همه چیز درباره‌ی لباس‌های پلاس سایز؛ تاریخچه تا جدول‌های سایزبندی لباس

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
همه چیز درباره‌ی لباس‌های پلاس سایز؛ از تاریخچه‌ی تولید تا جدول‌های سایزبندی لباس

لباس‌های سایز بزرگ یا پلاس سایز به لباس‌هایی گفته می‌شود که به صورت ویژه و با الگوهای مخصوص برای افرادی که سایز بدن آن‌ها بالاتر از متوسط است دوخته می‌شود. این لباس‌ها با فرم بدن آن‌ها کاملا تناسب دارد و خط تولید محبوبی در دنیای مد است.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی لباس‌های پلاس سایز و تاریخچه‌ی تولید و معرفی آن به صورت رسمی در دنیای مد صحبت کنیم.

انواع کفش و لباس‌ سایز بزرگ زنانه و مردانه را با تخفیف از دیجی‌کالا بخرید:

پوشاک سایز بزرگ

پلاس سایز یعنی چه؟

پلاس سایز یعنی چی پلاس سایز

اگر دقیقا بخواهیم بگوییم سایز پلاس چیست و معنی پلاس سایز چیست باید از یک مجله‌ی مد و پوشاک معتبر نقل قول کنیم. مجله‌ی Plus Model سایز بزرگ را اینطور توصیم می‌کند: «به سایزهای ۱۸ و بالاتر یا همان سایزهای ۱X تا ۷X و بالاتر از آن گفته می‌شود. الگوهای لباس براساس این دسته‌بندی سایز‌ها و با تناسب یکسان بزرگ می‌شوند. به همین دلیل ظاهر لباس‌های سایز بزرگ هیچ فرقی باسایزهای کوچک‌تر ندارد.»

این دسته از لباس‌ها در بریتانیا «لباس سایز بزرگ» نامیده می‌شود اما جدیدا نام آن به Evans Outsize یا Evans تغییر نام داده است. بر اساس این نام جدید شعار «پلاس سایز، فروشگاه  سایز بزرگ» در تراکت‌ها و تابلوهای تبلیغاتی آن‌ها هم به چشم می‌خورد. حتی جمله‌ی Evans – The Outsize Shop در بعضی از کشورها به عنوان یک علامت تجاری هم استفاده می‌شود.

تاریخچه تولید لباس‌های پلاس سایز

معنی پلاس سایز چیست

لین برایانت (Lane Bryant) در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ خط تولید لباس‌های پلاس سایز را برای مادران و نوزادان راه‌اندازی کرد. او در اوایل دهه‌ی ۱۹۲۰ شروع به فروش این مدل لباس‌ها را تحت عنوان «لباس‌هایی مخصوص زنان تنومند» شروع کرد.

ایوانز (Evans – یک فروشگاه خرده فروشی بزرگ در بریتانیا) که در دهه‌ی ۱۹۲۰ یک فروشگاه کوچک لباس پسرانه بود، در سال ۱۹۳۰ با نشان تجاری جدید برای فروش لباس‌های سایز بزرگ در بلومفیلد (Bloomfield) امروزی تاسیس شد.

در سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۸ انقلابی در خط تولید پلاس سایز در ایالات متحده شکل گرفت. بعد از آن گروه مد نیویورک مطالعه‌ای را منتشر کرد که در آن از فروپاشی صنعت مد که روی سایزهای خیلی کوچک تمرکز کرده بودند خبر داد.

آژانس بزرگ زیبایی مری دافی (Mary Duffy) اولین آژانس مدلینگی بود که به صورت گسترده و جدی تبلیغات لباس‌های سایز بزرگ را شروع کرد. جالب است بدانید که صنعت تولید لباس سایز بزرگ برای دو دهه بیشترین درصد افزایش سود سالانه را در خرده فروشی پوشاک ایجاد کرد.

مکس مارا (Max Mara) در سال ۱۹۸۰ برند مارینا رینالدی (Marina Rinaldi) را تاسیس کرد و این یکی از اولین خطوط تولید لباس‌های سایز بزرگ گران قیمت و بسیار شیک برای خانم‌ها بود. در سال ۲۰۱۳ اولین نمایش لباس‌های سایز بزرگ در هفته‌ی مد مرسدس بنز به نمایش گذاشته شد.

فرشگاه اینترنتی لوکس ۱۱Honoré به صورت تخصصی خط تولید لباس‌های سایز بزرگ را دارد و در ۶ فوریه سال ۲۰۱۹ در هفته‌ی مد نیویورک یه نمایش مد عالی با تمرکز بر جا انداختن استفاده از لباس‌های پلاس سایز را به راه انداخت.

در این نمایش چهره‌های مشهور صنعت مد و پوشاک حضور داشتند که با پشویدن لباس‌های سایز بزرگ اختصاصی که برای آن‌ها دوخته شده بود، حمایت خود را از این موضوع نشان دادند.

تفاوت بین پلاس سایز و سایز لارج در چیست؟

بارزترین تفاوت بین لباس‌های پلاس سایز و سایز لارج، گشادتر بودن لباس‌های پلاس سایز در قسمت‌های بازوها، ران، شکم و باسن است. ممکن است فکر کنید که اندازه‌های این دو دسته سایزبندی با هم یکی هستند یا به روش مشابهی اندازه‌گیری و برش زده می‌شود. اما باید بدانید که روش محاسبه‌ی اندازه‌ها و برشی که روی پارچه‌ی لباس‌های پلاس سایز زده می‌شود با لباس‌های سایز L و XL متفاوت است.

در برش لباس پلاس سایز میزان حجمی که به دلیل بزرگ‌تر بودن ماهیچه‌ها و اندام‌ها به بدن اضافه می‌شود را هم محاسبه می‌کنند. مثلا در لباس پلاس سایزی که ۱ سایز از XL بزرگ‌تر است نباید انتظار بزرگ‌تر شدن سایز براساس اصول افزایش سایز از S تا XL را داشته باشید. چون در این افزایش سایز افزایش حجم کلی بدن و کشیده شدن شکم به سمت جلو هم محاسبه می‌شود.

فردی که پلاس سایز است ران‌ها و بازوهای پر‌تری نسبت به فردی با سایز ایکس لارج دارد. به همین دلیل فرمول محاسبه‌ی سایز لباس بعد از L و XL متفاوت با قبل از آن است.

سایز پلاس سایز چه سایزی است؟

سایز 3 یعنی چی پلاس سایز

حالا که با توصیف اصطلاح پلاس سایز آشنا شده‌اید ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که سایز پلاس چیست؟ در جدول زیر می‌توانید دسته‌بندی تمام سایزهای لباس را ببینید و سایز بزرگ در صنعت مد و پوشاک را در آن پیدا کنید.

این جدول شامل اطلاعات تبدیل سایز لباس در بریتانیا، آمریکا و اروپا است. همچنین این دسته‌بندی سایز هم اطلاعات بزرگسالان را دارد هم سایزبندی مخصوص لباس‌های سایز بزرگ کودکان را نشان می‌دهد.

دسته‌بندی سایز لباس کودکان

اروپا آمریکا بریتانیا
۸۰ ۱۲-۱۸m ۱۲m
۸۰-۸۶ ۱۸-۲۴m ۱۸m
۸۶-۹۲ ۲۳-۲۴m ۲۴m
۹۲-۹۸ ۲T ۲-۳
۹۸-۱۰۴ ۴T ۳-۴
۱۰۴-۱۱۰ ۵ ۴-۵
۱۱۰-۱۱۶ ۶ ۵-۶
۱۱۶-۱۲۲ ۶X-7 ۶-۷
۱۲۲-۱۲۸ ۷-۸ ۷-۸
۱۲۸-۱۳۴ ۹-۱۰ ۸-۹
۱۳۴-۱۴۰ ۱۰ ۹-۱۰
۱۴۰-۱۴۶ ۱۱ ۱۰-۱۱
۱۴۶-۱۵۲ ۱۴ ۱۱-۱۲

دسته‌بندی سایز لباس خانم‌ها

اروپا آمریکا بریتانیا
۳۲ ۱ ۴ XS
۳۴ ۲ ۶
۳۶ ۴ ۸ S
۳۸ ۶ ۱۰
۴۰ ۸ ۱۲ M
۴۲ ۱۰ ۱۴
۴۴ ۱۲ ۱۶ L
۴۶ ۱۴ ۱۸
۴۸ ۱۶ ۲۰ XL
۵۰ ۱۸ ۲۲
۵۲ ۲۰ ۲۴ XXL
۵۴ ۲۲ ۲۶

دسته‌بندی سایز لباس آقایان

بریتانیا، آمریکا، اروپا
دور سینه
۸۱-۸۶ cm ۳۲-۳۴ ins XXS
۸۶-۹۱ cm ۳۴-۳۶ ins XS
۹۱-۹۶ cm ۳۶-۳۸ ins S
۹۶-۱۰۱ cm ۳۸-۴۰ ins M
۱۰۱-۱۰۶ cm ۴۰-۴۲ ins L
۱۰۶-۱۱۱ cm ۴۲-۴۴ ins XL
۱۱۱-۱۱۶ cm ۴۴-۵۰ ins XXL

مرور کلی

سایز پلاس یعنی چه پلاس سایز

تولید لباس‌های سایز بزرگ ابتدا با هدف ارائه به مادران باردارد شروع شد اما به سرعت جای خود را در صنعت مد و پوشاک باز کرد. از دهه‌ی ۱۹۷۰ تا امروز این لباس‌ها در تمام جهان طرفداران خاص خود را دارد و حتی نمایش‌های مد مخصوص به خود را هم ایجاد کرده است.

منابع: WikiPedia, laughinghens, amazon, stitchfix

پاسخ به چند پرسش پرتکرار
جدول سایز بندی پلاس سایز را از کجا پیدا کنیم؟
در جدول‌های سایزبندی که در این مطلب آورده شده است می‌توانید سایز بندی پلاس سایز را هم ببینید. در سایز بندی لباس از سایز ۱X به بالا پلاس سایز به حساب می‌آید.
آیا فقط پلاس سایز زنانه داریم یا لباس‌های مردانه هم شامل این دسته‌بندی می‌شوند؟
خط تولید لباس‌های پلاس سایز نه تنها برای خانم‌ها، بلکه برای آقایان و حتی کودکان هم وجود دارد.
برای دیدن لباس‌های سایز بزرگ در صنعت مد و پوشاک باید چه چیزی را در گوگل جستجو کنیم؟
با جستجوی پلاس سایز به انگلیسی، یعنی plus size، در بخش تصاویر گوگل می‌توانید انواع لباس‌های تولید شده در این دسته‌بندی را ببینید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما