همه‌ی آنچه باید از PlayStation Neo بدانید

۱۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

در اینکه مدل مدل قوی‌تر کنسول پلی‌استیشن ۴ در حال ساخت است، شکی نیست. حتی خود سونی هم ساخت آن را تایید کرد و مشخص شده که می‌خواهد این دستگاه را در تاریخ ۱۷ شهریور ماه معرفی کند. کنسول جدید که با اسم رمز PlayStation Neo در حال ساخت است با نام PlayStation 4K هم شناخته می‌شود. چیزی به معرفی رسمی این دستگاه باقی‌نمانده و تا چند روز دیگر سونی آن را در مراسم PlayStation Meeting معرفی خواهد کرد. خیلی مشتاقیم ببینیم که سونی چه چیزی ساخته و این کنسول چقدر در مقایسه با مدل قبلی قوی‌تر شده. در حقیقت چیز زیادی از این موضوع منتشر نشده و اطلاعاتی که در اختیار داریم مربوط به شش ماه پیش می‌شوند؛ اما در این مطلب تمام آن‌ها را جمع‌آوری کردیم تا قبل از معرفی رسمی Neo اطلاعات بیشتری از نسل جدید پلی‌استیشن ۴ داشته باشید.

واقعیت مجازی

اکنون زمان در اختیار تکنولوژی‌های واقعیت مجازی است. انواع و اقسام گجت‌ها، هدست‌ها و محصولات مختلف راهی بازار می‌شوند که مربوط به این حوزه می‌شوند. حتی گوگل اندروید ۷.۰ را به صورتی طراحی کرده که بتوان محتوای واقعیت مجازی را روی آن به راحتی اجرا کرد. پس جای تعجب نیست که صنعت بازی هم به سراغ این تکنولوژی‌ها برود. البته دنیای واقعیت مجازی در اصل با هدست واقعیت مجازی Oculus Rift و بازی‌های آن شکل گرفت و به چیزی تبدیل شد که اکنون آن را می‌بینیم.

هدست واقعیت مجازی PlayStation VR

هدست واقعیت مجازی PlayStation VR

برای اجرای بازی‌‌های واقعیت مجازی نیاز به یک کامپیوتر خیلی پر قدرت خواهید داشت. دستگاهی که قطعا تهیه کردن آن هزینه‌ی زیاد برای‌تان خواهد داشت. از طرف دیگر سخت افزار کنسول‌های بازی فعلی هم پاسخ‌گوی نیاز توسعه‌دهندگان برای اجرای بازی‌های واقعیت مجازی نبودند. پس باید یک دستگاه جدید راهی بازار شود.

بسیاری از شایعات و خبرهای تایید نشده می‌گویند که هدف اصلی ساخت PlayStation Neo اجرای بازی‌های واقعیت مجازی و سازگاری آن با هدست PlayStation VR بوده است. البته سونی گفته که می‌شود بازی‌های PS VR را روی مدل معمولی پلی‌استیشن ۴ هم اجرا کرد؛ اما کنسول جدید قطعا تجربه‌ی بهتری را پیش روی گیمرها قرار می‌دهد. باید به این موضوع هم اشاره کنیم که هدست واقعیت مجازی PS VR در ابتدا با اسم رمز Morpheus در دست ساخت بود و ارتباط نزدیکی با اسم رمز Neo دارد که برای پلی‌استیشن ۴ جدید به کار رفته است. حتما می‌دانید که این نام‌ها، اسم شخصیت‌‌های مجموعه فیلم‌های ماتریکس هستند. همین نام‌ها باعث شده که ارتباط کنسول جدید با دنیای واقعیت مجازی بیشتر شود.

PS4-1

سخت‌افزار

چند ماه پیش سایت Giant Bomb اطلاعاتی را از این کنسول معرفی نشده‌ی سونی منتشر کرد. براساس این اطلاعات، کنسول Neo از یک پردازنده‌ی هشت هسته‌ی AMD با معماری Jaguar بهره می‌برد و همانند مدل معمولی PS4 هشت گیگابایت رم GDDR5‌ دارد؛ اما مشخص شد که این کنسول جدید در فرکانس پردازنده با مدل قبلی تفاوت دارد. سرعت فرکانس پردازنده از ۱.۶ گیگاهرتز در مدل قبلی به ۲.۱ گیگاهرتز در مدل جدید ارتقا پیدا کرد. همچنین سرعت انتقال اطلاعات در رم‌ها هم از ۱۷۶ گیگابایت بر ثانیه به ۲۱۶ گیگابایت برثانیه افزایش پیدا کرده است. در این میان پردازنده‌ی گرافیکی این کنسول بیشترین تغییرات را شاهد بوده. هسته‌های پردازشی تراشه‌ی گرافیکی Neo به ۳۶ واحد با سرعت ۹۱۱ مگاهرتز افزایش پیدا کرده است.

این ارتقا سخت افزاری باعث می‌شود که کنسول PlayStation Neo قدرت پردازشی بیشتری داشته باشد که این موضوع در فریم‌ریت بازی‌ها مشخص می‌شود. در حالی که باید از این ارتقای سخت افزاری خوشحال باشیم، براساس تحقیقات انجام شده این ارتقا برای اجرای بازی‌ها با کیفیت ۴K مناسب نخواهد بود؛ اما به احتمال زیاد می‌توان با آن به تماشای فیلم‌هایی با کیفیت ۴K نشست. دقیقا چیزی که در Xbox One S هم وجود دارد. بد نیست بدانید که کیفیت ۴K چهار برابر بیشتر از FullHD است و برای اجرای بازی‌ها روی این کیفیت قطعا به سخت افزار بسیار قوی‌تری نیاز خواهد بود. با این حال ارتقای سخت افزاری PS4 Neo باعث می‌شود که توسعه‌دهندگان بتوانند جزییات بیشتری را در بازی‌های خودشان قرار دهند و عنوان‌های زیباتری تولید کنند. همچنین این ارتقای سخت افزاری کاری می‌کند که پلی‌استیشن جدید بتواند در زمینه‌ی اجرای بازی‌های واقعیت مجازی با پلتفرم PC و هدست‌های HTC Vive و Oculus Rift رقابت کند.

3022752-psvr_s_04_1458057143

البته شرکت سونی چند ماه پیش در مراسم Game Developers Conference برنامه‌ای داشت که در آن کنسول Neo را به توسعه‌دهندگان مختلف نشان داده بود. برخی از این بازی‌سازان گفته بودند که کنسول جدید برای اجرای بازی‌های واقعیت مجازی بسیار مناسب است و از وضوح تصویر ۴K هم پشتیبانی می‌کند.

حالا باید منتظر معرفی رسمی این کنسول بمانیم. آیا این کنسول می‌تواند بازی‌ها را با کیفیت ۴K اجرا کند‌؟ باید به این موضوع هم اشاره کنیم که مایکروسافت سال آینده می‌خواهد ایکس‌باکس اسکورپیو را راهی بازار کند که با توجه به ادعا این شرکت، آن‌قدر قوی‌ خواهد بود که می‌تواند بازی‌ها را با کیفیت ۴K هم پردازش کند.

PS4-5

PlayStation Neo بازی انحصاری ندارد

اینکه یک کنسول جدید با سخت افزار قوی‌تر راهی بازار می‌شود، نگرانی‌های زیادی در بین گیمرها به وجود آورده است. خیلی‌ها می‌گویند که این کنسول جدید قطعا بازی‌های انحصاری خودش را خواهد داشت و عملا یک دستگاه جدید است؛ اما به نظر نمی‌رسد که چنین اتفاقی رخ بدهد. این کنسول تنها می‌تواند بازی‌ها را با فریم‌ریت بالاتری اجرا کند و نباید از نظر بصری تفاوتی میان بازی‌های Neo با مدل قدیمی‌تر مشاهده کرد. از آنجایی که احتمال معرفی کنسول پلی‌استیشن ۴ اسلیم در کنار PS4 Neo بسیار زیاد است، بعید به نظر می‌رسد که بازی انحصاری برای این پتلفرم جدید معرفی شود. معرفی مدل اسلیم به این معنا خواهد بود که سونی همچنان به پشتیبانی از مدل‌های قبلی ادامه می‌دهد و بازی‌‌های مختلفی برای آ‌ن‌ها در دست ساخت دارد.

PS4-2

البته بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که نینتندو مدل جدیدی از کنسول ۳DS راهی بازار کرد که قدرت سخت افزاری آن در مقایسه با مدلی‌های قبلی بیشتر بود و این موضوع باعث شد تا بازی‌هایی برای مدل جدیدتر ساخته شوند که روی مدل‌های قدیمی‌تر قابل اجرا نبودند. حالا امید‌واریم که این اتفاق برای پلی‌استیشن جدید رخ ندهد؛ چرا که عملا ۴۰ میلیون دستگاهی که تا این لحظه فروش رفته‌اند، به یک کنسول قدیمی بدون بازی تبدیل خواهند شد.

RDR1

 قیمت و زمان عرضه

هنوز چیزی درباره‌ی این موضوع نمی‌دانیم؛ اما شایعات گفته‌اند که سونی قصد دارد در پاییز امسال قیمت کنسول پلی‌استیشن ۴ معمولی را از ۴۰۰ دلار به ۳۵۰ دلار کاهش دهد و مدل جدید را با قیمت ۴۰۰ دلار راهی بازار کند. از آنجایی که قیمت نقش مهمی در خرید یک کنسول بازی جدید دارد، سونی باید قیمت مناسبی را برای مدل جدید در نظر بگیرد، در غیر این صورت استقبال زیادی از آن صورت نمی‌گیرد. این اشتباهی بود که مایکروسافت در زمان معرفی ایکس‌باکس وان مرتکب شد و تاثیرات منفی ‌آن هنوز وجود دارد.

به هر حال همه چیز در تاریخ ۱۷ شهریور ماه معرفی مشخص خواهد شد. سونی قصد دارد این کنسول جدید را در شهر نیویورک نشان دهد. خیلی دوست داریم بازی‌های جدید هم در این مراسم معرفی شوند. هم اکنون شایعات به معرفی Red Dead Redemption 2 اشاره می‌کنند.

‌‌‌‌‌

منابع: KotakuPC MagPolygon

Birthday_Footer

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ comment
 1. Avatar ایمان

  شاید از نظر سخت افزار از scorpion یکم پایین تر باشه ولی همیشه انحصاری های سونی میترکونه و کار خودشه میکنه مخصوصا که واقعیت مجازی vr اومده و انحصاری های سونی رو بیشتر میکنه.مایکروسافت برای جلب مخاطب هم که شده باید انحصاری ها و ایده های جدیدشو بیشتر کنه تا از سونی پیشی بگیره…

 2. Avatar پاشا

  شما چرا
  4k یعنی 4000
  fullHD هم یعنی 1920
  پس چهار برابر نیست
  یعنی حدودا دو برابر

  1. Avatar مرتضی اکبری

   دوست عزیز
   4K = 3840(2*1920) *2160(1080*2)

   1. Avatar hadi

    2*2=4 درسته ؟ تصویر که فقط عرض نیست دوست عزیز باید ارتفاع رو هم در 2 ضرب کنیم