چرا دزدان دریایی کارائیب ۶ نمی‌تواند جک اسپارو را کنار بگذارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
دزدان دریایی کارائیب

فرانچایز دزدان دریایی کارائیب نمی‌تواند شخصیت جک اسپارو با بازی جانی دپ را کنار بگذارد و حضور یا عدم حضور وی در قسمت ششم به مشکلی برای عوامل فیلم مبدل شده است.

در سال ۲۰۰۳ با اکران اولین سری از این مجموعه با نام نفرین مروارید سیاه در سینماها شخصیت دوست داشتنی و ضدقهرمان جانی دپ تبدیل به نمادی جدا ناشدنی از فیلم تبدیل شد. این موضوع عوامل دیزنی را قبل از اکران نگران کرده بود زیرا تصور می‌کردند شخصیت بانمک جانی دپ به دل مخاطبان هدف فیلم ننشیند.

اما خیلی زود مشخص شد که همه چیز برخلاف تصور آن‌ها است و حتی اندک نقدهای منفی وارده بر مروارید سیاه باعث شده این شخصیت جانی دپ یکی از برترین موارد داخل فیلم باشد. او نقدهای مثبت بسیاری دریافت کرد و استقبال گرمی نیز از طرف مخاطبان داشت و به جوهره‌ی فیلم سروشکلی درست و حسابی داد.

در اصل سعی بر این بود هر سری داستان و شخصیت‌های جدید داشته باشد، اما اوضاع طوری پیش رفت که مجموعه بیش از قبل بر شخصیت جک تمرکز کرد. این موضوع تا آن‌جا پیش رفت که شخصیت‌های ستارگانی چون کیرا نایتلی و اورلاندو بلوم را در قسمت سوم این سری از صحنه به دور کند.
تمرکز بسیار فرانچایز دزدان دریایی کارائیب روی کاراکتر محبوب جانی دپ باعث ایجاد مشکلاتی شد که با جایگزینی نایتلی و بلوم نقدهای بسیار بدتری برای سری به ارمغان آورد‌. در سال ۲۰۱۱ اکران چهارمین سری فیلم با نام سوار بر امواج ناشناخته در گیشه‌ها بیش از یک میلیارد دلار فروش رفت و عنوان پرهزینه‌ترین فیلم را به خود اختصاص داد. این موضوع باعث شد جانی دپ تا قبل بحران مشکلات شخصی خانوادگی خود طلایه‌دار فیلم شود و همچنان در آن حضور داشته باشد. موفقیت کم سری مردگان حکایت نمی‌کنند در سال ۲۰۱۷ نسبت به سری‌های قبلی و دعواهای حقوقی جانی دپ با امبر هرد همسرسابق وی باعث شد دیزنی به فکر حذف شخصیت او در فیلم باشد. با این‌که ممکن است دیگر شاهد حضور این شخصیت ضدقهرمان نباشیم اما قطعا این سری نمی‌تواند او را بکشد که باعث ایجاد مشکلاتی در سری‌های بعدی فیلم خواهد شد.

مرگ در دنیای دزدان کارائیب ابدی نیست

دزدان دریایی کارائیب

واضح‌ترین دلیلی که این سری نمی‌تواند جک اسپارو را بکشد این است که از نظر سیر تاریخی فیلم نتوانسته کسی را تا ابد بکشد. با بازگشت از مرگ کاپیتان باربوسا در پایان فیلم صندوقچه‌ی مرد مرده، جک اسپارو در نمای آغازین پایان جهان و دیوی جونز در مردگان حکایت نمی‌کنند نشان می‌دهد که دزدان دریایی کارائیب مرگ را خیلی جدی نمی‌گیرد. از این بدتر از آن‌جا که مرگ هیچ شخصیتی ابدی نیست کنار گذاشتن شخصیت مهمی چون جک اسپارو برای طرفداران معنای بدی خواهد داشت. بازگرداندن کاپیتان باربوسا در پایان فیلم صندوقچه‌ی مرد مرده برای مخاطبان بسیار شگفت‌انگیز بود زیرا تصور نمی‌کردند شخصیت منفی فیلم نقشی بزرگ در این سری داشته باشد. در هرحال بازگشت شخصیت مهمی چون جک اسپارو امری طبیعی خواهد بود حتی اگر مرگ او خارج از صحنه‌ی نمایش فیلم باشد.

مرگ جک به هواداران او امید بیهوده می‌دهد

از آن‌جا که حضور جک در تک‌تک سری‌های دنیای کارائیب بسیار برجسته است و همه آوازه‌ی بدنامی کاپیتان کشتی مروارید سیاه را شنیده‌اند، مرگ او تنها باعث دلخوشی بیهوده طرفداران وی خواهد شد. مرگ خارج از صحنه‌ی جک باعث می‌شود طرفداران وی فکر کنند این امر جزئی از فیلم‌نامه بوده و شاهد حضور دوباره‌ی وی خواهند بود که اگر چنین حضوری در فیلم برنامه ریزی نشده باشد به دلیلی برای ناراحتی آن‌ها تبدیل خواهد شد. تلاش برای پوشاندن غیبت وی ممکن است باعث زیر سوال رفتن کل سری شود.

این سری هنوز به جک نیاز دارد

دزدان دریایی کارائیب

با توجه به نقش مهم و حیاتی او در بازی ویدئویی سی آو تیوز (Sea of Thieves) این فرانچایز هنوز به حضور جک برای برطرف کردن عطش مخاطبانش نیاز دارد. این سری بدون حضور شخصیت عجیب او به گل می‌نشیند و این بدان معنا است که احتمال حضور وی در مجموعه باز هم وجود خواهد داشت. بنابراین سری دزدان دریایی کارائیب به دردسر عجیبی افتاده است، اگر به مرگ خارج صحنه‌ی اسپارو اشاره کند انتظار بازگشت او را بالا خواهد برد، و اگر نکند طرفداران وی را عصبانی و ناراحت خواهد کرد

جک آن‌قدر در دنیای این فرانچایز معروف است که شخصیت‌ها نمی‌توانند به علت عدم حضور وی اشاره‌ نکنند، چنان‌که برای نقش‌های معروف در اسپین‌آف‌های دیگر اتفاق افتاده است. حد وسط و انتخاب سومی وجود ندارد. قطعا اگر حضور مارگو رابی در بازسازی دزدان دریایی کارائیب صحت داشته باشد و کیت ریچارد در نقش کاپیتان تیگو ظاهر شود، حتی در صورت عدم حضور جک اسپارو اشاره‌ای غیرمستقیم به وی خواهد شد. دنیای اصلی فیلم‌ها مکانی ساخته که بار تمام دزدی‌های دریایی بین‌المللی بر دوش یک شخصیت دوست داشتنی افتاده است و غیاب وی در هرصورت آزاردهنده خواهد بود.

قسمت ششم بدون حضور جک راه به جایی نمی‌برد

شخصیت فوق محوری و شناخته شده‌ی جک که اشاره و عدم اشاره به حضور وی ریسک بالایی را می‌طلبد، تبدیل به مشکلی بزرگ برای این سری شده است. هرچند صحنه‌ها و دیالوگ‌ های وی ممکن است بدون نشانی از حضور وی باشد یا قهرمانی جدید سعی کند عدم حضور او را به نحوی موجه کند، بنظر می‌رسد دزدان دریایی کارائیب بدون وجود جک در هر حالت راه به جایی نمی‌برد. البته استدلال‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد هالیوود دیگر نیازی به تولید فیلم جدید از این سری ندارد، این جریان می‌تواند حلال مشکلات غیبت جک اسپارو باشد و این سری بدون ساخت فیلمی جدید به پایانی برازنده‌ی ارزش خود‌ برسد. اگر مخاطبان پولی برای خرید بلیط قسمت جدید داشته باشند و فارغ از این‌که سازندگان چطور از پس کار بر خواهند آمد، احتمالا شاهد یک عنوان جدید از دزدان دریایی کارائیب بدون حضور جک خواهیم بود.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. پوریا

  خداییش نمیشه یه لحظه فیلم رو بدون جک اسپارو و کارای بامزه و خفنش تصور کرد .
  جک اسپارو یکی از ماندگارترین شخصیت های تاریخ سینماست ( فکر کنم ششمیه ) و کلا نمیشه حذفش کرد و از اون بدتر بدنش یکی دیگه بازی کنه !

 2. زهرا

  این فیلم مفت نمی ارزه من یکی فقط و فقط بخاطر جک اسپارو اونم با نقش آفرینی جانی دپ دیدم یعنی همه جذابیت فیلم بخاطر وجود جانی دپ بود الان دیگه چی رو ببینم ؟ فیلمنامه این فیلم رو هنوزم نمی فهمم از بس چرت بود ولی به قسمت های گذشته از ۱۰ ، نمره ۱۰ میدم بخاطر اینکه جانی دپ جذابش کرده بود.

  1. پوریا

   قسمت اخر فیلمنامه ایراد داشت ولی خداییش بازی جانی دپ و کارای فانش خیلی جذاب کرده بود
   فیلم رو

 3. النا

  جک اسپارو بهترین و این فوق‌العاده بودن بخاطر بازی بی نظیر و جانانه ی جانی دپ هست واقعا فوق‌العاده هستن

 4. Ran

  اصلا یه درصد مغزم نمیتونه جک اسپارویی که بازیگرش جانی‌ دپ نباشه رو درک کنه. دیگه حذف کردن کارکترش از فیلم امکان نداره.

 5. صالح

  واقعا کاراییب بدون جک اسپارو اونم با هنرنمایی جانی دپ غیر قابل تصوره

 6. BAT

  نه واقعا میخوام بدونم اصلا وقتی اسم جانی دپ میاد جز تمام نقش های خوب و عالیش چی اول به ذهن بیننده ها و طرفداراش میاد؟ معلومه جک اسپارو
  هر کسی سعی کنه که جانی دپ رو از نقش جک اسپارو حذف کنه یا کلا نقش رو عوض کنه بشدت اشتباه بزرگی میکنه چرا که اصلا این سری بدون حضور جانی دپ معنایی نداره مثل اینکه بخوایم از سری جدید ۰۰۷ دانیل کریگ رو حذف کنیم یا از سری ماموریت غیرممکن تام کروز رو!!!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما