

سامسونگ طی یکی دو سال  اخیر وضعیت خود را از این حیث بهتر هم کرد و تلاش کرد نه تنها با افزایش مدت زمان پشتیبانی از گوشی‌ها بلکه با ارائه‌ی زودهنگام آپدیت‌ها، کاربرانش را خوشحال کند. اینطور شده که سامسونگ اکنون چند هفته بعد از عرضه‌ی نسخه‌ی رسمی اندروید، نخستین پرچم‌دارانش را به آن مجهز و برای سایر گوشی‌ها هم حداقل یک ماه زودتر، فرایند انتشار آپدیت‌ها را آغاز می‌کند.

جدیدترین گوشی‌های شرکت اندرویدی، سری گلکسی S22، گلکسی S21 فن ادیشن و گلکسی A53 و A73 و A33 هستند که همگی با اندروید ۱۲ راهی بازار شده‌اند و مشمول سیاست جدید شرکت می‌شوند. این یعنی با دریافت اندروید ۱۶ به کار خود پایان داده و هنوز یک سال بعد آپدیت امنیتی هم دریافت می‌کنند.

البته گوشی‌های قدیمی و اقتصادی نهایتا سه‌سال به اندروید جدید آپدیت می‌شوند. مثلا پرچم‌داران و میان‌رده‌های قدرتمند این شرکت از سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، سه‌سال آپدیت نرم‌افزاری دریافت می‌کنند. در حال حاضر در بین شرکت‌های اندرویدی سامسونگ تنها شرکتی است که در ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری تا این اندازه خوب و سریع عمل می‌کند.

۱۳. سونی

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

بسیاری از گوشی‌های سونی دو سال آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی دریافت می‌کنند. سونی اکسپریا ۱ مارک ۴ اما استثنا به حساب می‌آید چرا که سه‌سال از لحاظ امنیتی آپدیت می‌شود.

سونی یکی از معدود شرکت‌های اندرویدی است که اگرچه کاربران زیادی در سراسر جهان ندارد اما با این حال باز هم به تولید گوشی مشغول است و سیاست‌های درستی هم از جمله در بخش آپدیت نرم‌افزاری برای آن‌ها در پیش نمی‌گیرد. برای مثال گران‌ترین گوشی‌های غیرتاشو را در سبد محصولات این شرکت می‌توان مشاهده کرد در حالی که یک سری قابلیت بی‌کاربرد را در خود دارند و اصلا نمی‌دانیم داریم برای چه قابلیتی تا این اندازه هزینه می‌کنیم. با این حال مادامی که به تولید گوشی ادامه می‌دهد، در لیست ما جا می‌گیرد.

شرکت ژاپنی معمولا گوشی‌های خود را دو سال از لحاظ امنیتی و نرم‌افزاری پشتیبانی می‌کند اما سونی اکسپریا ۱ مارک ۴، سه سال آپدیت امنیتی دریافت خواهد کرد. اکسپریا ۱ مار ۳ اما فقط دو سال آپدیت خواهد شد. هر دو گوشی با قیمت پایه‌ی ۱۳۰۰ دلار راهی بازار شدند اما با این حال شرکت فقط دو سال آن‌ها را به اندروید جدید آپدیت می‌کند و این اصلا جالب نیست.

البته سونی می‌خواهد به‌زودی تغییراتی در این زمینه ایجاد کند. پیش‌تر شنیده بودیم که شاید این شرکت مدت زمان پشتیبانی از محصولاتش را بیشتر کند اما فعلا خبری از آن نیست. حال باید دید چه زمانی این اتفاق رخ می‌دهد.

۱۴. TCL

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

TCL بسته به قیمت گوشی‌های خود، آن‌ها را آپدیت می‌کند. اما با این حال هیچ گوشی از این شرکت بیشتر از دو سال آپدیت نرم‌افزاری دریافت نمی‌کند و برخی از آن‌ها حتی فقط یک سال آپدیت می‌شوند.

TCL یکی از شرکت‌هایی است که شاید گوشی‌های آن در بازارهای جهانی خیلی شناخته شده نباشند اما با این حال در این زمینه فعالیت می‌کند و عملکرد خوبی هم دارد. اما متأسفانه وقتی راجع به آپدیت نرم‌افزاری صحبت می‌کنیم، اوضاع کاملا تغییر می‌کند. گوشی‌های این شرکت با در نظر گرفتن فاکتورهای بسیار مختلف نظیر شرایط شرکت‌های مخابراتی، گواهی‌ها، قیمت و نیازهای منطقه‌ای آپدیت دریافت می‌کنند.

TCL 20 پرو ۵G که جدیدترین محصول شرکت چینی به حساب می‌آید، به صورت کلی دو سال آپدیت دریافت می‌کند، TCL 20S مثلا فقط یک سال آپدیت می‌شود و دو سال آپدیت امنیتی دریافت می‌کند. به عبارتی دیگر، هیچ گوشی این شرکت از دو سال بیشتر آپدیت نمی‌شوند و گوشی هم وجود ندارد که اصلا آپدیت نشود. بنابراین حداقل باید انتظار یک سال پشتیبانی نرم‌افزاری و دو سال امنیتی را از سوی شرکت داشته باشید.

۱۵. ویوو

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

ویوو هیچ تعهد خاصی به آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی گوشی‌هایش ندارد، حتی پرچم‌داران جدید این شرکت هم وضعیت ثابت و مشخصی در این زمینه ندارند.

ویوو یکی از بهترین شرکت‌های چینی فعال در زمینه‌ی تولید گوشی هوشمند به حساب می‌آید که عملکرد آن هم واقعا در این بخش عالی است. اما وقتی به آپدیت نرم‌افزاری می‌رسیم اوضاع اندکی پیچیده می‌شود. البته ویوو برای پرچم‌دارهای جدیدش سنگ تمام گذاشته و اعلام کرده آن‌ها را سه‌سال به سیستم‌عامل جدید آپدیت و به همین میزان، آپدیت امنیتی برایشان منتشر می‌کند. اما این سیاست فقط شامل مدل‌هایی می‌شوند که از ماه جولای سال ۲۰۲۱ و در بازارهای استرالیا، اروپا و هندوستان عرضه شدند.

گوشی‌هایی که در فیلتر بالا قرار ندارند، برای مدت زمانی نامشخص، آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند و نمی‌دانیم اصلا تا چه زمانی از لحاظ نرم‌افزاری پشتیبانی می‌شوند. ویوو هنوز سیاست خاصی را در این زمینه به صورت عمومی اعلام نکرده که با توجه به سیاست متفاوت شرکت‌های رقیب نظیر اوپو و وان‌پلاس می‌تواند به ضرر این شرکت باشد.

با این حال ویوو یک ابزار دارد که با استفاده از آن می‌توانید از مدت زمان ارائه‌ی آپدیت‌های امنیتی و نرم‌افزاری برای گوشی‌تان مطلع شوید.

۱۶. شیائومی

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

شیائومی اعلام کرده گوشی‌های خود را عموما دو سال از لحاظ امنیتی پشتیبانی می‌کند، اما در رابطه با آپدیت امنیتی چیزی نگفته است. البته گوشی‌های پریمیوم این شرکت به مدت سه سال از لحاظ نرم‌افزاری و چهارسال از لحاظ امنیتی پشتیبانی خواهند شد.

شیائومی یکی از بهترین شرکت‌های اندرویدی فعال در زمینه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند است که در زمینه‌ی ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری برای گوشی‌هایش هم عملکرد خوبی دارد. البته این موضوع فقط شامل پرچم‌داران این شرکت می‌شود که سه سال آپدیت نرم‌افزاری و چهار سال هم آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند.

برای باقی گوشی‌ها هم باید انتظار ارائه‌ی دو آپدیت عمده و دو آپدیت امنیتی را داشته باشیم. هرچند باز هم نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم دقیقا چه گوشی شامل سیاست‌های بالا می‌شود. با این حال می‌دانیم سری می ۱۱ و شیائومی ۱۲ مشمول سیاست جدید (۳/۴) هستند.

به صورت کلی اگر گوشی شیائومی شما پرچم‌دار نیست، انتظار نداشته باشید بیشتر از دو سال آپدیت شود. البته اگر شیائومی بیانیه‌ای در این رابطه صادر نکند و سیاست خود را تغییر ندهد.

۱۷. ZTE

آپدیت نرم‌افزاری شرکت‌های اندرویدی

ZTE هیچ تعهد مشخصی در قبال ارائه‌ی آپدیت نرم‌افزاری برای گوشی‌هایش ندارد.

ZTE هم یک شرکت چینی فعال در زمینه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند است که سیاست مشخصی در زمینه‌ی آپدیت نرم‌افزاری ندارد. گوشی‌های این شرکت هم به تعداد بسیار کمی راهی بازار می‌شوند و در نتیجه خیلی از کاربران اصلا این برند را نمی‌شناسند. بنابراین داشتن یک رویه‌ی مشخص در زمینه‌ی آپدیت نرم‌افزاری هم خیلی نمی‌تواند کمکی به وضعیت آن کند چون اصلا برای کسی مهم نیست.

البته ZTE برای دل خودش هم که شده می‌خواهد یک برنامه‌ی مشخص در این زمینه داشته باشد اما هنوز آن را اعلام نکرده است. ولی تجربه نشان داده وضعیت خیلی خوب نیست. حتی پرچم‌دار این شرکت نظیر Axon 30 اولترا از سال ۲۰۲۱ تنها یک نسخه از اندروید را در تمام مدت فعالیت خود دریافت می‌کند. برای گوشی جدید این شرکت یعنی Axon 40 اولترا هم فعلا چیز خاصی گفته نشده اما نباید انتظار داشت از دو سال فراتر برود.

به صورت کلی، از این حیث ZTE‌ و سامسونگ دو قطب ماجرا هستند. در بین شرکت‌های اندرویدی که آپدیت نرم‌افزاری را برای گوشی‌های خود منتشر می‌کنند، شرکت کره‌ای بهترین عملکرد و ZTE هم تقریبا می‌توانیم بگوییم بدترین عملکرد را دارد.

نتیجه

اگر این لیست را به طور کامل خوانده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که فقط تعداد کمی از شرکت‌های اندرویدی آپدیت نرم‌افزاری را علی‌رغم اهمیت بالایی که این سال‌ها بین کاربران پیدا کرده جدی می‌گیرند. سامسونگ در حال حاضر بهترین وضعیت را چه در زمینه‌ی مدت زمان پشتیبانی و چه در زمینه‌ی سرعت انتشار آپدیت دارد. گوگل هم در رده‌ی دوم قرار می‌گیرد. (البته اپل به صورت کلی بهترین شرکت از این حیث است) به جز این دو شرکت، باقی شرکت‌ها علاوه بر نقطه قوت، نقاط ضعف هم دارند؛ یکی طول می‌کشد تا آپدیت را منتشر کند، دیگری آپدیت پرباگی را راهی گوشی‌های می‌کند، یک شرکت هم که بسته به قیمت گوشی‌هایش آپدیت‌ها را برای آن‌ها عرضه می‌کند، یک سری از شرکت‌ها هم مثل HMD (نوکیا) فکر می‌کنند با رونمایی، همه چیز تمام می‌شود و دیگر نیاز نیست گوشی را عرضه کنند (گوشی‌هایی که در CES 2022 رونمایی شدند اواخر امسال عرضه می‌شوند).
حال این پرسش به وجود می‌آید که آیا قبل از خرید یک گوشی هوشمند، شما هم به مدت زمان آپدیت شدن آن توسط شرکت سازنده اهمیت می‌دهید؟ البته برخی‌ها تصور می‌کنند این آپدیت‌ها برای کند کردن گوشی عرضه می‌شوند و در نتیجه تمایلی به نصب آن‌ها نشان نمی‌دهند، اما برخی‌ها فقط همین موضوع را دلیل خرید یک محصول می‌دانند. با این تفاسیر، شما در کدام دسته قرار می‌گیرید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹ دیدگاه
 1. Avatar حسین

  من نوت ۱۱ پرو دارم اندروید ۱۳ و MIUI14 گرفتم

 2. Avatar korosh

  سلام ،گوشی f23سامسونگ چند سال ابدیت داره؟

 3. Avatar ممد

  چی میگی ردمی ۱ سال اپ میگیره ردمی نوت ۱۱ جدیده و ب گفته شیامی ۳ سال اپدیت میگیره 😐😐😐😐
  کلا گوشیای جدید شیامی ۳ سال اپدیت میگیرن ۲۰۲۲ یا اواخر ۲۰۲۱

 4. Avatar داوود شیبانی زاده

  ای کاش از وضعیت آخرین گوشی الجی هم اطلاعات کسب می کردیم

 5. Avatar علی

  سلام. به نظر من هرچند سامسونگ پشتیبانی بهتری داره، اما پوکو همچنان از لحاظ کیفیت و قیمت جذاب تره!

  1. Avatar علیرضا شریف بیگی

   اگه خوبه برای تو خوبه اتفاقا مشکلات پوکو از سام بیشتره که خودت برو تحقیق کن ، پیشنهاد میدم اگه شیائومی می خوای بخری فقط برو گوشی های پرمیمومش رو بخر وگرنه از همه نظر به غیر از پردازنده سام بهتر از شیا و پوکو هست

 6. Avatar عبدالمطلب عاشوری

  بنظره من گوشی سامسونگ خیلی بهتر از گوشی های دیگر هست مخصوص آپدیت کردن سیستم عامل گوشی، آپدیت کردن گوشی نتایج بسیار خوبی بر روان گوشی وارد می‌کند.

 7. Avatar یاسین

  خدا هست

 8. Avatar محمد مهدی موحدی کیا

  ما الان ۱۱ برند چینی و ۶ برند غیر چینی رو بررسی کردیم . این فقط از نظر تکنولوژی نیست بلکه سیاسی هم شد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه